Yeni Nesil Teknoloji, Son Sürüm “Akman”

Bursaspor’un harika çocuğu Ali Akman ihtiyacımız olan golcü olmaya geliyor.

Türk futbolu, Akman soyadıyla tanıştığında henüz 90’lı yılların ortalarıydı. Memleketi İnegöl’den saatlerce uzaktaki ilin takımı Gaziantepspor’a transfer olduğunda “Amca Akman” henüz 17 yaşındaydı. Üçüncü Lig’den direkt dönemin Süper Ligi’ne yükselme hikayeleri genellikle hüzünlü şekilde sona erer ama “Amca Akman” basamakları hızlı hızlı çıkmaktan vazgeçmez. Önce Gaziantepspor kadrosuna yerleşir, ardından takımın yıldız oyuncusuna terfi eder. Ertesi yaz transfer haberlerini okumak için gazeteyi eline alanlar en çok onun adına denk gelirler. Zira o dönem yeni yeni ortaya çıkmış spor gazetelerinde dört büyüklerin hepsine en az bir sayfa ayrılırken, “Ayhan Akman” haberleri her sayfanın bir köşesinde ya da manşetinde yer almaktadır.

Ayhan AkmanÖnünde dört seçeneği olan Ayhan siyah-beyaz teklifi daha cazip bulup ona yönelir belki ama geçen 3 sezonun ardından umduğunu bulamaz. İki büyük kulüp arasında transfer takası pek görülür bir şey değildir ama Ahmet Yıldırım karşılığında Ayhan Galatasaray’a transfer olur. Ayhan takımını değiştirmekle kalmayıp mevkisini değiştirmekten de gocunmaz ve 10 numara pozisyonundan, defansif orta saha oyuncusuna evrilir. Çiçeği burnunda ön libero yeni takımında şampiyonluğa koştuğu günlerde aynı zamanda kendisini amcalığa terfi ettiren hikayenin baş kahramanına da kavuşur. Amcası kariyerinin ilk lig şampiyonluğuna ulaştığında henüz 10 günlük, milli takımla dünya üçüncüsü olduğunda iki buçuk aylık bebek olan “Yeğen Akman“ şu günlerde ülkenin gelecekteki gol umudu konumunda.

Savunma hattını, özellikle stoper bölgesini dünya çapında  oyuncu olma potansiyeline sahip genç yıldızlara teslim eden Milli Takım, kaleci ve orta saha konusunda da pek sıkıntı çekmiyor. Ancak forvet için hala 35’lik Burak Yılmaz’ın ayağına bakıyoruz. Zira ne Cenk Tosun eski günlerine dönebildi son süreçte ne de Enes Ünal beklenen patlamayı yapabildi. Euro 2020’nin ertelenmesi işimize geldi diyebiliriz her ne kadar Haziran 2021’deki durumu öngöremiyor olsak da. Geride kalan yedi Süper Lig haftasında öne çıkan golcülerin pasaportları yine başka ülkelere ait. An itibariyle 14 yabancı hakkı bulunan Süper Lig takımlarının çoğu bu haklarından en az birini futbolun meyvesini üretenlere harcadığından sırtımızı dayayabileceğimiz bir yerli santrafor pek gözükmüyor.

Ali Akman Ayhan AkmanAncak sekiz haftayı deviren Tff 1. Ligi’nde öyle bir golcü var ki spot ışıklarını şimdiden üstüne çekmiş durumda. Çok değil, 10 sene önce şampiyon tamamladığı lige şu an çıkmaya çalışan Bursaspor bu amacına ulaşır mı bilinmez ama sezon sonunda Ali Akman, Süper Lig hatta belki daha üst düzey bir Avrupa liginde yer alacak gibi. Sözleşmesi sezon sonunda biteceğinden mütevellit yeni bir anlaşma olmazsa amcasının 1998’de yaşadığı gibi bir transfer mevsimi geçirebilir. Çıktığı sekiz karşılaşmada 7 gol kaydeden Ali, kısa boyu ve çelimsiz fiziğine rağmen kendisinden hem yaş hem ebat olarak daha avantajlı rakiplerine “Ben bu ülkenin yeni golcüsüyüm.” mesajı veriyor. Attığı her gol birbirinden farklı, hepsinde iyi bir önsezi ve bitiricilik söz konusu. Rakip savunmaları hataya zorlayan, kaptığı topları kalecinin üzerinden aşırtan ya da uzanamayacağı yerlere gönderen Ali’nin bitiriciliği şu ana kadar eski krallardan Tanju Çolak düzeyine yakın bir yerde. Kısa boyuna aldırış etmeden aralardan sızarak attığı kafa golleri var ki yaşı gereği biraz daha uzama ihtimali olduğunu düşünürsek portföyüne bu özelliği de ekleyebilir. Çünkü iyi sıçrıyor. Ayrıca bir santrafor için fazla bencil değil. Gerektiğinde arkadaşlarını pozisyona sokuyor. Golle sonuçlanmasa bile akıl dolu paslarına tanıklık ettik. Şu ana kadar her maçta Bursaspor’un ileri ucunda ilk 11 başladı ve iki maç hariç 90 dakikayı tamamladı. Hatta Balıkesir maçında duraklama anlarında yaptığı 1 gol 1 asistlik performansla kondisyonunun da yerinde olduğunu gösterdi. Kötü ve geliştirmesi gereken özelliği ise topla az buluşması. Bunda onu az pozisyona sokan Bursaspor’un orta sahası da etkili tabİi ki ama bu yönünü geliştirmeli ve daha çok oyunun içinde yer almalı.

Tabİi ki önünde kötü örnekler de yok değil Ali’nin. En basitinden Bursaspor’da benzer yaşta fırtınalar estirip Galatasaray’a transfer olan Sercan Yıldırım, daha 30 yaşına bile girmeden Survivor sahalarında boy göstermeye başladı. Ya da yine aynı takım altyapısında yetiştikten sonra soluğu yurt dışında alıp “O Valladolid senin bu Getafe benim dolaşan” 23 yıllık hayatına dört farklı lig sekiz farklı takım sığdıran Enes Ünal’a da dönüşebilir pek tabİi. Sosyal medyanın olmadığı dönemde bile sabun köpüğü gibi parlayıp sonra sönen nice isim geldi Türk futboluna ki şimdiki jenerasyonu Twitter’dı, Instagram’dı, bir anda milyonlarca euro maaştı derken futbol harici yerlere yönelmeye itecek tonla dış faktör olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek. Yine de şu an takım arkadaşı konumunda olan Özer Hurmacı ve Serdar Özkan, bir zamanlar bu yollardan geçip beklentileri karşılamayan futbolcular olduğundan Ali’ye mentörlük edebilecek isimler.

Ali’nin şansı soyadının Akman oluşu ve bu sayede en azından kendi çevresinde şöhreti küçük de olsa tatmış olması. Fiziki olarak benzerlikler taşıdığı amcası Ayhan gibi şöhreti göğüsleyen, şımarmayan bir yapıya da sahipse Türk futbolu kaliteli bir golcü kazanıyor diyebiliriz. Biraz daha sivrilirse muhtemelen dört bir yanını saracak medya ve taraftar baskısıyla karşılaşacak ama Türk futbol tarihinin en sert, en absürt faulüne maruz kalıp yerden kalkmayı bilen amcasından feyz alabilir. O ilginç pozisyondaki gibi kendisini hedeften saptırıp, yere sermeye elverişli bir futbol ikliminde yaşadığını unutmamalı. Gerçi haberler doğru mudur bilinmez ama Bayern Münih’in kendisiyle ilgilendiği söyleniyor. Belki de hiç İstanbul’a uğramadan direkt Lewandowski’yle forma rekabeti içinde görürüz kendisini kim bilir.

Ali Akman henüz yolun çok başında ama 2050’ler ve sonrasındaki futbol sohbetlerinde “Bir Ali Akman vardı” ile başlayan cümlelerin övgü ve özlemle devam etmesini istiyorsa bugünden işi sıkı tutmaya ihtiyacı var. Türk futbolu kollarını açtı, yeni forvetini bekliyor. Ali’nin yapması gereken tek şey sağa sola bakmadan o kollara doğru koşmak şimdi.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Futbolun Yeşilçam Serüveni

Göztepe: Gerçek Büyüklük Nedir?

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More