Bonservissiz Yıldız Adayları

PLASE SCOUTING

Portekiz’den gelecek vaat eden 22 yaş altı bonservissiz 10 oyuncu

Portekiz Ligleri hem kendi takımlarında oynayan oyuncular olarak hem de Avrupa’nın diğer liglerine oyuncu pazarlama konusunda dünyanın en önemli liglerinden. Takımların altyapılarına verdikleri önem, altyapılar için ayrılan antrenman tesislerinin gelişmişliği ve takımların, sadece Portekiz ile sınırlı kalmayarak, Afrika’nın birçok ülkesiyle bağlantısı olup buralardaki genç yetenekleri transfer edebilmesi, oyuncu yetiştirme konusunda Portekiz’i ve Portekiz Liga Nos takımlarını önemli bir yere taşıdı.

Türkiye Süper Ligi’ndeki takımların da 19/20 sezonuna başında transfer yaparken en çok tercih ettiği ülke Portekiz oldu. Bu anlamda ben de Portekiz Liga Nos ekiplerinden sözleşmesi haziran ayının sonunda bitecek olup da Süper Lig’e geldiği takdirde burada kendini geliştirme imkanı bulabileceğini düşündüğüm 10 oyuncuyu derledim.

Yazıda oyuncuları kıyaslarken potansiyel olarak ulaşabilecekleri en yüksek seviyeye göre bir sıralama yapmayı uygun buldum. 10’dan geriye doğru sayarak yazının sonunda tavanı en yüksek oyuncuyu okuyabilirsiniz.

 

10- Gonçalo Agrelos: hjM7nO

Doğum Tarihi: 18.02.1998

Uyruk: Portekiz

Mevki ve Kullandığı Ayak: Sol Kanat- Sol

Takım: Belenenses

Potansiyeli: Balazs Dzsudzsak

Onun bu listede son sırada olmasının tek nedeni potansiyelinin diğer oyunculara göre daha belirlenebilir oluşu. Ancak bu listedeki 10 oyuncu arasında şu anda Süper Lig’de direkt 11 oynayabilecek 2-3 oyuncudan biri. Fiziksel olarak kanat oyuncularına göre bir eksiği yok, topla dripling yapma, topu kullanabilme ve yönlendirebilme, takımının ataklarını oluşturabilmede etkin bir rol üstlenebiliyor. Kanatta kalıp burada top oynamayı sever, ceza sahasına etkili ortalar açar, çalışkanlık ve kararlılık konularında da bildiğimiz diğer Portekizli kanat oyuncularına göre daha iyi bir seviyede Agrelos. Onun oyundaki eksiklik olarak ise takım oyuncusu olmaması, takım savunmasına yardımı çok sevmemesi ve işin sadece asist kısmında aktif olması söylenebilir. Bitiricilik olarak bir kanat oyuncusu için hiç iyi seviyede değil. Kendisi de zaten şut çekmeyi hiç düşünmüyor. Seneye Anadolu kulüplerinin kadrosunda onu görmeyi çok isterim.

 

9- Kelvin Boateng: 58Y0mX

Doğum Tarihi: 24.03.2000

Uyruk: Gana

Mevki ve Kullandığı Ayak: Santrafor- Sağ

Takım: Aves

Potansiyeli: Clinton N’jie

Türkiye’de daha önce forma giymiş Majeed Varis gibi saha içinde çok aktif, defans arkası koşular yapmayı seven ve golü arayan bir santrafor Kelvin Boateng. Özellikle bu sezon göstermiş olduğu gelişim sonrası artık profesyonel olması gerektiğini söyletti bize. Kelvin kendine daha büyük hedefler koyuyorsa önce Aves’ten kurtulmalı sonra da oyuna etki eden zihinsel özellikleri üzerine yoğunlaşıp onları geliştirmeli. Şu anda tam bir TFF 1. Lig golcüsü. Türkiye’de maç izleyen taraftarlar ”nerden bulmuşlar bu çocuğu” tepkisi vereceklerdir. İyi bir bitirici, hava toplarında da rakip savunma oyuncularıyla mücadeleye girebilen, takımının pas oyununa katılıp hücumda aktif rol alabilen gelişime açık bir genç potansiyel Kelvin Boateng.

 

8- İvanilson Magalhaes:         veqgkt

Doğum Tarihi: 04.04.1999

Uyruk: Portekiz

Mevki ve Kullandığı Ayak: Sol Bek- Sol

Takım: Aves

Potansiyeli: Eliseu

Eski Portekiz A Milli Takımı oyuncusu Eliseu ile %90 uyuşuyor onun oyun profili. Yetenekli bir sol bek, özellikle çevikliğini ve hızını saha içinde avantaja çevirebiliyor. Bağlasan durmaz derler ya hani, İvanilson da 90 dakika boyunca hücum bindirmeleri yapıyor. Şu anda direkt Süper Lig’de oynar diyemiyorum ancak oyuncunun bonservisini alıp gelişimini görmek için düzenli oynayabileceği bir takıma kiralık göndermek en uygunu olur. İşin savunma kısmında top kapma becerisini geliştirirse, maç içinde yaşadığı kopmaları giderirse ve düzenli oynama alışkanlığı edinirse Süper Lig için değerli bir bek haline gelecektir.

 

7- Taddeus Nkeng: QsGLy1

Doğum Tarihi: 26.02.2000

Uyruk: Kamerun

Mevki ve Kullandığı Ayak: Sağ/Sol Kanat- Sağ

Takım: Porto B

Potansiyeli: Caleb Ekuban

Taddeus Nkeng, Süper Lig’de Trabzonspor forması giyen Caleb Ekuban gibi bir joker hücumcu olabilir. Nkeng aslında oyun olgunluğuna erken ulaşan ve maç içinde üstün olduğu özelliklerini rakibe karşı kullanarak takımına avantaj sağlayan biri. Porto B onu bu sezon sağ kanat, sol kanat, forvet arkasında ve santrafor olarak oynattı. Oyuncunun şu anda Porto’da A takıma çıkamayacağı gerçek ve bu durum Süper Lig kulüpleri için önemli bir fırsat olacaktır. Bir üstteki Boateng kadar aklı havada bir oyuncu da değil Nkeng, fiziksel ve zihinsel olarak maçın içine girebilen, maçı yaşayabilen bir genç. Onun geliştirmesi gereken yönleri; savunmaya yardım konusu, topla dripling yapma becerisi  ve takımının hücumlarında daha etkin olmak istiyorsa yükseltmesi gereken pas kalitesi olarak sıralanabilir. Anadolu takımlarının rotasyonunda hocalarının elini kuvvetlendirebilecek bir oyuncu olacaktır Taddeus Nkeng.

 

6- Joao Batista: yzMBAf

Doğum Tarihi: 27.04.1999

Uyruk: Portekiz

Mevki ve Kullandığı Ayak: Oyun Kurucu Stoper- Sağ

Takım: Aves

Potansiyeli: Sven-Lars Bender kardeşler

Aynı anda birçok mevkide forma giyebilmesi ve tekniğinin, oynadığı mevkilere göre çok üst bir seviyede olması sebebiyle onu Sven-Lars Bender kardeşlere benzetiyorum ve eğer kariyerinde doğru seçimler yaparsa onlar kadar iyi ve onlar kadar yararlı bir oyuncu olacağından şüphem yok. Avesli oyuncu birazdan yazacağım Morais’in gibi, Aves’teki yönetimsel problemlerin mağduru oldu. Onu şimdiye kadar A takıma çıkarıp başka bir takıma satabilirlerdi. Yaşı 21 olmasına rağmen oyuncunun gelişime hala açık olduğunu ve sorumluluk verildiği takdirde bunun altından kalkabileceğini düşünüyorum. Transfermarkt’ın onun için herhangi bir bonservis değeri belirlememiş olması büyük saçmalık. İşin savunma kısmında hava hakimiyetini biraz daha arttırırsa ve oyun içinde hantallıktan kaçınıp daha aktif bir oyuncu haline gelirse Süper Lig’de doğrudan 11 oynayabilecek seviyeye gelir Joao Batista. Yeter ki kariyer gelişimi için doğru kararlar verebilsin.

 

5- Dimitar Mitrovski: PpotIr

Doğum Tarihi: 28.01.1999

Uyruk: Kuzey Makedonya

Mevki ve Kullandığı Ayak: On Numara- Sol

Takım: Sporting B

Potansiyeli: Nicolai Stanciu- Emre Akbaba

Mitrovski’nin potansiyeline iki farklı türden on numaralar yazdım çünkü Mitrovski’nin, kendini geliştirebilmesi halinde tam olarak kim olabileceğini, nasıl bir oyuncuya evrileceğini belirleyemedim. Bunun sebebi ise hala oyun dinamiğinin tam olarak oturmadığını düşünüyor olmam. Emre Akbaba gibi bir 10 numara olacaksa oyun içinde oyunu kurmaktan çok ceza sahası çevresi ve içinde aktif olması gerekir, bunu yapabilir. Stanciu gibi oyun kurucu bir on numara olacaksa da takımını hücuma çıkarırken daha aktif bir rol alması gerekir, bunu da yapabilir. Zaten aynı anda ikisini de yapabildiğini de gösterirse çok daha büyük bir oyuncu olur. Topla ilişkisi üst seviyede, iyi bir santrafor kadar bitiriciliğe sahip, oyun içinde soğukkanlı kalıp takımı için doğru kararları verebilen yetenekli bir on numara. Onun oyun içindeki eksikliği, hantallığı ve ikili mücadeleye girmekten kaçınması. Makedon oyuncunun Süper Lig’e de kolayca uyum sağlayabileceğini düşünüyorum, Sporting’in de onu A takıma yükseltmeyi düşünmemesi büyük bir şans.

 

4- Bruno Morais: 3rtZjZ

Doğum Tarihi: 08.04.1998

Uyruk: Portekiz

Mevki ve Kullandığı Ayak: Stoper- Sağ

Takım: Aves

Potansiyeli: Florian Lejeune

Bu yazıdaki diğer oyunculara nazaran gelişimi için daha az süresi olmasına rağmen mevcut yetenekleri olarak Süper Lig’de süre bulabilecek bir oyuncu Bruno Morais. Aves’in A takımında olmasına rağmen bu sezon sadece 8 maçta oynaması tamamen saçmalık. Lig sonuncusu Aves’te birçok şeyin yanlış yapıldığını biliyoruz ve Morais’in, Batista’nın takımda yer alamaması bunlardan biri. Morais saha içinde hocası ondan ne görev isterse onu yerine getirmeye çalışır, fazla ve gereksiz aksiyonlara girmez, sade ama güvenli oyunu tercih eder. Çok hızlı bir stoper değil ancak önsezileri ve maça iyi konsantre olmasıyla bu hız eksikliğini giderebiliyor. Maç içindeki konsantrasyonu, soğukkanlı kalabilmesini engelliyor ve kolay kart görebiliyor. Hazır Aves küme düşüyorken Morais de sözleşmesini uzatmıyorken Süper Lig takımlarının bu fırsatı kaçırmaması gerekir.

 

3- Fabio Balde: R8I6yM

Doğum Tarihi: 03.05.2000

Uyruk: Portekiz

Mevki ve Kullandığı Ayak: Stoper- Sağ

Takım: Braga

Potansiyeli: Kara Mbodj

Gelişiminden çok ümitli olduğum ve defansif yeteneklerine güvendiğim bir genç potansiyel yıldız adayı Fabio Balde. Ben onun için Kara Mbodj seviyesine kadar yükselebilir dedim, ancak göstereceği gelişim sonrasında dünyaca tanınmış bir yıldız da olabilir Balde. Eğer ki Ruben Amorim Braga’da kalsaydı ve ligler de oynanabilseydi Balde’yi bu sezon bitmeden bile Braga’nın A takımında görebilirdik. İyi bir görev adamı olan Fabio Balde kendisinden beklenecek görev tanımını sahada birebir uygulayacak bir stoper. Savunmada ayağı yere sağlam basar, rakibiyle girdiği ikili mücadelelerde kolay kolay yenilmez, savunmada yapılmayacak sanılan müdahaleleri yapmaktan çekinmez. Oyununun eksik yönleri olarak da ayağının pas oyunu oynayan takımlara göre zayıf kalması ve pas hatası yaptığı maçlarda konsantrasyonunu kaybedebilmesi söylenebilir.

 

2- Rodrigo Conceicao:  znrXaK

Doğum Tarihi: 02.11.2000

Uyruk: Portekiz

Mevki ve Kullandığı Ayak: Sağ Kanat- Sağ

Takım: Benfica B

Potansiyeli: Edin Visca

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki Visca’ya göre çok daha agresif bir kanat. Takım savunmasına verdiği katkı, saha içindeki çalışkanlığı ve kararlılığıyla; hücumda sağ kanattaki etkisi, golü araması ve golü hazırlamasıyla Rodrigo Conceicao’nun oyun profilini Visca ile örtüştürdüm ve Visca gibi bir oyuncu olabileceğini düşündüm. 1.63 boyu yüzünden fiziksel eksikliklerinin olduğunu söylemek mümkün ancak 20 yaşındaki oyuncunun çalışarak A takımda yetenekleriyle fark yaratacak kadar bir güce ve dayanıklılığa gelmesi mümkün. Tek başına takımını 3 puana taşıyabilecek bir yetenek kapasitesi var Conceicao’nun ve şu anki haliyle Süper Lig’de banko oynar diyemesem de onu takıma katıp düzenli oynayabileceği bir takıma kiralayıp düzenli olarak gelişimini ve maç temposunu takip etmek en doğrusu olacaktır.

 

1- Rodrigo Fernandes: hwbhXW

Doğum Tarihi: 23.03.2001

Uyruk: Portekiz

Mevki ve Kullandığı Ayak: Merkez Orta Saha- Sol

Takımı: Sporting B

Potansiyeli: Ramires

Onun potansiyeli aslında o kadar yukarıda ki bu yazıyı yazmaya karar verdiğim ilk zamanlarda herhangi bir oyuncu ile onu sınırlandırmayı düşünmüyordum. Ancak oynadığı maçları izledikçe saha içinde yaptıkları ve tercih ettiklerini gördükçe Portekiz’de parlayıp İngiltere’ye transfer olan Ramires’e oyun profilinin örtüştüğünü düşündüm. Bu listedeki en genç oyuncu olan Rodrigo Fernandes‘in oyun alışkanlıkları da oyun profili oturana dek değişebilir, istenilen şekilde yoğrulabilir. Bu anlamda Sporting’in yeni teknik direktörü Ruben Amorim onun gelişimi açısından büyük bir şans. Oyuncu orta sahanın savunma yönündeki becerileri yönünden gayet iyi bir ön libero. Hızı ve anlık hızlanmaları sayesinde de maç içinde rakip oyuncuları 90 dakika kovalayıp onların atakları şekillendirmelerini engelleyebiliyor. İşin hücum tarafında da çok ham bir yeteneği var. Bunun gelişimi için üstüne gidilmeli. Orta sahada oyun kurma ve takımı adına karar alma konularında inisiyatif alabiliyor ve doğru seçimi yapabiliyor. Gelişimi sürdükçe ve A takımda forma giydikçe çok önemli bir oyuncu olacağından eminim.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Bonservissiz 20 Oyuncu: Bölüm 1

Limitsiz: Erling Haaland

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More