Marc Marquez: Şampiyon Karınca

Tüm klasmanlarda 8 kez Dünya Şampiyonu ve henüz 27 yaşında...

İki tekeri silahı gibi kullanan bir karınca; tam adıyla Marc Marquez Alenta. Karınca denmesinin sebebi; çocukluğundan bu yana pistlerde diğer rakiplerine göre fiziksel olarak daha zayıf ve çelimsiz olmasından kaynaklıydı, doğduğu kentin adını da içeren “Ant of Cervera” lakabını aldı. Yıllar boyunca karıncayı benimsedi ve kask tasarımından kıyafetlerine kadar her yerde kullandı. Doğduğu yıl sebebiyle de geçmişten günümüze 93 numarayı kullandı. Pilotaj ve yeteneğin daha çok ön plana çıktığı MotoGP’de çaylak sezonundan bu yana dominasyon yarattı. Sürüş stili çoğu pilota göre çok farklı ve riskli olsa da işin içine onun korkusuzluğu ve yeteneği girince bu risk bambaşka bir hal alıyor. Bu yetenek buralara nerelerden gelmiş, nasıl gelmiş beraber bakalım.

 Marc Marquez
Marc ve Alex Marquez
Çocukluk ve ilk yıllar

Marquez, 17 Şubat 1993 tarihinde İspanya’nın Katalonya bölgesinde yer alan Cervera şehrinde dünyaya geldi. Motosikletle ilk defa 4 yaşında, motor üzerinde ayakları yere bile değmiyorken tanıştı. Babası Julia Marquez, Marc ve ondan 3 yaş küçük diğer oğlu Alex’in motor sporlarındaki gelişimi için elinden gelen her şeyi yaptı. Marc’ı küçük yaşlardan itibaren yerel yarışlara kattı. Marc da çoğu pilot gibi önce toprak pistte cross yarışlarıyla bu spora başladı. Yarışlarda diğer rakiplerinden çok daha cılız olsa da birçok kez onların önünde yer aldı. Bu yeteneğinin fark edilmesinin ardından topraktan asfalta doğru geçiş süreci başladı.                             

Marc Marquez çocukluğu

Asfalta geçişinin ardından da başarıları hız kesmedi. 125cc’de 2005 ve 2006 yılında üst üste 2 sene Katalan şampiyonluğu yaşadı. Birçok genç pilotun yolunun düştüğü CEV Şampiyonası’nda da başarılarına devam eden Marquez, 2008 yılında resmen üst sınıfa terfi etti. O artık bir Moto3 pilotuydu ve henüz 15 yaşındaydı.

Moto3 kariyeri

2008 yılında Repsol KTM takımıyla Moto3(o dönem adı 125cc) sahnesine giriş yaptı. Buradaki ilk yarışı Portekiz GP oldu ve 18. sırada tamamladı. 6. yarışı olan Britanya GP’de 3. olarak Moto3 kariyerinin ilk podyumunu almış oldu. Bununla birlikte 15 yıl 126 günlükken aldığı bu 3.’lükle podyuma çıkan en genç İspanyol pilot unvanını aldı. İlk sezonunu 1 podyum ve 63 puanla 13. sırada tamamladı.

Bir sonraki sezon buraya daha çok adapte olmuş bir şekilde başladı. İlk yarışı tamamlayamasa da 3. yarışında kendi ülkesinde podyuma çıktı. Bir sonraki yarış olan Fransa’da kariyerinin ilk pole pozisyonunu elde etti ancak yarışı tamamlayamadı. Marc Marquez, bu sezonu 94 puanla 8. sırada tamamladı.

2010 yılında Red Bull desteğinin olduğu bir diğer takım olan, Derbi’nin kullanıldığı Ajo takımına geçti. Sezona Katar’da podyumla başlayan Marquez, bir sonraki yarış olan İspanya’da omzundan sakatlansa da sezona devam etti. Moto3 kariyerinin ilk galibiyetini sezonun 4. yarışı olan Mugello’da aldı. Bu, mükemmel bir başlangıcın habercisiydi. Bu yarışla beraber üst üste tam 5 galibiyet alan Marquez, sezonu toplam 10 galibiyet, 12 podyum ve 310 puanla şampiyon olarak tamamladı. Performansıyla kendini ön plana çıkaran Marquez, bunun yanına şampiyonluk ekleyerek artık yükselmenin zamanının geldiğini herkese göstermişti. Ve sezon sonunda Moto2 takımlarından Monlau Competición Suter’le sözleşme imzaladı.

Moto3 Dünya Şampiyonluğu
Moto2 kariyeri

Genç İspanyol’un Moto2 kariyeri kötü başladı. İlk 2 yarışında yarış dışı kalırken 3. yarışını da 21. sırada tamamladı. Bu kötü başlangıçtan bir anda kendini zirvede bulan Marquez, Moto2’deki ilk galibiyetini 4. yarış olan Fransa’da kazandı. İlk 10 yarışın ardından kendisini bir anda şampiyonluk potasında buldu. Hollanda’daki yarışta 1. oldu ve yarışı 2. sırada tamamlayan temsilcimiz Kenan Sofuoğlu’yla birlikte podyumu paylaştı. Son 2 yarışa girerken rakibi Stefan Bradl’la arasında 5 puandan az bir fark vardı. Malezya’nın sıralama turlarında geçirdiği kazayla birlikte son 2 yarışa katılamadı ve şampiyonluğu Bradl’a kaptırdı. Marquez, sezonu 7 galibiyet, 11 podyum ve 251 puanla 2. sırada tamamladı. Sakatlığını atlatan Marquez, bir sonraki sezon için çalışmalara erkenden başlamıştı.

2012 sezonuna hızlı bir başlangıç yapan İspanyol pilot, ilk 3 yarışını da podyumda bitirmeyi başardı. 2021 senesi için takım arkadaşı olan Pol Espargaro’yla birlikte şampiyonluk mücadelesi veren Marquez, üst üste aldığı galibiyet ve podyumlarla rakibini geride bıraktı. Sezonu 9 galibiyet, 14 podyum ve 328 puanla şampiyon olarak tamamladı. Ve artık önünde tek bir hedef vardı: MotoGP…

MotoGP

2013 yılı için Casey Stoner’dan boşalan Repsol Honda koltuğuna günümüze kadar hiç kalkmamak üzere oturdu. Çaylaktı ve resmen kurtlar sofrasına düşmüştü. Kimler yoktu ki; Lorenzo, Pedrosa, Rossi… O yine de kendinden emin bir şekilde buraya geldi.

MotoGP’deki henüz ilk yarışında podyuma çıkarken, bir sonraki yarış olan Austin’de galibiyete ulaşarak 20 yıl 63 günlükken MotoGP’de yarış kazanan en genç pilot unvanını eline aldı. Sezon içinde birçok rekoru kıran Marquez otoriteleri şoke eden olaya imza attı. Çaylak sezonunda aldığı 6 galibiyet, 16 podyum ve 334 puanla henüz ilk senesinde şampiyon olmayı başardı. Aynı zamanda MotoGP tarihinin en genç şampiyonu unvanını aldı. Bu şampiyonlukla birlikte 3 klasmanda da şampiyonluk yaşayan 4. isim oldu. (diğerleri Hailwood, Read ve Rossi)

İlk MotoGP Şampiyonluğu

Herkes 20 yaşındaki bu çocuğun ne yaptığını anlamaya çalışıyordu. Şans mı yoksa cidden yetenek miydi? Bunu öğrenmenin tek yolu bir sonraki sezondu.

2014 sezonuna geldiğimizde şansın sadece sözlükteki bir kelimeden ibaret olduğunu gösterdi. İlk 10 yarışın tamamını kazanan Marquez, çoktan zirvede puan farkını açmıştı. En yakın rakibi Rossi’ye 67 puan fark atarak toplamda 13 galibiyet, 14 podyum ve 362 puanla MotoGP kariyerinin 2. şampiyonluğunu elde etti. Aynı sene Moto3’te kardeşi Alex Marquez de şampiyonluğunu ilan etti ve iki farklı kategoride aynı sene şampiyon olan ilk kardeş sürücü oldular.

2015 sezonunda talihsiz bir şekilde tam 6 kez yarış dışı kaldı.  O sezon Yamahalar kendi içinde şampiyonluk mücadelesi verirken Marc Marquez; 5 galibiyet, 9 podyum ve 242 puanla sezonu Yamahalar’ın ardında 3. sırada tamamladı. Bu sezon Marquez’in MotoGP’de mücadele edip şampiyon olamadığı tek sezon olarak kayıtlara geçti.

Bir sonraki sezon kaldığı yerden şampiyonluklarına devam etti. Başlarda Lorenzo’yla çekişse de sonradan bu rekabete katılan Rossi’yle sezon sonuna kadar liderlik için mücadele verdi. Sezon sonunda 5 galibiyet, 12 podyum ve 298 puanla bu klasmandaki 3. şampiyonluğunu elde etti.

2017 sezonunda iki Yamaha pilotu Vinales ve Rossi sezona iyi başlasa da Marquez sonradan ipleri eline aldı. Sezonun yarısından itibaren aldığı galibiyetler ve podyumlar onu bir kez daha zirveye taşıdı. Hem Vinales hem de Rossi sezon başındaki performanslarını devam ettiremediler. 6 galibiyet, 12 podyum ve 298 puanla Marquez bir kez daha şampiyonluğu kazandı.

Akıllarda tek bir soru vardı artık; bu karınca ne zaman duracak? Başta yaptıkları şans olarak görülen bu genç pilot, işi iyice seriye dökmüştü.

Marquez’in Logosu 

2018 yılına geldiğimizde peşinde yine Yamahalar ve Dovizioso vardı. Dengeli bir sezon geçiren Marquez birkaç yarış harici kendisini podyum noktasında tutmayı başardı. Sezonu 9 galibiyet, 14 podyum ve 328 puanla yine zirvede bitirdi.

Ve istatistikleri alt üst ettiği 2019 sezonu… Bir insan, bir pilot ne kadar podyum görebilir bir sezonda? Cevabı bu İspanyol verdi. 19 yarışlık sezonda kaza yapıp yarış dışı kaldığı Austin hariç tüm yarışları ilk 2 sırada bitirdi. Evet evet 2019 sezonunda Marquez 3.’lük kürsüsünü hiç görmedi. Dile kolay, damalı bayrağı gördüğü 18 yarışta en kötü derecesi 2. sıra oldu. En yakın rakibine tam 151 puan fark attı. 12 galibiyet, 18 podyum ve 420 puanla 2019’u şampiyon olarak tamamladı. Tıpkı 2014 yılında olduğu gibi kardeşi Alex, bu sefer Moto2’de şampiyonluğunu ilan etti ve 2. kez kardeşler aynı sene şampiyonluğu kazanmış oldu. Marc Marquez, bu şampiyonlukla beraber MotoGP’deki şampiyonluk sayısını 6’ya, toplam şampiyonluğunu ise 8’e çıkarmış oldu.

Marc Marquez Alex Marquez Kardeşler
Marquez Kardeşler

2020 sezonu için Repsol Honda takımı, Lorenzo’nun yerine Marc’ın kardeşi ve 2019 Moto2 şampiyonu Alex Marquez’le anlaştı. Ancak birlikte sadece 1 yarışa çıkabildiler. 2020 sezonu Marc için neredeyse başlamadan bitti. Jerez’deki sezonun ilk yarışında geçirdiği kazanın ardından sağ kolu kırılmış ve yarışa devam edememişti, ki buna rağmen o yarışın en hızlı turunu Marquez elde etmişti. Geçirdiği ameliyatın ardından sezonun ortalarına doğru yetişmesi bekleniyordu ancak hem yavaş iyileşme gösterdiği hem de ikinci bir ameliyat gerektiği sebebiyle sezonun kalanında yer almadı. 2021 sezonu içinse hala durumu belirsizliğini koruyor.

Marc Marquez, MotoGP tarihinin en çok şampiyon olan pilotlar listesinde Agostini(8) ve Rossi’nin(7) ardında 3. sırada yer alıyor. Henüz 27 yaşındayken bu şampiyonlukları aldığını düşünürsek ve performansını da göz önüne alırsak bu ikiliyi geçmesi işten bile değil.

MotoGP’deki Bazı Rekorları 

-En genç dünya şampiyonu (20 yaş 266 gün)

-Yarış kazanan en genç pilot (20 yaş 63 gün)

-Bir sezonda en fazla pole pozisyonu alan pilot (13)

-Bir sezonda en fazla podyuma çıkan pilot (18)

-Bir sezonda elde edilen en yüksek puan (420)

-2. sıradaki rakibiyle oluşan en büyük fark (151)

-Bir sezonda en fazla en hızlı tur w/Rossi (12)

-Tarihin en fazla pole pozisyonu (62)

Bunlar sadece MotoGP’de kırdığı bazı yüzeysel rekorlar. Bunların yanında diğer klasmanlarda ve MotoGP’de nice sayısız rekora sahip.

Valentino Rossi ve Marc Marquez
Rossi ve Marquez

Henüz 27 yaşında tüm bunları başarırken efsane pilot Valentino Rossi’yle beraber tarihin en büyük motosiklet yarışçısı olarak gösterilmekte. Birçok otorite tarafından da tarihin en başarılı İspanyol sporcuları listesinde çoktan yer etmiş durumda. Daha ne kadar böyle devam eder ya da daha fazla şampiyonluk alır mı bilinmez ancak şüphe yok ki bizler onu izlediğimiz için fazlasıyla şanslıyız.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Valentino Rossi: Doktor

Kenan Sofuoğlu: İki Teker Bir Kıvılcım

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More