Tarafını Seç: Pes vs Fifa

Oyun Dünyasının İki Devi Pes ve Fifa'nın Rekabeti ve Bilinmeyenler

20 yıllık Pes Fifa rekabetine daha yakından bakıyoruz.

Futbol yüzyılı aşkın yıldır hayatlarımızda önemli bir yer tutmakta ve futbol endüstrisi her geçen gün biraz daha büyümekte. Bu büyümeye ve gelişime futbol oyunları da 90’lı yılların başında dahil oldu. Arkadaşlar arasında en büyük zevklerimizden biri olan bu oyunlara, Fifa ve Pes’e biraz daha yakından göz atacağız bu yazımızda.

Tarihlerinden ziyade bu iki oyunu karşılaştıracağız aslında ama zamanlamalarına da değinmemek olmaz. Şu an çok büyük bir firma olan EA Sports, 1993’te çıkarmaya başladı Fifa serisini. Fifa büyüdükçe onlar da büyüdü ve oyun piyasasında fazlaca söz sahibi bir konuma geldiler. 93’ten itibaren Fifa, her sene, yeni sene ismiyle piyasaya tekrar sürüldü. Öncelikle şunu söyleyelim, her sene oyun üretebilmek, yenilikçi olabilmek hiç de kolay değil. Bu sebepten bazı seneler bu oyunları, kendini tekrarlarken, sadece kadroları güncelleyip eski oyunu tekrar piyasaya sürerken gördük.

93 senesinden 2001’e kadar Fifa, bu alanın tek hakimiydi, bir rakibi de yoktu futbol oyunları içerisinde. 2001 senesinde Japonya’da bir firma adını duyurdu; Konami, ve Winning Eleven adı altında Fifa’dan çok farklı, grafik ve oynanış olarak daha tatminkar bir oyun sundu. Sonrasında Pro Evolution Soccer adını alacaktı bu efsane ve hayatlarımıza PES kısaltmasıyla dahil olacaktı. Japonca spikeri, orijinal olmayan futbolcu isimleriyle eğlendiriyor ve ülkemizde de bir hayli sevilmeye başlanıyordu.

Pro Evolution Soccer 6 Extreme İndir Katılımsız
PES 6

Master League adı altında kendine has bir kariyer şekli vardı Pes’in. Birbirinden kötü ve adı sanı bilinmeyen hayali oyuncularla sana bir takım veriyor ve senin bu takımı geliştirip başarıdan başarıya koşmanı bekliyordu ki bu da hiç kolay olmuyordu. Uzun, çok uzun vakitler harcadık bu modda, çok da eğlendik. O berbat ama emektar takımdaki oyuncuları satarken, onlar emekli olurken içimiz cız etti. Pes de Fifa’nın izinden yürüdü ve oyunu her sene güncelleyip piyasaya sürdü. Bunu iyi de yaptı. Pes 4’te beğendiğimiz özellikleri 5’e, ondakileri de 6’ya yansıtarak Pes 6 gibi günümüzde hala konuşulan bir oyunu yarattı. Gerçeğe çok yakın yüz benzetmeleri, oynanabilirliğin verdiği keyif ve stadyum efektleri gibi pek çok şeyle o zamanın çok ötesinde bir oyundu Pes 6. Kronik bir sorunu vardı hep Pes’in; lisans. İlk çıktığı günden günümüze hep devam etti bu sorun. Konami, bir Electronics Arts değildi ve lisans satın alacak gücü yoktu. Bu yüzden takım isimlerini, logolarını ve formalarını değiştiriyor, Premier Leagure yerine English League yazıyordu. Bu, oyuna gerçek manada gönül verenleri rahatsız etmiyordu; edenler de yamayla bu sorunu hallediyordu. Çünkü onlar Pesciydi ve Pesci kalacaklardı.

Elbette bu dönemde Fifa da boş durmuyor, oyunlarını geliştirmeye devam ediyordu. Sadece Fifa olarak değil Şampiyonlar Ligi adı altında da oyunlarını yayınlıyorlardı 2004-2005 yıllarında. Onlar da, Pes ile rekabette bir adım geride olduklarını bilerek, kendilerini yenilemek zorunda hissediyorlardı. Fifa 2002 gibi efsane bir oyun yapmışlar ve onu devam eden senenin yazında Fifa 2002 World Cup gibi kült bir oyun yayınlamışlardı. Arkasından ateş çıkaran bir top, muazzam gol sevinçleri ve müthiş bir atmosfer. Ardından Fifa 2005 ve Fifa 2007 gibi iki bomba oyun piyasaya sürdüler. Bu yıllarda rekabet çok sıkıydı, bu sebepten her sene kendilerini geliştirmek zorunda kalıyordu iki firma da. Fifa 2006’da bir World Cup oyunu daha yayınladı EA. Arkasından da 2008’de bizim de duygusal bağ kurduğumuz o kupanın oyununu yaptı; EURO 2008. Bu tarz özelleştirilmiş temalı oyunlar Fifa’ya artı değer katıyordu ve Konami bir şeyler yapmalıydı.

UEFA Euro 2008 PC Türkçe | Full Program İndir Full Programlar ...
FIFA EURO 2008

Konami büyük darbelerden birini vurdu Fifa’ya ve UEFA Şampiyonlar Ligi lisansını alarak Pes 2009’a dahil etti ve sonrasında UEFA Avrupa Ligi’ni de ekleyeceği bu lisans haklarını 2019’a kadar elinde tuttu. Pes 2009 da çok beğenilen bir oyun oldu ve insanlar bu Şampiyonlar Ligi temasını çok sevdi. 2011 yılına kadar başa baş giden bu mücadeleyi, gerek oynanış ve gerek gerçekçilik tarafıyla Pes, bana göre hep üstün götürdü. 2011’de iki oyun da köklü değişiklere gitti ve oyun motorlarını yeniledi. Bu yenilik Fifa’ya çok iyi geldi ve oyun uzun zaman kendisini tartışmasız lider yapacak temelleri attı. Pes o sene satışlarda çok geri kaldı ama bu oyun motorundan vazgeçmedi. 2012 ve 2013 senelerinde de aynı motor ve aynı oyun tarzına ufak eklemelerle devam etti. Pes 2012, Pes’6 dan sonra serinin en beğenilen oyunu oldu. Çok dinamik ve kusursuz bir oyun fiziği vardı ama Fifa sazı eline almıştı. İnsanlar 2011’de Pes’i çok garipsemiş ve ondan uzaklaşmıştı.

PES2013 No-Blur patch 1.04 - Pro Evolution Soccer 2013 at ModdingWay
PES 2013 hala sevilen ve oynana bir futbol oyunu

2013’te ise Konami uzunca yıllar ekmeğini yiyeceği bir oyun yaptı; Pes 2013. Hala ülkemizde Playstation kafelerde oynanan bu efsane gerçekten Konami’nin çok para kazanmasını sağladı. Teknoloji geliştikçe iki oyunun da online kısımları önem kazandı. Fifa ultimate team adı altında bir online platform kurarken Pes ise myclub adı altında bir platform kurdu. Kat kat fazla oyuncuya sahip Fifa, ultimate teamde büyük üstünlük sağladı ve çok para kazandı. Eğlenceli bir mod yarattılar ama Pes’in buna tek cevabı dönen toplar oldu. 2014’te Pes’in yeni oyun motoru tümden hayal kırıklığı oldu ve oyun dibi gördü. Gerçekten rezil bir oyundu Pes 2014. Sonraki yıllar da aynı oyun motoruyla devam ettiler ama geliştirmesini bildiler. Fifa bu senelerde durmuyordu 11-17 yılları arasında seri sürekli üstüne koydu ve gerçekten lider konuma geldi. Pes 16 ile birlikte Konami, Steam üzerinden ücretsiz olarak lite* versiyonlar yayınlamaya başladı ama bu bile oyuncu sayısını arttıramadı çünkü myclub, ultimate teame göre gerçekten çok amatörce ve vasat kalıyordu.

Doğruyu söylemek gerekirse 17’den itibaren Fifa’da da bir ilerleme göremedik çünkü bir rakibi yoktu ve aynı şekilde satmaya devam ediyorlardı. 2019 yılında UEFA’nın da lisanlarını satın aldılar ve Pes’i iyice köşeye sıkıştırdılar. Günümüzde hala sadık bir kitle Pes oynamaya devam ediyor çok sevdikleri bu oyundan ve master leagure gibi modlardan da vazgeçemiyorlar. Çıkışıyla üstünlüğü ele alan ama kısıtlı imkanları sebebiyle rekabette geride kalmış bir firma Konami. Buna rağmen birçok gönülde taht kurdu uzun yıllardır. Bana kalırsa yüz yapma gibi özelliklerde hala büyük oranda önde. Yıllardır muazzamlar bu konuda. 

FIFA 19 Vs. PES 2019 | All Famous Player Faces | Gameplay ...
Kylian Mbappé

Ben de 2018’e kadar sadık bir Pes oynayıcısıydım ve yazıdan da anlaşılabileceği gibi biraz Pes güzellemesi yaptım ama artık oyunun bazı buglarından, sadece ara pasla oyunun ilerlemesinden yoruldum. Keskin bir dönüşle Fifa’ya geçiş yaptım ve o günden sonra bir daha Playstation kafede pes oynamadım. Fifa 18 ile birlikte bu oyunu da çok sevdik arkadaşlarla. Ne yalan söyleyeyim, Pes’ten daha çok sevdik. Ama Pes’teki o master lig anılarımızı da unutamıyoruz ki hala Pes 2020’de master lig yapıyoruz bir yandan. Umarız Konami gelişir ve rekabet yeniden kızışır. Rekabet bize yarar dostlar. Teşekkürler…

 

*lite: Lite Sürüm, bir yazılım veya internet sitesinin ekstra özelliklerinin çıkartılarak hafifletilmesi ile ortaya çıkan ve ana amacı yerine getirecek olan sürümlerdir. Lite sürümler içerisinde genellikle kullanıcıların ihtiyaç duyacağı detaylı özelliklere yer verilmez.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Football Manager: Çaylaklara Öneriler

Ölümsüz Derbi: Kızılyıldız vs Partizan

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More