MotoGP: 2020 Avrupa GP

MotoGP 2020 sezonunun 12. ayağı olan Avrupa GP’de yaşananlar…

MotoGP 2020 sezonunun 12. yarışı olan Avrupa GP, Valencia’da Ricardo Tormo Pisti’nde gerçekleşti. 1999 yılında inşa edilen bu pistte İspanyol sürücülerin bariz üstünlüğü bulunmakta. Bunlardan Dani Pedrosa’nın tüm klasmanlarda toplam 7 galibiyeti bulunurken Jorge Lorenzo’nun ise 4 Grand Prix galibiyeti bulunmakta. Bu pistte son kazanan isim ise bir diğer İspanyol ve 6 kez Dünya Şampiyonu Marc Marquez. Valentino Rossi, testinin 2. kez negatife dönmesiyle birlikte 2 yarış sonra tekrar pistlere dönüş yaptı. Hafta arasında KTM pilotu Iker Lecuona’nın testinin pozitif çıkmasıyla burada mücadele edemedi. Son 3 yarışa girilirken hala şampiyonluk için 6 aday mevcut. Bu rekabetli ortamda şampiyona lideri Mir, bu sezonki ilk galibiyetini almak istiyordu. Sezon başındaki performansına bir türlü geri dönemeyen Quartararo bu galibiyetle beraber zirve ortaklığına ulaşıp tekrar liderliği yakalamak istiyordu. Aprilia takımında son 3 yarış için Bradley Smith yerine Savadori mücadele edecek. Öte yandan 2021 yılı için Zarco ve Rabat’tan boşalacak Esponsarama Ducati koltuklarında Moto2’den Bastianini ve Rossi’nin kardeşi Luca Marini mücadele edecek.

Antrenman Turları

FP1 seansı yağmur altında gerçekleşti. Pramac pilotu Jack Miller bariz bir üstünlük sağladı. 2. sıradaki Morbidelli’nin 0.5 saniye önünde 1:42.063’le ilk sırada bitirdi. Marquez’in yerine yarışan ve bir türlü istediği performansı sergileyemeyen Stefan Bradl, bu seansta 3. sırayı alarak büyük bir sürprize imza atmış oldu. Şampiyona lideri Mir’in 17, Quartararo’nun ise sonuncu olması herkesi şaşırttı.

FP2 seansında da Miller liderliği bırakmadı. Kısmen kuru bir zeminde gerçekleşen seansta Miller, 1:32.528’lik bir derece yaptı. 0.092 saniye geriden Aprilia pilotu Aleix Espargaro 2. sırayı aldı. 3. sırayı ise 0.27 saniye geriden gelen Morbidelli aldı.

FP3 seansı yine ıslak bir zeminde gerçekleşti. Esponsorama Ducati pilotu Johann Zarco, 1:40.007’lik derecesiyle ilk sırayı aldı. Haftalardır istediği performansa kavuşamayan Vinales, 0.7 saniye geriden ikinci sırayı elde ederken LCR Honda pilotu Nakagami 3. oldu. İlk iki seansın lideri Miller ise tam zaman turu atamadı.

Antrenman turlarının son seansında 1:41.573’lük derecesiyle Miguel Oliveira ilk sırayı aldı. Kendisini şampiyona lideri Mir takip ederken 3. sırayı iyi bir hafta sonu geçiren Jack Miller aldı. Quartararo’nun 18. sırada kalması ise hayal kırıklığı yarattı.

Sıralama Turları

Q1 seansında Lecuona’nın eksikliğinden dolayı 11 pilot piste çıktı. KTM pilotu Miguel Oliveira 1:40.771’lik derecesiyle ilk sırayı aldı. Kendisini 0.050 saniye geriden takip eden Johann Zarco, bir üst tura yükselen diğer isim oldu. Fabrika Yamaha pilotları bu turda elenerek büyük bir şok etkisi yarattı.

Q2 seansında 12 pilot eksiksiz piste çıkarken KTM pilotu Pol Espargaro, 1:40.434’lük derecesiyle pole pozisyonunu aldı. İkinci çizgiyi Suzuki pilotu Alex Rins elde ederken LCR Honda pilotu Nakagami 3. sırayı aldı. Vinales aldığı ceza sebebiyle yarışa pit yolundan başlayacaktı.

Yarış

Valencia’da startın ardından Rins atak yapsa da Espargaro’yu geçemedi ve yarışta ilk 3 değişmedi. Vinales pit yolundan kalktı ve hızlanarak rakipleriyle arasını kapattı. İlk turun ortalarına gelinirken 6. virajda Mir, kendini içeri attı ve Nakagami’yi geçerek 3. sıraya yükseldi. 8. viraja gelinirken birbirine temas etmemelerine rağmen Aleix Espargaro ve Quartararo senkronize bir şekilde low side ile yerde kaldılar. Quartararo yarışa devam ederken Aleix Espargaro yarış dışı kaldı.

MotoGP

2. tura gelindiğinde Rins zirve takibini sürdürmeye devam etti. Espargaro’yu iki kere tehdit ettikten sonra üçüncüsünde geçmeyi başardı ve liderliği ele aldı.

4. turda Aprilia adına Smith’in yerine yarışan Savadori, viraj girişinde low side ile yerde kaldı. Ardından motorunu kaldırıp yarışa devam etti. Aynı turda 9. viraja geldiğimizde şampiyona lideri Mir, Espargaro’nun açılmasından faydalanarak onu geride bıraktı ve 2. sıraya yükseldi.

Yarışta kazalar ve buna bağlı yarış dışı kalmalar çok erken başlamıştı. 5. turda Rossi’nin motoru bir anda yavaşladı ve durdu. Ekiple çalıştırmayı denese de başaramadı ve yarışı terk etmek zorunda kaldı. 6 turda iki kaza birden gerçekleşti. 2. virajda Peco Bagnaia yaptığı kazanın ardından yarış dışı kalırken pilotların korkulu rüyası olan 8. virajda bu kez Crutchlow kaza yaparak yarış dışı kaldı.

11. tura gelindiğinde Mir, takım arkadaşı Rins’e olan yakın takibini sürdürse de (olası bir kazanın önüne geçmek için olsa gerek) atak yapmıyor ve iki Suzuki önde kontrolü ele almış bir şekilde yarışa devam ediyordu.

15. tura girerken Rabat yaşadığı arıza sebebiyle pite geldi ve yarıştan çekildi. Son virajda ise yaptığı agresif atakla Nakagami, 4. sırayı Oliveira’dan aldı.

17. turda Mir, birkaç fırsat yakalasa da takım arkadaşının arkasında kaldı. Son viraja doğru gelinirken Rins’in bariz bir dışa açılması sonucu onu geçerek liderliğe yükseldi. Start düzlüğünde de bu avantajını koruyan Mir, ilk viraja da önde girerek yerini sağlamlaştırdı.

24. tura girerken start düzlüğünü hızlı bir şekilde geçen Alex Marquez, ilk viraja girerken dengesini kaybetti ve low side ile yerde kaldı. Dönmeyi denese de yaptığı kaza sonucu yarış dışı kaldı.

Son 3 tura girilirken Suzuki takım patronu Davide Brivio, yüksek nabız ve gergin bir şekilde pilotlarını izliyordu. Mir’in Rins geçişinde çok gerilmiş gözlerini ekrandan ayırmamıştı. Zira pilotları bu sonuçla şampiyonada ilk 2 sıraya yükselecekti.

27 turluk bu zorlu ve çekişmeli mücadelenin ardından Suzuki’nin İspanyol pilotu Joan Mir, Avrupa GP’yi kazanarak bu sezonki ilk galibiyetini aldı. Takım arkadaşı Alex Rins, 0.6 saniye gerisinde podyumun 2. basamağını alırken pole’den başlayan KTM pilotu Pol Espargaro 3. olarak yarışı bitirdi. Bu sonuçla beraber podyuma 3 İspanyol pilot çıkmış oldu. Uzun tur cezası almasına karşın yarışı 7. sırada bitiren Brad Binder ise günün en iyi performanslarından birini sergiledi. Şampiyonluk takibini sürdüren Yamahalardan Quartararo 14. olurken Vinales 13. sırada yarışı tamamladı.

MotoGP 2020 Avrupa
MotoGP 2020 sezonu puan durumu için tıklayınız.

Mir’in galibiyetiyle beraber bu sezon 12 yarışta 9. farklı yarış galibi olmuş oldu. Son 2 yarışa girilirken Joan Mir, şampiyonadaki puan farkını 37’ye yükseltti. Rins ve Quartararo 125’er puanla 2. sırayı paylaşıyor. Vinales ise 121 puanla çok az da olsa umutlarını sürdürüyor. Önümüzdeki hafta 3. olması durumunda rakiplerin sıralamasına bakılmadan Joan Mir şampiyonluğunu ilan edecek.

Önümüzdeki hafta yarış tekrar bu pistte gerçekleştirilecek.


Gaza basmaya devam etmek için Türkiye’nin en iyi Formula 1 podcast’i Parabolica‘nın son bölümünü dinleyin.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More