Süper Lig’in 4-2-3-1 Sevdası

Şimdiye kadar pek konuşulmamış olsa da böyle devam edilmesi halinde 4-2-3-1 formasyonu ligimizin başat sorunlardan biri olmak üzere.

Türk futbolunun hakem, yönetici ve altyapı gibi birçok sorunu var. Bu sorunlardan biri de ligimizdeki teknik direktörler ve taktik anlayışları. Uzun yıllardır ligimizde 4-2-3-1 dışında farklı bir formasyon görmek neredeyse imkansız. Maalesef takımlarımızı 4-4-2 sistemiyle izlememiz için; takımlarımızın geriye düşüp gol bulması gereken anları yaşaması lazım.  4-3-3 dizilişi ile sahaya çıkan takımları görmek için ise  o takımın on numara mevkisinde oynayan oyuncunun sakat veya cezalı olmasını beklemeliyiz.

Peki ama neden 4-2-3-1?

Bu soru, spor medyasının önemli isimlerinden Önder Özen‘e sorulduğunda cevabı: “Christoph Daum’un Fenerbahçe’sinin  4-2-3-1 dizilişiyle başarıdan başarıya koşmasından ötürü ligimizdeki çoğu teknik direktör aynı veya benzer dizilişlerle benzer başarıları yakalamaya çalışıyorlar.” şeklindeydi.  Christoph Daum’un Fenerbahçe’nin başındaki ilk görevi 1 Temmuz 2003’te başladı  ve  o  tarihten  günümüze  kadar  taktiksel  anlamda  pek  bir  şey  değişmedi. Keza  2019-2020  Spor  Toto  Süper  Lig  Cemil  Usta  Sezonu’nda da sadece Marius Sumudica‘nın çalıştırdığı  Gaziantep FK  ezberleri  bozarak  üçlü  savunma ile maçlara çıktı ve neredeyse oynadıkları tüm maçlarda biz futbolseverlere hem taktik hem oyun anlamında keyif verdi. Bu konudaki  düşüncem, bir teknik direktör başka bir teknik adamdan veya başka bir spor branşından etkilenebilir ve başkalarının düşüncelerini kullanabilir ama sadece başkasından gördüğü bir fikirle başarı yakalayamaz. Neyse ki  yeni jenerasyon genç hocalarımız kendilerini geliştiriyor ve sadece başkalarının fikirlerine bağlı kalmıyorlar.

Teknik adamlarımız ve 4-2-3-1

Aslında  biz  futbolseverler  bu  dizilişe  karşı  değiliz. Kendini  geliştirmeyen, yıllardır aynı şeyleri yapan teknik direktörlere karşıyız. Sergen Yalçın, Erol Bulut, İlhan Palut ve Okan Buruk gibi genç ve modern futbolun doğrularını  bilen  teknik  direktörler, taktik ve oyuncu fark etmeksizin başarıya ulaşabilir. İster 4-2-3-1  dizilişi  ile ister  3-4-3 ile takımlarını sahaya sürseler bile daima seyirciye keyif veren, gerektiği anda kadroyu ve dizilişi değiştiren bu teknik direktörleri görmek istiyoruz. Ancak her sezon farklı bir kulüp çalıştıran, oyun anlamında sürekli derinde savunarak, duran toplarla ve kontrataklarla gol bulmaya  çalışan, dengeli oyun anlayışını benimseyen, ancak bunları bile belli kalitenin altında oynatan teknik adamlara karşıyız. Bu tarz yeniliklere kapalı teknik adamlarımız yüzünden hem seyir zevki hem marka değeri hem de kalitesi düşük bir lig seyrediyoruz. Sürekli aynı taktik ve dizilişlerle oynayan kulüplerimiz özellikle Avrupa maçlarında farklı tarzlarda oynayan rakiplerine karşı doğal olarak zorlanıyor. Ligimizde farklı oyun anlayışlarına sahip farklı dizilişlerle oynayan takım sayımız çoğaldıkça Avrupa kupalarındaki başarımız da buna müteakip artacaktır.

Peki ya sorunun çözümü…

TFF’nin, geçmişte  profesyonel  futbolcu  olan  kişilerin  birkaç  haftalık seminerlerle antrenörlük lisansı almasını engellemesi ve kişinin profesyonel geçmişinden çok, oyunu okuma, taktik bilgi, oyuncularla iletişim gibi konuların üzerinde durarak, teknik direktör adaylarının günümüz futbolu için  yeterli  donanıma  sahip  olacak  şekilde  yetişmesine zemin hazırlaması gerekir. Ancak bu şekilde farklı oyun anlayışlarına sahip kaliteli ve yeni teknik adamlar yetiştirerek ligimizin seyir zevkini yükseltebiliriz. Seyir zevkinin yükselmesi kalitenin artmasına ve takibinde ligimizin marka değerinin artmasına vesile olur. Eğer radikal kararlar alınmazsa; kendi ceza sahası önünde çizgi halinde duran savunma hattı, önlerinde defansa çok, hücuma az katkı veren iki defansif orta saha, kenarlarda sprinter iki açık oyuncusu, bir on numara ve pivot  santrafor şeklindeki alışık  olduğumuz bu kötü manzara bizim futbol kültürümüz olabilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Guardıola vs. Klopp: Zincir mi, Antimadde mi?

Dünya Kupaları: 1930-1934

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More