Kalle Rovanpera: Yarış Kazanan En Genç Rallici

“Kalle’nin göbek bağı benzin tankına atılmış olsa gerek!”… Eski Dünya Ralli Şampiyonası pilotu Harri Rovanpera oğlunun mini belgeseline bu sözle başlıyordu. İlk anda bir insanın oğlunu böyle tanımlaması size biraz abartılı gelebilir ancak bu genç adamı tanıdıkça babasına hak vereceksiniz. Bu arada kim bu genç derseniz; kendisi Kalle Rovanpera, Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarış kazanan en genç pilot ve bu elinde bulundurduğu sıfatlardan sadece bir tanesi.

Kalle Rovanpera
(Sol taraf Kalle Rovanpera ve sağ taraf babası Harri Rovanpera)

Yaşıtlarının motor sporlarına karting ile yeni yeni başladığı küçük yaşlarda, Kalle Rovanpera çoktan babasının hazırladığı özel ralli aracı ile antrenmanlar yapmaya başlamıştı. Bu bahsettiğim küçük yaş ise gerçekten bir ralli pilotu için bile hayal edilemeyecek kadar küçük. Açık konuşmak gerekirse birisi bana bunu söyleseydi ve görsel bir kanıt olmasaydı inanmazdım. Burada görebileceğiniz videoda şimdilerde Toyota Gazoo Racing ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda boy gösteren Kalle sadece sekiz yaşında. On yaşına geldiğinde ise Estonya’da ilk ralli startını almış olacak. Bu yaşlar ralli sporunu takip etmeyen sporseverler için çok fazla anlam ifade etmeyebilir o yüzden burada bir örnekten faydalanalım. Dünya Ralli Şampiyonası tarihinin en başarılı pilotu olan Fransız Sebastien Loeb, ralli sporuna odaklanmak için işini ve okulunu bıraktığında yirmi bir yaşında, ilk starını aldığında ise yirmi üç yaşındaydı. Kalle Rovanpera’ya geri dönmek gerekirse, ralli kariyerine yarışmak için ehliyetin gerekmediği Letonya’da devam eden Kalle’nin aracını, etapların arasındaki halka açık yollarda ehliyeti olmadığı için yardımcı pilotu sürüyordu.

2015 yılında 14 yaşındayken, Letonya Şampiyonası’nda R2 kategorisini şampiyon tamamlayarak ileride gelecek birçok şampiyonluğun ilkini göğüslüyordu. 2016 yılına S2000 Skoda Fabia ile başlayan Kalle Rovanpera, sezonun devamında Skoda Fabia R5 sınıfı araca geçiyor ve sezonu ana klasmanda şampiyon tamamlayarak ulusal şampiyonalarda tekrarlanması çok zor bir başarıya imza atıyordu. Ulusal şampiyonaların neredeyse hepsinde, hatta Avrupa Ralli Şampiyonası’nda bile kullanılan en üst araç sınıfı olan R5 sınıfına henüz 16 yaşında geçmişti. 

Ulusal başarılar arka arkaya geliyor ancak Kalle Rovanpera, ehliyeti olmadığı için ana sahneye yani Dünya Ralli Şampiyonası’na katılamıyordu. Ehliyet alma yaşı 18 olan Finlandiya’da, Kalle için özel izin çıkarılmış ve 2 Ekim 2017 günü yani on yedi yaşına girdikten bir gün sonra önündeki tek engel olan ehliyetine kavuşmuştu. Aynı zamanda Red Bull desteği altında olan Kalle Rovanpera’nın ehliyetine kavuşmasına ilişkin bir video yayınlayan Red Bull, bu videonun sonunda verdiği mesaj ile mümkün olan ilk fırsatta Kalle’nin Dünya Ralli Şampiyonası’nda boy göstereceğini bizlere iletmişti.

Nitekim sezonun geri kalanında Dünya Ralli Şampiyonası takviminde iki yarış kalmış ve Kalle sonunda en büyük sahneye çıkabilmişti. Kalle, sezonun son yarışı olan Avusturalya Rallisi’nde yarışı 12. sırada bitirirken, önündeki iki sürücü şampiyonada puan alabilecek durumda olmadığından 10. sıraya yükselmişti. Bu da onu Dünya Ralli Şampiyonası’nda puan alan en genç sürücü yapmıştı.

2018 yılında WRC2 şampiyonası için Skoda’nın fabrika takımı ile anlaşan Kalle Rovanpera, bir fabrika takımı adına yarışacak en genç sürücü oluyordu. Katıldığı son iki yarışı kazanarak adeta sonraki yıl olacakların ön gösterimini yapıyor ve ilk tam sezonunda WRC2 kategorisini üçüncü tamamlıyordu. 2019 sezonunda değişen kurallarla beraber WRC2 Pro olan kategoriyi beş galibiyet ve on podyum ile birlikte şampiyon olarak tamamlayıp artık WRC2’ye büyük geldiğini herkese gösteriyordu.

2020 yılı çok hareketli başlamış, son dünya şampiyonu Ott Tanak Toyota’dan ayrılıp Hyundai’ye geçeceğini açıklamıştı. Kris Meeke ve Jari-Matti Latvala ile devam etmeme kararı alan ve dünya şampiyonlarını en büyük rakiplerine kaptıran Toyota’nın iddialı hamleler yapması gerektiği aşikardı. Bu aşamada önce 6 dünya şampiyonluğu bulunan Sebastien Ogier’i takıma katan Toyota devamında Britanyalı sürücü Elfyn Evans ve son olarak on dokuz yaşındaki genç Finli Kalle Rovanpera ile yarışacağını açıklıyordu. Kalle artık bir WRC fabrika takım pilotuydu ve en üst lige adım atmıştı. Kalle Rovanpera ve Toyota iş birliğinin gerçekleşmesindeki en önemli etmen ise takım patronu olan Tommi Makinen’di. 4 Dünya Ralli Şampiyonluğu bulunan Tommi Makinen, vatandaşı olan genç sürücüye her fırsatta güvenini dile getirmiş ve böyle bir yeteneği rakiplerine kaptırmak istememişti.

Kalle Rovanpera And Toyota Are The First Leaders Of Rally Estonia - Bullfrag

Covid19 gölgesinde sadece 7 yarış üzerinden düzenlenen 2020 Dünya Ralli Şampiyonası’nın henüz ikinci yarışında, on dokuz yıl önce babasının tek galibiyetini aldığı yer olan İsveç de üçüncü olarak podyuma çıkan Kalle Rovanpera, aynı zamanda Dünya Ralli Şampiyonası tarihinde podyuma çıkan en genç pilot oluyordu. Sezonun dördüncü yarışı olan Estonya Rallisi’nde Dünya Ralli Şampiyonası tarihinde ralliye liderlik eden en genç sürücü unvanını da ele geçiriyordu. Sezonu istikrarlı bir şekilde, bitirdiği her yarışta ilk 5’e girerek ve şampiyona beşincisi olarak tamamlıyordu.  

Bu seneye iyi başlayan Kalle sezonun üçüncü yarışına girilirken şampiyonaya liderlik eden en genç pilot sıfatını da listeye ekledi. “En genç” ile başlayan birçok sıfata sahip olan Kalle için sıradaki hedef en genç yarış kazanan pilot unvanıydı. Bunun içinde sporseverleri fazla bekletmeye niyeti olmayan Kalle Rovanpera, geçen yıl bir başka “en genç” sıfatını ele geçirdiği Estonya’da en yakın rakibinin 1 dakika önünde zafere ulaştı. Artık Dünya Ralli Şampiyonası’nın en genç yarış kazanan pilotu Kalle Rovanpera. Bu unvanı elinden aldığı isim ise şu an ki takım patronu ve vatandaşı Jari-Matti Latvala.

(sırasıyla Yardımcı pilot: Jonne Halttunen, Takım Patronu: Jari-Matti Latvala, Pilot: Kalle Rovanpera)

Kalle Rovanpera’nın başardıklarının bu kadar üstünde durmamdaki temel sebep potansiyeli. Tarihin en başarılı ve en dominant pilotu olması çok muhtemel olan Kalle, adeta bu alandaki rakiplerinden beş, altı yıl önde gidiyor. 9 dünya şampiyonluğu bulunan Sebastien Loeb ilk WRC yarışına yirmi yedi yaşında çıktı ve ilk podyumunu o yarışta aldı. Tarihin en fazla şampiyon olan ikinci pilotu ve takım arkadaşı Sebastien Ogier’i ele aldığımızda bu sayı yirmi beşe düşüyor. Kalle Rovanpera bunları sadece on dokuz yaşında başardı. Saf hız olarak şu an için bile şampiyonadaki en hızlı iki ya da üç pilottan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ralli sporu söz konusu olduğunda saf hız maalesef zaman zaman ikinci hatta üçüncü sıraya düşebiliyor. İstikrar ve tecrübe ise saf hız kavramının önüne geçen iki özellik. İstikrar bu sezonun bazı kısımlarında bir sorun olarak gözükse de kariyerinin geneline baktığımızda tekrar etmediğini ve geçici olduğunu savunabiliriz. Tecrübe konusu ise sadece zamanla ve yaşayarak kazanılacak bir özellik. Kalle’nin hem şansı hem şanssızlığı olabilecek bir diğer konu ise 2 yıldır çok ciddi bir şampiyonluk savaşının ortasına düşmüş olması. Motor sporlarının en üst kademelerinde zor görülebilecek şekilde 4 pilotun çok ciddi şampiyonluk şansının bulunması Kalle’nin parlamasını zorlaştırdığı gibi aynı zamanda rekabeti genç yaşta en üstten yaşamasına da imkan sağlıyor. Takım arkadaşı Sebastien Ogier’in artık kariyerinin sonlarına iyice yaklaşmasıyla birlikte Kalle’nin yavaş yavaş Elfyn Evans ile beraber takımın yükünü çekecek pilot olacağını söyleyebiliriz. Kalle sadece kendisi için değil Sebastienler (Loeb ve Ogier) çıkana kadar Dünya Ralli Şampiyonası’nın en başarılı ülkesi olan Finlandiya içinde çok büyük önem taşıyor. 

FiİNLANDİYA VE DÜNYA RALLİ ŞAMPİYONASI

Buz hokeyi ile beraber neredeyse Finlandiya’nın ata sporu konumunda bulunan ralli, yukarıda belirttiğim iki Fransız pilot Sebastien Loeb ve Sebastien Ogier’in çıkması ile beraber duraklama dönemine girdi. Dünya Ralli Şampiyonası’nın yapılmaya başlandığı 70’lerden itibaren her 10 yıllık dilimde bir şekilde şampiyon çıkarmayı başaran Finlandiya bu geleneğini 2010’lara kadar sürdürdü. 2002 yılı sonunda Finlandiya’nın toplam 14 şampiyonluğu bulunurken Fransa’da bu sayı yalnızca 1’di. 2002 yılında son şampiyonluğunu Marcus Grönholm ile yaşayan Finlandiya, en fazla şampiyon olan ülke unvanını 2004-2020 yılları arasındaki 17 yılın 16’sında şampiyon olan Fransa’ya kaptırıyordu. Bu süreçte çok güvendikleri Mikko Hirvonen ve Jari-Matti Latvala ile birlikte o şampiyonluğun hiç gelmemesi farkın iyice açılmasına yol açıyordu. Finlandiya’yı eski günlerine, ralli sporunu domine ettikleri günlere döndürmek için belki de yukardaki iki isimden daha büyük bir potansiyele sahipler. Kalle Rovanpera sadece kendi adını değil, eski günlerine dönmeye çalışan bir dönemin dominant ülkesi Finlandiya’yı da temsil ediyor. Bunu başarabilecek daha iyi bir isim muhtemelen olamazdı. Bu sporu seven herkes Kalle Rovanpera’nın kariyeri bittiğinde ve başardıkları, rakamları ortaya çıktığında bu adamı izledikleri için ne kadar şanslı olduklarını anlayacaklar.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Stroll Hanedanlığı

Toprak Razgatlıoğlu: Zirveye Tek Teker

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More