Düello: Jamal Murray – Donovan Mıtchell

NBA playoff tarihi, içerisinde birçok oyuncu düellosunu barındırır. Bill Russell – Wilt Chamberlain, Magic Johnson – Larry Bird, Michael Jordan – Isiah Thomas, LeBron James – Kevin Durant / Stephen Curry; tek bir seri özelinden bakarsak Larry Bird – Dominique Wilkins (1988 NBA Doğu Konferansı Yarı Finali), Allen Iverson – Vince Carter (2001 NBA Doğu Konferansı Yarı Finali), LeBron James – Gilbert Arenas (2006 Doğu Konferansı Birinci Tur), Tim Duncan – Dirk Nowitzki (2006 Batı Konferansı Yarı Finali), Kobe Bryant – Carmelo Anthony (2009 NBA Batı Konferansı Finali) vs. Şimdi bunlara bir tane daha eklendi; Jamal Murray – Donovan Mitchell…

NBA tarihinde eşi benzeri olmayan, virüs nedeniyle dünyada hayatın durduğu ve oyuncuların bir bubble’de¹ toplanıp seyircisiz bir şekilde maç yaptığı bu dönemde, 2020’li yılların playofflarının ilkinde tarihe geçecek bir düello izledik.

Donovan MitchellTarih 18 Ağustos 2020, Orlando’da oynadığı sekiz maçın üçünü kazanan iki ekip Denver Nuggets ve Utah Jazz playoffların ilk turunda karşılaştı. Genel olarak rekabetin üst düzey olduğu bir maç oldu, Denver kaçtı Utah kovaladı, Utah kaçtı Denver kovaladı. Kovalamacanın sonunda maç 115-115 bitti ve uzatmalara gittik. Uzatmada oyuncularından kısıtlı verim alan Utah Jazz, maçı 135-125 kaybetti. O maç 23 yaşındaki bir genç Utah’a maçı kazandırmak için çılgına dönmüş, kritik anların hiçbirinde eli titremeden şutunu yollamıştı. Evet bu isim hikayenin de kahramanlarından biri olan Donovan Mitchell’dı.

Mitchell, playoff tarihinin en etkili performanslarından birini sergilediği maçta 19/33 saha içi, 13/13 serbest atış isabeti ile 57 sayı kaydetti. Bu 57 sayının yanına 9 ribaund ve 7 de asist ekledi. Bir playoff maçında en çok sayı atan oyuncularda Michael Jordan (63) ve Elgin Baylor’un (61) ardından üçüncü sıraya yerleşti. Mitchell’ın bu harika performansı tıpkı Michael Jordan’ın 63 sayılık performansı gibi galibiyete yetmedi. Çünkü karşıda 13/20 saha içi isabetiyle 36 sayı, 9 asist, 5 ribaundluk performans ortaya koyan Jamal Murray ve ona 29 sayı ile destek olan Nikola Jokic vardı.

İkinci maça geçerken Donovan Mitchell o galibiyeti istiyordu ve aldı. Utah’ın baştan sona önde götürüp 124-105 aldığı maçta başrolde yine Mitchell vardı.

Üçüncü maçta Denver Nuggets hiçbir şey yapamadı ve Utah Jazz maçı tam 37 sayı fark ile kazandı. Bu maç, ilk iki maç boyunca takımını sırtlayan Mitchell için iyi bir dinlenme maçı oldu. 27 dakika süre alan Mitchell 20 sayılık bir performansla mücadeleyi noktaladı. Serinin ilk maçında Mitchell’in büyülü performansının galibiyetle taçlanmasını önleyen Jamal Murray ise serinin devamında pek ortalarda yoktu, ta ki 4. maça kadar…

İki farklı yenilgi alan Denver Nuggets’ta artık Murray’nin ipleri eline alma vakti gelmişti ve çılgın bir maç geçirdi. 9/15 üç sayı, toplam 18/31 saha içi isabeti bulan Murray maçı tam 50 sayı, 11 ribaund, 7 asist ile tamamladı. Ama karşıda ilk maç yaşadığının aynısını yaşamak istemeyen bir Donovan Mitchell vardı. Mitchell, sen 50 atıyorsan ben daha fazlasını atarım dedi ve maçı 15/27 saha içi, 17/18 serbest atış isabeti ile 51 sayı, 7 asist, 5 ribaundla tamamladı. Utah Jazz maçı 129-127 kazanarak seride durumu 3-1 yaptı ve avantajı tamamen eline geçirdi.

Jamal MurrayBeşinci maç Denver için artık “Win or Go Home” maçıydı. Bu maçın ilk yarısında sadece 9 sayı bulabilen Jamal Murray ikinci yarıda adeta alev aldı ve 33 sayı (sadece ikinci yarıda attı bunu) üretti. Maç sonunda da 17/26 saha içi isabetiyle 42 sayı, 8 asist, 5 ribaund ile 117-107’lik galibiyette başrolü oynadı. Karşı tarafta Mitchell, kendi adına yine iyi bir maç geçirip 30 sayı atsa da onu destekleyen başka bir isim çıkmayınca seri 3-2’ye geldi.

Altıncı maça gelindiğinde her iki oyuncu da başka bir boyuta taşımıştı artık olayı. Böyle bir seride iki kahramandan hangisi daha iyiyse, hangisi daha fazla sayı atarsa maçı onun takımı kazanır normalde. Ancak bu ikili olayı öyle bir noktaya taşıdılar ki maçın belirleyicisi bu iki oyuncu değil geriye kalanlardı. Çünkü biri ne atsa diğer hemen karşılığını veriyor ve adeta birbirlerinin yaptıklarını nötrlüyoarlardı, tabii daha maç başlamadan üzerine 30 sayının çoktan yazıldığı bir istatistik kağıdı için nötrlemek tabiri kullanılabilir mi emin değilim. Murray müthiş bir yüzdeyle oynadığı maçı 50 sayıyla noktaladı. Mitchell de buna karşılık 44 attı. Murray’nin takım arkadaşları Mitchell’ın takım arkadaşlarına göre daha fazla sayı bulunca da maçı 119-107 Denver Nuggets kazandı ve seri 3-3 olup son maça kaldı.

Ve NBA tarihindeki 136’ıncı “Game 7” geldi çattı. Bundan önce oynadığı beş tane yedinci maçın üçünü kazanan Utah Jazz ile ikisini kazanan Denver Nuggets karşılaştı. Altı maç boyunca tanık olunan saçmalığın bir bedeli olmalıydı; müthiş bir yorgunluk! Maçı izleyenlerin tereddütsüz hak vereceği üzere iki takımda da inanılmaz yorgundu ve şutlar girmiyordu. İlk yarıda sadece 7 sayı bulabilen ve yanında da 5 top kaybı yapan Mitchell, üçüncü periyotta son bir hamle ile 13 sayı kaydetti ve Utah’ı maça ortak etti. Ancak muhtemelen gücünün son damlasını da bu maçın üçüncü periyodunda tüketen Mitchell’dan son periyotta sadece 2 sayı geldi. Jazz, Rudy Gobert ile direndi.

Son hücum

Maçın sonlarında Mitchell dripling ile içeri girerken maçtaki 9. top kaybını yaptı ve 2 sayı öndeki Nuggets hızlı hücüma çıktı, ancak Toney Craig hızlı hücümda turnikeyi kaçırdı. Ribaundu alan Gobert, bomboş olan Donovan Mitchell’ı görmedi, son topu kullanan Mike Conley’nin şutu potanın içinden çıktı ve Donovan Mitchell yıkıldı. Bu rekabetin en güzel görüntülerinden birini işte tam bu anda izledik. Mitchell yere yıkıldığında yanına ilk gelen isim Jamal Murray oldu. Mücadele 80-78 Nuggets üstünlüğüyle geçildi. Bu skor, yedinci maçlar arasında 2012 yılında oynanan Los Angeles Clippers – Memphis Grizzlies (82-72) maçından beri çıkan en düşük skor oldu.

 

Jamal Murray and Donovan Mitchell
Jamal Murray, Donovan Mitchell’ı teselli ediyor.

   JAMAL MURRAY                                                DONOVAN MITCHELL
266 dakika (38.1 ortalama)                               264 dakika (37.7 ortalama)
83/151 saha içi isabeti (%55)                             83/157 saha içi isabeti (%52.9)
32/60 üç sayı isabeti (%53.3)                            33/64 üç sayı isabeti (%51.6)
23/25 serbest atış isabeti (%92)                       55/58 serbest atış isabeti (%94.8)
31.6 sayı (221 sayı)                                              36.3 sayı (254 sayı)
5.6 ribaund (39 ribaund)                                  5.0 ribaund (35 ribaund)
6.3 asist (44 asist)                                            4.9 asist (34 asist)

SERİDE KIRILAN REKORLAR
  • Donovan Mitchell, birinci maçta attığı 57 sayı ile NBA playofflarında bir maçta en çok sayı atan 3. oyuncu oldu.
  • Donovan Mitchell ve Jamal Murray seride toplam 475 sayı attılar ve bir NBA serisinde karşılıklı en çok sayı atan oyuncular oldular. Bundan önceki rekor 1969 NBA Finallerinde Jerry West ve John Havlicek’in attığı 463 sayıydı.
  • Donovan Mitchell attığı 33 üçlükle bir playoff serisinde en çok üçlük atan oyuncu oldu. Jamal Murray ise attığı 32 üçlükle Stephen Curry ile beraber ikinci sıraya yerleşti.
  • Jamal Murray, Michael Jordan (1990) ile beraber üst üste üç playoff maçında 40+ sayı, 5+ ribaund ve 5+ asist kaydeden tek oyuncu oldu.
  • Jamal Murray ve Donovan Mitchell bir playoff serisinde iki maçta 50+ sayı atan tek ikili oldu.
  • Jamal Murray ve Donovan Mitchell, Michael Jordan ve Allen Iverson’dan sonra iki playoff maçında 50+ sayı atan oyuncular oldular.
  • Donovan Mitchell bir playoff serisinde 35+ sayı, %50+ saha içi isabeti, %50+ üç sayı isabeti, %90+ serbest atış isabeti ile oynayan ilk oyuncu oldu.

 

1- Bubble: Fanus anlamına gelen kelime aslında tüm oyuncular, teknik adamlar ve yetkililerin belirli bir bölgede toplanmış olmaları ve dışarıdan enfekte olmadıkları garanti edilmiş kişilerin zorunlu durumlar dışında kamp bölgesine girememelerinden kaynaklı kullanılıyor. 

Ayrıca, kelimenin telaffuzu ”babıl” şeklinde olsa da Türkçedeki kural gereğince yabancı özel adlar haricindeki yabancı kelimelere getirilen Türkçe ekler, o kelimenin telaffuzuna bakılmaksızın Türkçe okunuşuna göre yazılır. Yazıda da bu kurala riayet edilmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

LeBron v Kyrıe

Biatlon: Kayaktan Daha Fazlası

 

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More