Ekstraklasa’nın Gençleri

PLASE SCOUTING

Bu haftaki durağımız Polonya. Polonya’daki 22 yaş altı 8 yıldız adayı oyuncuyu bu yazıda okuyabileceksiniz.

Polonya Süper Ligi Ekstraklasa yakın geçmişte birçok genç oyuncunun Avrupa’nın diğer liglerine transfer oluşuna ön ayak olmuş bir lig. Her sene teker teker sayamayacağımız kadar çok Polonyalı veya başka ülkelerden gelen genç oyuncular Ekstraklasa’da takımlarıyla maça çıkıyor ve kendini geliştirerek takımlarında önemli bir oyuncu konumuna gelmeye çalışıyorlar. Ekstraklasa takımları da genç oyunculara bu imkanı vermeleriyle tanınıyor. Ligde bulunan 16 takımda da bakarsak hepsinin kadrolarında 22 yaşından genç en az 1 oyuncu bulunduğunu görürüz. Mali açıdan büyük ekonomilere sahip olmayan bu takımlar,kasalarına daha fazla para girebilmesinin yolunun genç oyunculara güvenip onları Avrupa’nın itibar olarak büyük liglerine satmak olduğunu bilirler. Takımlar kadrolarında bulunan oyuncuların gelişimleriyle gurur duyarlar, oyuncuların gelişimi için gerekli olan antrenman ve antrenör ekiplerini doğru bir şekilde takımlarının sistemlerine dahil ettiler. Tam sayısını bilmesem de bu sezon Ekstraklasa’da 16 takım adına 100’den fazla 22 yaş altı oyuncu forma giydi. Bu yazıda forma giyen bu oyuncular arasından hem potansiyel seviyesi yüksek hem de Süper Lig için yararlı olabilecek, Süper Lig’deki kulüplerin de bu oyuncular üzerine yatırım yapabileceği isimleri seçmeye çalıştım.

1- Damian Michalski Damian Michalski

Doğum Tarihi: 17.05.1998

Uyruk: Polonyalı

Mevki ve Kullandığı Ayak: Stoper- Sağ

Takımı: Wisla Plock

Potansiyeli: Martin Skrtel

98 doğumlu Michalski’yi bu sezona kadar tanımıyordum açıkça söylemek gerekirse. Polonya alt liglerinde GKS Belchatow ile geçirdiği sezonların ardından 19/20 sezonu başında bedelsiz olarak Wisla Plock’a imza attı. Ekstraklasa’ya adım attığı günden sonra da kalitesini her maçta bize gösterme fırsatı buldu. Wisla Plock takımını izlemek isteyenlerin gözüne illa ki Michalski’nin temiz ayağı, yere sağlam basan, güçlü kuvvetli ve dayanıklı oyunu dikkat çekecektir. Bu sezon 23 maçta forma giydi, 3 gol attı ve 1 asist yaptı. Michalski’nin fiziki üstünlüğünü sahaya çok iyi yansıtması, dayanıklılığı, gücü, temiz ve risksiz oyunu ile gözü karalığı yüzünden onu izlerken aklıma Skrtel’in Liverpool dönemleri geliyor. Oyun içindeki eksikliği olarak ise 1.91’lik boyu nedeniyle çok çevik bir stoper olmaması söylenebilir. Şunu da eklemek gerekir ki Michalski takımının hücumdaki duran toplarında çok etkili bir silah. Wisla Plock ile 2023 yılına kadar sözleşmesi bulunan Michalski’nin tahmini 1-1.5 milyon euro civarı bir bonservis bedeli var.

 

2- Aleksander Buksa Aleksander Buksa

Doğum Tarihi: 15.01.2003

Uyruk: Polonyalı

Mevki ve Kullandığı Ayak: Santrafor- Sol

Takımı: Wisla Krakow

Potansiyeli: Manolo Gabbiadini

Bu listenin en genç oyuncusu olan Aleksander Buksa, 16 yaşında Wisla Krakow gibi köklü bir kulübün A takımında forma giyme fırsatı buldu. Wisla Krakow’un mali açıdan yaşadığı sıkıntılar sonucu kulübe transfer yasağı gelmesi ile altyapıdaki oyuncuların A takıma çıkmasının önü açıldı ve biz Buksa gibi bir yeteneği çok daha erken keşfetme fırsatı bulduk. Buksa ayaklarına çok hakim, top kontrolü, pas becerisi, topla beraber adam eksiltip mesafe kat edebilmesiyle günümüzde kabul gören forvet veya santrafor tanımına tam uymuyor. Ancak takımı yaratma sıkıntısı çekerken takımın hocasının elinde böyle bir oyuncu olması büyük bir şans. Wisla ile bu sezon Ekstraklasa’da 14 maçta forma giydi ancak sadece 1 maçta ilk 11 başladı, o maçta da golünü atmıştı. 14 maçta 298 dakika forma giydi ve 3 gol attı. Oyuncunun diğer iyi özellikleri de iyi bir ceza sahası içi golcüsü olması, takım arkadaşlarına duvar olup yeni pas imkanları yaratması, ayrıca ceza sahasının dışından da kaleyi yoklamayı çok seven bir oyuncu olması. Uzun boyu nedeniyle onu pivot santrafor olarak nitelemek çok doğru değil. İyi bir gezici santrafor olan Buksa, çok genç ve gelişimini devam ettirdiği sürece mükemmel bir komple santrafor olacak. Güçlenmeli, daha dayanıklı hale gelmeli ve fiziğini oyun içinde avantaj sağlayabileceği şekilde kullanmayı öğrenmeli. Wisla Krakow ile 2024 yılına kadar sözleşmesi var ve Wisla’nın onu 3 milyon eurodan az bir bonservis bedeliyle satacağını düşünmüyorum.

 

3- Jan Sobocinski Jan Sobocinski

Doğum Tarihi: 20.03.1999

Uyruk: Polonyalı

Mevki ve Kullandığı Ayak: Stoper- Sol

Takımı: Lodz

Potansiyeli: Wesley Hoedt

99 doğumlu Sobocinski geçen sezon Ekstraklasa’ya yükselen Lodz takımında parıl parıl parlamıştı. Fiziksel olarak mücadelenin düşmediği Polonya 1. Ligi’nde 20 yaşını doldurmamışken bu kadar fark yaratabilmek çok önemli bir kariyer basamağıydı. Sobocinski bu sezon da Ekstraklasa’da zaman zaman hatalar yapmış olsa da genel olarak ümit verici bir sezon geçirdi. Kadro olarak diğer takımlara göre daha güçsüz bir takım olan Lodz’da savunmada görev almak da ayrıca zor bir durum, bunu da göz önünde tutmak gerekir. 19/20 sezonunda Lodz formasıyla 21 maça çıkan Sobocinski 1 gol attı. Fiziksel olarak oldukça güçlü ve kuvvetli, fiziğine göre oldukça çevik, topla oynamayı, defanstan oyun kurmayı, takımını doğru bir şekilde hücuma çıkarmayı seven ve bunları maç içinde sık sık yapan bir stoper. Bu yazıdaki bir diğer stoper Michalski’ye göre pas becerisi ve oyunu kurma becerisiyle onun önüne geçiyor. Oyun içindeki eksikliği ise kendine çok güvenen bir oyuncu olması ve defansta beklenilenden daha fazla şeyler yapmak istemesiyle hataya açık olması. Lodz ile 2022 yılına kadar sözleşmesi olan Sobocinski’nin 1 milyon euro civarı bir bonservis bedeli var.

 

4- Karol Fila Karol Fila

Doğum Tarihi: 13.06.1998

Uyruk: Polonyalı

Mevki ve Kullandığı Ayak: Sağ Bek- Sağ

Takımı: Lechia Gdansk

Potansiyeli: Cesar Aspilicueta

Lechia Gdansk altyapısından yetişen Fila, 17/18 sezonunda A takıma yükselmişti. 18/19 ve 19/20 sezonunda düzenli olarak forma giymeye başladı ve oyun disiplini ve temiz futboluyla taraftarlarını ve maçlarını izleyenleri kendine hayran bıraktı. Çok büyük bir bireysel yetenek olmasa da işini iyi yapması, maç içindeki konsantrasyon kaybı yaşamaması ve 90 dakika boyunca takımı için sahada mücadele etmesi onu çok değerli bir futbolcu haline getirdi. Benim tuttuğum takımda mutlaka görmek isteyeceğim bir bek olan Fila’nın 98 doğumlu olmasına rağmen gelişimine aynen devam edeceğine %100 inanıyorum. Hızlı, dayanıklı, çevik, topla oynamasını bilen ve topla mesafe kat edebilen bir bek ayrıca ceza sahasına yerden ve havadan etkili ortalar da açabiliyor ve takımının pas oyununa da katılabiliyor. İşin savunma kısmında da kademe zamanlamasını iyi ayarlıyor, rakiplerinden top kapmasını iyi beceriyor. Bir eksiklik olarak gösterebileceğim bir özelliği yok, bundan da emin olabilirsiniz. Aralık 2022’ye kadar Lechia ile sözleşmesi bulunan Fila’nın 2-2.5 milyon euro civarı bir bonservis bedeli var.

 

5- Kamil Jozwiak Kamil Jozwiak

Doğum Tarihi: 22.04.1998

Uyruk: Polonyalı

Mevki ve Kullandığı Ayak: Sağ Kanat- Sağ

Takımı: Lech Poznan

Potansiyeli: Quincy Promes

Kamil uzun zamandır Lech Poznan’da A takımda forma giydiği için yaşı belki daha büyük düşünülebilir ancak daha 22 yaşını doldurmadı ve kariyerinde herkesin ondan beklediği adımı atabilmek için zamanı da var. 3 sezondur Lech’te düzenli olarak forma giyiyor ve bu 3 sezona baktığımızda en iyi geçirdiği sezonu 19/20 sezonu olarak söyleyebiliriz. Oyuna verdiği katkıyı sadece istatistikler üzerinden okumak yanlış. Sadece bilgilendirmek için belirtiyorum; 19/20 sezonunda çıktığı 25 maçta 6 gol ve 3 asisti var. Çok cesur, gözü kara, işin hem hücum hem de savunma kısmında çok çalışkan, topla beraber adam eksiltip mesafe kat edebilen bir oyuncu, top kontrolü, topu yönlendirebilmesi, top tekniği çok üst seviyede. Ayrıca çok hızlı, toplu veya topsuz patlayıcılığı ile defans arkasına yaptığı koşuları ve bitiriciliği de çok iyi seviyede. Onun oyun içindeki eksikliği, maçın sertliğine göre yumuşak bir oyuncu olması ve ikili mücadelelere girmeyi çok tercih etmemesi. Değinilmesi gereken başka bir özelliği de iki kanatta da oynarken ceza sahasına kat ederek takımının hücumunda ikinci bir santrafor gibi hareket edebilmesi. Jozwiak’ın, Lech ile 2022’ye kadar sözleşmesi var ve 3 milyon euro civarında bir bonservis bedeli var.

 

6- Przemyslaw Wisniewski Przemyslaw Wisniewski

Doğum Tarihi: 22.07.1998

Uyuk: Polonyalı

Mevki ve Kullandığı Ayak: Stoper-Sağ

Takım: Gornik Zabrze

Potansiyeli: Nicolas Otamendi

Geçtiğimiz sezonun başında Gornik’te A takıma yükselen Wisniewski, kariyer gelişiminde takımın kalesinde Chudy ve stoper partneri Bochniewicz olduğu için çok şanslı. Bocniewicz-Wisniewski ikilisi birlikte öğreniyor ve birlikte gelişiyor, bu anlamda birbirlerine çok fazla yardımları oldu, bir özellikte hangisi daha iyiyse, diğeri de gelişmesini ve saha içinde onu nasıl uygulaması gerektiğini öğrendi. Geçtiğimiz sezonda da 25 maçta forma giydi ve 1 gol attı. 1.95’lik oyuncu yine de zıplama becerisini daha iyi hale getirmeli ve özellikle duran toplarda takımı için daha aktif bir oyuncu haline gelmeli. Boyuna rağmen çok çevik, önsezileri çok kuvvetli ve onların yardımıyla müdahale zamanını ayarlayabilmesi, hava toplarındaki hakimiyeti, defanstaki konsantrasyonu ve kararlılığı ile çok iyi bir görev adamı Wisniewski ve çok daha iyi bir stoper haline de gelecek. Kendini geliştirme konusunda çok istekli bir oyuncu ve görev tanımının bilincinde. Zayıf yönleri olarak oyun kurma ve pas becerisindeki eksikliği ile çok hızlı bir stoper olmaması söylenebilir. Halen Avrupa piyasasında değeri yükselmemişken yatırım yapılması gereken yıldız potansiyelli bir genç. Wisniewski’nin Gornik Zabrze ile 2022 yılına kadar sözleşmesi var ve yaklaşık 1 milyon euroluk bir bonservis bedeli var.

 

7- Filip Marchwinski Filip Marchwinski

Doğum Tarihi: 10.01.2002

Uyruk: Polonyalı

Mevki ve Kullandığı Ayak: On Numara- Çift Ayak

Takımı: Lech Poznan

Potansiyeli: Gylfi Sigurdsson

2002 doğumlu Marchwinski 19/20 sezonundan bu yana dünyanın en büyük kulüpleri tarafından takip ediliyor. Çok değerli ve çok özel bir kumaşa sahip olduğunu anlamak için uzun uzadıya onu izlemek ve onun hakkında düşünmek gerekmiyor. İki ayağını da kullanabilen, orta sahada takımının hücumlarını doğru kurabilen ve yönlendirebilen, bunun yanında topla beraber mesafe kat edip rakibi eksiltebilen, ceza sahası dışından kaleyi bol bol yoklamayı seven ve 1.87’lik boyuna rağmen çok hızlı ve patlayıcılığı yüksek bir on numara. Daha 17 yaşındayken bunları yapabiliyor oluşu onun potansiyel olarak nereye çıkabileceğini kestirmeyi aslında zorlaştırıyor. Ben, illa ki birine benzetmek gerekirse diye Sigurdsson’un adını yazdım ama bu gelişimi sürdürdüğü takdirde dünya çapında bir yıldız olacak. Güç olarak ikili mücadelelerdeki ayakta kalma problemini, zihinsel olarak da maç içindeki konsantrasyon kayıpları yaşama sıkıntısını çözebilirse muhteşem bir oyuncuya evrilecek. 19/20 sezonunda Lech Poznan ile 11 maçta forma giydi ve 2 gol attı. Haziran 2023’e kadar Lech Poznan ile sözleşmesi var. Yolunun Türkiye’ye düşeceğine pek inanmamakla birlikte, tahmini bonservis bedeli 5 milyon eurodan az olmayacaktır.

 

8- Bartosz Bida Bartosz Bida

Doğum Tarihi: 12.02.2001

Uyruk: Polonyalı

Mevki ve Kullandığı Ayak: Santrafor- Sağ

Takımı: Jagiellonia Bialystok

Potansiyeli: Wissam Ben Yedder

Bu ligi takip eden Polonyalılar için bu yazıyı Lehçe yazsam Bida hakkında nasıl bu kadar iyi cümleler kurduğum konusunda şaşırırlardı ancak ben Bida’nın potansiyel olarak çok parlak bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Altyapısından yetiştiği Jagiellonia’da bu sezon takıma yükseldi ve devamlı olarak ilk 11’de oynama şansı bulmasa da onun gelişimini takip edebileceğimiz kadar bir fırsatı oldu. 2001 doğumlu futbolcunun geliştirmesi gereken özellikleri hala var, iyi yaptığı özelliklerini bile geliştirmeli, geliştirecektir de. Top tekniği, topla oynama becerisi, top kontrolü, topla beraber hareket edebilmesi ve mesafe kat edebilmesi çok iyi seviyede. Zihinsel olarak çok çalışkan, 3. bölgede sürekli rakip savunmacılara baskı ve pres yapan, cesur, gözü kara, sürekli yeni ve daha iyi bir aksiyon arayan bir forvet. Topu daha çok ayağına isteyen, takımının oyun kurmasında aktif bir rol oynayan iyi bir takım oyuncusu. Çok iyi de bir ceza saha içi golcüsü, bunu söylemeden geçmemek gerekir. Ancak fiziksel olarak daha güçlü ve daha dayanıklı bir hale gelebilmek için antrenmanlar yapmalı, bir de ceza sahası içinde pozisyon alma sezgilerini geliştirmeli. Zaten pozisyon alma sezgisini geliştirip bitiriciliği kadar iyi bir hale getirirse Ben Yedder seviyesinde ve klasında bir golcü olacak. Haziran 2023 yılına kadar Jagiellonia ile sözleşmesi olan Bida’nın 2-2.5 milyon euro bandında bir bonservis bedeli var.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Plase Scouting: Alt Lige Fazla Gelenler

Sadio Mane: Sokaklardan Şampiyonluğa

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More