Alt Lige Fazla Gelenler-2

PLASE SCOUTING

3 bölüm halinde sunacağımızı bahsettiğimiz Alt Lig Fazla Gelenler’in ikinci bölümünü bu yazıda okuyabileceksiniz. İlk yazıda ismi geçen Rahmi Anıl Başaran‘ın Trabzonspor’a transfer oluşunun verdiği moralle bu yazının ikinci bölümünde olması gereken oyuncuları sıraladım. Keyifli okumalar.

Mustafa Cecenoglu - Oyuncu profili 19/20 | Transfermarkt1- Mustafa Çeçenoğlu:

Doğum Tarihi: 12.01.1994

Mevki: Sağ Kanat

Kullandığı Ayak: Sol

Kulübü: Menemenspor

İstanbul Büyükşehir Belediye altyapısından yetişen Mustafa, Beylerbeyi takımında profesyonel oldu. Sonrasında Başkent Akademi’de de oynadı ve 2018/2019 sezonunda şimdiki takımı Menemenspor’a transfer oldu. Kendisini bu sezon canlı izleyene kadar hakkında bir bilgim yoktu, ancak Mustafa Çeçenoğlu bu sezon TFF 1. Lig’de oynadığı futbolla beni mest etti. 19/20 sezonunda Menemenspor formasıyla çıktığı 26 maçta 4 gol attı, 4 de asist yaptı. Hem güçlü hem fizikli hem de toplu veya topsuz oyunda çok hızlı bir kanat oyuncusu Mustafa. Top hakimiyeti, topu yönlendirebilmesi çok iyi seviyede. Topla dripling yaparak rakiplerini kolay bir şekilde eksiltebiliyor ve takımına pozisyonlar hazırlayabiliyor. Eğer ki takımının hücumu onun olmadığı kanattan şekilleniyorsa da ceza sahası içine koşular yaparak gol arıyor. Artı bir yönü olarak belirtmemiz gereken bir diğer özelliği de uzaktan sert ve isabetli şutlar atabilmesi. Onun oyun içindeki eksikleri işin sadece hücum kısmında çalışkan ve efor sarf eden bir oyuncu olması, maç içinde takımdan ayrılıp bireysel hareket etmeye başlaması ve bir kanat oyuncusuna göre fazla agresif bir yapısının olması söylenebilir. Menemenspor ile sözleşmesi Haziran 2020’de sona eriyor. Süper Lig takımları için rotasyonda katkı verebilecek bir oyuncu Mustafa Çeçenoğlu.

 

Fatih Kurucuk - Oyuncu profili 19/20 | Transfermarkt2- Fatih Kuruçuk:

Doğum Tarihi: 21.01.1998

Mevki: Stoper

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Karagümrük

98 doğumlu Fatih futbola Göztepe altyapısında başladı ve Göztepe’de profesyonel oldu. 2015/16 sezonu başında A takıma yükselmesine rağmen Göztepe’de neredeyse hiç oynamadı desek yeridir. 2017 yılının başında Fethiyespor’a kiralık gitti, Ağustos 2017’de de Karagümrük ile sözleşme imzaladı. 2018/19 sezonu sonunda TFF 1. Lig’e yükselme başarısı gösteren Karagümrük takımının vazgeçilmez bir parçasıydı. Fatih genç yaşına rağmen son 2 sezondur oyun olarak çok olgun bir profil sergiliyor. 2019/20 sezonunda da TFF 1. Lig’de boy gösteren Karagümrük takımının yine önemli bir parçasıydı. Ligin başlarında forma giyme konusunda sıkıntılar yaşasa da sezonda 15 lig maçında 3 gol atma başarısı gösterdi. Oyununun üstün olduğu özelliklerine bakacak olursak, hem savunma hem de hücum duran toplarında 1.90’lık boyunun avantajı ve çok iyi olan zıplama becerisiyle hava hakimiyeti kurabiliyor, aşırı güçlü ve dayanıklı bir fiziği de var. Savunmada topa müdahale ve topu kapma konularını iyi beceriyor. İyi bir takım oyuncusu ve savunmada yanındaki oyuncunun da daha iyi oynamasını sağlayan bir stoper. Zihinsel olarak bir stopere göre daha tam üst seviyelere hazır olmayışı ve fiziği nedeniyle çok çevik bir stoper olmaması zayıf yönleri olarak söylenebilir. Karagümrük takımı ile Haziran 2021’e kadar sözleşmesi olan Fatih’in gelecek için iyi bir yatırım olacağını ve tahmini 400 bin euro civarı bir bonservis bedelinin olduğunu düşünüyorum.

 

Muhammed Mert - Oyuncu profili 19/20 | Transfermarkt3- Muhammed Mert:

Doğum Tarihi: 09.02.1995

Mevki: Merkez Orta Saha

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Altınordu

Belçika doğumlu Muhammed futbola da Genk’in altyapısında başladı. Profesyonel olma deneyimini ise transfer olduğu Hollanda takımı NEC’de yaşadı. 2018/19 sezonu başında Altınordu’ya transfer olmadan başka Hollanda takımlarına da uğradı. Kendisini ismen tanıyordum ve 3-4 sezonu Hollanda 2. Ligi’nde geçirince gereken sıçrayışı yapamadığını düşünmüştüm. Ancak Altınordu’ya transfer olduktan sonra onu izlemekten keyif aldığımı fark ettim. 2018/19 sezonunda 33 maçta 4 gol 4 asistle oynamıştı, bu sezonda da 24 maçta 3 gol ve 2 asisti bulunuyor. Altınordu takımının oynadığı pas oyununda önemli bir istasyon Muhammed, takımının hücumda oyun kurma konusunda da en güvenilir ayağı. Bir merkez orta saha oyuncusuna göre defansif anlamda pek iç açıcı bir oyuncu olmamasına rağmen işin hücum kısmında Süper Lig açısından çok değerli biri. Top kontrolü, top hakimiyeti, top tekniği ve topu yönlendirebilmesi mükemmel seviyede. Oyunu aklıyla oynamayı seven, uzun toplarla hücum oyuncularını pozisyona sokabilen, driplingleriyle orta sahada mesafe kat edip topu kolay bir şekilde 3. bölgeye taşıyabiliyor. Bu kadar iyi yönleri olmasına rağmen nasıl hala TFF 1. Ligi’nde diye soracak olursanız, fizik olarak ortalama bir oyuncu olması, maç içindeki yorgunluğuna göre ikili mücadeleye girme ve rakiplerini kovalamayı bırakabilmesi ve hantal bir oyuncu oluşu bunun temel sebepleri diyebilirim. Süper Lig takımları için iyi bir rotasyon oyuncusu olabileceğini düşündüğüm Muhammed Mert’in 2021 Haziran ayına kadar Altınordu takımıyla sözleşmesi var ve kendisinin 300-400 bin euro civarı bir bonservis bedeli olduğunu düşünüyorum.

 

HÜSEYİN ATAKAN ÜNER - Futbolcu Bilgileri TFF4- Hüseyin Atakan Üner:

Doğum Tarihi: 16.06.1999

Mevki: Sağ

Kullandığı Ayak: Sağ  Kanat

Kulübü: Altınordu

Hüseyin Atakan Üner, iyi bir futbolcu, daha da iyi bir futbolcu olacağından da eminim, bunu da isterim; ancak benim çok fazla ısınamadığım, sanki futbolu fazla ciddiye almadığını düşündüğüm bir futbolcu. Bu yüzden de bu satırları okurken benimle ters düştüğünüzü duyar gibiyim. Denizlispor altyapısından yetişti ve burada profesyonel oldu. Potansiyel olarak oynadığı maçlarda bir geleceğinin olduğunu bize gösterdi. Denizlispor’da yaşadığı sorunlar sonrasında 2018/19 sezonunun başında, genç oyunculara pozitif etki yarattığı bilinen Altınordu kulübüne katıldı. Altınordu’da hocasının ona verdiği fırsatı şimdiye kadar gayet iyi kullandı. Bence daha da iyi olabilirdi, insanların onun hakkında övgüler saydırdığını gördüğümde çok daha iyi bir performans göstermesini beklerdim. Bu onun skor katkısını az yaptığı anlamına gelmiyor. 2019/20 sezonunda 26 maçta 3 gol 6 asistlik tatmin edici bir skor katkısı var. Maç içinde çok fazla kayboluyor, konsantrasyon kaybı yaşıyor, çalışkan bir oyuncu değil. Takımının kurulu düzeninde savunma anlamında aksıyor. Biraz da çok iyi olduğu yönlerinden bahsetmek gerekir. Çok hızlı, topsuz koşularında patlayıcılığını silah olarak kullanabilen, top ayağındayken driplingle adam eksiltebilen, top tekniği sayesinde takımının hücumunu yönlendirebilen ve ceza sahasına etkili ortalar açabilen bir kanat. Benim eksik olarak gördüğüm özelliklerini geliştirmesi için hala önünde vakti var ve insanların ondan beklentilerinin olması sebebiyle yakın zamanda onu Süper Lig’de göreceğiz. 2022 yılına kadar Altınordu ile sözleşmesi olan Atakan Üner’in tahmini 1 – 1.25 milyon euroluk bir bonservis değeri var.

 

BURAK KAPACAK - Futbolcu Bilgileri TFF5- Burak Kapacak:

Doğum Tarihi: 08.12.1999

Mevki: Sağ Bek/Sağ Kanat

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Bursaspor

Listemizin bu bölümünde adını en çok duyduğunuz oyuncu Burak Kapacak olabilir. Bursaspor’un alt yapısının ürünü olan Burak, Temmuz 2018’de Bursaspor’da profesyonel oldu ve 2 sezondur oynadığı maçlarda göstermiş olduğu iyi performansların karşılığını da birçok Süper Lig takımı ile adının anılmasıyla almış oldu. 19/20 sezonuna baktığımız zaman yaşadığı sakatlıklar haricinde 18 lig maçında forma giydi ve 7 asist gibi etkileyici bir istatistik yakalamış oldu. Türkiye adına U-17 ve U-19 Milli Takımlarının formasını giyen 20 yaşındaki futbolcuyu yakın zamanda gösterdiği gelişimle beraber Türkiye A Milli Takımı kadrosunun içinde de göreceğimizden eminim. Oyuncunun iyi yönlerine baktığımız zaman topla ilişkisi çok üst seviyede bir bek. Top kontrolünü iyi yapar, takımının pas oyununa katılır, topla beraber dripling yapar, adam eksiltir ve ceza sahasına etkili ortalar açar. Topsuz olarak da 90 dakika boyunca hücuma bindirme yapar, kondisyon olarak sizi üzmeyecek bir oyuncu kesinlikle. Aşırı hızlı, patlayıcılığı olan, savunma geri dönüşlerinde hata yapmayan ve gerektiğinde savunmada ters kademeye giren bir bek Burak. Türkiye’de yakın zamanda bir idol haline gelen Gökhan Gönül gibi bir bek olacak inşallah Burak da. Zayıf yönleri olarak, fiziksel anlamda henüz yeterince güçlü bir oyuncu olmamasını, maç içinde konsantrasyon kayıpları yaşayabilmesini ve savunmada pozisyon alma hataları yapmasını söyleyebiliriz. Bursaspor ile 2024 yılına kadar sözleşmesi bulunan Burak Kapacak’ın Türkiye adına önemli bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Bonservis değeri olarak da tahmini 2 milyon euro civarı bir bütçe ayırmak gerekir onu transfer edebilmek için.

 

Selim Ilgaz - Oyuncu profili 19/20 | Transfermarkt6- Selim Ilgaz:

Doğum Tarihi: 22.06.1995

Mevki: Sağ Kanat

Kullandığı Ayak: Sol

Kulübü: Hatayspor

Hatayspor’un seneler ile birlikte yükselişinin Selim Ilgaz’ın kariyerine de önemli bir katkısı olduğu aşikar. Fransa doğumlu gurbetçi oyuncu 2015 yılında Türkiye’ye transfer oldu. Kiralık olarak forma giydiği Kayseri Erciyesspor’da çok da kayda değer bir sezon geçirmedi. 2016/2017 sezonu başında 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Hatayspor’a transfer olması belki de onun futbol kariyerinin seyrini değiştirdi ve her geçen sezon bir öncekinden daha iyi ve daha kaliteli bir Selim Ilgaz izledik saha içinde. Geçtiğimiz sezon TFF 1. Lig’e yükselen Hatayspor’da sezonu 40 maçta 12 gol ve 5 asist gibi önemli bir performans ile kapattı. Zaten onu daha yakından tanımamızı ve daha dikkatli bir gözle izlememizi bu sezon yaptıkları sağladı. 2019/20 sezonuna geldiğimiz zaman da 27 lig maçında forma giydi, 6 gol attı, 6 da asist yaptı Selim. Bu yazı dizimizde tanıtacağım 21 oyuncu arasından Süper Lig’e alacağım ilk 3 oyuncudan biri olurdu Selim. İyi yönlerine bakalım şimdi; en az bir santrafor kadar kaliteli bir ceza sahası golcüsü, top tekniği çok çok iyi bir kanat oyuncusu, top kontrolü ve topu yönlendirme becerisi de en az bir on numara kadar iyi. Ayrıca topla beraber çok rahat adam eksiltebiliyor, atağın olgunlaşmasını sağlamak için doğru tercihler yapabiliyor ve takımının atakları diğer kanattan gelişiyorsa ceza sahasına girerek santraforuyla beraber gol arıyor. Fiziksel olarak hem çok güçlü hem çok dayanıklı hem de çok hızlı bir kanat, bunlar da onun farkını ortaya koymasında büyük bir etken oluyor. Zayıf yönleri olarak ise iyi bir takım oyuncusu olmaması, kendini her maça aynı şekilde hazırlayamaması söylenebilir. Biraz mental sıkıntıları olmasaydı eğer şu an Avrupa’da onu izliyor oluyorduk. Hatayspor’un liglerin devam etmesi halinde Süper Lig’e büyük ölçüde çıkabileceğine inanıyorum ama ezkaza ters bir durum olsa dahi sezon sonunda Selim Ilgaz Süper Lig’e transfer olacaktır. Hatayspor ile Haziran 2021’e kadar sözleşmesi var ve 800 bin – 1 milyon euro civarı bir bonservis bedeli olduğunu düşünüyorum.

 

Cenk Özkacar - Oyuncu profili 19/20 | Transfermarkt7- Cenk Özkacar:

Doğum Tarihi: 06.10.2000

Mevki: Stoper

Kullandığı Ayak: Sol

Kulübü: Altay

Bu listenin 3. bölümünde yer vermeyi planladığım Cenk Özkacar ile ilgili yakın zamanda birçok transfer haberinin yapılması sonucunda bu yazının sonuna kendisini eklemeyi uygun buldum. 2000 doğumlu Cenk altyapı eğitimini aldığı Altay’da A takıma yükseldi ve 2019/20 sezonunda zaman zaman TFF 1. Lig’de süre buluyor. Bu sezon 9 maçta forma giydi Altay adına TFF 1. Lig’de. Bilgi kısmını biraz kısa keserek oyuncunun iyi ve zayıf yönlerine geçmek istiyorum. İyi yönleri olarak 1.90’lık boyunun da avantajıyla hava toplarında hakimiyet kurmasını, genelgeçer* stoper tanımının üzerinde bir hız ve hızlanmaya sahip olmasını, gözü kara ve iyi bir takım oyuncusu olmasını ve adam markajı konusunda cidden özel bir yeteneğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Zayıf yönleri olarak da oyuncunun öncelikle futbol adına daha çok ham olmasını, zaman zaman müdahale zamanlamasını ayarlayamaması ve defanstan top çıkarırken iyi bir pas becerisine sahip olmayışı sonucu hatalar yapabilmesini söyleyebiliriz. Fiziki olarak, dayanıklılık olarak, ayağını yere sağlam basma olarak da büyük eksiklikleri var. Bunları mutlaka gidermesi gerekiyor. Benim potansiyel olarak çok yukarılara çıkabileceğini düşünmediğim Cenk inşallah beni yanıltır da önemli bir stoper haline gelir Türkiye için. Altay ile Haziran 2021 tarihine kadar sözleşmesi bulunan Cenk’in tahmini 200 bin euro civarında bir bonservis bedeli var.

BÖLÜM 1                                 BÖLÜM 3(yakında)

 

*Genelgeçer: Ayrı mı yoksa bitişik mi yazılması gerektiği konusunda tartışmalar olan bu kelime, TDK sözlüğüne göre bitişik yazılmalıdır.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Güney Amerika Derbileri

Trapattoni’nin Unutulmaz Basın Toplantısı

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More