Kimi Raikkonen: Buz Adam

Formula 1 tarihihin belki de en ”cool” pilotu

Kimi Raikkonen 1979 yılında Finlandiya’nın Espoo şehrinde dünyaya geldi. Karting ile başladığı macerasına, 2001 yılında Sauber’in yarış pilotu olarak devam etti. Erken yaşta, yarış tecrübesi sayesinde, aldığı süper lisansı çoğu yorumcu tarafından eleştirilse de, Kimi onlara kazandığı puanlar ile cevabını vermişti. 2002 yılına geldiğinde ise Sauber’den Ferrari’ye geçiş yapması beklenen Kimi, Mika Hakkinen‘den boşalan Mclaren koltuğunu tercih etti. Bu seneden itibaren asıl Formula 1 kariyeri başlayan Fin pilotun kariyerinde birçok önemli anlar oldu. Bu yazımda önemli yıllardan ikisine değinmek istedim. 2003 ve 2007 şampiyonaları.

En iyiye karşı

2003 sezonu çok farklı bir yıldı. Çoğu insana göre gelmiş geçmiş en iyi pilot  Michael Schumacher yeni bir rekor için yarışıyordu. O sezona kadar 5 şampiyonluğu bulunan Schumacher, Manuel Fangio’nun en çok şampiyon olan pilot unvanını egale etmişti ve yeni hedefi bu rekoru kırmaktı. Ancak sene içerisinde onu zorlayacak olan bir Fin pilot vardı. Kimi farklı bir rekor için arabasının koltuğuna oturuyordu. Hem Schumacher gibi bir pilotun 6. şampiyonluk rekorunu engellemek, hem de 23 yaşında olup tarihin en geç şampiyonu olmak istiyordu.

Raikkonen ve Michael Schumacher

Kimi 2003 şampiyonasını son yarışa kadar götürmeyi başarmıştı. Ancak sezon içerisinde önemli bir iki yarış vardı. Çetin şampiyonanın içerisindeyken Nurburgring GP’si, Kimi için güzel başlayıp felaket ile sonuçlandı. Sıralama turlarında çok iyi performans gösteren Kimi, 1:29:989 ile kariyerinin ilk pole pozisyonunu elde etti. Bu pole her anlamda onun için çok önemliydi. Ancak yarış günü işler istediği gibi gitmedi. Pole pozisyonundan başlayan Kimi’nin aracı 34. turda motor arızası verdi ve liderliği şampiyona rakibi Schumacher’e kaptırdı.

Bir diğer önemli yarış ise Brezilya GP’si oldu. Yaşanan olaylardan dolayı Brezilya’daki yarış durduruldu ve birinci belirlenemedi. Bu iki yarış o sezon içerisinde Kimi için kritikti. Sezon içerisinde toplam 3 kez yarış dışı kalan pilot, bu olanlara rağmen şampiyonluğu son yarışa kadar taşımıştı. Son yarış olan Japonya GP’si hem kendisi hem de Schumi için kader yarışıydı. Raikkonen’in şampiyon olması için Schumacher’in puan almaması ve kendisinin lider tamamlaması lazımdı. Çekişmeli geçen yarışta Fin sürücü iki Ferrari pilotu arasında yarışı ikinci tamamladı. Schumacher 93 puan ile sezonu Raikkonen’in önünde şampiyon tamamladı. Kimi sezonu 91 puanla kapadı.

Kimi için 2003 sezonu kötü sonuçlansa bile kariyeri için çok önemli bir yıldı. 2006 yılına kadar kaldığı Mclaren’de bir kez daha ikincilik yaşayan Kimi, 2007 yılında Ferrari’nin koltuğuna oturdu.

Kendine has

Kimi’nin efsane senesi 2007 yılına geçmeden önce onunla ilgili küçük ve eğlenceli detayları anlatmadan olmaz.

Formula 1’i takip etmiyorsanız bile Kimi’nin yarış içerisinde telsiz konuşmalarını dinleyerek eğlenebilirsiniz. Youtube gibi mecralarda bunun montajlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Ben size kendi hoşuma giden birkaç olaydan bahsedeceğim. 2018 yılında Buz Adam kazandığı bir pole pozisyonu sırasında telsizden “Kimi, pole’ü kazandın” cümlesini duyuyor. Kimi’nin cevabı ise sadece “Teşekkür ederim.” oluyor. Bildiğiniz gibi pole pozisyonu çok önemlidir ve bunu kazanan pilotlar genelde daha heyecanlı kutlamalar ile telsiz konuşması yapar. Ama Kimi kendine has tavrı ile kutlama yapıyor.

Bir diğer aklımda kalan konuşması ise geçtiğimiz sezonda geldi. Aracının ne durumda olduğuna dair pit duvarından telsiz konuşması gelen Kimi, yarışın verdiği adrenalinle beraber sinirleniyor ve en uygun şekilde şöyle diyor; “Aracın ne durumda olduğunu ben size değil, siz bana söyleyeceksiniz gerizekalılar”.

Telsiz konuşmaları kadar ünlü olan bir olayı daha bulunuyor ki bu olay daha şampiyon bile değilken gerçekleşiyor. 2006 yılında Monaco GP’si sırasında motor arızası yaşayan Kimi, aracından inip kaskını bile çıkarmadan orada bulunan yatına gidiyor ve şampanya eşliğinde yarışın kalan kısmını takip ediyor. Bu hareket, spor dünyasındaki en cool hareket diyebileceğim olayların arasına kazınmış durumda.

Kimi Raikkonen

Son şampiyon Kimi

Ferrari için çok önemli bir sezon olan 2007 şampiyonası, Raikkonen’in de kariyer zirvesiydi. Fernando Alonso, Lewis Hamilton ve Kimi Raikkonen arasında geçen bu zorlu mücadelenin sonucu Brezilya’da çözüldü.

İlk yarış olan Avustralya GP’si ile sezona harika bir başlangıç yapan Kimi, devamında bu performansı sürdüremedi. Sezon içerisinde birçok kez yarış sırasında yaşadığı sorunlardan ötürü ön sıralardaki yerini kaybetti ve istediği sonuçları alamadı. Dönemin lastikleri Bridsgestone ile sürüş stilinin uyuşmaması Kimi için sezon başlarında büyük sorunlara yol açtı. Amerika GP’si ile yeni lastiklere alışmaya başlayan pilot, mühendisi Chris Dyer‘in aracı Kimi’ye göre geliştirmesi ile birlikte daha güçlü bir rakip haline geldi. Massa, Hamilton ve Alonso gibi isimlerle zorlu mücadeleye giren Kimi, son değişikliklerin ardından attığı kusursuz turlar ile yarışları kazanmaya başladı.

2007’de ki İstanbul Park yarışı ise Ferrari ve Kimi için unutulmaz bir gündü. Uzun bir aranın ardından iki Ferrari pilotu ön sırayı kapmışlardı. Kimi 2, Massa yarışı 1. olarak tamamladı.

Sezonun son yarışına gelindiğinde ise üçlü bir şampiyonluk mücadelesi söz konusuydu. Hamilton’un 7 puan gerisinde Brezilya GP’sine başlayan Kimi, sadece pist üstünde değil takımı ile beraber pit duvarında da iyi işler çıkartıp yarışı kazandı. Rakibi Hamilton ise 7. turda yaşadığı arıza ile 18. sıraya kadar geriledi ve sadece 7. sıraya kadar yükselebildi. Aldığı iki puan ise Hamilton’a yetmedi. O sezon Kimi sadece 2 yarışta diskalifiye olmuştu. Toplam 17 yarışta ise 5 kez podyum görememişti. Fin pilot 6 galibiyet, 12 podyum ile kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazanmıştı.

Kimi Raikkonen 1 sene daha Ferrari'de | Autocar

En başta dediğim gibi bu sezon Ferrari için çok önemli bir sezondu. Çünkü Kimi’den beri hala şampiyon pilot çıkaramadılar. Yani Kimi Tifosinin* son şampiyonu!

 

*Tifosi: Formula 1’de Ferrari takımının fanlarına verilen isim. Tifosi kelimesi İtalyancada çoğul bir anlamı ifade etmektedir. Her bir taraftarı değil, taraftarların tamamını karşılar.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Michael Schumacher – Mika Hakkinen: Ateş ve Buz

Fernando Alonso: Bir İspanyol Alevi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More