Formula 2: Başlangıç Rehberi

2021 Formula 1 sezonunun başlamasıyla beraber destek serilerinin belki de en önemlisi olan Formula 2 sezonu da yeni formatıyla start aldı. Ülkemizde geçmiş sezonlarda resmi yayıncısı olmadığı için belki de fazla tanınmayan Formula 2 bu sezon pazar günü yarışlarıyla yayımlanmaya başlandı. Neredeyse hafta sonunun ana yarışı olan Formula 1 kadar keyifli ve hatta zaman zaman daha fazla tekerlek tekerleğe mücadelenin yaşandığı Formula 2 serisi hakkında kafanızdaki birçok soruya cevap vermesini ve pilotlar hakkında biraz bilgi sahibi olmanızı umduğum bir yazı yazmanın zamanı geldiğini düşündüm. Fazla uzatmadan serinin amacı ve formatıyla başlayalım. 

FORMULA 1’İN ALTYAPISI

Teknik bilgilerle fazla boğmadan kısaca açıklamak gerekirse Formula 2’de her takım Dallara marka şase ve Mecachrome marka motor ile mücadele ediyor. Bu durum, Formula 1’deki düzenin aksine, araç performansının etkisini minimuma indirerek pilotajın önemini maksimuma çıkarıyor. Pirelli tek üretici olarak sert ve yumuşak olmak üzere her hafta sonu kuru zemin için iki farklı lastik hamuru getiriyor. Formula 1’den bildiğimiz DRS sistemi bu seride de mevcut ve aynı şekilde çalışıyor. İlk defa izlerken kafa karışıklığına sebebiyet verebilecek bir konu ise araçların farklı takımlarda yer alsalar bile çok benzer dış görünüşe sahip olabilmeleri. Bunun sebebi pilotların kişisel sponsorları veya ilişkili oldukları Formula 1 takımlarının renklerine göre dış görünüşlerini değiştirebilmeleri. İlişkili oldukları Formula 1 takımları derken gelelim serinin asıl amacına ve hatta neredeyse tek amacına; Formula 1 takımlarına pilot yetiştirmek. Sezonun ilk yarışı olan Bahreyn’de start alan 22 pilottan 11 tanesi şu an da bir Formula 1 takımının akademisinde yer alıyor. Yer almayan pilotlar ise her hafta sonu takımlar tarafından yakından takip edilerek sürekli değerlendiriliyorlar. Seride 23 yaş ve üzerinde yer alan pilot sayısı sadece dört. 

YARIŞ FORMATI

Bu sene değişen sistem ile artık bir hafta sonunda 2 yerine 3 yarış yer alacak. Cuma günü tek antrenman ve devamında sıralama turu ile haftaya başlayan pilotları artık cumartesi günü iki yarış bekliyor. Pazar günü ise ana yarış adı altında daha uzun tek bir yarış ile hafta sonu sonuçlanıyor. Şimdi biraz karışık gelebilir ama en sade şekilde pilotların yarışlara hangi sırayla başlayacaklarına değineceğim. Sıralama turları sonucu doğrudan pazar günü yarışının gridini belirliyor. Cumartesi günü gerçekleşecek ilk yarışın gridi, sıralama turları sonucunda ilk 10’a giren pilotların tersten dizilmesi ile oluşturuluyor. Cumartesi günü ikinci yarışın gridi ise ilk yarışın sonucunda ilk 10’a giren pilotların tersten dizilmesi ile oluşturuluyor. Örneğin sıralama turlarında 1-A, 2-B, 3-C, … 9-J, 10-K, 11-M diye sıralanan pilotlar pazar günkü ana yarışa da bu sıra ile başlıyorlar. Ancak cumartesi günkü iki yarıştan ilkinde grid 1-K, 2-J, … 9-B, 10-A, 11-M şekline oluyor ve yarış sonucunda oluşan sıralama da yine ilk 10 tersten olacak şekilde cumartesinin ikinci yarışının grid sırasını belirliyor. Peki neden böyle bir şey var? Tabii ki muazzam bir rekabet yaratmak için. Formula 2’yi bir hafta sonu takip edip de şu an belki karışık bulduğunuz bu sıralama formatını görerek anladığınızda Formula 2’nin neden o kadar çekişmeli ve zevkli olduğunu da anlıyorsunuz aslında.

Puanlama sistemine gelirsek, sıralama turları sonucunda pol pozisyonunu kazanan pilot 4 puan alıyor. Cumartesi günü koşulan iki kısa yarışın puanlaması 15-12-10-8-6-4-2-1 şeklinde. Pazar günü ana yarışta ise Formula 1’den bildiğimiz kazananın 25 puan aldığı ve ilk 10’a giren pilotlara puan verilen sistem uygulanıyor. Her yarışın en hızlı turunu atan pilot ilk 10’a girdiği taktirde 2 puan alıyor. Pazar günü gerçekleşen ana yarışı Formula 1’e iyice yaklaştıran konular ise sadece biraz daha uzun olması ve puan sistemi değil, her pilotun pite girme zorunluluğunun olması ve tıpkı Formula 1’deki gibi yarış içinde iki farklı hamurda lastiği de kullanmak zorunda olmaları.  

F1 AKADEMİLERİ VE PİLOTLAR

Yukarda değinmişken biraz daha açalım, takımların akademilerine ve pilotlarına kısaca bakalım. Red Bull, Ferrari, Alpine, Sauber (F1 de yer almasalar bile akademi takımları mevcut), Williams takımlarının destekledikleri pilotlar bu seride yarışıyorlar. Mercedes ve Mclaren’in akademi takımları mevcut, fakat şu aşamada Formula 2 serisinde yarışan pilotları bulunmuyor. Şimdi akademilerdeki pilotlardan dikkat çekenleri ve gridin geri kalanını inceleyelim. Şimdiden söylemek isterim ki; pilotların değerlendirmeleri ister istemez öznel olacaktır. Kendi izleme sürelerime ve değerlendirme kriterlerime göre fikirlerimi yazacağım. 

Williams Pilotları 

Formula 2 Williams
Roy Nissany – Dan Ticktum

Gridde şimdilik iki tane Williams akademi pilotu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Williams takımının sponsorlarından İsrael Start-up Nation sayesinde bu takımın bünyesinde bulunduğunu düşündüğüm Roy Nissany. Bunu düşünmemdeki temel sebep Williams takımının test pilotu olacağının açıklandığı tarih ile sponsorluk açıklamasının tarihlerinin yakın olması. Açıkçası gösterdiği performans Formula 1 düzeyinin çok uzağında fakat bir şekilde Williams ile bazı yarış hafta sonlarında ve sezon öncesi testlerde piste çıktı. Takımın daha iyi gözüken genç pilotu ise önceden Red Bull akademisinde de bulunan Dan Ticktum. 2015 yılında İngiltere de bir Formula 4 yarışı sırasında güvenlik aracı pistteyken daha önce temas yaşadığı rakibine aradaki araçları geçip bilerek çarpan ve 2 yıl motor sporlarından men cezası alan Ticktum beklentinin daha fazla olduğu taraf. Özellikle geçtiğimiz yılın ilk yarısında güçlü gözüken İngiliz pilot agresif tarzı ile dikkat çekiyor. Daha ilk yarıştan 5 saniye cezası ile ayrılan Ticktum’ı Formula 1’de görme ihtimalimiz düşük olsa da Formula 2 gridinde takip edilmesi gereken ve izlemesi zevk veren bir pilot. 

Ferrari Pilotları 

Formula 2 Ferrari
Marcus Armstrong – Robert Shwartzman

Geçen seneden adını sıkça duymaya başladığımız ve bu senenin favorilerinden birisi olan Robert Shwartzman Ferrari’nin en yetenekli akademi pilotu olarak dikkat çekiyor. Benim en beğendiğim genç yeteneklerin başında gelen Rus pilot sezon sonu testlerinde Ferrari ile piste çıkarak takımın kendisine olan inancını hissetmiş oldu. 2020 Formula 2 sezonunun en fazla yarış kazanan pilotu olan Shwartzman’ın en büyük eksikliği sıralama turları performansı. Bu eksikliği yarış içinde rahat yükselmesi ve aklı sayesinde kapatsa da olası bir Formula 1 kariyerinde işler o kadar kolay olmayacaktır. Bir diğer Ferrari pilotu olan Avusturalyalı Marcus Armstrong ise karting yıllarında geleceğin en iyi pilotlarından biri olarak gösteriliyordu. İlk yılında sadece Red Bull Ring pistinde yapılan yarışlarda iki podyum elde eden genç pilot sezonun devamında hayal kırıklığı yarattı. Bu sezon araca daha fazla alışmış ve hızlanmış gibi gözüken Armstrong’un potansiyelli olduğu belli fakat şu ana kadar beklenenin altında kaldığı da bir gerçek. 

Red Bull Pilotları 

Jehan Daruvala – Jüri Vips – Liam Lawson

Yıllarca Formula 1’e pilot yetiştiren Red Bull’un en yetenekli ve hızlı pilotlara sahip olduğu düşünülebilir fakat bu sene durum biraz farklı. Sezona iyi bir giriş yapan Hindistanlı pilot Jehan Daruvala geçen senede en iyi hafta sonlarını Bahreyn de geçirmişti. Çoğu zaman ortalama veya ortalamanın biraz üstünde performanslar sergilese de gridde fazla sivrilemeyen Daruvala’nın Formula 1’e girmesi zor gözüküyor. Bir bilgim olmasa da tabii ki bunları finansal konulardan tamamen bağımsız olarak söylüyorum. Akademinin şu anki üyelerinden en eskisi olan Jüri Vips geçen sezon sadece 8 yarışa çıksa da bir podyum yapmayı başardı. Bazı yarışlarda AlphaTauri yedek pilotu da olan Vips’in sorunu da aslında Daruvala ile kısmen aynı; fazla ortalama olması. İlk yarışta geriden start alarak yükselmesiyle dikkat çeken Estonyalı pilotun bu sezon bir şeyler göstermek zorunda olması onu izlenmeye değer kılıyor. Gelelim beklentilerin en yüksek olduğu pilot olan Norveçli Liam Lawson’a. Geçen yılı Formula 3 serisinde geçiren Norveçli pilot bitiremediği üç yarış dışında kalan tüm yarışlarda puan almayı başardı. Saf hız konusunda rakiplerinin biraz gerisinde kalsa da istikrarı onu Formula 2’ye taşımayı başardı. Sezona çok hızlı başlayan Lawson bu hızını devam ettirebilirse şampiyonluk adaylarından birisi olabilir. 

Alpine Pilotları 

Christian Lundgaard – Oscar Piastri – Guanyu Zhou

Üç pilot ile Formula 2 de yer alan Alpine akademisi üç pilotuyla da iddialı bir konumda bulunuyor.  2017 yılından beri akademi takımının bünyesinde bulunan Danimarkalı Christian Lundgaard basamakları hızla tırmanarak Formula 2 seviyesine çıktı. Yarıştığı her seride ilk yıl yarış kazanan ve sadece bir yıl kalan genç pilot geçen sene inişli çıkışlı bir grafik sergiledi. Bu yıl hedefinin şampiyonluk olduğunu tahmin ettiğim Lundgaard’ın en kötü ihtimalle son yarışa kadar zirve mücadelesinin içinde kalmasını bekliyorum. Alpine’in bir diğer genç yıldızı ve geçen senenin Formula 3 şampiyonu Oscar Piastri, Fernando Alonso sonrası dönem için Lundgaard’ın en büyük rakibi. Aynı zamanda Red Bull’un eski pilotu olan Avusturalyalı Mark Webber’in menajerlik şirketiyle çalışan Piastri geçen seneki performansından sonra bu sene gridin en iddialı takımlarından olan Prema Racing ile yarışıyor. Benim izlerken en heyecanlandığım pilotlardan biri olan Piastri lastik kullanımı konusunda iyi ve çok istikrarlı bir pilot. Kesinlikle dikkatle izlenmesi gereken bir çaylak durumunda. Son pilot ise Formula 2’deki üçüncü yılına giren Çinli pilot Guanyu Zhou. Açıkça söylemek gerekirse benim gözümde diğer pilotların çok net bir şekilde arkasında olsa da şu durumda tecrübesi sayesinde Alpine koltuğuna daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki bunda Zhou’yu yetenekleri kadar Çin’in ilk Formula 1 pilotu olacak olması da çok önemli bir etken. Sonuçta hangi spor için olursa olsun Çin çok büyük bir pazar. 

Sauber pilotu olan tek isim ise daha sadece 17 yaşında olan Fransız pilot Theo Pourchaire. Geçen seneyi çaylak olarak geçirdiği Formula 3 serisinde şampiyona ikincisi olarak tamamlayan genç pilot dikkatleri çekmişti. Bu sezon gridde olması sürpriz olmayan 17 yaşında Pourchaire kesinlikle dikkatle takip edilmesi gereken ve izlerken çok keyif veren bir pilot. Zaman ne getirir bilinmez ama genç pilotun önünün çok açık olduğunu söyleyebiliriz.  

Formula 2
Theo Pourchaire – Felipe Drugovich

Brezilyalı pilot Felipe Drugovich ise hiçbir takımla ilişkisi bulunmayan fakat göz önünde bulundurmaya değer bir başka genç pilot. Geçen yılı beklenmedik şekilde üç galibiyet alarak tamamlayan genç pilot sezonu ancak dokuzuncu tamamlayabildi. Bunun sebebi hızlı fakat istikrarsız bir pilot olması ve bu yıl bu sorunu aştığı takdir de çok farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. 

Akademi pilotlarının çoğuna mümkün oldukça değinerek en azından izlerken pilotlar hakkında biraz fikrinizin olmasını amaçladım. Bana sorarsanız motor sporlarını izlemekten keyif alıyorsanız veya farklı bir şeyler izlemek istiyorsanız Formula 2’ye şans vermelisiniz. Aynı hayale sahip ve çoğunluğu 23 yaşının altında olan gençlerin tekerlek tekerleğe, korkusuzca mücadeleleri bu sporu bir kez daha sevmenize sebep olacak. Bir yarış izledikten sonra bana hak vereceğinize eminim.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Formula 1 Tarihinin Korkunç Kazaları

İkinci Pilot: Batman’in Robin’i

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More