MotoGP: 2020 Aragon GP

MotoGP 2020 sezonunun 10. ayağı olan Aragon GP’de yaşananlar…

MotoGP 2020 sezonunun 10. yarışı olan Aragon GP, İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Aragon Pisti’nde gerçekleşti. 2010 yılından beri MotoGP’ye ev sahipliği yapan bu pistte son 4 yarışı kazanan Marc Marquez’in toplamda 5 galibiyeti bulunmakta. Geçtiğimiz 10 yarışta Repsol Honda takımı bu pistte tam 7 kere galip geldi. Bu pistte ev sahibi olarak gösterilen Marquez sakatlığı sebebiyle tıpkı Fransa GP‘de olduğu gibi yine piste çıkamadı ve galibiyet serisi bozulmuş oldu. Şampiyona lideri Quartararo geçen hafta aldığı kötü sonucu kenara bırakıp liderliğini sürdürmek istiyordu, kendisini takip eden Mir, Dovizioso ve Miller ise şampiyonada ilk sıraya yükselmek için çabalayacaklardı. Hafta içinde Covid-19 testi pozitif çıkan Yamaha’nın efsane pilotu Valentino Rossi, Aragon GP’de piste çıkamadı.

Aragon GP 2020

Antrenman Turları

FP1 seansında Yamaha pilotları zirveyi elden bırakmadı. Maverick Vinales 1:49.866’lık derecesiyle ilk sırayı alırken kendisini 0.085 saniye geriden Morbidelli takip etti. 3. sırayı ise şampiyona lideri Quartararo aldı. Yamaha’nın aksine Ducatiler ise son sıralara demir attı.

FP2 seansında da Yamahalar ilk 3’ü bırakmadı. Vinales 1:47.771’le liderliğini korurken bu kez 2. sırayı 0.24 saniye geriden Quartararo aldı. Kendisini takım arkadaşı Morbidelli takip etti.

FP3 seansını Petronas Yamaha pilotu Franco Morbidelli 1:47.859’luk derecesiyle ilk sırada bitirdi. Kendisini sürpriz bir şekilde LCR Honda pilotu Cal Crutchlow takip etti. İlk iki antrenman seansında üstün bir performans sergileyen diğer Yamaha pilotlarından Vinales 12. olurken Quartararo 15. sırada kendine yer buldu.

Antrenman turlarının son seansında Morbidelli 1:48.551’lik derecesiyle ilk sırayı bırakmadı. Sezon başından beri istediği formu bir türlü tutturamayan Repsol Honda’nın çaylak pilotu Alex Marquez, sürpriz bir şekilde Morbidelli’nin 0.105 saniye gerisinde 2. sırayı alarak kariyerinin en iyi antrenman seansını geçirmiş oldu. Zirve takibini sürdüren Joan Mir ise ikilinin ardından 3. sırayı aldı.

Sıralama Turları

Q1 seansında 11 pilot piste çıktı. 6 Ducati pilotu bu seansta pistteydi. Kıran kırana geçen mücadelenin sonunda geçen hafta Fransa’da yarışı kazanan Ducati pilotu Danilo Petrucci 1:47.605’lik derecesiyle ilk sırayı elde etti. Kendisiyle beraber bir üst tura yükselen diğer isim ise Pramac Ducati pilotu Jack Miller oldu. Miller 0.132 saniye geriden 2. sırayı aldı.

Q2 seansında 12 pilot eksiksiz piste çıkarken şampiyona lideri Fabio Quartararo 1:47.076’lık derecesiyle pole pozisyonunu elde etti. Kendisini 0.046 saniye geriden önümüzdeki sene takım arkadaşı olacak Maverick Vinales takip etti. Eski günlerinden uzakta olan ve bir türlü sakatlıktan kurtulamayan LCR Honda pilotu Cal Crutchlow 0.23 saniye geriden 3. sırayı alarak uzun zaman sonra ilk çizgiden start almaya hak kazanmış oldu.

Yarış

Aragon’da startın ardından iyi bir kalkış yapan Vinales, ikinci virajın ardından Quartararo’yu geride bırakarak liderliği aldı. İçten atak yapan Morbidelli 3. sırayı alırken tam 6 sıra birden yükselen Alex Rins 4. sıraya yerleşti. Startın kazanan bir diğer ismi ise 5 sıra yükselen Dovizioso oldu. Uzun zaman sonra gridin ilk çizgisinden başlayan Crutchlow 9 sıra birden kaybederek 11. sıraya geriledi.

3. tura girilirken Rins dışarıdan yaptığı agresif atakla birlikle Morbidelli’yi geride bırakarak 3. sıraya yükseldi. Aynı tur içerisinde 5. viraja girerken Peco Bagnaia low side ile yerde kalarak yarışa veda etti.

Tur boyunca takibini sürdüren Rins, 5. turun son virajında Quartararo’yu geride bırakarak 2. sıraya yükseldi.  Quartararo birkaç kez sırasını geri almayı denese de başarılı olamadı.

Aragon GP 20206. turda ön gruptan kopmak istemeyen Alex Marquez, Miller’a yaklaştı ve viraj girişinde içte kalarak 6. sıraya yükseldi. Miller birkaç kez daha Marquez’den yerini alsa da son virajda önde kalan Marquez yerini sabitlemiş oldu.

7. turun ortalarında öndeki gruba tehdidini sürdüren Mir, Quartararo’nun dışa açılmasıyla aynı anda iki Petronas pilotunu geride bırakarak bir anda 3. sıraya yükseldi. Quartararo bu hatasıyla 5. sıraya geriledi.

8. turun başından itibaren liderlik için Vinales’i rahatsız eden Rins, son viraja girerken kendini içeri attı ve Vinales’i geride bırakarak liderliğe yükseldi. Aynı tur içinde Marquez, Quartararo’yu geçerek 5. sırayı aldı.

10. tura girilirken düzlük hızını çok iyi kullanan Marquez, Morbidelli’yi geride bırakarak 4. sırayı aldı. Ön gruptan biraz uzak olsa da Marquez hız kesmeden podyum takibini sürdürdü. Quartararo sıra kaybetmeye devam etti. 12. turun sonuna girilirken 9. sıraya kadar geriledi.

14. turun henüz başında Mir içeriden yaptığı atakla Vinales’i geride bırakarak 2. sıraya yükseldi. Viraj sonrası Vinales’in hatasını fırsat bilen Marquez de kendini içeri atarak 3. sıraya yükseldi. Vinales bu hatasıyla beraber podyum sınırının dışına çıkmış oldu. Kan kaybetmeye devam eden şampiyona lideri Quartararo, 15. tura girilirken 17. sıraya kadar geriledi ve puan sınırının dışına çıkmış oldu.

18. turun son virajına girerken agresif bir atakla Mir’i geride bırakan Marquez 2. sıraya yükseldi. Viraj çıkışı düzlük hızını değerlendiren Marquez, Mir’le arasındaki farkı açtı.

Son 3 tura girerken Rins’e yaklaşan Marquez, 3 tur boyunca agresif ve sert ataklar yapsa da Rins bu atakları son viraja kadar savundu ve geçiş izni vermedi.

23 turluk zorlu ve bir o kadar çekişmeli mücadelenin ardından Suzuki’nin İspanyol pilotu Alex Rins Aragon GP’yi kazanarak bu sezonki ilk galibiyetini aldı. Geçtiğimiz hafta MotoGP kariyerinin ilk podyumunu alan ve bugün 11. cepten start alan Repsol Honda’nın çaylak pilotu Alex Marquez, Rins’in sadece 0.2 saniye gerisinde 2. sırayı aldı. Podyumun son basamağını ise bir diğer Suzuki pilotu Joan Mir aldı. Bu podyumla beraber 3 İspanyol pilot İspanya’da podyuma çıkmış oldu. Bu yarışa şampiyona lideri olarak giren Fabio Quartararo ise yarıştan 18. ve puansız ayrıldı.

Şampiyona puan durumu için tıklayınız.

Rins’in bu galibiyetiyle beraber bu sezon 10. yarışta 8 farklı yarış galibi olmuş oldu. Aynı zamanda Suzuki pilotu Joan Mir, bu podyumla beraber genel klasman puanını 121’e yükselterek şampiyona liderliğine yükseldi. Quartararo 115 puanda kalarak 2. sıraya gerilerken 109 puanlı Vinales 3. sırada yer alıyor.

Önümüzdeki hafta yarış tekrar Aragon Pisti’nde gerçekleştirilecek.


Türkiye’nin en iyi Formula 1 podcasti Parabolica’nın son bölümü;

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More