Meksika’nın Parlayan Yıldızı: Roberto Alvarado

Plase Dergi için ilk yazımda Meksika’nın yükselen değerlerinden Roberto Carlos Alvarado Hernández yani kısaca Roberto Alvaro’ya yer vermek istedim.

Roberto Alvarado 7 Eylül 1998’de Meksika’nın Irapuato şehrinden dünyaya geldi. Futbol hayatına doğduğu yerin takımı olan ve şimdilerde Meksika 2. Ligi’nde mücadele eden Celaya FC’de başladı.

Celaya FC’de çok hızlı gelişim gösteren Alvarado henüz 15 yaşını yeni doldurduğu dönemde A Takım ile maça çıktı.

2017 yılının başında Pachuca’ya transfer oldu. Burada sadece 11 maçta şans bulan Alvarado 1 kez gol sevinci yaşadı ve 6 ay sonra Necaxa’ya katıldı.

Necaxa’da kendini gösterme fırsatı bulan Alvarado, 37 maça çıktı. Bu maçlarda 2 gol ve 5 asist başarısı gösterdi. 1 Temmuz 2018 ylında ise Meksika futbolunun devlerinden Cruz Azul’a transfer oldu.

Cruz Azul’da ise 85 maçta 11 gol 16 asist yaparak dünya futbolunun dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı.

OYUN STİLİ

Kanatlarda ve 10 numara bölgesinde görev yapan Roberto Alvarado, oyun kurma yeteneği ve oyun içindeki yaratıcılığı ile ön plana çıkıyor. Meksika A Milli Takımı formasına da göz kırpan Roberto Alvarado’yu Cruz Azul’dan transfer etmek isteyen kulüplerin biraz zorlanacağı çok açık…

 

Xd6DLC

GÜÇLÜ YÖNLERİ

Roberto Alvarado’nun en güçlü özelliği başarılı dripling yeteneği… Bununla birlikte bir hücum oyuncusu olmasına rağmen pres gücü ve top kapma yeteneği de göze çarpıyor. 1.77 boyunda olmasına rağmen zıplama gücü ile hava toplarında da etkili olabilen Alvardo, hızlı kontrataklarda rakip savunmayı çok zorlayan bir yapıya sahip.

Son vuruşlarını biraz daha geliştirmesi gereken Roberto Alvardo solak bir oyuncu ve sağ ayağını kullanmaktan da genelde kaçınıyor.

İSTATİSTİKLERİ

2018/2019 sezonunda tüm kulvarlarda 57 maça çıktı. Bu maçlarda 7 gol 10 asist ile oynadı. Devam eden 2019/2020 sezonunda ise şuana kadar 28 maçta görev aldı. Bu maçlarda 4 gol ve 6 asist yapma başarısı gösterdi.

Ben 2 yıldır Roberto Alvarado için tuttuğum notlardan kısa bir özet çıkarıp sizlerle paylaşmak istedim. Umarım oyuncu hakkında bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olmuştur.

 

*Oyuncunun Instagram hesabı


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Scouting: Alexander Munksgaard

Limitsiz: Erling Haaland

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More