Kenan Sofuoğlu: İki Teker Bir Kıvılcım

Supersport Dünya Şampiyonluğunu tam 5 kez kazanmış bir isim o.

“14 yaşında yarışcı olmaya karar verdim. Destek alamıyorduk. Babama Avrupa’ya gitmek istiyorum dedim. Bir süre sonra Almanya’ya gittik. Kendi motorumuzu yapıp Avrupa Şampiyonası’na hazırlandık. Dükkan veya kapalı bir garajımız yoktu. Almanya’da cadde ortasına yerlere gazete kağıdı sererek modifiye etmiştik motorlarımızı.”  (Kenan Sofuoğlu)

Kenan Sofuoğlu Geliyor!

Annesi ve Kenan Sofuoğlu

Motor sporları dünya çapında büyük ilgi görürken ülkemizde yeterli yatırım ve hevesi görmüyordu. İşte tam bu noktada karşımıza bir aile ismi çıktı; Sofuoğlu… Kenan, bu Sofuoğlu ailesinin en küçük erkek çocuğu olarak 1984’te Sakarya’da dünyaya geldi. Anne Nurhayat Sofuoğlu, baba motosiklet tamircisi İrfan Sofuoğlu. E abiler de motor üstünde olunca onun için kaçınılmaz bir heves haline geliyor motosiklet.

Annesinin ifadelerine göre Kenan, abilerine göre çok daha çelimsizdi. Ancak babası onu da Sapanca kenarına götürüp gizli gizli motor sürdürerek antrenman yaptırıyordu. Bunun yanında Kenan küçük yaştan itibaren, motorcu olan abilerine özendi.  Kendisi aktif olarak piste çıkmıyordu, babasının yanında tamirhanede motor yıkıyordu.

Kenan Sofuoğlu ve kardeşleri
(Soldan sağa) Kenan-Bahattin-Sinan Sofuoğlu

Motosiklet Yarışları Kategorileri

Geçmişten günümüze farklı birçok şekilde düzenlense de günümüzde temel iki farklı organizasyon bulunmaktadır: MotoGP ve World SBK. MotoGP bu organizasyonların en köklüsü ve en üst seviyede olanı kabul edilmektedir.

MotoGP

1949’dan bu yana düzenlenen MotoGP tarihin en eski ve en üst düzey kabul edilen motosiklet organizasyonudur. Uzun süre 4 farklı kategoride yarışlar düzenlenmiştir (500-350-250-125). Günümüzde bu sayı üçe (MotoGP, Moto2 ve Moto3) düşürülmüştür. Dünyanın en iyi motor pilotları burada mücadele etmektedir.

-MotoGP: Günümüz futbolunda Premier Lig’le eş değer görülmektedir. 1000 cc’lik motorlarla mücadele edilen MotoGP’de sezonda 22 pilot mücadele vermektedir. Honda, Ducati, Yamaha, KTM, Suzuki ve Aprilia üreticileri bulunmaktadır. Bu en üst düzey organizasyonda tarihin en başarılı sporcuları hala mücadele etmekte olan ve 7 şampiyonluğu bulunan Valentino Rossi ile 6 şampiyonluğu bulunan Marc Marquez. En başarılı takım ise 25 şampiyonluğu bulunan Honda.

-Moto2: Günümüzde La Liga’ya eş görülmektedir. 600 cc’lik motorlarla mücadele edilen Moto2’de sezonda 30 pilot mücadele etmektedir. Kalex, Speed Up, MV Agusta ve NTS üreticileri yer almaktadır. Kenan Sofuoğlu 2011 yılında bu klasmanda mücadele etmiştir. Moto2’nin en başarılı sporcuları dörder şampiyonlukları bulunan Phil Read ve Max Biaggi. En başarılı takım ise 19 şampiyonluğu bulunan Honda.

-Moto3:  Bundesliga’ya denk görülen Moto3’te 250 cc’lik motorlar yer almaktadır. 30 pilotun mücadele ettiği Moto3’te Deniz Öncü bizi temsil etmektedir. KTM, Honda ve Husqvarna üreticileri yer almaktadır. Moto3 tarihinin en başarılı sporcusu 7 şampiyonluğu bulunan Angel Nieto, en başarılı takımı ise 19 şampiyonluğu bulunan Honda’dır.

World SBK

1988 yılından bu yana düzenlenmektedir. 3 farklı kategoride sporcular mücadele etmektedir. Bunlar Superbike, Supersport ve SSP300.

-Superbike: Günümüz futbolunda İtalya Ligi’ne eş değer görülmektedir. 1000 cc’lik motorlarla mücadele edilen Superbike’ta sezonda 30 pilot bulunmaktadır. Kawasaki, Yamaha, Honda, Ducati ve BMW üreticileri mücadele vermektedir. Toprak Razgatlıoğlu bu kategoride bizi temsil etmektedir. Tarihin en başarılı sporcusu son 6 sezonun tamamında şampiyon olan Jonathan Rea. En başarılı takım ise toplam 17 şampiyonluğu bulunan Ducati.

-Supersport: Günümüzde futbolu baz alırsak Fransa Ligi olarak görülmektedir. 600 cc’lik motorlarla mücadele edilen Supersport’ta sezonda 30 pilot bulunmaktadır. Yamaha, Honda, Kawasaki ve MV Agusta üreticileri mücadele vermektedir. Can Öncü bu kategoride bizi temsil etmektedir. Tarihin en başarılı sporcusu 5 Dünya Şampiyonluğu bulunan milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu’dur. En başarılı takım ise 10 şampiyonluğu bulunan Honda’dır.

-SSP300: Portekiz Ligi’ne eş görülmektedir. 300 cc’lik motorlarla mücadele edilen SSP300’de 30 pilot bulunmaktadır. Sadece Kawasaki ve Yamaha takımları mücadele etmektedir. Bahattin Sofuoğlu bu kategoride bizi temsil etmektedir. Henüz 4 senedir düzenlendiği için bariz bir efsanesi veya çoklu şampiyonu bulunmamaktadır.

Kenan Sofuoğlu ve Profesyonel Yarış Kariyeri

2002’de Yamaha Cup’ı kazandıktan hemen sonra ilk profesyonel yarışına özel davetle 2003 yılında Supersport’ta Yamaha adına İspanya’da çıktı. Bu yarışı 16. bitirirken katıldığı diğer iki yarışta yarışı tamamlayamadı. 2006 yılında sözleşme imzaladığı Honda’yla düzenli ve resmi olarak profesyonel kariyerine başladı. Kariyerinin ilk podyumunu bu sezonda Katar’da 3. olarak elde etti. İlk yarış galibiyetini ise aynı sezon Hollanda’da Assen’de aldı. İlk sezonunu dünya şampiyonu Charpentier’in 37 puan gerisinde 157 puanla 3. sırada bitirdi. Bu sezonda 7 podyum ve 2 yarış galibiyeti alarak profesyonel kariyerine iyi bir başlangıç yapmış oldu. 2007 yılına gelindiğinde artık üzerindeki çaylaklığı atmıştı. En yakın rakibine tam 143 puan fark atarak 276 puan toplayan Kenan, 8 galibiyet ve 12 podyumla ilk Supersport Dünya Şampiyonluğu’nu aldı. Sezondaki 13 yarışın 12’sinde podyuma çıkarken, podyumu alamadığı tek yarış ise kaza yaptığı Silverstone oldu. 2008 yılında sadece sezonun son yarışı olan Portekiz GP’ye katılan Kenan Sofuoğlu, bu yarıştan galibiyetle ayrılmayı başardı. 2009 yılında Yamaha pilotu Cal Crutchlow’un ön plana çıktığı sezonda 3 galibiyet 6 podyumla 189 puan toplayarak sezonu 3. sırada bitirdi. 2010 yılında kırılması güç bir rekora imza attı. Çıktığı 13 yarışın tamamında podyuma çıkmayı başarırken bunların yanında 3 galibiyet aldı. Sezonu büyük bir çekişmeyle geçirdiği Laverty’nin 11 puan önünde 263 puanla kariyerinin 2. Supersport Dünya Şampiyonluğu’nu elde etti. Sezon sonunda özel davetle iki tane Moto2 yarışına katıldı. Portekiz GP’de elde ettiği 5.’likle 11 puan topladı.

2011 yılında Moto2 takımlarından Suter ile anlaştı. 2011 sezonunda 15 yarışa katılan Kenan, Hollanda’da 2. olarak ilk podyumuna çıktı. Sezonu 59 puanla 17. sırada bitirdi. 2012 yılında bu kez Kawasaki’yle tekrar Supersport Dünya Şampiyonası’na dönüş yaptı. Katıldığı 13 yarışın 9’unda podyuma çıkıp 4 galibiyet alan Kenan, 218 puanla mükemmel bir dönüş yaparak kariyerinin 3. Supersport Dünya Şampiyonluğunu kazandı. 2013 yılında en büyük favori artık kendisiydi. Sezona Avustralya galibiyetiyle başladı. Sezon boyunca 9 kez podyuma çıkıp 5 galibiyet aldı. 201 puanla sezonu Lowes’un arkasında 2. sırada bitirdi. 2014 yılında birçok talihsizlik yaşadığı sezonda 4 kez yarış dışı kaldı. 1 galibiyet 3 podyumla sezonu 94 puanla 8. sırada bitirdi. 2015 yılında geçtiğimiz sezon yaşadığı talihsizlikleri kenara bırakıp tam konsantre sezona başladı. 12 yarışın 9’unda podyuma çıkan milli motosikletçi bu yarışlardan 5 galibiyet çıkarmayı başardı. 233 puan toplayan Kenan Sofuoğlu, kariyerinin 4. Supersport Dünya Şampiyonluğunu kazandı.

Kenan Sofuoğlu 24 Haziran seçim sonuçlarıyla Meclis'e girdi mi? Milletvekili seçildi mi?

2016 yılında gridde tek bir favori vardı. KNN54! Çıktığı 12 yarışın 9’unda podyumu elde eden milli sürücü, bu yarışlardan 6 galibiyet çıkarmayı başardı. Bu sonuçlarla beraber 216 puan toplayan Kenan Sofuoğlu, en yakın rakibinin 74 puan önünde kariyerinin 5. ve son Supersport Dünya Şampiyonluğunu almış oldu. 2017 yılında 3 yarışı kaçırmasına rağmen 7 podyum ve 5 galibiyet alarak sezonu 161 puanla 2. sırada bitirdi. Bir sonraki sezonda sadece 2 yarışa çıkan Kenan Sofuoğlu aktif yarış hayatını 2018’de sonlandırmış oldu. 5 Supersport Dünya Şampiyonluğuyla hala Supersport tarihinin en çok şampiyon olan pilotu konumunda.

KNN54 Akademi ve Öğrencileri

Aktif yarış hayatından sonra kendini motorlardan koparmadı. Sakarya’da kendi adına ait pistinde çeşitli sporcular yetiştirmeye devam etti. Bunlardan;

Toprak Razgatlıoğlu: Yamaha takımıyla Superbike Dünya Şampiyonası’nda mücadele etmektedir. İlk sezonu olan 2020 sezonunu 3 galibiyet ve 9 podyumla 228 puan toplayarak 4. sırada bitirdi.

Can Alexander Öncü: 2019 yılını Moto3’te geçirdi. Turkish Racing Team Kawasaki takımıyla Supersport Dünya Şampiyonası’nda mücadele etmektedir. 2020 yılını 65 puanla 12. sırada bitirdi.

Deniz Öncü: Can’ın ikiz kardeşi olan Deniz, KTM takımıyla Moto3’te mücadele etmektedir. 2020 sezonunu 32 puanla 19. sırada bitirdi.

Bahattin Sofuoğlu: Aynı zamanda Kenan Sofuoğlu’nun kuzenidir. Sofuoğlu ailesinin uluslararası 3. temsilcisidir. Supersport 300 kategorisinde mücadele etmektedir. 2020 sezonunu 4 podyum ve 2 galibiyetle 143 puan toplayarak 3. sırada bitirdi.

KNN54 Akademisi ve geleceğin yıldızları

Gerek yarıştığı dönemde gerek sonrasında kendisiyle ilgili tartışmalar devam etti. Akıllarda tek bir soru vardı; başarılı mı abartı mı? Yıllardır adının geçtiği her yerde bu sorunun çeşitli cevapları oldu. Kimisi sırf siyasi kimliğinden dolayı negatif yaklaştı, ağır eleştiriler yaptı, kimisi ise MotoGP beklentisinden dolayı yetersiz gördü. Bir diğer kesime gelecek olursak gerek kurduğu akademi ve yetiştirdiği sporcular gerekse de 5 Supersport Dünya Şampiyonluğu onu taraftarların gözünde zirveye taşıdı. Bir diğer soru ise yaşadığı ailevi zorluklar ve üzüntüler mi onun yükselişine engel oldu yoksa kendisini sadece oraya mı adapte etti? Türkiye’de motosikletin gelişimine katkı sağladığı tartışmasız bir gerçek ancak daha da yükseklerde görmek ister miydik kendisini, fazlasıyla evet.

Eğer şampiyon olmak ya da başarılı olmak istiyorsanız 3 şeye ihtiyacınız var;

Birincisi yaptığınız işi çok seveceksiniz, ikincisi çok çalışmanız gerekiyor ve üçüncüsü ise tecrübeye ihtiyacınız var. Bunların hepsi birleştiği zaman yaptığınız işte başarılı olabiliyorsunuz veya dünya şampiyonu olabiliyorsunuz.

Kenan Sofuoğlu

Kenan’ın yaşantısında her dönem karşısına çok fazla engel çıktı. 2002 yılında kendisi Avrupa Şampiyonası’na hazırlanırken abisi Bahattin Sofuoğlu, dükkanlarının yakınında geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetti. MotoGP sınıflarında yarışan ilk Türk pilot olan diğer abisi Sinan Sofuoğlu ise 2008 yılında İzmit Körfez Pisti’nde antrenman turları atarken geçirdiği kaza sonucu vefat etti. 2011 yılında kanser tedavisi gören babası İrfan Sofuoğlu’nu kaybetti. 2015’te dünyaya gelen oğlu Hamza’yı ise 26 Temmuz 2015’te kaybetti. Her seferinde dimdik ayakta durup onları ve tüm Türk milletini gururlandırmayı başardı. Türk gençlerine motosikleti sevdiren, onların idolü, rol modeli olan Türk motor sporlarının zirvedeki isimlerinden biri Kenan Sofuoğlu. İki tekerden bir kıvılcım alarak 5 kez dünya şampiyonu olan ve asla vazgeçmeyen güçlü bir insan o.

 

Ride the Roots 1. sezon 9. bölümde yayınlanan Kenan Sofuoğlu belgeselinden esinlenilmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Sebastıan Vettel ve Aston Martin

Cem Bölükbaşı: Sanaldan Gerçeğe

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More