Jose Bordalas: Valencia’nın Yeni Patronu

Jose Bordalas 5 Mart 1964 tarihinde İspanya’da dünyaya geldi. Futbol kariyerine 1980 yılında Hercules’te başladı fakat bu takımda hiç forma şansı bulamadı. Hercules’te geçirdiği yedi yıl boyunca kiralık olarak kullanıldı. Hiçbir zaman 3.ligin üstüne çıkamadı. 1992 yılında Altea formasıyla futbolu bıraktı.

LA LİGA 2 KARİYERİ

Futbol kariyerinde istediği seviyeye bir türlü ulaşamayan Jose Bordalas, 1993’te Alicante B’de teknik direktör olarak göreve başladı. 09/10 sezonunda ilk defa La Liga 2’de bir takım çalıştırdı. Elche ve Alcorcon olmak üzere La Liga 2’de çalıştırdığı iki takımla 6 sezonda iki kere yükselme play-off’una çıkmaya hak kazandı fakat başarılı olamadı.

Bordalas belki üst lige çıkma başarısı gösteremedi fakat yapmış olduklarıyla birçok takımın takdirini kazandı. Çünkü bu başarıya lig ortalamasındaki veya lig ortalamasının altındaki takımlarla ulaşmıştı.

14/15 sezonunu 13.sırada tamamlayan Alaves, 15/16 sezonunda takımın başına Jose Bordalas’ı getirdi. Bordalas yönetimindeki takım ligi lider bitirerek La Liga’ya çıkmaya hak kazandı fakat Alaves yönetimi Bordalas ile yollarını ayırmayı tercih etti.

Takımın Ortalama Değeri Ligin Ortalama Değeri
09/10 Sezonu Elche

(Ligi 6.sırada bitirdiler)

1,020,000 € 1,190,000 €
10/11 Sezonu Elche

(Ligi 4.sırada bitirdiler)

720,000 € 710,000 €
11/12 Sezonu Elche

(9.sıradayken ayrıldı)

870,000 € 700,000 €
12/13 Sezonu Alcorcon

(Ligi 5.sırada bitirdi)

450,000 € 780,000 €
13/14 Sezonu Alcorcon

(9.sırada)

590,000 € 580,000 €
14/15 Sezonu Alcorcon      (Ligi 11.sırada bitirdi) 520,000 € 740,000 €

(Maçkolik verilerinden faydalanılmıştır.)

GETAFE KARİYERİ

Bu sıralarda La Liga 2’ye düşen ve lige istediği gibi başlayamayan Getafe, Bordalás ile anlaşmaya vardı. Ligin 8.haftasında takımın başına geçen teknik direktör, ligi üçüncü bitirdi ve play-off’lar sonucunda üst lige çıkmaya hak kazandı.

Jose Bordalas, La Liga 2’de daha çok 4-2-3-1 dizilişini kullanan bir teknik direktördü. Topla oynama oranı genel olarak rakibiyle aynı seviyedeydi. Hatta birçok karşılaşmada topu rakibe veren taraf Getafe’ydi.

Getafe takımının öncelikli amacı savunmaydı. Stoperlerden bir tanesi (genellikle Diaz) geride kalır, bekler stoperlere göre ileride konumlanırdı. Oyun kurma görevi takımın sağ beki Damian Suarez’e verilmişti. Gol yollarında ise en önemli silah tartışmasız Molina’ydı.

17/18 sezonunda ise Jose Bordalas artık La Liga seviyesine ulaşmıştı. Getafe’yi buraya getiren oyun anlayışının biraz dışına çıkması gerekiyordu. Öncelikli olarak dizilişini değiştirmeyi tercih etti. Bir önceki sezon az kullandığı 4-4-2 dizilişi takımın ana dizilişi haline getirildi fakat bunu sağlamak için Molina’nın yanına hızlı bir forvet gerekliydi. Bu amaçla Angel Rodriguez transfer edildi.

http://arsiv.mackolik.com/Mac-Plus/2875110/Malaga-Getafe

Diziliş değişikliğiyle beraber takımın saha içinde konumlanması da değişti. Özellikle kanatların bazı karşılaşmalarda iç kısımda yer alması orta sahanın kalabalıklaşmasını sağladı ve bu sayede geçiş oyununda top kapma oranı arttı. Ayrıca beklere fazlasıyla boş alan oluştu. Bordalás’ın bu oyunu ile Getafe LaLiga’yı 8.tamamlamayı başardı. Sezon başında birçok kişinin alt sıralarda olacağını ön gördüğü takım, yalnızca 3 puanla Avrupa’ya gitme şansını kaçırdı.

RÜYA GİBİ İKİ SEZON: 2018/2019 – 2019/2020

Bir önceki sezon beklentinin üstüne çıkan Jose Bordalas’ın, 18/19 sezonundaki taktiği neredeyse hazırdı. Öncelikle transfer döneminde takımını korumayı tercih etti. Pas kabiliyeti daha yüksek olan kaleci Soria ve Maksimovic takıma katıldı. Bu iki isimle beraber Jaime Mata takıma katılan bir diğer isimdi. Mata, genel olarak forvette Rodriguez’in özelliklerini gösterebiliyordu. Bununla birlikte 4-4-2 kanadı olarak da görev alabiliyordu.

Jose Bordalas

Özellikle rakip topla savunmadan oyun kurmaya çalışırken Getafe oyuncuları pas opsiyonlarını engellemeye çalışıyordu. Bu anlayış öncelikli olarak tehlikeli bölgede topu kazanıp kontra atağa çıkmayı hedefliyordu. Ayrıca bu sayede rakibin geriden oyun kurması engelleniyordu.

Jose Bordalas

Benzer şekilde Sevilla mücadelesinde rakibin savunmadan topla hızlı çıkmasını engellemek amacıyla tüm pas opsiyonları neredeyse kapatılmıştı.

Bahsedilen kontralar dışında, bir diğer önemli hücum organizasyonu Rodriguez’in hücumda kullanılmasıydı. Özellikle hız konusunda rakip stoperlere göre büyük avantajı olan İspanyol forvet, içe hızlı koşuları sayesinde fazlasıyla gol fırsatı yakalamayı başardı. 18/19 sezonunda Rodriguez 13, Molina 16 ve Mata 18 gol kaydetmeyi başardı.

Hücumdaki anlayış her ne kadar Getafe’yi ileri götürse de savunma daha önemliydi. Çünkü karşılaştıkları takımların hücum hatları düşünüldüğünde Getafe’nin savunma hattı fazlasıyla zayıf kalıyordu. Bordalás savunmadaki ana düşünceyi merkezi savunmak olarak belirledi. Stoperlerin yanı sıra savunma halindeyken orta saha mevkiindeki oyuncular da merkezi kapatmak için savunmaya geliyordu. Bu anlayışı çok iyi uygulayan Getafe sezonu yalnızca 35 gol yiyerek tamamladı.

18/19 sezonunda 59 puan toplayan Getafe, ligi 5.sırada bitirdi ve Avrupa Ligi’nde oynamaya hak kazandı.

19/20 sezonu ise hücum ve savunmada büyük değişikliklere sahne olmadı. Takıma Chelsea’den Kenedy katılmış olsa da ana kadro korundu. Avrupa Ligi’nde Trabzonspor, Krasnodar ve Basel’le mücadele eden takım 12 puanla gruptan çıkmayı başardı. Son 32 Turu’nda Ajax’ı eledi fakat Son 16 Turu’nda Inter’e elendi. La Liga’yı ise 54 puanla 8.sırada tamamlamayı başardı.

Molina, Rodriguez ve Mata takımın hücum yükünü çeken isimlerdi fakat şüphesiz tüm sistem Molina üzerine kuruluydu. Ayrıca sistemin üç oyuncusu da artık yaşlanmaya başlamıştı (Mata 32, Rodriguez 33 ve Molina 38). 20/21 sezonuna gelindiğinde ise Molina ile ayrılma kararı alınmıştı. Molina, Granada’ya giderken; Getafe Enes Ünal ile anlaştı. Savunmada önceki yıllara göre benzer performans gösteren Getafe, hücum konusunda rakiplerinin gerisinde kaldı ve ligi 15.sırada tamamlayabildi.

Bordalás beklentinin fazlasıyla altında kaldığı bu sezon sonrası Getafe ile yollarını ayırdı. 2021/2022 sezonunda ise eski günlerine dönmek isteyen Valencia, Bordalás’ı teknik direktör olarak göreve getirdi.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Dip ve Zirve: Dani Parejo

Bielsa: Aşk ve Nefret

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More