Nicolo Barella: Inter’in İtalyan Dinamosu

Nicolo Barella, 7 Şubat 1997 tarihinde İtalya’nın Cagliari şehrinde dünyaya geldi. Futbola doğduğu şehrin altyapısında başlayan Nicolo Barella, ilk profesyonel karşılaşmasına 2015 yılında çıktı. Cagliari’de istediği şansı bulamayan genç oyuncu, düzenli forma şansı bulabilmek için 2016 yılında Serie B takımlarından Como’ya kiralandı. Kiralık sürecinin sona ermesiyle birlikte Cagliari’ye geri dönen Barella, gösterdiği performansla ligin önemli ekiplerinden İnter’in dikkatini çekmeyi başardı. 2019 yılında İnter’de forma giymeye başlayan Barella’nın bir yıl sonra ise bonservisi alındı.

19/20 senesi İnter için neredeyse bir yeniden yapılanma süreciydi. Lukaku, A.Young, Godin, Politano gibi isimler kadroya katılırken; şüphesiz futbolseverleri en çok heyecanlandıran hamle, Conte’nin teknik direktörlük görevine getirilmesiydi. Başarılı teknik adam, İnter’de görev yaptığı süre boyunca 3’lü savunma ile oynamayı tercih etti. Ağırlıkla 3-5-2 dizilişiyle oynayan Conte, Barella’yı bu dizilişte genel olarak orta üçlünün sağında kullandı.

TOPLA HIZLI OLMAK

Conte’nin 3-5-2 dizilişiyle İnter, birçok karşılaşmada orta saha üstünlüğünü almayı başarıyordu. Başta geçiş oyunu olmak üzere, top rakipteyken orta saha oyuncularının sert presi rakibe zor anlar yaşatıyordu. Bu anlayışla İnter, savunma konusunda fazlasıyla başarılı hale gelmişti.

Nicolo Barella orta sahada gerçekleşen presin önemli parçalarından biriydi. Brozovic, Vidal, Eriksen, Sensi gibi oyunculara göre çok daha hızlı olan Barella, kiralık olarak oynadığı 19/20 sezonunda Conte’nin değişilmez isimlerinden biri olmayı başardı. Nicolo Barella 19/20 sezonunda 41 karşılaşmada (35’i ilk 11) görev alırken, 20/21 sezonunda 46 karşılaşmada (41’i ilk 11) forma giydi.

Barella’yı değişilmez yapan bir diğer özelliği ise, topu aldığı zaman hızlı bir şekilde ileri kat etmesiydi. Top kontrolü ve hızlanma yeteneği yüksek olan orta saha oyuncusu, hücuma çıkarken adam eksiltmeyi kolaylıkla başarabiliyordu.

Nicolo Barella

Inter’in 4-3’lük galibiyetiyle sonuçlanan Fiorentina maçının uzatma dakikalarında topu ayağına alan Nicolo Barella, hızını kullanarak takımını hücuma çıkartmayı başardı.

Nicolo Barella

Topu rakip ceza sahasının önüne kadar sürmeyi başaran Barella, pozisyonun devamında Martinez’e yaptığı asistle takımının beraberliği yakalamasında önemli pay sahibi oldu.

MAÇ İÇİNDE ALDIĞI POZİSYONLAR

Hızlı top kullanmasının yanı sıra Barella, saha içinde birçok yerde pozisyon alma özelliğine sahipti. Özellikle takımın hücumda olduğu dakikalarda, ceza sahası içinde konumlanıyordu. Bununla birlikte orta üçlünün sağında görev aldığı için maç içinde sağ bek pozisyonundaki takım arkadaşına yardıma gidiyordu.

http://arsiv.mackolik.com/Mac-Plus/3467314/Parma-Inter

Parma deplasmanında oynanan karşılaşmada Barella’nın topla buluştuğu noktalara dikkat ettiğimizde İtalyan orta sahanın, topla genel olarak kanat bölgesinde buluştuğunu söyleyebiliriz.

Hücumda topa sahip olmadığı pozisyonlarda ise hareketli oyunu sayesinde rakip savunmanın oyuncularını üstüne çekmeyi başaran bir performans sergiledi. Barella’nın bu performansı takım arkadaşlarına uygun boş alanı sağladı.

Nicolo Barella

Hellas Verona maçında orta sahanın solunda görev alan Barella, rakibin bek pozisyonundaki oyuncusunu üstüne çekmeyi başardı. Aldığı bu pozisyon sayesinde Biraghi’ye boş alan oluşturdu. Martinez ise bu boş alanı fark ederek topu atak yönüne göre sol tarafa oynamayı başardı.

Nicolo Barella

Avrupa Şampiyonası’ndaki İsviçre karşılaşmasında Barella, üç savunma oyuncusunu üstüne çekmeyi başardı. Bu hareketiyle Locatelli’ye boş bir alan sağlayan etkili orta saha, takımının ilk golünde büyük pay sahibi oldu.

UZAKTAN ŞUTLAR

Barella’nın öne çıkan özellikleri genel olarak hızı ve pozisyon alma yeteneğiydi. Genel olarak çok şut deneyen bir grafik bugüne kadar sergilemedi fakat eline gelen şut şansını da bazı karşılaşmalarda iyi değerlendirdiğini söyleyebiliriz.

Cagliari mücadelesinde takımı 1-0 gerideyken kornerden dönen topu düzgün bir vuruşla ağlara yollamayı başardı.

Nicolo Barella

Hellas Verona karşısında ise ceza sahası dışından etkili şutuyla takımına galibiyeti getirdi.

* * *

Barella, topla hızlı olma ve üstün pozisyon bilgisi sayesinde Inter ve İtalya Milli Takımının orta sahadaki değişilmez oyuncularından biri olmayı başardı. 20/21 sezonunda Inter ile Serie A şampiyonu olmayı başaran etkili orta saha, 2021 Avrupa Şampiyonasında ise İtalya ile mutlu sona ulaştı. Gün geçtikçe üzerine koyarak devam eden Barella, bu gelişimini sürdürürse unutulmaz İtalyan orta sahalar arasına adını yazdırabilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

İnter: Yin ve Yang’ın Sonsuz Döngüsü

İtalya’da Son 10 Yılın Gol Kralları ve İkincileri

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More