UEFA Konferans Ligi: Yeni Bir Avrupa Kupası

“Daha fazla kulüp, daha fazla maç ve daha fazla organizasyon” Aleksander Čeferin UEFA Başkanı

Nisan ayının başlarında Avrupa’nın büyük takımları, Andrea Agnelli ve Florentino Perez önderliğinde Avrupa Süper Ligi’nin kurulacağını açıkladılar. Amaç; Avrupa’daki büyük kulüplerin diğer kulüplerden ayrışarak pastadaki paydan daha fazla almak istemesiydi. Ancak hem UEFA’nın kararlı duruşu hem de özellikle İngiliz  taraftarların yoğun protestolarına dayanamayan kulüpler bu projeden birer birer çekilmek zorunda kaldı. Avrupa Süper Ligi gündemden düşerken, yeni sezonda UEFA İcra Komitesi’nin 2018 Eylül’ünde “Avrupa Ligi 2” olarak onayladığı ancak daha sonra isim değişimiyle “UEFA Konferans Ligi” adını alan yeni bir turnuva başlayacak. Futbolu, Doğu Avrupa’ya yaymak ve küçük çapta daha çok takımın Avrupa Kupaları’nda mücadele etmesini sağlamak için dizayn edilen turnuvanın detaylarına göz atalım.

TURNUVANIN FORMATI

2021-2024 yılları arasında oynanması planlanan turnuvaya toplam 55 ülkeden kulüpler katılacak. Bu kulüplerden 46’sı Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi elemelerinden olmak üzere 184 takım UEFA Konferans Ligi’nde mücadele edecek. Turnuvanın formatında dört takımdan oluşan sekiz grup olacak ve ardından eleme turu, son 16, çeyrek final, yarı final ve final yapılacak. Gruplarında ikinci sırada yer alan 8 takım ile UEFA Avrupa Ligi’nde grubunu üçüncü sırada tamamlayan 8 takım arasında ek bir eleme turu oynanacak. Temmuz ayında 1.ön eleme turuyla başlayacak turnuva mayıs ayında oynanacak final maçıyla son bulacak. Turnuvanın kazananı bir sonraki sezon UEFA Avrupa Ligi’ne doğrudan grup aşamasında katılacak.

HANGİ TAKIMLAR KATILABİLECEK?

UEFA Konferans Ligi’ne katılacak takımlar, liglerin UEFA katsayılarına ve Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi’nde oynanacak ön eleme turlarına bağlı olacak.

 • UEFA sıralamasında düşük ve orta puanlı liglerin kupa şampiyonları ve liglerinde 2-4. sırayı almış takımları
 • UEFA sıralamasında yüksek puanlı liglerin 5-7. sırayı almış takımları
 • Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi ön eleme turlarında elenen takımlar katılabilecek.

ELEME TURLARI

Hiçbir takımın doğrudan grup aşamasına geçemeyeceği turnuvada, grup aşamasından önce takımlar 3 ön eleme ve 1 play-off turu oynayacak. Elemeler, 2.ön eleme turundan itibaren şampiyonlar yolu ve lig yolu olarak ikiye ayrılacak. Liglerinde uygun sırayı alan takımlar ve ulusal kupalarını kazanmış olan takımlar lig yolunda, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nden elenen takımlar ise şampiyonlar yolunda mücadele edecek. Bu şekilde ise büyük liglerin takımları ile küçük liglerin takımlarının karşılaşması engellenecek ve farklı ülkelerin takımlarının turnuvada daha fazla boy göstermesi sağlanacak.

1.ÖN ELEME TURU:

Bu turda ülke puanında:

 • 30-55. sıralarda bulunan ülkelerden yerel kupa şampiyonu 26 takım
 • 30-54. sıralarda bulunan ülkelerden lig ikincisi olan 24 takım
 • 29-51. sıralarda bulunan ülkelerden lig üçüncüsü olan 22 takım olmak üzere toplamda 70 takım mücadele edecek

2.ÖN ELEME TURU:

Lig yolunda;

 • 16-29. sıralarda bulunan ülkelerden yerel kupa şampiyonu
 • 16-29. sıralarda bulunan ülkelerden lig ikincisi olan
 • 13-28. sıralarda bulunan ülkelerden lig üçüncüsü olan
 • 7-15. sıralarda bulunan ülkelerden lig dördüncüsü olan
 • 6. sırada yer alan ülkeden lig beşincisi olan 1 takım olmak üzere toplamda 90 takım mücadele edecek.

Şampiyonlar Ligi ön eleme ve Şampiyonlar Ligi 1 .ön elemelerinde elenen 20 takım, bu turda turnuvaya şampiyonlar yolundan dahil olacak. Bu turda toplam 110 takım mücadele edecek.

3.ÖN ELEME TURU: 

Lig yolunda;

 • 7-12. sıralarda bulunan ülkelerden lig üçüncüsü olan 6 takım
 • 6. sırada yer alan ülkeden lig dördüncüsü olan 1 takım
 • 2.ön eleme turunu geçen 45 takım mücadele edecek.

Şampiyonlar yolunda;

2.ön eleme turunu geçen 10 takım şampiyonlar yolundan turnuvaya devam edecek.

PLAY-OFF TURU:

Lig yolunda;

 • 1- 4. sıralarda bulunan ülkelerden lig altıncısı olan 4 takım
 • 5. sırada yer alan ülkeden lig beşincisi olan 1 takım lig yolundan
 • Üçüncü ön eleme turu geçen 26 takım
 • Avrupa Ligi üçüncü eleme turundan elenen lig yolundaki 3 takım mücadele edecek.

Şampiyonlar yolunda;

 • Üçüncü ön eleme turu geçen 5 şampiyon takım
 • Avrupa Ligi üçüncü eleme turundan elenen 5 şampiyon takım mücadele edecek

 

UEFA Konferans Ligi

GRUP AŞAMASINDA KİMLER OLACAK?

3 ön eleme ve 1 play-off turu oynandıktan sonra dörderli 8 gruptan oluşacak gruplara katılacak takımların dağılımı şu şekilde olacak:

 • 17 takım UEFA Konferans Ligi lig yolundan
 • 5 takım UEFA Konferans Ligi şampiyonlar yolundan
 • 10 takım UEFA Avrupa Ligi play-off turunda elenen takımlar gruplarda mücadele edecek.

Grup aşamalarında ilk sırayı alan takımlar doğrudan son 16 turuna kalırken; gruplarda 2. sırayı alan takımlar ile UEFA Avrupa Ligi’nde grubunda 3. olan takımlar “eleme turu” adı verilen turda son 16’ya kalmak için kozlarını paylaşacak. Son 16 sonrası çeyrek final, yarı final ve final maçları UEFA’nın diğer organizasyonlarındaki gibi gerçekleşecek.

TAKVİM

Turnuvanın grup maçları Eylül ayında başlayıp, Aralık ayında sona erecek. Maçlar Avrupa Ligi’nde olduğu gibi perşembe günleri saat 19:45 ve 22:00 olmak üzere iki seansta oynanacak. İlk final maçı ise 25 Mayıs 2022’de Arnavutluk başkenti Tiran’da Ulusal Arena Stadyumunda oynanacak.

DİĞER UEFA TURNUVALARINA ETKİSİ

Konferans Ligi’nin diğer UEFA turnuvalara doğrudan bir etkisi olmayacak ancak UEFA Avrupa Ligi grup aşaması 48 takımdan 32 takıma, yani dörtlü sekiz gruba düşürülecek.

PARA ÖDÜLLERİ

UEFA’nın yeni organizasyonu UEFA Konferans Ligi, UEFA’nın 3. sıradaki organizasyonu olduğu için diğerlerine oranla daha az para kazandıracak. Ancak yine de 32 katılımcı kulübe toplam 235 milyon Euro gibi ciddi bir miktar dağıtılacak. Gruplara kalan takımlar 2.9 milyon Euro kazanırken, her galibiyet 500 bin Euro ve her bir beraberlik ise 166 bin Euro kazanç sağlayacak. Öte yandan grup birinciliği 650 bin Euro, ikincilik ise 325 bin Euro değerinde olacak. Kupayı kazanan takım ise 8.9 milyon Euro’nun sahibi olacak.

TÜRK TAKIMLARININ DURUMU

2020-2021 UEFA Ülke Puanları baz alınarak Türkiye Süper Ligi’ni 3.sırada bitiren takım 3.ön eleme turundan, ligi 4.bitiren takım ise 2.ön eleme turundan Konferans Ligi’ne katılacak. Ancak 2020-2021 sezonunda Türkiye Kupası’nı Beşiktaş kazandığı için lig 3.sü Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi’ne play-off turlarından katılacak. Ligi 4. bitiren Trabzonspor 3.ön eleme turunda, ligi 5.bitiren takım Sivasspor ise 2.ön eleme turunda Konferans Ligi’nde mücadele edecek.

 

EK: UEFA Ülke Puanı Sıralaması

https://www.uefa.com/memberassociations/uefarankings/country/#/yr/2021


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Avrupa Süper Ligi, Avrupa Birliği ve ABD

Televizyon Günleri: Geçmişten Günümüze Maç Yayıncılığı

 

 

 

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More