REAL BETIS VE GÜZEL OYUN

Oynadıkları güzel oyunun karşılığını 6. olarak alan Setien'in Real Betis'i, taraflı tarafsız herkesin beğenisi kazanmıştı.

2017-2018 sezonunda La Liga’ya damga vuran Quique Setien’in Real Betis’i ligi 6. sırada bitirip Avrupa Ligi’nin yolunun tutarken hem ligi bitirdikleri harika konum sebebiyle hem de oynadıkları güzel oyunla koca bir sezon boyunca futbolseverleri futbola doyurdukları için büyük sempati topladılar.

Son yıllarda futbolda en çok konuşulan konulardan birisi de seyir zevki. Endüstriyel futbolun bile sınırlarını zorlayan miktarlardaki paraların döndüğü günümüz futbolunda sonuç almanın önemi ile seyir zevki arasındaki makas gitgide açılıyor. Geçtiğimiz aylarda sona eren 2018 Dünya Kupası’nda birçok takımın “önce yemeyelim” anlayışı sebebiyle temposuz, seyir zevki düşük, izleyenleri uyutan birçok müsabaka oynandığına şahit olduk.

Dört yılda bir düzenlenen bu turnuvaya uzun uğraşlar sonucunda katılan takımların sahaya “aman yemeyelim” anlayışıyla çıkması elbette anlaşılır bir durum. Milyonlarca Euro harcanarak kurulan kulüp takımlarını çalıştıran bazı hocaların da uzun süren lig serüveninde yenilmemek ve uzun vadede başarılı olmak adına bu anlayışa sahip olmasında mantıksal açıdan bir sorun yok gibi gözüküyor. Sonuçta her şey kupa için, başarı için. Bu başarının nasıl kazanıldığı ile ilgili değil.

Ancak bu anlayış biraz da işin kolayına kaçmak olmuyor mu? Sonuç alırken izleyenlerin keyif alacağı, göze hoş gelen, coşkulu bir oyun oynatmak günümüz futbolunun evrildiği söylenen keyifsiz oyun doğrultusunda mümkün değil midir? Bu kadar büyük bir endüstrinin, takipçisi olan milyonlarca insana bunu vadetmek gerekmez mi? Gittikçe robotlaşan dünyada, hali hazırda birçok insan için günlük hayat oldukça monotonken futbolun içinden seyir zevkini ve coşkuyu, doğru oyun veya evrilmiş oyun gibi yumuşatılmış tabirlerle çıkartmaya çalışmak bu oyuna ve bu oyuna tutku ile bağlı olan milyonlarca insana yapılan bir dayatma değil midir?

 

Setien
“Sahadaki futbolcular oynadıkları futboldan keyif almalılar ki onları izleyenler de sahada oynanan futboldan keyif alsın”

 

Real Betis’in hocası Quique Setien bu anlayışa sahip bir teknik direktör. Onun için esas olan futbolcuların kendi oynadıkları oyundan keyif almalarıdır. Bu sayede oyuncuların gelişimlerinin hızlandığını düşünüyor. Real Betis‘in başında olduğu bir sezonluk süre zarfında takımda parlayan tamı tamına dört genç futbolcu olduğunu düşünürsek Setien’in bu önermesinin doğruluğu gözler önüne serilmiş oluyor. Bu futbolculardan en önemlisi olan Fabian Ruiz, sadece bir sezonluk La Liga performansının ardından 30 milyon Euro karşılığında Napoli’ye transfer oldu.

Hücumu ön planda tutan, dikine paslar deneyen riskli bir futbol oynuyor Real Betis. Bu durum maçların skorlarına yansıyor. 4-4, 6-3, 5-0, 5-3, 5-0, 5-3, 5-3 bu sezon Real Betis’in oynadığı fantastik maçların skorları.

Ofansif bir oyuncu olabilirsiniz ama her zaman geride neler olup bittiğinden haberdar olmalısınız. Her zaman savunmayı da kontrol etmelisiniz” diyor İspanyol teknik adam. Oyuncularında bu farkındalığı yaratarak oynattığı hücum ağırlıklı futbolun risklerini belirtiyor. Neticede futbol ne sadece savunma ne de sadece hücum oyunudur.

Quique Setien, Real Betis’i bu sezon birçok farklı dizilişle sahaya çıkarttı. 4-1-4-1, 3-4-3 en çok tercih ettiği dizilişlerdi. Kadro mühendisliğini iyi yapıyor. Gerek aynı dizilişte farklı oyuncular kullanarak, gerekse farklı dizilişte farklı oyuncularla kurduğu alternatif ilk 11’ler ile takımından benzer verimler almayı başarıyor.

 

Betis 4-1-4-1

 

Real Betis’in 2017-2018 sezonunun başlarında kullandığı diziliş görseldeki gibiydi. İzah etmeye çalışırsak; Kaleci, çok ciddi tehdit altında değilse veya ortada net bir kontra atak fırsatı yoksa uzun topla oyunu başlatmıyor. Stoperlere veya topu almak için derine gelen orta saha oyuncusuna (şekilde Javi Garcia) pas veriyor. Böylece geriden oyun kurma süreci başlamış oluyor.

Quique Setien’in oyununda bu süreç oldukça önemli. Kritik rolü tecrübeli oyuncu Javi Garcia üstleniyor ve takım arkadaşlarını yönlendiriyor. Şekilde siyah oklarla ifade etmeye çalıştığım paslaşmaları yaparken orta saha oyuncuları oldukça seri hareket etmeye çalışıp fırsatını buldukları ilk anda garanti tercih olsun olmasın topu direkt üçüncü bölgeye, hücum oyuncularına aktarmayı deniyorlar. Bu ani geçiş ile rakibi dengesiz yakalayıp kanatlarda veya savunma arasında boşluklar yakalamayı amaçlıyorlar.

Birkaç hazırlık pası sonunda boşluk bulunamadıysa diğer bir opsiyon olarak en dipten stoper veya defansif orta saha tarafından 30-40 metrelik derin ve ani bir pas ile kendisini boşa çıkartan hücum oyuncusunu topla buluşturmayı amaçlayıp pozisyon üretmeye çalışıyorlar.

Hocanın oynattığı oyunun riskli kısmı da bu nokta. Çünkü top orta saha oyuncuları arasında seri bir şekilde kullanılırken savunma çizgisi öne gelmiş, bekler de çoktan ileriye çıkmış oluyor ve kullanılan dikine paslarda yapılan hatalar sonunda rakip takım, Real Betis kalesine çok hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Savunmada ise 4-3-2-1 şeklinde çizgi bloklar halinde her blok arkasındaki bloğun arasındaki boşlukların önüne denk gelecek şekilde yerleşiyor. Üçgensel alanlar şeklinde savunma yapıp araya futbolcu kaçırmamaya çalışıyorlar.

 

Betis 3-4-3

Bu diziliş ise Quique Setien’in 2017-2018 sezonunun ikinci yarısında Bartra’nın takıma katılışından sonra kullandığı bir diziliş.

Yukarıdaki paragraflarda bahsettiğim mekanizma bu dizilişte de benzer şekilde işliyor. Oklarla oluşturduğum pas üçgenlerine ve hücum oyuncularına aktarılmaya çalışılan geçiş paslarına dikkat edersek Quique Setien’in takımlarının geriden oyun kurarken ikinci bölgede topa sahip olma isteğini görmüş oluruz.

Hücum oyuncularının rakibin savunma blokları arasındaki boşluklara hareketlenmesi hücumun olmazsa olmazı. Buna bağlı olarak Setien çakılı oynayan hücum oyuncularını tercih etmiyor. Orta saha oyuncularını da pas özelliği ve oyun görüşü iyi olan gezgin oyunculardan seçiyor. 31 yaşındaki Andres Guardado’yu bu sebeple sezon başında PSV’den kopartıp getirdi. Hem savunmanın önünde hem de box to box rolünde oynayabilen Meksikalı oyuncu Setien’in vazgeçilmez oyuncularından birisi.

Aynı şekilde 2017-2018 sezonunda bir elmas gibi parlayan Fabian Ruiz’deki bu değişimin sebebi Setien’in orta saha oyuncularına benimsetmek istediği dikine oyun felsefesi. Hele 3-4-3 düzeninde Fabian Ruiz topu savunmadan hücuma aktarma işini o kadar iyi yaptı ki Napoli tereddüt bile etmeden kendisini transfer etti. Ayrıca Barcelona ve Real Madrid’in de kendisiyle ilgilendiğine dair söylentiler de vardı.

İki dizilişte de kırmızı oklarla belirtmiş olduğum direkt paslara Sevilla ve Real Madrid maçlarından birer örnek;

 

Betis pas

Sarı çemberin içinde topla buluşacak olan Boudebouz kamera yakın çekiminden dolayı bu anda görüntünün dışında kaldı.

 

betis pass

Quique Setien’i farklı kılan oyun mekanizması genel olarak bu şekilde işliyor. Elbette 90 dakikanın her anı bu şekilde geçmiyor. Elbette baskı yenilen anlarda toplar uzun oynanarak uzaklaştırılıyor. Skor üstünlüğü Betis’teyken uzun toplarla kontra ataklar deneniyor, topu kaleden uzak tutmak için bazı aut atışlarında kaleci uzun oynuyor.

Uzun yıllardır La Liga’da ilk üç, Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid tarafından kapatılmış durumda. Bu sebeple 2017-2018 sezonunu 60 puanla 6. sırada bitirerek Avrupa Ligi’ne katılma şansı yakalayan Real Betis’in ne kadar iyi bir sezon geçirdiğini görebiliyoruz. 2018-2019 sezonu için de çok iddialılar. Kaleci Adan, Fabian Ruiz, Jordi Amat, Joel Campbell, Victor Camarasa ve Rıza Durmisi takımdan ayrılırken; Kaleci Robles, Sidnei, Giovani Lo Celso, Pau Lopez, Sergio Canales, Takashi Inui, William Carvalho takıma katıldı. 2017-2018 sezonunda beklentilerin üstüne çıkan Quique Setien ve öğrencilerinin bu sezon neler yapacağını şimdiden çok merak ediyorum.

Günümüzde,  futboldan uzaklaştıracak kadar sıkıcı geçen, sadece sonuç odaklı, kısır maçlardan sıkılan futbolseverleri Quique Setien, tempolu, keyifli, bol gollü maçlara davet ediyor. Diğerleri, anlamsız olarak nitelendirdikleri coşku kavramından arındırılmış, günümüz futbolunun gerekliliği olduğu söylenen evrilmiş oyunlarını oynayadursun, şahsen ben futbol izlemek için ve hocanın davetine bu sezon da icabet edeceğim.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More