Alt Lige Fazla Gelenler-1

PLASE SCOUTING

TFF 1. Lig’de forma giyip de Süper Lig’i hak ettiğine inandığımız 21 futbolcuyu sizler için derledik. Üç bölüm halinde sunacağımız yazımızın bu ilk bölümünde sizlere 7 oyuncuyu tanıtıyoruz.

1- Rahmi Anıl Başaran: Anil Basaran

Doğum Tarihi: 27.03.2000

Mevki: Santrafor

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Balıkesirspor

2013 yılından bu yana Balıkesirspor altyapılarında forma giyen Rahmi Anıl, kulübünün içinde bulunduğu mali sıkıntılar sonucu transfer yapamamasıyla Balıkesirspor’da A takıma yükselme şansı buldu ve 19 yaşındaki genç futbolcu eline geçen bu fırsatı gayet iyi bir şekilde kullandı. 19/20 sezonunda gösterdiği performansla hem yurt içi hem yurt dışı birçok futbol gazetesi ve futbol sitesinin dikkatini çekmeyi başardı. Balıkesirspor ile 19/20 sezonunda 27 maça çıkıp 7 gol attı, 1 de asist yaptı. Anıl ceza sahası içinde çok iyi bir bitirici, çok güçlü bir oyuncu olmamasına rağmen rakip savunmacılarla ikili mücadeleye girmekten çekinmez, hava toplarındaki hakimiyeti ve zıplama becerisi gayet iyi seviyede, iyi bir takım oyuncusu ve iyi bir çalışkan forvet. Onun eksikleri A takım seviyesinde yeteri kadar maç deneyiminin olmaması. Statik bir forvet olmaması nedeniyle topla daha iyi oynaması bekleniyor, bunu da geliştirmesi gerekir. Fiziksel olarak da daha dayanıklı bir oyuncu olması gerek. Haziran 2020’de sözleşmesi biten Rahmi Anıl Başaran’ın Süper Lig kulüplerine transfer olması onun kariyer gelişimi için doğru bir adım olacaktır.

 

2- Onur Ergün: Onur Ergün

Doğum Tarihi: 15.11.1992

Mevki: Ön Libero

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulubü: İstanbulspor

2013 yılından bu yana İstanbulspor forması giyen Onur, 2013 öncesinde alt liglerde boy gösteren İzmir kulüplerinde forma giymişti. İstanbulspor’un 2000’lerin başındaki ismi ve itibarı olmadığı aşikar ancak İstanbulspor’un yakın gelecekte tekrardan TFF 1. Lig’e çıkmasında ve burada kalmasında takım kaptanı Onur Ergün’ün katkısı çok büyük. 19/20 sezonunda TFF 1. Lig’de İstanbulspor formasıyla 25 maça çıkıp 6 gol attı, 4 de asist yaptı. Orta sahada takım içinde oyun kurma ve takımı yönlendirme görevlerini üstleniyor ve bunu layıkıyla yerine getiriyor. Topla ilişkisi üst düzeyde, hem kısa paslarla hem de uzun paslarla oyun kurabilen, duran topları etkili kullanabilen, işin savunma kısmında ise sahada ona belirlenen bölgede rakip oyuncuların avantajını bozup toplarını kapan bir ön libero Onur Ergün. Onun oyun içindeki eksikliği olarak fiziğine ve yaşına göre çevik olmayışı ile 1.85’lik boyuna rağmen yeterince güçlü olmaması söylenebilir. İstanbulspor ile 2021 yılına kadar sözleşmesi bulunan Onur’un 300-400 bin euro civarında bir bonservis bedeli var.

 

3- Ali Eren İyican: Ali Eren Iyican

Doğum Tarihi: 26.06.1999

Mevki: Sol Bek

Kullandığı Ayak: Sol

Kulübü:  Osmanlıspor

18/19 sezonunda Osmanlıspor’un A takımına çıkan Ali Eren, o sezonda 6 maçta forma giyebilmişti. Rahmi Anıl’da olduğu gibi Osmanlıspor’un yaşadığı mali sıkıntılar ve transfer tahtalarının kapalı olması sonucunda takımdan ayrılan oyuncuların yerinin doldurulamaması, Osmanlıspor’daki genç ve gelişime açık futbolculara kendini gösterme fırsatı verdi. Ali Eren İyican da Osmanlıspor ile 19/20 sezonunda önemli bir gelişime imza attı. Takımı için önemli bir rol üstlenen Ali Eren, bu sezon oynadığı 26 lig maçında 5 asist yaptı. Bu maçların büyük çoğunluğunda sol bek olarak görev alsa da zorunluluktan ötürü stoper ve sağ bekte de görev aldığı maçlar oldu. Çok hızlı, hücum bindirmeleri yapmayı ve atak dönüşlerinde geriye koşmayı iyi bilen bir sol bek. Hücuma çıktığında ceza sahasına etkili ortalar açabiliyor ve top kontrolü ile çevikliği sayesinde bir kanat oyuncusu gibi rakip oyuncuları geçebiliyor. İşin savunma kısmında da ters kademeye girmeyi çok seviyor. Oyun içindeki eksikliklerine bakarsak; maç içinde zihinsel olarak çok sağlıklı kalamaması, gereksiz agresifliklere başvurması ve konsantrasyon kayıpları yaşaması sıralanabilir. Fiziksel olarak da güç ve dayanıklılık anlamında kendini geliştirmesi gerekir. Ali Eren gelişimini bu şekilde devam ettirirse Türk futbolu için çok önemli bir sol bek olabilir. Haziran 2022’ye kadar kulübüyle sözleşmesi olan Ali Eren’in tahmini 500-600 bin euro civarında bir bonservis bedeli var.

 

4- Samet Akaydın: Samet Akaydin

Doğum Tarihi: 13.03.1994

Mevki: Stoper

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Keçiörengücü

18/19 sezonu sonunda TFF 1. Lig’e çıkma başarısı gösteren Keçiörengücü kulübü, 19/20 sezonu öncesi transfer döneminde stoper Samet Akaydın‘ı Şanlıurfaspor’dan transfer etti. 19/20 sezonuna kadar Türkiye’de hep alt liglerde forma giyen Samet, bu sezon Keçiörengücü forması ile çok özel bir performans gösterdi. 19/20 sezonunda 27 maçta forma giydi 3 gol attı. Samet’in işin savunma kısmında Süper Lig’de elit diye tabir ettiğimiz stoperlerden hiçbir eksiği yok bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hava toplarında işin hem savunma kısmında hem de hücumdaki duran toplarda hakimiyet kurabiliyor, savunmada rakip hücum oyuncularını hem gücüyle hem de yaptığı müdahalelerle bozabiliyor ve top kapma-top kesme-top çalma gibi doğru zamanlama gerektiren müdahalelerde büyük bir başarı gösteriyor. Savunmada sorumluluk almaktan çok iyi bir görev adamı Samet, bu sayede de Süper Lig’deki her takımda kendi görev tanımıyla forma giyebilir. 2021 yılına kadar Keçiörengücü ile sözleşmesi olan Samet’in 500 bin euro civarı bir bonservis bedeli var. Hem Türk olup hem 26 yaşında olup hem de bu kadar yetenekli bir stoperi bu fiyata bir daha bulamayabilir Süper Lig kulüpleri.

 

5- İrfancan Eğribayat: Irfan Can Egribayat

Doğum Tarihi: 30.06.1998

Mevki: Kaleci

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Adanaspor

21 yaşındaki İrfancan, Adanaspor’un altyapısından yetişti ve Adanaspor’da 14/15 sezonundan bu yana maçlarda görev alıyor. 2015 yılında A takıma yükselen genç kaleci takımla geçirdiği her yeni senede kendini olumlu anlamda geliştirdiğini ligi takip edenler tarafından gözlemlendi. 2018 yılından bu yana takımının 1. kalecisi olmak için Goran Karacic ile forma savaşına girdi ve bence başarılı oldu. Adanaspor’un yönetimsel ve teknik ekipteki süreklilik ve başarı sağlanamaması Adanaspor’u her geçen yıl daha kötüye götürdü. 19/20 sezonuna ara verilmeden önce küme düşme potasında yer alan Adanaspor’da İrfancan 16 maçta forma giymişti. İrfancan çok iyi reflekslere sahip, birebir pozisyonlarda rakiplerine üstünlük kurabilen ve hava toplarında da takımına güven veren bir kaleci. Onun eksikliği ise kaleci olarak topu oyuna iyi sokamaması ve pas oyununa dahil olmaması, bu Türkiye için bir eksiklik sayılmayabilir, bunu da eklemek gerekir. 21 yaşındaki İrfancan‘ın, kalecilerin 30 yaşından sonra bile gelişim gösterebileceğini düşünerek, üzerine yatırım yapılması gereken bir kaleci olduğuna inanıyorum. 2021 yılına kadar Adanaspor ile sözleşmesi olan İrfancan’ın bonservis bedeli ise 300-500 bin euro arasında.

 

6- Kerim Alıcı: Kerim Alici

Doğum Tarihi: 24.06.1997

Mevki: Sağ Bek

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Altınordu

Kerim Alıcı‘yı birçok futbolsever ikizi Barış Alıcı’nın Fenerbahçe’ye transfer olmasıyla tanıdı. İkizi Barış Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra birden fazla takımda kiralık olarak forma giydi, o ise yetiştiği kulüp olan Altınordu’da forma giymeye devam etti. Bu sezon 23 yaşına girecek olan Kerim’in daha ne kadar gelişim gösterebileceği konusunda olumsuz görüş belirtenler olsa da ben Kerim’in gelişim tablosundan gayet memnunum. Türkiye’deki oyuncular için ”genç” tanımlarının dünyaya göre farklı yapıldığını ve Türk oyuncuların 30’undan sonra bile gelişim gösterebildiklerini düşünürsek Kerim’in önünde daha uzun bir yol var. 16/17 sezonundan bu yana Altınordu’nun A takımında düzenli olarak forma giyen Kerim, 19/20 sezonunda da 25 maçta forma giydi ve 4 asist yaptı. Hızlı, iyi bir patlayıcılığa sahip, 90 dakika hücum bindirmeleri yapmayı seven, topla beraber dripling yapma becerisi olan, ceza sahasına yerden ve havadan etkili ortalar yapabilen bir bek Kerim. Ayrıca çok iyi bir takım oyuncusu, çok çalışkan, çevik ve dayanıklı. Hocaları ile iyi geçinip sahada kendisinden beklenen görevlerin dışına çıkmayan bir oyuncu. Bu yazıdaki bir başka bek Ali Eren gibi onun da oyun içinde konsantrasyon ve soğukkanlılık problemlerini çözmesi gerekir. Altınordu ile 2021 Haziran’a kadar sözleşmesi olan Kerim’in 600-700 bin euro civarı bir bonservis bedeli var. Düzenli oynama imkanı bulabileceği bir Süper Lig takımına transferi gerçekleşirse Türkiye A Milli Takımı için de şansı olabilir.

 

7- Atakan Çankaya: Atakan Cankaya

Doğum Tarihi: 25.06.1998

Mevki: Stoper

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Osmanlıspor

98 doğumlu Atakan futbola Altay’da başladı ve Altay’da profesyonel oldu. Osmanlıspor’a kadar hep ön libero olarak forma giymişti, ancak Osmanlıspor’da oyun profili değişti ve iyi bir stoper haline geldi. Fiziğini çok iyi kullanabilen bir stoper olan Atakan, ön libero oynamanın verdiği pasörlük özelliğini ve topu yönlendirebilmesini savunmada oynarken de seergileyebildiği için sahaya farkını yansıtmış oldu. 1.80’lik boyu stoper mevkisi için kısa sayılabilir ancak sıçrama yeteneği ile bu açığını kapatıyor ve hava toplarını uzaklaştırabiliyor. Önsezileri sayesinde de rakip oyunculara karşı yapması gereken müdahalelerin zamanlarını ayarlayabiliyor. 2 sezondur Osmanlıspor’da kusursuza yakın bir performans gösteriyor ve zor günler geçiren Osmanlıspor’un, küme düşmesi halinde, onu iyi bir fiyata satarak kulübe kaynak yaratması gerekiyor. Oyun içindeki gözle görülür bir eksiği olarak kendine fazla güvenmesi sonucu yapabildiği dengesizlikler ve pas hatalarını söyleyebiliriz. Hala kendini ve yeteneklerini geliştirmek için de vakti var ve bu gelişimi doğru sürdürmesi halinde A Milli Takım seviyesinde bir stoper olacağına inanıyorum. Haziran 2023’e kadar Osmanlıspor ile sözleşmesi olan Atakan’ın tahmini 750 bin – 1 milyon euro civarı bir bonservis bedeli var.

BÖLÜM 2


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Plase Scouting: Bonservissiz Yıldız Adayları

Heysel Faciası: Futbolun Utanç Gecesi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More