MotoGP: 2020 Fransa GP

MotoGP 2020 sezonunun 9. ayağı olan Fransa GP’de yaşananlar…

MotoGP 9. yarışı olan Fransa GP ünlü Le Mans Pisti’nde gerçekleşti.  60 yıldan fazladır motor yarışlarına ev sahipliği yapan bu pistte Jorge Lorenzo’nun tam 5 galibiyeti bulunuyor. Ev sahibi olarak gösterilen şampiyona lideri Fransız pilot Quartararo zirveyi elden bırakmak istemiyordu. Burada son 2 yarışı kazanan Marc Marquez sakatlığı sebebiyle piste çıkamadı. Mir zirve takibini sürdürmek isterken Dovizioso kaybettiği liderliği tekrar geri almak istiyordu. Valentino Rossi aylardır elde edemediği 200. podyumu burada almak istiyordu.

Antrenman Turları

FP1 seansı büyük bir sürprize sahne oldu. Hafif ıslak zeminde yapılan seansta Aprilia pilotu Bradley Smith 1:43.804’lük derecesiyle ilk sırayı elde etti. Hızın ön planda olduğu bu pistte arka arkaya 4 Ducati pilotu sıralandı. Seansın hayal kırıklığı ise 18. sırayı alan şampiyona lideri Fabio Quartararo oldu.

FP2 seansında Pramac Ducati pilotu Jack Miller 1:34.356’lık derecesiyle ilk sırayı aldı. Kendisini 0.144 saniye geriden Yamaha pilotu Vinales takip etti. Uzun zamandır üst sıralara hasret olan Honda’larda LCR pilotu Nakagami 3. sırayı alırken takım arkadaşı Crutchlow 6. sırayı aldı.

FP3 seansında Fabio Quartararo 1:32.319’luk derecesiyle ilk sırayı alırken kendisini KTM pilotu Miguel Oliveira takip etti. Seansın en büyük sürprizi ise FP1’de ilk sırayı alan Bradley Smith’in bu seansta son sırayı alması oldu.

Antrenman turlarının son seansında şampiyona lideri Quartararo, takım arkadaşı Morbidelli’nin sadece 0.005 saniye önünde ilk sırayı aldı. İkilinin ardından iki Yamaha pilotu Vinales ve Rossi sıralandı. Zirve yarışındaki isimlerden Dovizioso 11. olurken Mir ise 14. sırada kaldı.

Sıralama Turları

Q1 seansında 12 pilot piste çıktı. Büyük bir sürprizle iki Suzuki pilotu da bu seansta elendi. İki Ducati pilotu Q1’e yükseldi: Fabrika sürücüsü Danilo Petrucci 1:31.952’lik derecesiyle ilk sırayı alırken Pramac Ducati pilotu Peco Bagnaia 0.1 saniye geriden bir üst seansa yükselen diğer isim oldu.

Q2 seansında pilotlar eksiksiz piste çıkarken şampiyona liderli Fabio Quartararo 1:31.315’lik derecesiyle pole pozisyonunu elde etti. Kendisini 0.222 saniye geriden Jack Miller takip ederken bir alt seanstan yükselen Petrucci harika bir performans sergileyerek 3. sırayı aldı. Sakatlığından dolayı birkaç yarışı kaçıran LCR Honda’nın tecrübeli pilotu Cal Crutchlow 4. sırayı elde etti.

Fransa GP 2020

Yarış

Takımlar motorları kuru zemin lastiğine göre gride sıralarken bir anda bastıran yağmur sebebiyle takımlar lastiklerini değiştirmek zorunda kaldı. Bundan dolayı yarış yaklaşık 20 dakika geç başladı. Yağmur lastiğine geçen pilotlar 3 turluk bir formasyonun ardından gride yerleştiler.

Le Mans’ta startın ardından iyi bir kalkış yapan Miller liderliği ele aldı. Çıkışta yavaş kalan Quartararo 4 sıra birden kaybetti. Dovizioso içeriden gelerek 2. sıraya yükselirken takım arkadaşı Petrucci yerini korudu. Startın kazanan isimlerinden Smith ve Rins tam 11’er sıra birden yükselirken Alex Marquez ise 8 sıra öne geldi. Kaybeden isimlerden iki Yamaha sürücüsü Morbidelli ve Vinales 17. ve 18. sıraya kadar geriledi. Kalkışla beraber kendini grubun içerisine doğru atan Valentino Rossi ilk şikanda motorun dengesini kaybederek low side ile kendini yerde buldu. Motoru kaldırıp tekrar dönmeyi denese de yarış dışı kaldı.

Yarışta 5 tur geride kalırken Petrucci liderliği aldı. Miller 3. sıraya gerilerken tam 12 sıra birden yükselen Rins 4. sıraya yerleşti. Yarışa poleden başlayan Quartararo ise 10. sıraya kadar geriledi.

10. turun son virajında Aprilia pilotu Bradley Smith sert bir high side ile yerde kaldı. Smith bu kazadan hasar almadan kurtuldu. Rins üst üste hızlı turlar atarak zirve takibini korudu. Birkaç tur sonra Esponsorama pilotu Tito Rabat motosikletin kontrolünü kaybederek yarış dışı kaldı.

15. tura girilirken Alex Marquez 6. sıraya kadar yükseldi. Uzun süre 3.’lük takibini sürdüren Rins tehditlerine sonuç alıp Miller’ı geride bıraktı. 2 viraj sonra Miller kaybettiği pozisyonunu Rins’ten geri aldı. 2 tur sonra Morbidelli low side ile kendini yerde bulurken kısa sürede kalkarak yarışa devam etti.

18. turda takım arkadaşını sık sık yoklayan ve agresif ataklar deneyen Dovi, Petrucci’nin bir miktar dışa açılması sonucu liderliği aldı. 4. viraja girilirken iyi bir yarış götüren Crutchlow kaza yaptı ve yarış dışı kaldı. 9. viraja girilirken öndeki dörtlü birbirine çok yakın bir şekilde viraja yaklaştı. Petrucci kendini içeri atarak ilk sırayı tekrar alırken arkasından Rins boşluktan faydalanarak 2. sıraya yükseldi.  Miller 3. sırada kalırken Dovizioso kontrolü kaybederek 4. sıraya kadar geriledi.

19. tura girilirken 4 tur önce kaza yapan Morbidelli yarışı bıraktı. Miller düzlüğe gelindiğinde avantajını kullanarak Rins’ten tekrar 2.’liği aldı. Rins her ne kadar virajlarda tekrar geçmeyi denese de başaramadı. Turun sonuna gelinirken yarışı 2. sırada götüren Miller bir anda pite girdi ve yarıştan çekildi.  Yapılan açıklamada motor arızasından kaynaklandığı söylendi. Alex Marquez ise 4. sıraya kadar yükseldi.

20. tura 2. sıradan giren Rins, 3. virajda talihsiz şekilde dengesini kaybetti ve low side ile yerde kaldı. Motoru hemen kaldırıp 16. sıradan geri döndü.

Son 3 tura girilirken Dovizioso’ya içten atak yapan Alex Marquez 2. sırayı rakibinden aldı. Arka lastiği bitmiş şekilde ilerleyen Dovi 3. sırayı kaybetmek istemiyordu. Ancak Pol Espargaro 2. viraja girilirken kendini içeri attı ve Dovi’yi geride bıraktı.

Fransa GP Petrucci
Şampiyona puan durumu için tıklayınız.

26 turluk zorlu ve çekişmeli Fransa GP mücadelesinin ardından Ducati’nin İtalyan pilotu Danilo Petrucci  bu sezonki ilk galibiyetini aldı. Yarışa 18. cepten başlayan Repsol Honda’nın çaylak pilotu Alex Marquez 2. sırayı alırken MotoGP kariyerinin ilk podyumunu elde etti. Abisinin sakatlığından sonra uzun bir aranın ardından podyumda bir Marquez yer almış oldu. Podyumun son basamağını  KTM pilotu Pol Espargaro elde etti. Bu senenin puansız tek ismi olan Stefan Bradl yarışı 8. sırada bitirerek bu senenin kendisi için ilk puanlarını aldı. Şampiyona lideri Quartararo poleden başladığı yarışı 9. sırada bitirerek büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

Petrucci’nin galibiyetiyle beraber bu sezon 9. yarışta 7 farklı yarış galibi olmuş oldu. Bu çekişmeli sezonda bir sonraki yarış önümüzdeki hafta İspanya’da Aragon Pisti’nde gerçekleştirilecek.


Hıza doymadıysanız;

Formula 1: 2020 Eifel GP

 

 

 

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More