Marco Rose: ”Modern Hoca”

Değişen günümüz futboluyla birlikte oyuncuların ve teknik adamlarında rolleri değişmeye başladı. Modern futbolun gereği olarak artık oyunculardan oyunun iki yönünü de en iyi şekilde oynaması, fiziksel olarak dayanıklı olması ve taktik disipline uyması gibi özellikler bekleniyor. Saha içinde oyunculardan istenilenler bunlar. Peki ya modern teknik adamlar? Taktiksel esneklik, gençleri değerlendirmek, bir oyun felsefesi oturtmak, oyuncularından maksimum performans elde edebilmek gibi birçok önemli özellik söyleyebiliriz onlar için de. Bu kriterler düşünüldüğünde aklınıza birkaç isim geliyor olabilir. Şimdi onlar arasına Marco Rose ismini de ekleme zamanı.

Çoğu başarılı teknik adam gibi kendisinin de çok parlak bir futbolculuk geçmişi yok. Ama yine de Bundesliga’nın VFB Leipzig, Hannover 96 ve Mainz 05 gibi hatırı sayılır takımlarında yıllarca forma giymiş bir isim. Hatta antrenörlük kariyerine futbolu bıraktığı Mainz kulübünde başlıyor. Burada acemilik dönemini yaptıktan sonra 2013 yılında RB Salzburg’un U-16 takımını çalıştırmaya başlıyor Marco Rose.

Dönüm noktası

Marco RoseRB Salzburg’da geçirdiği 4 yıl boyunca farklı yaş gruplarını çalıştıran Rose, 2017 yılının yaz aylarında Oscar Garcia’dan boşalan A takım teknik direktörlüğüne getirildi. İlk sezonunda RB Salzburg’u lig şampiyonluğuna taşımakla kalmıyor, UEFA Avrupa Liginde yarı final oynama başarısı da gösteriyor. 2. sezonunda da RB Salzburg’u şampiyonluğa taşıyan Marco Rose’un ekibi UEFA Avrupa Ligi’nde de çeyrek final oynamayı başarıyordu. Burada geçirdiği 2 başarılı sezonun ardından gösterdiği etkili performansla birçok avrupa kulübünün dikkatini çekmeyi başaran Marco Rose, ülkesinin köklü takımlarından Borussia Mönchengladbach’ın başına geçmeyi tercih etti. Birçok otoriteye göre Gladbach’ı seçme nedeni kulübün genç oyuncu yetiştirme kültürü ve projeleri olduğu söyleniyordu.

Yeni model Gladbach

Alman teknik direktör yeni takımıyla geçirdiği ilk sezonunda 65 puan toplayarak ligi 4. sırada bitiriyordu. Ve Borussia Mönchengladbach’ı 4 sezon sonra Şampiyonlar Ligi gruplarına taşıyordu. Bu harika sezon sadece bununla sınır değildi. Bundesliga’da 7 hafta boyunca puan tablosunun zirvesinde yer alan Gladbach, ligin en çok gol atan, ligin en az gol yiyen, içeride oynadığı maçlarda en fazla gol atan takım olurken başka birçok istatistikte de ilk 3’te yer almayı başardı.

Bu yazının ilk cümlelerinde modern hocalardan beklenen bazı özelliklere yer vermiştik. Bu özelliklerde Marco Rose ne kadar başarılı gelin ona bir göz atalım.

Taktiksel Esneklik

Günümüz futbolunda artık antrenörlerin birden fazla oyun planı ve sistemi olmalı. Rakibe göre farklı dizilişler deneyebilmeli, tek bir oyun anlayışına sahip olmamalı. İşte Marco Rose’un geçtiğimiz sezon denediği bazı formasyonlar:

Marco Rose taktik Marco Rose taktik Marco Rose taktik

Maksimum Verim

Alman çalıştırıcı, geçtiğimiz sezon kadrosundaki her oyuncudan zaman zaman faydalansa da Plea, Thuram ve Neuhaus gibi isimlerin milli takıma kadar yükselmelerinde büyük bir rol sahibi.

Oyun Felsefesi

Marco Rose’nin takımın başına geçtiği ilk günden itibaren, rakipten daha çok topa sahip olmayı benimseyen, ön alanda baskıyla top kazanmaya çalışan, geçiş oyunlarını da bir o kadar iyi oynatmaya çalışan bir oyun yapısı inşaa etmeye çalıştığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Marco Rose, sadece bu özelliklere sahip olduğu için ya da futbolun en ince detaylarına önem verdiği için değil, gerek basın toplantılarında vermiş olduğu cevaplar gerekse giyim tarzıyla diğer yeni nesil hocalardan daha farklı olduğunu düşünüyorum….


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Bielsa: Aşk ve Nefret

Yeni Nesil Teknoloji, Son Sürüm “Akman”

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More