Çağlar Söyüncü Röportajı

Çağlar Söyüncü King Power’da hayat buldu ve Brendan Rodgers’ın ona olan inancını boşa çıkarmadı. Henry Winter, Leicester City’nin Türk stoperi Çağlar Söyüncü ile yükselen performansını, Harry Maguire’nin ayrılışı ve Brendan Rodgers’in ona olan inancı hakkında konuştu.

Sir Kenny Dalglish tribününde oturan birkaç Liverpool taraftarı Çağlar’ın uzaklaştırdığı toptan kaçmak için adeta önlerindeki korumalıklara siper almışlardı. Ancak o da hata yapabilen birisi. Manchester United maçının başında Marcus Rashford’a penaltı yapmıştı. Çağlar eşsiz bir oyuncu olup riskli oynamayı seviyor ve sonuçlarına da katlanıyor, aynı zamanda Harry Maguire’nin takımdan ayrılmasında taraftarın üzülmemesini sağlayacak kadar da güçlü bir oyuncu. Bu konu hakkında Çağlar Söyüncü’nün düşünceleri neler?

 “Tüm Leicester taraftarına teşekkür etmek istiyorum, onların desteklerini stadyumda ve stadyum dışında da hissedebiliyorsunuz.”

Herkesin inandığı gibi oyunu tam konsantre mi oynuyor yoksa taraftarı eğlendirmek için mi oynuyor? Çağlar şöyle cevaplıyor:

“90 dakika boyunca tamamen oyuna odaklıyım. Taraftarları eğlendirmeye çalışmıyorum, sadece gerekeni yapıyorum. Eğer biz kazanırsak taraftarlar zaten eğlenmiş ve mutlu oluyorlar.”

Leicester’in altyapısındaki oyuncularla tepedeki antrenman sahasında buluştuk. Çağlar hemen çocuklarla göz teması kurdu, el sıkıştı. Çağlar kendi dilinde “Merhaba” dedi ve çocuklar bir anda gülmeye başladılar. “Çağs” çevresine neşe saçıyor. Kulüp efsanesi olan Gary Lineker de onu, kahramana benzer saçları ve çenesi ile Shrek’teki Lord Farquaad’a benzetiyor. Rakiplerine karşı adeta kâbus oluyor,rakipleri hücum ederken de duvar oluyor. Tabi Jimenes’e yapmış olduğu Cruyff dönüşü hakkında da konuştuk. Ne düşünüyordu acaba?

 “Bazı insanlar bunu defans oyuncusunun yapmasını riskli bulabilir ama bazen öyle bir an gelir ki Cruyff dönüşünü yapmak zorunda kalırsınız. İşte bu yüzden topu sağa doğru atıyormuş gibi yapıp Jimenez’i sağa doğru hamle yaptırdıktan sonra sol tarafımla devam ettim. Bu yüzden Diogo Jota kaleye doğru koşarken orta sahadan oyuncuya yetişerek topa hamle yapıp topu aldı ve pozisyonu korudu.”

Gol yememek önemlidir. Çağlar’ın yaptığı o hamle sonrası soyunma odasında Jamie Vardy ve diğer tüm takım arkadaşları alkışladı. Çağlar o anı hatırlayınca biraz duygusallaşıyor…

“Burada harika iyi oyuncular ve iyi arkadaşlarım arasında oynadığım için çok şanslıyım, hepimiz birbirimizin bireysel anlamda iyi olmasını istiyoruz, buda takımın başarısını sağlıyor. Jamie Vardy çok komik birisi sürekli şaka yapar, bu da takıma yeni gelen birisinin alışma sürecini kolaylaştırıyor.”

Homeros’un şehri olan İzmir’de başladı Çağlar’ın futbol hayatı…

“Futbol oynayabileceğimiz bir sürü güzel saha ve yer vardı, biz şanslıydık. Mütevazı bir aileden geliyorum normal bir aile. Ne zengin ne fakir. Hala o zamanlarda ki mütevazi yaşam tarzımızı devam ettiriyoruz. Ailemden kimse futbol oynamazdı ama babam hiçbir zaman desteğini esirgemedi, hep yardımcı oldu ve bana çok ilham verdi. Evden çok küçük yaşta ayrıldım ama ailem her zaman bana saygılı ol ve elinden gelenin en iyisini yap derdi.”

Çağlar ilk başlarda takımda çok zor zamanlar geçirdi. 3 ay boyunca dışarıda kaldı, Claude Puel onu görmezden geldi ve sonrasında Rogers, Maguire-Jonny Evans ikilisini çok iyi hale getirdi. Nihayetinde 6 Nisan’da Çağlar’ın kader günü gelmişti. Evans’ın kalçasında bir problem vardı. Maguire da yeni doğan bebeği ile ilgilenmek için izin almıştı. Bu sebeple Rodgers, Çağlar ve Wes Morgan ikilisine döndü…

“Her hafta düzenli maça çıkmıyorsanız mutsuz olursunuz ve zorlanırsınız. Genç oyuncu olarak ilk sezonumdu ve hiç de kolay değildi ama takım arkadaşlarım çok yardımcı oldular. Teknik direktörümüz de aynı zamanda harikaydı. Bana sürekli doğru zamanın geleceğini söylerdi. O hem sahada oynayan hem de benim gibi doğru zamanı bekleyen oyuncularla çok iyi iletişime geçiyor. Bir probleminiz varsa sizi mutlaka dinler. Onun için oynamaktan minnettarım. Brendan Rodgers her konuda harika bir teknik adam özellikle taktik ve teknik ve insan yönetiminde. Ekibi Kolo Touré ve Chris Davies de harikalar.”

Kolo Touré, Çağlar’ın çalışmasına ve gelişmesine çok katkı sağlamış gibi…

“Kolo inanılmaz bir kariyere sahip, milli takımda oynamış, ülkesinde bir efsane ve İngiltere’de çok bilinen (Arsenal, Manchester City, Liverpool ve Celtic gibi takımlarda oynamış) bir oyuncu. Kolo ile aynı pozisyonda oynadığım için kendimi şanslı hissediyorum çok yardımı oluyor.”

Oyuncular ve çalışanlar Çağlar’ın garipliklerini seviyorlar. Onun fiziksel şakalarını, fizyoterapistini şakasına yumruklamasını veya takım arkadaşını kafa kilidine almasını seviyorlar. Bu bir iletişime geçme şekli mi? Çağlar şöyle cevaplıyor:

“Bunun dil öğrenme becerimle ilgisi yok. Ben hep bu şekildeyim. Eğlenmeyi bilmelisiniz. Takım ruhuna katkı sağlıyor.”

Chelsea maçında Pulisic’e baskı yapıp topu kazandıktan sonra Hamza Chodhury’a aşırtma pas attığında Matthew Harding şok olmuştu…

 “Bu tarz kararları birkaç saniyede vermelisiniz. Doğru bir karardı çünkü arkadaşımı topla buluşturdum. Modern futbolda güçlü ve hızlı olmalısınız. Bu yüzden ben de hız ve güç üzerine antrenman yapıyorum. Çok zor bir ligdeyiz, dünyanın en iyi oyuncularına karşı mücadele veriyoruz.”

Türkiye’nin Bülent Korkmaz ve Alpay Özalan gibi tarihi defansif oyuncuları var…

“Alpay ile konuşuyoruz, o çok iyi bir oyuncu, Premier Lig’de de oynadı. Geçmişteki jenerasyon (Rüştü Recber, Tugay ve Hakan Şükür) gibi biz de aynı başarıları elde etmek istiyoruz.

Son olarak,                                             Cruyff dönüşlerini ve çalımlarını göreceğimiz nice serüvenlere Çağlar.

https://www.thetimes.co.uk/article/leicester-citys-caglar-soyuncu-on-life-at-the-king-power-and-repaying-the-faith-of-brendan-rodgers-tcgzcvznq

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More