Formula 1 Panaroma

YENİLİKLER, TAKIMLARIN SON DURUMU VE PİLOT DEĞİŞİKLİKLERİ

Formula 1’de sezon başlıyor. Sezona başlarken takımların son halini, hedeflerini ve yapılan koltuk değişikliklerini değerlendirdik.

Sıkıntılı geçirdiğimiz pandemi günlerini yavaşça geride bırakıyor olmamızla birlikte başlayan veya başlayacak olan sporlarda Formula 1 de yerini aldı. Bu zor zamanlarımızın acısını Formula 1 ve diğer sporlarla birlikte çıkartacağımızı düşünüyorum.

Formula 1’de yapılan değişikliklere gelirsek eğer, öncelikle bu sene bazında zaten çoğu şey hemen hemen aynı kaldığı için 2021 sezonunda değişecek olan ve FIA’nın onayladığı bazı yasaları veya kuralları sizlere anlatmak istiyorum.

2021 kuralları

Formula 1; aslında geçtiğimiz senelerde ortaya çıkan, tıpkı NBA’de olduğu gibi, bütçe kısıtlaması konusunu artık bir açıklığa kavuşturmak için çabalıyordu. Nihayet geçtiğimiz haftalarda alınan kararla beraber bu durum netleşti. Başlarda 175 milyon dolarlık bir bütçe kısıtlaması uygun görülürken pandemi sürecinde takımların yaşadığı maddi zorluklar, yarışların yapılamaması vb. durumlar için FIA bu konuyu takımlarla anlaşarak bitirdi.

Yeni kurallara göre FIA, 2021 yılında 145 milyon dolarlık bir bütçe sınırı olacağını kabul etti. Bu, takımların araç gelişimi kısmında harcayacakları paranın maksimum 145 milyon dolar olacağı anlamına geliyor. Unutmamak gerekiyor ki pilotlar, takım patronları, personeller, pazarlama ve reklamlar için harcanan para bu bütçenin içerisine katılmıyor. Bu bütçeyi sadece aracın gelişmesi için ayrılan para olarak nitelendirebiliriz. İleri dönem için planlanan bütçenin 140 milyon dolar olacağı, 2023 yılında ise 135 milyon dolara çekilmesi planlar arasında yer alıyor. Bu bütçe kısıtlamasıyla birlikte eskiden olduğu gibi takımlar arasındaki makasın kapanması ve daha rekabetçi bir ortam yaratılması hedefleniyor.

Minimum araç ağırlığının 746 kilogramdan 749 kilograma çıkartılması kararı alındı. Ayrıca takımlar arasında yapılan anlaşmayla beraber, bir takım sezonda ne kadar geri kalırsa gelecek yıl için otomobilini ilerletmek adına, büyük takımların bile yaparken çok fazla harcama yapmak zorunda kaldığı rüzgar tüneli testinden yararlanabilecek. Bu durum ayrıca parça geliştirmeleri için de geçerli olacak. Sezon içerisinde geri kalan takım, aero testi yapmak için önde bitiren takıma göre çok daha avantajlı olacak. Bu Bu düzenlemeler için NBA’nin draft sistemine benziyor diyebiliriz. Geride kalan takımın gelecek sene bazında daha avantajlı olması isteniyor.

Virus forces major changes in Formula One landscape | Daily Sabah

Takımların son durumları ve pilot değişiklikleri

Takımların ve pilotların bu pandemi döneminde fazla etkilendikleri herkesin gördüğü bir durum oldu. Pilotlar bu karantina sürecini genelde simülasyon yarışları veya bilgisayar oyunlarıyla geçirdi diyebiliriz. Bu süreçten nasıl döneceklerini henüz bilemiyoruz. Şu an sezon öncesi yaptıkları kış testlerinde takımların yaptığı değişiklikleri ve pilot koltuklarının son durumlarını anlatıyor olacağız.

Mercedes

Post image
Lewis Hamilton, Toto Wolf ve Valtteri Bottas W11 aracıyla

Geçtiğimiz yılın hem pilotlar şampiyonunu barındıran hem de takımlar şampiyonasını kazanan takımı olma unvanını taşıyorlar. Ayrıca son altı yılın hanedanlığını ellerinde bulunduruyorlar. Hedefleri yine belli; şampiyon olmak ve bu hanedanlığı ellerinde tutmak. Peki Mercedes kış testinde neler yaptı bu sezona nasıl hazırlanmıştı? Önce buna bir bakalım.

Mercedes, daha önce görmediğimiz bir sistem olan DAS adını verdikleri (Çift Eksenli Direksiyon diyebileceğimiz) bir teknolojiyle karşımıza çıktı. Bu teknolojiyi, direksiyonun pilot tarafından ileriye veya geriye doğru hareket ettirilmesi suretiyle ön tekerleklerin açısını değiştirmeye yarıyor diyerek özetleyebiliriz. Bu sistem; hem virajlarda biraz daha hızlanmaya yarıyor hem de (Mercedes’in geçen sene Ferrari’ye kıyasla biraz yakındığı bir konuydu bu) düzlük hızı konusunda belirli bir ölçekte araca avantaj sağlıyor. Mercedes’in bu sistemde üzerinde durduğu bir diğer nokta ise sistemin lastikleri daha dayanıklı hale getirebilmesi. Keza lastiklerin ısınmasını da bir o kadar kolaylaştırıyor. Bu sistem haricinde ayrıca aracın burun kısmıyla birlikte sidepodları ve arka süspansiyonlar gibi çeşitli yerlerinde de değişikliğe gitti Mercedes takımı.

Kış testlerinde Mercedes, ilk haftada elde etmiş olduğu 1:15.732’lik derecesiyle birlikte testlerin en hızlı takımı oldu. Bu yaptıkları sürenin dışında test haftasında Mercedes’in asıl hedefi motor dayanıklılığı üzerine attıkları turlardı ve tüm hafta bu turlar üzerine gelen verileri işlemekle geçti. Toplam attıkları tur sayısı 903 olarak kayıtlara geçti. Bu sene başındaki testlerde diğer takımlar arasında en yüksek tur sayısını ellerinde tuttular. Pandemi sonrası bu testler ne kadar yarışa dökülecek şu an için belirsiz ancak Mercedes diğer takımlara kıyasla bir adım önde görünüyor diyebiliriz.

Pilotlarda 2020 için bir değişikleri olmayacak. Mercedes, sezona Hamilton ve Bottas ikilisi ile başlayacak. Lakin iki pilotun da sözleşmesi 2021’de sona eriyor. Mercedes’in bu konuda ne yapacağı ise belirsizliğini sürdürüyor.

Ferrari

Charles Leclerc, Mattia Binotto ve Sebastian Vettel SF1000 aracıyla

Son pilotlar şampiyonluğunu 2007 yılında Raikkonen ile kazanan, takımlar şampiyonasını ise en son 2008 yılında kazanan Ferrari taraftarları için takımın hedefi her zaman olduğu gibi özlenen şampiyonluk olacak ama takım için bu sezon, geçen seneye kıyasla biraz daha karmaşık olacak gibi gözüküyor.

Geçen sene sezon ortasında Vettel ve Leclerc ikilisinin yaşadığı rekabetin takıma verdiği kaos etkisi bu sene de devam edecek. Vettel’in bu sene sonunda takımdan ayrılması kesinleşirken Ferrari sezon başlamadan McLaren’in İspanyol pilotu Carlos Sainz ile 2021 yılı için bir anlaşma imzaladı. Vettel’in neler yapacağı ise tam bir muamma. Vettel, gelecek sene en azından başka bir takımda koltuk alabilmek için kendisini göstermek zorunda. Bu kafa yapısıyla ve düşüşte olduğu gerçeği de göz önüne alındığında Vettel’in bu yıl takım için yararı mı olur zararı mı, sorusunun cevabını kimse kestiremiyor olsa gerek. Takım içi oluşan bu kaosun hem sezona hem de takıma nasıl yansıyacağı belki de en çok merak edilen konular içerisinde yer alıyor. Ferrari’nin genç yıldızı Leclerc’in geçen seneye kıyasla bu sezon üzerinde hissedeceği baskıyla birlikte yapacakları, Ferrari’nin gelecek yıllar adına yapacağı hamleler için bir önemli bir gösterge olacak diyebiliriz.

Kış testlerine gelecek olursak, geçen seneye kıyasla bu sene daha yavaş bir Ferrari izleyeceğiz gibi gözüküyor. Geçen sene bilindiği üzere testlerde diğer takımlara karşı baya önde olmalarına rağmen sezonu beklentilere kıyasla kötü geçirdiler. Bu sene bazında takım patronu Binotto’nun açıklamaları ise sürekli yavaş kaldıklarını, bu sene kendileri açısından galibiyet mücadelesinden biraz daha uzak olduklarını dile getiriyor. Testlerde, geçen sene pilotlarının da çok yakındığı, yere basma gücü konusunda biraz iyileştirme yaptıkları görülüyor. Testlerde Ferrari adına en hızlı tur 1:16.360 ile genç yıldız Charles Leclerc’den geldi. Toplam 884 tur atan Ferrari takımı adına öne çıkan bir diğer nokta da motor gücü bakımından diğer takımlara kıyasla daha düşük seviyede testlerin gerçekleştirilmesiydi. Bu durum, geçen sene Mercedes’in ”Ferrari’den daha yavaş durumdayız” açıklamalarına benzer bir blöf mü, yoksa Binotto gerçeği mi söylüyor? Bunun cevabını sezon içerisinde göreceğiz.

Red Bull Racing

Red Bull RB16 aracı

Geçen sene pilotlar sıralamasında Verstappen’i 3. sıraya çıkartmayı başararak Ferrari’yi bu alanda mağlup etmiş olsalar da takımlar şampiyonasında hala 3. sırada devam eden Red Bull’un bu sene için hedefleri hem pilotlar hem de takımlar bazında ilk 2 sırada olmak diyebiliriz.

Pilot kadrosunda bu sene Max Verstappen ve Alex Albon ile başlayacak olan Red Bull kış testlerinin en başarılı takımlarından biriydi. Takımın araç bazında burun ve ön süspansiyonlarıyla birlikte büyük değişikliklere gittiğini söyleyebiliriz. RedBull kendileri için yeni diyebileceğimiz bir motor ünitesi olan Honda ile birlikte geçen seneyle birlikte gelen yükselişine devam edecek gibi gözüküyor. Dayanıklılık açısından yeni bir motor olmasına rağmen Honda motoru gayet iyi gözüktü diyebiliriz.

Testlerde Red Bull adına en hızlı tur, takımın yıldızı Verstappen’den geldi. 1:16.269 ile testlerde atılan en hızlı 2. turu atmış olan Verstappen’in bu hızıyla birlikte Red Bull takımı, geçen sene ortasında başlayan yükselişiyle birlikte Mercedes’i biraz daha zorlayacak gibi gözüküyor. Red Bull toplamda 780 tur attı. Geçen seneye göre daha az tur sayısıyla birlikte geçen seneki test sonuçlarından daha iyi verilere sahip oldukları görülüyor. Takımda pilotlar açısından 2021 için şu an bir değişiklik bulunmuyor. Rollerin de herkes tarafından tamamen kabul edildiği düşünüldüğünde bu sezon daha güçlü ve istikrarlı bir Red Bull izleyebiliriz gibi gözüküyor.

McLaren

Zak Brown, Lando Norris, Carlos Sainz ve Andreas Seidl McLaren MCL35 aracıyla

Geçtiğimiz yıllara kıyasla geçen sene, üzerinden o ölü toprağını atan McLaren takımı için bu sene oldukça önemli bir hal aldı. Çünkü eski günlerine dönmek isteyen takım, üstlerinde oluşan baskının altında ezilmemek için bir çaba içerisine girdi.

Testlerde geçen seneye benzer sonuçlar almış olsalar da takım cephesinden gelen açıklamalar kendileri açısından eksiklerini gördüklerini ve bu halde bile iyi olduklarını destekler nitelikteydi. McLaren’in bu sene amacı geçen seneye kıyasla biraz daha dayanıklı bir araç ile pistlere dönmek. Testlerde toplam 802 tur atan McLaren cephesi için bu testlerde gelen en hızlı sonuç gelecek sene Ferrari’ye geçecek olan Carlos Sainz’in 1:16.820’lik derecesiydi. Öte yandan takım içi beklentilerden birisi de Lando Norris’in bu sene yapacağı umulan sıçrama diyebiliriz.

Geçen seneyi 145 puanla kapatan McLaren takımı, orta sıralardan biraz daha ayrılıp ilk 3 sırayı tehdit edebilecek potansiyelde olan nadir takımlardan birisi.

Pilot değişimleri konusunda ise Sainz’in Ferrari’ye geçecek olmasıyla birlikte en baştan beri istedikleri Avustralyalı pilot Daniel Ricciardo ile 2021 yılı için anlaşma sağladılar. Sainz’in gitmesiyle birlikte Norris ile buldukları kimyanın kaybolmasından endişelenen McLaren, Norris ile de gayet hoş bir arkadaşlıkları bulunan Ricciardo ile bu kimya bozukluğunu engelledi diyebiliriz.

Renault

Esteban Ocon ve Daniel Ricciardo R.S 20 aracıyla

2019 sezonunu 91 puanla kapatan Renault takımı için bu sene geçen seneden biraz daha zor geçecek gibi gözüküyor. Geçen sene 13 yarıştan puan çıkartan takım bu sayıyı yukarıya çekmek istiyor. Hedef, şu an için orta grubun en iyi takımı olmak. Uzun vadeli hedef ise ilk 3 sırayı zorlamak ve orada yer almak.

Renault pilot kadrosu açısından 2021 bazında Daniel Ricciardo’dan yoksun olacak. Bu sene onun son senesi ve takım ile arasında bir gerginlik olduğu da aşikar. Esteban Ocon gibi tabiri yerindeyse “yarışmaya  aç” diyebileceğimiz bir pilotu takıma katarak takımı ateşlemeye yönelik bir hamle yaptılar. 2021 kadrosu için Ricciardo yerine gelecek kişi henüz belli değil ama bu durum sezon ortasında netleşecek gibi görünüyor.

Geçen seneki testlere göre daha az tur sayısıyla (743 tur) daha hızlı bir dereceye sahip olan Renault takımının en hızlı turu 1:16.276’lık derece ile Ricciardo’dan geldi. Bu sonuçla birlikte Ricciardo testlerin en hızlı 3. pilotu oldu. Ocon ise 1:16.433 ile testlerde 6. sırada yer aldı.

Renault bazında motor dayanıklılığı gayet önemli. Bu testlerde de bir sorun yaşamadılar. Fakat motor tedarikçileri oldukları McLaren’in geçen seneye göre şu an gerisindeler. Ayrıca yaşadıkları ekonomik krizin de ortada olduğu düşünülürse bu sene, unutmak isteyecekleri bir sene de olabilir, ancak işler iyiye giderse yeni bir sürecin başlangıcı da olabilir.

Racing Point

Otmar Szafnauer, Lance Stroll ve Sergio Perez RP20 aracıyla

Bu sene başında araçlarını tanıttıkları zaman Mercedes’in geçen sene kullandığı araca tıpatıp benzemesi nedeniyle Formula 1 kamuoyu tarafından “Pembe Mercedes” olarak nitelendirildiler.

Racing Point geçen seneyi 73 puanla kapatmış olmasına rağmen bu sene beklentiler oldukça yüksek. Aracın testlerde gösterdiği performans bu beklentiyi yarattı diyebiliriz. Testlerde 782 tur attılar ve en iyi derece 1:16.658 ileMeksikalı pilot Sergio Perez’den geldi. Stroll ile 1:17.118 ile yetindi. Geçen senenin 4. takımı olan McLaren’e testlerde yaklaştığını görüyoruz. Aracın daha istikrarlı ve daha rahat olduğunu söyleyen pilotlar için rüya gibi bir sene geçebilir. Hedefleri bu sene için ilk 5 sırada kalabilmek olacak. Perez’in tecrübesiyle birlikte aracın daha iyiye gidebileceğini düşünürsek bu hedef gerçekleşebilir. Tabii Stroll’un de, takımın sahibi her ne kadar babası da olsa, bu sene kendini artık Formula 1 camiasına ispatlaması gerekecek.

Pilot kadrosunda ise Perez’in yeri 2021 için garanti, ancak yanındaki isim Stroll mu olacak yoksa başka bir pilot mu gelecek? Bu sorunun cevabı henüz belli değil.

Alfa Romeo

Kimi Raikkonen(önde), Antonio Giovinazzi (arkada) C39 aracıyla

Geçen sezon Brezilya yarışında topladığı 22 puan sayesinde büyük bir hayal kırıklığının ucundan dönen takım için o hayal kırıklığı senesi bu yıl olabilecek gibi gözüküyor.

Hedefleri orta gruba yaklaşmak olan Alfa Romeo testlerde beklenilenden biraz daha yavaş kaldı. Toplam 735 tur atan takımın test pilotu olan Kubica’nın (1:16.942) Raikkonen ve Giovinazzi’den daha hızlı tur atması akıllarda biraz soru işareti bırakıyor olsa da Alfa Romeo’nun neler yapacağına dair belirsizlik sürürüyor. Alfa Romeo’nun bu hayal kırıklığı yaşamaması için teknik ekibin aracın üstüne baya bir düşmesi gerekiyor.

Öte yandan bu sene içerisinde Raikkonen’in 41 yaşına geldiğini hatırlarsak artık eskisi gibi olamayacağını, o rekabetçi ruhunun kaybolduğunu söyleyebiliriz. Zaten Raikkonen’in kendisi de artık eğlenmek için sürdüğünü niteleyen açıklamalar yapıyor. Giovinazzi için ise kendini kanıtlama senesi diyebiliriz. Bu pandemi sürecinde takımların yaşadığı sorunlar ön plana çıkınca belki Alfa Romeo bu sezon başlangıcında bir sürpriz yapıp hayal kırıklığı diye beklenilen sezonu kurtarabilir.

Pilotlar bakımından 2021 için koltuklar boş gözüküyor. Bu seneki duruma göre ya iki pilotla da sözleşme uzatılacak ya da başka pilotlar gelecek gibi duruyor. Sezon içerisinde bu durumu çözeceklerdir.

Alpha Tauri

Daniil Kvyat, Franz Tost ve Pierre Gasly AT01 aracıyla

Yıllardır Toro Rosso diye bildiğimiz aynı zamanda Red Bull’un ikinci takımı diyebileceğimiz takımın adı değişti yeni adıyla Alpha Tauri oldu.

Hedefi her zaman ilk 5’e girmek olan Alpha Tauri cephesi için geçen sene oldukça başarılıydı. 85 puan toplamasının yanı sıra 2 kez podyum sevinci yaşayan takım yalnızca 6 yarışı puansız tamamladı.

Testleri geçen seneki derecesinin altında bırakan Alpha Tauri 1:16.914 ile en hızlı turlarını attı. Toplamda 769 tur ile testleri tamamlayan Alpha Tauri için bu bir sorun değil. Çünkü aracın dinamikleri geçen seneki Red Bull aracına oldukça benziyor. Bu benzerlik aracın istikrarı konusunda da inanılmaz verileri gözler önüne seriyor. Pilotları bu durumdan yararlanabilir. Çünkü hem Kvyat hem de Gasly özellikle sezon ortasından sonra gayet iyi bir performans ortaya koydular. Pilotların koltukları 2021 için henüz garanti değil, ancak ikisi de duruma göre 2021 yılında koltuklarından birisi boşa çıkacak olan Red Bull takımına geçmek için uğraşabilirler.

Haas

Kevin Magnussen, Gene Haas, Guenther Steiner ve Romain Grosjean VF-20 aracıyla

2018 yılında gösterdikleri üstün başarıdan dolayı 2019 yılı için inanılmaz beklentileri olan takım adeta bir kabusun içerisinde gibiydi. Tek tur bazında araçtan inanılmaz verim alan (Avusturya sıralama turları Magnussen’in 5. sırayı kazanması) Haas cephesi, yarışlarda çok kötü sonuçlar alıyordu. Lastikler konusunda büyük sıkıntılar yaşayan ve geçen sene bu konu hakkında bir çözüm bulamayan takım 2020 sezonu için bu soruna belirli bir ölçekte çözüm arıyor gibi.

Bu sene başında yapılan testlerde geçen sene çok sıkıntı yaşadıkları aero paketleri üzerinde durdular ve bu seneki verileri geçen seneyle kıyasladılar. Drive to Survive belgeselinde de gördüğümüz gibi Steiner sürekli aracı anlamaya çalıştıklarından bahsediyordu.

Takımın en iyi turunu 1:17.037 ile Romain Grosjean kaydetti. Toplam 649 tur atan Haas takımının, bu sene hedefleri olan orta sıralara yaklaşma konusunda daha çok çalışmaları gerekiyor. Başaramazlarsa takımın kapanma ihtimali var.

Pilot durumları gelirsek; 2021 için hem Grosjean’ın hem de Magnussen’in sözleşmesi sona eriyor. Bu sene ikisi birbirleriyle koltuk için yarışacaklar. Haas’ın bu iç savaşı nasıl yönlendireceği ise merakla beklenen konular arasında yer alıyor.

Williams

Williams FW43 aracı

Son yılların en büyük hayal kırıklıklarından birisi olan Williams eski günlerini adeta mumla arıyor. Geçen seneyi Russell kazanımı dışında sadece 1 puanla kapatan İngiliz ekibi bu seneki testlerde geçtiğimiz yıllara kıyasla umut verdi.

2019 testlerine kanat bulamadıkları için aracı çıkartamayan Williams takımı bu sene sorunsuz bir şekilde testlere çıkmıştı. Fakat motorda yaşadıkları arızalar dayanıklılık açısından kafalarda soru işaretleri oluşmasına sebep oldu. Testlerde 737 tur atan Williams’ın en hızlı turu takımın üstüne titrediği George Russell’dan geldi (1:16.871) Haas takımına kıyasla oldukça hızlı bir görünüm çizen Williams’ın bu sene bazındaki hedefi demir attığı sonunculuktan kurtulmak. Williams’ın satılacak olması ve Rokit sponsorluğunun feshedilmesiyle birlikte takımın ne tür bir durumda olacağını az çok tahmin edebiliyoruz. Bu hedef ne kadar gerçekçi olacak bilinmez ama görünen köy kılavuz istemiyor; Williams bu sene sonunculuktan kurtulamazsa ve yatırımcı bulamazlarsa en kötü senaryoyu hiç istemesek de konuşmak zorunda kalacağız.

Şu an pilotlar arasındaki tek çaylak olan Nicholas Latifi ise bu sene için Williams açısından umut veren bir performans sergilemek zorunda. İşi oldukça zor olan Latifi’nin ise bu sene neler göstereceğini merakla bekliyoruz.

2021 yılı için Williams koltukları boş, tabii onların istediği Russell’ı takımlarında tutmak. Ayrıca 2021 kurallarını düşünürsek de bu bütçelerde zaten yarışmaya hazır olan bir takım oldukları için Williams bazı pilotların ilgisini çekebilir.

Bu senelik takımların neler yaptığını ve beklentileri anlattık. Umarım bu pandemi sürecinden sonra unutulmaz bir sezon izleriz. Bu sıkıntı günleri son damlasına kadar atlatıp daha çok keyif alacağımız sağlıklı günleri görmek dileğiyle…

 

Okumak yetmedi diyenler için Formula 1’e dair her şeyin olduğu podcast Parabolica


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Fernando Alonso: Bir İspanyol Alevi

Simona Halep: Kortların Hagi’si

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More