KPMG – Avrupa’nın Eliti 2018

Avrupa’nın Finansal Devleri

KPMG’nin bu sene 3.sünü yayımladığı Avrupa’nın Eliti raporu okuyucuya Avrupa’nın işletme değeri en yüksek 32 takımın finansal durumu hakkında bilgiler veriyor. İşletme değeri, bir firmanın pazar değerine katkı yapan elemanların tamamının toplamı olarak özetlenebilir. Söz konusu olan firma bir futbol kulübü olduğu zaman, oyuncuların piyasa değerinden, maçların oynandığı stadyumun kalitesine bir çok etken dikkate alınmalıdır. Dileyenler raporun 22. sayfasındaki metodoloji kısmında bu sıralamanın nasıl yapıldığına dair detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Size bu yazıda raporun öne çıkan noktalarını özetleyeceğim, dileyenler buradan raporun tamamına ulaşabilirler.

• Geçen yıldan sonra, bu yıl da Avrupa’nın en zengin 32 kulübü toplam işletme değerini arttırmayı başardı ve 32.5 milyar Euro’ya ulaştı. Bu seneki artış (%9) bir önceki sene artış altında kaldı (%14).
• Bundan önceki 2 raporda da olduğu gibi gene 8 Farklı ülkenin takımları kendilerine bu listede yer buldu (İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa, Türkiye, Portekiz ve Hollanda).
• Geçen sene listede yer alan Fransız Olimpik Marsilya ve Hollandalı PSV Eindhoven kulüpleri yerine bu sene listeye Fransız Monaco ve İngiliz West Ham United kulüpleri dahil olmayı başardılar.
• Bu listede yer alan ilk 3 takım toplam işletme değerinin %32’sini, ilk 10 takım %67’sini ve ilk 20 takım %88’ini oluşturuyor. İlk 3 takımın ortalama payı %9’dan fazlayken 4-10 arasında yer alan takımların ortalama payı %5.5 civarında.
• İlk 3 sırada yer alan (Manchester United, Real Madrid ve Barcelona), bir önceki yıla göre toplamdaki paylarını %30’dan %32’ye çıkardılar.

Aşağıdaki tablo ilk 3 sırada yer alan takımların işletme değerlerindeki değişimi milyon Euro cinsinden gösteriyor.

Kazananlar ve Kaybedenler:

En Çok Kar Edenler:
1. Leicester City 108 milyon Euro
2. Napoli 101 milyon Euro
3. Ajax 67 milyon Euro
4. Tottenham Hotspur 67 milyon Euro
5. Manchester United 66 milyon Euro

En Çok Zarar Edenler:
1. Galatasaray -80 milyon Euro
2. Milan -70 milyon Euro
3. Fenerbahçe -40 milyon Euro
4. Roma -36 milyon Euro
5. Inter -17 milyon Euro

En Hızlı Büyüyen:
Beşiktaş %52

En Hızlı Küçülen:
Galatasaray – %13

Geçen yıldan bu yıla sadece 6 kulübün işletme değeri azaldı, Galatasaray (-%13), Fenerbahçe (-%9), Milan (-%6), Benfica (-%3), Schalke (-%3) ve Real Madrid (-%2).

Ligler İçin Öne Çıkanlar:

• İngiliz takımları listedeki takım sayısını 8’den 9’a toplam içerisindeki payını %40’tan %42’ye çıkarmayı başardı.
• İngiliz takımları hariç sadece Fransız takımları toplam içerisindeki payını arttırabildi (%5’ten %6’ya).
• Listedeki Hollanda takımı sayısı 2’den 1’e düştü (PSV Eindhoven liste dışı kaldı), tek kalan takım Ajax.
• Ülkemizden bu listede Beşiktaş (23.), Galatasaray (25.) ve Fenerbahçe (27.) yer aldı. 3 takımımızın içinde sadece Beşiktaş bir önceki yıla göre işletme değerini arttırabildi.
• Napoli, Milan’ı ve Inter’i geride bırakarak, Juventus’tan sonra işletme değeri en yüksek 2. İtalyan kulübü olmayı başardı.
• 2016 yılı listesinde yer alan Porto, 2017’den sonra 2018’de de listede kendine yer bulamadı.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More