Yabancı Sınırı ve Teknik Direktörlerin Fikirleri

Yabancı sınırı nedir? Yabancı sınırlaması hakkında teknik direktörlerimiz neler diyor? Sizlerle birlikte bu cevapları inceleyeceğiz.

Futbolda yıllardır tartışılan bir konu yabancı sınırlaması. Öncelikle bu yabancı sınırı dediğimiz kavramın yakın tarihini bir inceleyelim. Tabii ki bu kavramın kökleri 1950’lere kadar dayanıyor ancak futbolun geçirdiği evrim ve sistemin o zamanlara kıyasla daha çok iyileştirilmesi sebebiyle o tarihlerden bahsetmeyeceğim.

Bu kavramla yakın dönem içerisinde -2000’li yıllarda- tanışmamızın ardından ilk gelişi 5+1 ile oldu. Bunun anlamı 5 tane yabancı futbolcu için ilk 11’de oynama hakkı tanınırken 1 futbolcunun ise tribünde olacağını ifade ediyordu.

2001’de bu kural 5+1+2 olarak değişti. Bu durumdan her takım mağdur olduğu için direkt 6 yabancı ile oynayabilme kuralına dönüştü.

2007-2008 sezonun da ise en tuhaf kural değişikliklerinden biri yaşandı. O sezona 6+1 ile başlarken sezon arası geldiğinde 6+2 oldu. Bu durumu sezon biterken gerçekleşen 6+2+2 kuralı takip etti. Daha sonra TFF bu sistemdeki boşluk olan 2 yabancı oyuncuyu tribünde oturtmanın takımları etkilediğini düşünerek 6+2 sistemine tekrardan döndü.

2010-2011 sezonun da ise 6+2+2 sistemine tekrar dönüldü. Takımlar o sene içerisinde toplam 10 yabancı hakkı varken maç kadrosuna sadece 8 tanesini alabildi. Bu kural yalnızca bir sene sonra bu transfer sınırı kaldırıldı ama sezon içerisinde 6+2 kuralı devam etti.

2013-2014 sezonu başlarken 6+0+4 kuralı geldi. Bu kuralın esnetilecek fazla bir yanı  yoktu. Maksimum 6 oyuncuyu ilk 11’e yazabilirken kalan 4 oyuncu maçı tribünden izlemekle yetindi. O dönem Galatasaray, sakatlık yaşayan Bruma’yı Gaziantepspor’a kiralayarak kadrosunda bulunan 11. yabancı oyuncu olan Alex Telles için lisans çıkartmayı başardı.

2014-2015 sezonuna girdiğimiz sırada daha sistemi tamamen denenmesi bitmeden TFF’nin sene başında almış olduğu 5+0+3 kararı sezon ortasına gelindiğinde 5+3 olarak değişmiş oldu.

2015-2016 sezonunda TFF ve Kulüpler Birliği’nin bir toplantı sırasında aldıkları halen kullandığımız kural gereğince takımlar toplam 14 yabancı transferi yapabiliyordu ve ilk 11’de oynatabilecekleri oyuncu sayısı için herhangi bir sınırlama yoktu. Fakat takımlar 18 kişilik kadroda en az 7 yerli oyuncu bulundurmak zorundaydı. Bu durumu sonuna kadar kullanan ilk takımımız Galatasaray oldu. 2017-2018 sezonunda oynadıkları Konyaspor maçında ilk 11’in hepsini yabancı oyuncularla donatan Galatasaray, Türk futbol tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş oldu. Bu kural henüz yeni sonlanan 2019-2020 sezonuna kadar geldi. Aslında 2020-2021 için uygulanacak olan kural geçtiğimiz günlerde alınan karar sebebiyle 2021-2022 sezonuna ertelenmiş oldu.

Yeni Gelen Kural

Kuralın getirilme sebebi olarak yerli oyuncularımızın yeteri kadar süre alamaması ve Türk Milli Takımı için oynayacak oyuncuların gelişememesi olarak gösterildi. Yeni kurala göre 2020/21 sezonu için 14 yabancı oyuncuya lisans çıkartabilecek takımlar, ancak ilk 11’de en fazla 8 tane yabancı oyuncuyu oynatabilecekler. Ayrıca yeni kuralla birlikte 21 kişilik maç kadrosu listesinde, altyapıdan yetişmiş olup 1 Ocak 1998 veya daha sonrasında doğmuş bir futbolcunun yer alması zorunlu hale geldi.

Bir sonraki sezon (2022-2023) bu sayı 12 yabancıya düşecek ve ilk 11’de sadece 7 yabancı oyuncu yer alacak ve ilk 11’de altyapıdan yetişen 1 Ocak 2000 ve sonrası doğumlu bir oyuncunun oynaması zorunlu olacak.

2023-2024 sezonuna geldiğimiz zaman ise yabancı sayısı 10’a düşecek ve ilk 11’de maksimum 6 oyuncu sahada yer alabilecek ve aynı sezon içerisinde ilk 11’de altyapıdan yetişmiş 1 Ocak 2002 ve sonrası doğmuş olan iki futbolcuyu oynatma zorunluluğu getirilmiş olacak.

Teknik Direktörler Ne Diyor?

Fatih Terim yabancı oyuncu sayısını 14’e yükselten devrim niteliğindeki sistemin yaratıcısıydı.

Bu sınırlamayla birlikte teknik direktörler adeta ikiye ayrılmış durumdalar. Bu kararı destekleyenlerin yanı sıra desteklemeyenler de mevcut. Peki bu sınırlama açıklandığı zaman teknik direktörlerimiz neler söyledi? Dilerseniz bunları bir inceleyelim;

İlk olarak 2015 yılının sonunda gelen ve o dönem için ilk kez Türk Milli Takım Teknik Direktörü olan Fatih Terim’in dile getirdiği bu kuralın değişmesinin ardından mikrofonlar ilk olarak Fatih Terim’e yöneltildi. Kendisi ise bu yeni sistemi açıkça eleştirdi. Fatih Terim’in açıklamaları şu şekildeydi;

“Futbolcunun Türk’ü yabancısı yoktur. Ama şu vardır bizde, benim kendi kulübümde de burada, biz yaparız, çıkarsınız oradan her şeyi değiştirirler. Doğru/yanlış, bu felsefemiz bizim her yerde vardır. Her yerde var bu, gerekçesi nedir, niyedir. Yani derseniz ki Türk futbolcusu böyle daha çok yetişir, önümüzde örneği var. Bugün Avrupa’da en çok oynayan, yılların en çok oynayan oyuncusu bu yıllarda. Hem de oyuncularımız Avrupa’nın en iyi takımlarında oynuyor. Ama dediğim gibi, herhalde gelişimi böyle uygun gördüler ama ben ve öğrendiklerim ve tecrübem, hayat bana kısıtlamalarla gelişilmeyeceğini söylüyor. Bizim problemimiz yetiştirmede. Lafa gelince herkes alt yapı alt yapı ama bizim problemimiz yetiştirmede. Oyuncu ayırt edebilir misiniz Türk oyuncu/yabancı oyuncu diye. Oyuncu oyuncudur. Yani gerekçesi nedir bilmiyorum. Yine 14 ister 6’sı değiştirir sahada 3 tane. Halbuki öbür sistemde koyulacak tek şey tekrar teşviklerdi. Teşvik koymuştuk Türk oynatana. Genç oynatana genç takımdan daha fazla, teşvik önemli bir şey. İki; müthiş bir yarış vardı yabancı-yerli oyuncular arasında. Üç; burada hiç kimse boşu boşuna para alıp Türk oyuncu yada yabancı oyuncu kısıtlamasından dolayı yedek oturup boşu boşuna para almak istemedi. Herkes Avrupa’ya gitmeye başladı. Dört dünyanın hiçbir tarafında bunlardan dolayı milli takımlar zarar görmez, görmemiştir görmeyecektir. Örnekse son dünya şampiyonlarına bakın. Fransa, Brezilya, Almanya, bir ay önce İspanya… Avrupa şampiyonlarına bakın. Fransa, İngiltere, İspanya, Almanya… Hepsinde serbest yabancı. Bunlar bu konuyu kimler, kim bilmiyorum ama sonuç olarak 3-5 aydır hepimiz biliyoruz zaten ne olacağını. Hatta biz başka taraflardan duyduk açıkçası. Duyulan da yanlış çıkmadı. Hayırlı olsun, saygı duyacağız. Sonuçta federasyonumuzdur. Ne derse onu yapacağız. İnşallah hiçbirimiz 3-0 hükmen mağlup tuzağına düşmeyiz. Arkadaşlarımızın çoğu 4+2 6+2’de bu işi maalesef unutanlar veya hata yapanlar oldu. Hükmen yenilenler… Yine ona döneceğiz yavaş yavaş.”

***

Sergen hoca ile bir kez daha konuşacağız'
Sergen Yalçın’ın yabancı oyuncu kuralıyla ilgili yorumları başka takım taraftarlarınca takdir edilmişti.

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın ise biraz daha sert bir dil ile Fatih Terim’i destekler nitelikte bir açıklamayla karşımıza çıktı. Sergen Yalçın’ın açıklamaları ise şu şekildeydi;

“Yabancı oyuncu konusu çok uzun bir konu. Bu TFF`nin aldığı bir karar. Benim merak ettiğim bu kararı kimler oturup aldı. Altyapıdan oyuncu oynatma mecburiyeti koydular. Bunu koyarak genç oyuncuların yetişeceklerini mi sanıyorlar? Bunun için önce tesis lazım. Ben 18 kulübün tesislerini gezmelerini tavsiye ediyorum, bir görsünler bakalım. Herkes Ajax’ı örnek veriyor. Önce gidip Ajax’ın tesislerini gezin, sonra gelip 18 kulübün tesislerini gezin. Bakın bakalım birbirine benziyorlar mı? 8 tane oyuncu içeride olacak, 6 oyuncu kulübede olacak, 3 oyuncu evde oturacak, 2 oyuncu yemekte olacak… Bu iş bana çok acayip geliyor. Bu kuralın oyuncu yetiştirmekle alakası yok. Anadolu’daki takımları düşünün. 2 sene sonra altyapıdan 2 oyuncuyla oyna diyorsunuz. Adamlar altyapıdan 2 oyuncu bulamazsa ne yapacak, 9 kişiyle mi sahaya çıkacak. İnanılmaz mantıksız bir karar. Bunu kim oturup konuştuysa, bir daha oturup konuşsun. Fatih Hoca’yı, Şenol Hoca’yı, Mustafa Hoca’yı alın; bu konuyu konuşun. İsterseniz biz de gelelim, bizlerle de konuşun. Tesis olmadan, plan program olmadan oyuncu yetişmez. Türkiye’de altyapısı en iyi olan takımlardan birisinin hocası olarak söylüyorum ben bunu. Diğer Anadolu takımlarının da konuşma hakları var, onlar da konuşsun.”

***

Okan Buruk'tan yabancı sınırı açıklaması: Böyle bir saçmalık yok!

Son şampiyon Başakşehir’in hocası Okan Buruk da kararı şu sözlerle eleştirdi;

“Yabancı sınırına itiraz etmeyen var mı acaba? Dışarıda, sokakta, evde, yemekte, itiraz etmeyen var mı bu karara? Bu karar için ben doğru diyeni hiç duymadım. Neden bu kararın alındığını anlamıyoruz. Kulüp bazında düşünmemek lazım. Türk oyunculara verilen 5-6 milyonları hatırlıyoruz. Dünyada böyle bir saçmalık yok. Şu yaşında şu oyuncuyu daha iyi olmadığı halde, koyacaksınız, oynayacak şeklinde bir kural yok. Hamit Altıntop beni aradı, fikirlerimi söyledim, not aldı.” 

***

Gençlerbirliği'nde Hamza Hamzaoğlu dönemi

Gençlerbirliği Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu ise kısa ve öz bir cevapla sınıra karşı olduğunu şu açıklamalarla dile getirdi;

“Yabancı kuralı çocuk oyuncağına dönüştü. Her sene bir şeyler yapıyoruz. Önce düşünüp sonra hareket etmeyi sevmiyoruz. 2-3 gün üzerinde dursak daha sağlıklı şeyler çıkabilir. Hep bir şeyleri değiştiriyoruz. Sınırlamalara karşıyım. Eliniz rahat olmalı, iyi oyuncu varsa almalısınız. Önemli olan yabancının sayısı, sınırlaması değil, bunu çözemiyoruz. Burada sorun kulüplerin imkanlarını maalesef çok kötü şekilde kullanan hem yönetimler hem teknik heyetler, yabancı sınırlaması filan değil. 10 lira kazanırken, 100 lira harcamak mantık dışı. Türkiye Futbol Federasyonu, kulüplere ekstra destek vermemesi gerekiyor. Batan batsın, doğru işler yapanlar kalsın.”

***

Erol Bulut'a teklif için tarih belli oldu | GAZETE VATAN GALERİ
Fenerbahçe’nin yeni hocası Erol Bulut da yabancı oyuncu konusunda sınıra karşı olanlardan.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Erol Bulut ise, Fenerbahçe ile anlaşmasından kısa süre önce bu konuda gayet net bir şekilde sınırlamaya karşı olduğunu dile getirmişti. Açıklaması ise şu şekildeydi;

“Her zaman söylediğimin arkasında olacağım. Serbest olması gerektiğini düşünüyorum. Yabancı sayısının alt yapıdan futbolcu çıkartmak ve geliştirmek ile alakalı olmadığını düşünüyorum. Altyapının sorunu ülkemizin genel sorunu yetiştirme tarzı. Onu biraz daha değiştirirsek, oraya biraz daha emek harcarsak altyapıdan da futbolcu çıkar. Ama bunun yabancı sayıyla alakası yok.”

***

Hikmet Karaman görevine devam ediyor.

Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman ise konunun biraz daha ekonomik anlamda incelenmesi gerektiğini savundu.

“Bu konuya iki taraflı bakmak gerekiyor. Yani sınırlandıralım da diyebilirsiniz veya serbestlikte belli kurallar koyalım da diyebilirsiniz. Bence ulemaların, konuyla ilgili bilgi sahibi olan kişilerin iyi bir çalışma yapması gerekiyor. Çünkü biz teknik adamlara bu sorular spontane soruluyor. Geçmişten deneyimimiz var, 5+2, 4+2,+2`lerin hepsine karşı çıktım. Kulübeyi bozuyor, teknik adamı bozuyor, taktiksel değişikliği bozuyor. Yabancı çıkartıp yabancı sokmak zorunda kalıyorsunuz. Ama genelde düşünüldüğünde kaç yabancıyla kulüpler devam edebilsin. Bunu geri plana baktığınızda 3-4 sene sözleşmesi olan kulüplerimiz var, bir sürü para vermişler yabancılara. Yani işin ehli olan insanların bir araya gelip bir fikir yapması gerekiyor. Şahsi kanaatim iyi olan, takımı geliştirecek, takıma katkı yapacak, takımın karakterini yükseltecek yabancıların olması gerekiyor. Ama Türk oyuncularının da hakları yenmeyecek bir sistem olsun. Yabancılar ekonomik haklarını istediği gibi savunurken yerli oyuncuların da aynı şekilde hakları olması lazım.”

***

İbrahim Üzülmez: Bütün oyuncularıma güveniyorum | NTVSpor.net

Ankaragücü Teknik Direktörü İbrahim Üzülmez’in açıklamaları da bir ara yol bulunabileceği kanaatindeydi.

“Son yıllarda Avrupa’ya giden Türk oyuncu sayısı arttı. Yabancı kontenjanına çok takılmamak lazım. Belki kriter konulabilir. İnce eleyip sık dokumak lazım.”

***

Rıza Çalımbay: Bence maçı 22.30'a alalım - Sivasspor - Spor Haberleri

Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ise bu karar hakkında federasyona bir haklılık payı verirken, Anadolu takımlarının da kuralı oldukça hatalı kullandığını savundu. Açıklamaları ise şu şekildeydi;

“Federasyon herhalde yavaş yavaş yabancı sınırını azaltmaya çalışıyor. Haklılar, bence de yapabilirler. Ya tamamen serbest bırakılsın veya 14 yabancı olacağına 6 tane çok iyi adam alınması gerekiyor. Çoğu kulübe bakıyorsunuz yabancıların çoğu kulübede oturuyor, oynamıyor. Bazısına bakıyorsunuz özellikle Galatasaray takımı 11 tane birden yabancı oynatabiliyor. Bana göre 14 yabancıyı yanlış kullanıyorlar. Özellikle Anadolu takımları kesinlikle yanlış kullanıyorlar. Bence 14 tane alacağınıza çok iyi 7-8 tane oyuncu alabilirsiniz.”

Genel olarak bu sınırlama konusuna baktığımız zaman, teknik direktörlerimizin bu sınırlama kuralından ziyade oyuncu yetiştirme konusundan daha büyük problemlerimiz olduğunu savunuyorlar. Diğer ülkeleri örnek göstererek oyuncu gelişimi ve altyapı kavramının daha çok irdelenmesi gerektiğine inanıyorlar.  Karşı çıkan veya orta yol bulmaya çalışanlar ise bu sistemin ekonomik boyutunun veya alınan oyuncunun niteliğine göre bir düzenleme yapılmasını gerektiğini söylüyorlar.

Gelecek ne getirir bilinmez fakat şu bir gerçek ki; yıllardır dikiş tutturamamış olan bu yabancı sınırlaması ilerleyen zamanlarda tekrar değişecek. Bu kesin gibi gözüküyor. Türk futboluna hayırlı olması dileğiyle…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Sözleşmesi Biten 30 Yaş Üzeri 10 Futbolcu

LeBron v Kyrıe

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More