Charles Leclerc: Kahraman Yükseliyor

Formula 1'de yükselen bir kahramanın hikayesi

2007’den beri şampiyon olamamış bir takıma şampiyonluk umudu vermek, İtalya’da Ferrari’nin kahramanı olabilmek, Ferrari’nin birinci pilotu payesini, 4 kez dünya şampiyonu olmuş birinden, sadece bir yıl içerisinde almak… Kulağa ilgi çekici geliyor olmalı, gelin birlikte Charles Leclerc’in hayatına bir göz atalım.

Tabii bu anlatıma başlamadan evvel bu kahramanın gelişmesine öncü olan Jules Bianchi’yi de burada anmış olalım. Bunun sebebi hem Leclerc’in vaftiz babası olması hem de Leclerc’in akıl hocalığını yapmış olmasıyla alakalıdır. Vefatından sonra Leclerc’in hedefi onun mirasını yaşatmak ve Bianchi’nin yapacaklarının bir devamı olmak niteliğindeydi.

Leclerc: "Bianchi, Ferrari koltuğunu benden daha çok hak etti"
Jules Bianchi ve Charles Leclerc

16 Ekim 1997’de Monako’da dünyaya geldi. Az nüfuslu olan bu yerde daha küçükken başladığı Ferrari hayaline kavuşabilmek adına Formula 1’e merak saldı. 2005’de kartinge başlayarak bu yarış ve rekabet dünyasına adımını atmış oldu. Kartingde ilk şampiyonluğunu 2009 yılında kazandı. Daha çocuk yaştayken kazandığı bu şampiyonluk ona daha fazla ilham kaynağı olmuştu. Bu durumu sürekli bir hale getirmek istiyordu.

2010’da Monaco Karting Kupası’nın en genç sahibi olurken, 2011’de bu başarıyı üstüne koyarak devam ettirdi. Daha sonra CIK-FIA Akademi Kupası’nı kazandı. Bununla yetinmeyerek CIK-FIA tarafından düzenlenen KF3 Dünya Kupasını kazanan en genç pilot oldu. Bu başarıların üst üste ve daha katlanarak gelmesi Leclerc’in kazanma alışkanlığına bir ön ayak oluyordu.

2014 yılında motor sporlarına başlamasıyla beraber artık hayaline doğru emin adımlarla ilerliyordu. 2015’te sezonu 4. sırada tamamladı. Motor sporlarındaki ilk iki yılında en iyi çaylak seçilmesinin ardından GP3 serilerinde boy göstermeye başladı. 2016’da GP3 serilerinde şampiyon oldu. Leclerc bununla yetinmemiş olacaktır ki hemen ertesi sene Formula 2’de daha çaylak yılındayken şampiyonluğa uzandı. Kazanma kültürünü Formula 1’e kıyasla daha alt seviyelerde edinmiş olarak, nerede ne yapabileceğinden emin bir şekilde daha çocukken kurduğu Ferrari hayaline devam ediyordu. Bu ikisini sadece birer yıl arayla kazanan Leclerc gelecek için “Ben geliyorum,” mesajını vermeye başlıyordu.

Bu başarılardan hemen sonra Leclerc, Ferrari Sürücü Akademisi’ne kabul edildi. Bu akademinin ardından hemen Formula 1’e katıldı.

Formula 1 kariyerine 2018’de Alfa Romeo Sauber takımıyla başladı. 2017 sezonunu sonuncu tamamlamış olan Alfa Romeo takımı için Leclerc sezon sonunda tam 39 puan topladı. O dönemki takım arkadaşı olan Marcus Ericsson’a tam 30 puan fark attı. Takıma bir sınıf atlattı ve takım arkadaşı ile beraber Alfa Romeo’yu 8. sıraya yükseltti.

Formula 1 | Alfa Romeo Sauber, Leclerc soddisfatto: “Bello tornare ...
Charles Leclerc, Alfa Romeo Sauber takımının aracıyla

Çaylak sezonunda bu başarıyı gösterebilmiş olmasının ana nedeni geçmişten beri sürekli olarak kurduğu Ferrari hayalinin peşinden koşmasıyla alakalıydı. Bu dönemde Formula 1 için verdiği ikinci mesajı ise kendisinin gelecek adına bir şampiyon olabileceğini herkese gösterebilmiş olmasıydı.

Gösterdiği performans onu hayalini kurduğu koltuğa oturtmaya yetecekti. 2019 yılında henüz ikinci sezonunda Ferrari’ye katıldı. Ferrari, geleceğini tamamen Leclerc’e adamış oldu. Çünkü geldiğinde Leclerc, Ferrari tarihinin en genç pilotu unvanıyla geldi. Bu Ferrari için bile bir ilkti.  Leclerc’in bu baskıyla başa çıkması gerekiyordu.

Indir duvar kağıdı 2019 1 Charles Leclerc, 4k, Ferrari SF90, Yarış ...
Charles Leclerc, Ferrari’nin SF90 aracında

Yarışlara başlandığında ise Ferrari yanılmadığını görmüş oldu. Çünkü Ferrari adına yarışıyorsanız sizden acilen kendinizi kanıtlamanız istenir. Leclerc de sezonun ikinci yarışı olan Bahreyn Grand Prix’ini aslında çok önde götürürken, hatta yarış içerisinde kendisine kesin kazandı gözüyle bakılırken, yaşadığı bir mekanik arıza sebebiyle 3. sırada tamamladı. Bu onun Formula 1’deki ilk podyumuydu.

Hamilton wins after Leclerc heartbreak | Deccan Herald
Ferrari kariyerindeki ilk podyum zaferi ve şampanya kutlaması

Takım arkadaşı olan Vettel’i performans ve puan olarak sezon ortasına kadar geride takip etti. Sezon ortasından sonra Formula 1’deki ilk yarış zaferini Belçika Grand Prix’inde yaşadı. Çocukluk hayallerinden birisi daha gerçek olmuştu; Ferrari ile bir yarış kazanmak.

Ama onun bile sevincini çok fazla yaşayamadı. Çünkü yarıştan bir gün evvel Formula 2’den arkadaşı olan Anthonie Hubert, Formula 2 yarışı sırasında gerçekleşen kazada hayatını kaybetmişti. Leclerc de bu zaferi ona armağan etti.

F1 Virtual Grand Prix, vince Charles Leclerc su Ferrari
Leclerc, Belçika Grand Prix zaferini A.Hubert’e armağan ediyor.

Ferrari, mabedi olan İtalya’da 2010’dan beri yarış kazanamıyorken, Charles Leclerc Ferrari adına bu şanssızlığı kırarak bu kez İtalya’da Ferrari’ye yarış kazandırdı.

Italian Grand Prix 2019: Twitter Goes Crazy as Charles Leclerc ...
Leclerc, İtalya Grand Prix zaferini taraftarlarla paylaşıyor.

2019 sezonunu 2 zafer, 7 pol pozisyonu, 10 podyum ve toplamda 264 puan toplayarak tamamlamış oldu. Sene sonunda ise Leclerc, Formula 1’i 3. sırada noktaladı. Vettel’i geride bırakmasının yanında ona 14 puanlık bir fark da atmış oldu. Sezonu da beklentilere kıyasla gayet başarılı bir şekilde tamamladı.

Leclerc, Ferrari hayallerini gerçekleştirmiş olmanın gururuyla beraber bitmeyen hırsı, isteği ve istikrarıyla getirdiği bu başarılı durumun üstüne koyarak kendisine yeni bir hedef belirlemiş oldu: Şampiyonluk…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Michael Schumacher – Mika Hakkinen: Ateş ve Buz

Fernando Alonso: Bir İspanyol Alevi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More