Sergen Yalçın ve Beşiktaş’taki Oyun Anlayışı

Futbol kariyeriyle birçok sporseverin saygısını kazanmayı başaran Sergen Yalçın, 13/14 sezonu itibariyle teknik direktör olarak görev yapmaya başladı. Gaziantep, Sivas, Kayseri, Eskişehir ve Konya şehirlerinde görev yapan Sergen Yalçın, 18/19 sezonunda ise Alanyaspor’un başına geçti. Alanya’da çıktığı 20 maçta topladığı 28 puan beklentinin çok üstüne çıkamamış olsa da özellikle oynanan hücum futbolu izleyiciden tam not almayı başardı. Oynanan bu futbolun devamında ise başarılı teknik adam, Yeni Malatyaspor’un başına geçti. Alanya’da oynatmaya çalıştığı futbol anlayışını Malatya’da da uygulamak isteyen Sergen Yalçın, burada ise 14 maçta 21 puan toplamayı başardı.

Sergen Yalçın, Malatya ile bunları yaşarken, Beşiktaş ise beklentilerin altında kalmıştı. Siyah-Beyazlı ekip ligde 6.sırada yer alıyordu. Takımın bu halini düzeltmek isteyen yönetim, 29 Ocak 2020 tarihinde Sergen Yalçın’ı Beşiktaş’ın başına getirme kararı aldı. Özellikle bu karar, Beşiktaş taraftarını da fazlasıyla memnun etti.

Sergen hoca, Beşiktaş’ın başına geçtiğinde bu zamana kadar kullandığı anlayışın dışına çıkmayı tercih etmedi. Oynadığı oyunu daha etkili oyuncularla oynayıp, sonuca hızlı varmayı tercih etti. 19/20 sezonundaki 2,13’lük ve 20/21 sezonundaki 2,08’lik puan ortalamalarını düşünürsek; bu konuda başarılı olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

GEÇİŞ OYUNU

Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’ında ana anlayış hücum oyunuydu. Bunu sağlamak amacıyla, oyunda belirli öncelikler vardı. Bu önceliklerden en önemlisi ise; geçiş oyununda uygulanan rakibe baskıydı. Beşiktaş oynadığı birçok karşılaşmada topla daha fazla oynayan takım olmayı başarıyordu. Ayağa yapılan paslar ile, rakip savunmada boşluk aranıyordu. Fakat rakip sahada paslaşırken her takımın yapabileceği pas hataları Beşiktaş kalesinde tehlikeye yol açıyordu. Özellikle beklerin hücuma katıldığı ve stoperlerin orta saha çizgisine kadar geldiği pozisyonlarda, rakip takıma etkili kontra atak şansları veriliyordu.

Bunun önüne geçmek isteyen Sergen Yalçın, kaybedilen topların ardından rakibe hızlı pres uygulamayı tercih etti. Bu anlayışla, topu kazanan rakip takım oyuncusunun bütün pas imkanları kapatılıyor ve kaybedilen top, hızlı şekilde kazanılıyordu. Ayrıca geçiş oyununda kazanılan toplar, rakip takımın savunma çizgisini bozmasını sağlıyor ve Beşiktaş’a gol fırsatı yaratıyordu.

Sergen Yalçın

Gençlerbirliği karşılaşmasında orta sahadan hızlı hareket etmek isteyen Kırmızı-Siyahlılar öncelikle Gökhan, sonrasında ise Josef’in presiyle karşı karşıya kaldı. Orta sahada Josef’in rakip oyuncuya yakın presi neredeyse tüm pas opsiyonlarını engelledi. Kazanılan top sonrasında Gençlerbirliği kalesinde ciddi bir gol pozisyonu yaşandı.

Sergen Yalçın

Erzurum karşılaşmasında ise, Beşiktaş’ın baskısından kurtulmak için savunmadan hızlı çıkmak isteyen rakip, geçiş oyununda ciddi bir presle karşı karşıya kaldı. Rakibe yakın markajda bulunan isim ise yine Josef’ti. Pres sonrasında ise boş alana yaptığı koşu ile N’Koudou topu kazanmayı başardı.

Sırtı dönük şekilde topu alan Sivasspor oyuncusu, Josef’in presiyle karşılaştı. Ghezzal ve Aboubakar ise ileride doğru pozisyon alarak, kaybedilen topu kazanmayı başardı.

Sergen Yalçın

Benzer şekilde Rize maçında gerçekleşen preste ise, Rıdvan ön plana çıkmayı başardı. Baskıyı gerçekleştiren Josef, Rizespor’un topu kaybetmesine sebep oldu.

İLERİ ÜÇLÜNÜN YER DEĞİŞİMLERİ

Geçiş oyununun yanı sıra, hücumdaki bir diğer önemli hücum opsiyonu ise Larin, Aboubakar ve Ghezzal üçlüsüydü. Bu üç ismin de hücumda skor sağlayabilecek futbolcular olması dışında, hücum pozisyonlarında yaptıkları yer değişimleri rakip savunma çizgisinin bozulmasını sağlıyordu. Savunma çizgisi bozulan rakibe karşı gol atmak Siyah-Beyazlılar için çok daha kolay oluyordu.

Kasımpaşa karşılaşmasında sağ kanatta konumlanan Aboubakar rakip takımın savunma çizgisini bozarak, takımının golünde önemli rol oynamayı başardı.

Sergen Yalçın

Yeni Malatyaspor ile oynanan karşılaşmada ise, Ghezzal’ın yaptığı orta sonrası Larin’in kafa vuruşu Beşiktaş’ı öne geçirmeyi sağladı. Mücadeleye kanat pozisyonunda başlayan Larin, santrafor mevkiine yaptığı koşularla Beşiktaş’ın bir çok gol pozisyonu yakalamasında rol oynadı.

ATİBA’NIN HÜCUMDAKİ ÖNEMİ

Yıllardan beri oynadığı etkili oyunla Türkiye Ligi’nde büyük çoğunluğun saygısını kazanan Atiba ise, belki de Sergen Yalçın için oyundaki en kilit oyuncuydu. Özellikle birçok hücum pozisyonunda rakip ceza sahası içinde konumlanan tecrübeli oyuncu, bu sayede takımının skor üretmesinde önemli rol oynuyordu.

Hücumdaki etkili oyununun yanı sıra, Atiba orta sahada uygulanan presin de baş kahramanlarından biriydi.

Bu pozisyonda ceza sahası içine hareketlenen Atiba takımı adına gol atmayı başardı. Buna ek olarak, sol tarafa doğru pozisyon alan Aboubakar ise stoperi üstüne çekerek, Atiba için boş alan yaratmada önemli etken oldu.

Sergen Yalçın

Larin’in sol tarafta topla buluştuğu bu pozisyonda ise, Atiba ceza sahasına yaptığı koşu ile topu almak istedi.

SAVUNMA ARKASINA ATILAN TOPLAR

Geçiş oyunundaki anlayış, Beşiktaş’a oyun içinde birçok avantaj sağlıyor olsa da kazanılamayan toplar rakip takıma gol fırsatı yaratıyordu. Toplu şekilde hücuma çıkan siyah-beyazlı ekip, savunma arkasına atılan toplar yüzünden kalesinde ciddi pozisyonlara maruz kalıyordu.

Savunma arkasına atılan toplar Beşiktaş’ın en önemli savunma zafiyetlerinin başında geliyordu.

Ankaragücü karşılaşmasında, siyah-beyazlı ekip oyunu rakip yarı sahaya yığmayı başarmıştı. Özellikle bu pozisyonda bütün oyuncuların rakip yarı sahada konumlandığını görebiliyoruz. Savunma arkasına atılan top sonrası ise Beşiktaş kalesinde ciddi gol bir gol pozisyonu yaşandı.

SAVUNMADAN ÇIKARKEN YAPILAN TOP KAYIPLARI

Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’ı çıktığı karşılaşmalarda maça hükmetmek istiyordu. Topa sahip olmak, rakip kalede birçok gol pozisyonu yakalamak, rakip ceza sahasında fazlasıyla topla buluşmak gibi birçok istatistikte rakibe üstünlük kurmak en büyük hedeflerden biriydi. Bunu sağlamak için ise, genel olarak kısa paslarla oyun kurmak gerekiyordu. Oyunun her alanında yapılan ayağa kısa paslar ise savunmadan çıkarken zaman zaman Beşiktaş kalesinde pozisyona yol açıyordu.

Yine benzer şekilde Ankaragücü karşısında ise savunmadan çıkarken yaşanan bu hata, Beşiktaş kalesinde ciddi gol pozisyonuna sebep oldu.

* * *

Özellikle geçiş oyununda oynanan başarılı oyun, Beşiktaş’ın fazla sayıda gol atmasını sağladı. Ayrıca her ne kadar savunma arkasına atılan toplar ve savunmadan pasla çıkarken kaybedilen toplar büyük zafiyet olmuş olsa da takım 19/20 ve 20/21 sezonlarında Sergen Yalçın’ın önderliğinde çıktığı 52 lig maçında sadece 54 gol yemeyi başardı. Aynı sürede ise, 112 gol atmayı başaran bir Beşiktaş takımı izledik.  19/20 sezonunda sonradan takımın başına geçen Sergen Yalçın, 6. sıradaki Beşiktaş’ın lig sonunda üçüncü olmasını sağladı. 20/21 sezonunda ise geçiş dönemini tamamlayan tecrübeli teknik adam, Türkiye Süper Ligi ve Türkiye Kupasında mutlu sona ulaşmayı başardı.

Kazanılan bu başarılar ve oynanan futbol göz önüne alındığında ise Sergen Yalçın Beşiktaş’ı, taraftarın ileriye umutla bakmasını sağlıyor.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Beşiktaş’ın 100. Yıl Şampiyonluğu

Yeni Jenerasyon Teknik Direktörler

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More