Güney Amerika’da Futbol: Conmebol

Güney Amerika’nın beş büyük futbol ligi ve detayları

Futbolla yatıp futbolla kalkan koca bir coğrafya düşünün, en büyük eğlenceleri futbol oynamak ve seyretmek olan bir kıta. Güney Amerika’dan bahsediyoruz, birçok yıldız futbolcunun yetiştiği, belki de futbolun kalbi diyebileceğimiz o yeni kıtadan. Güney Amerika’da 12 tanesi tamamen bağımsız ve  Birleşmiş Milletler tarafından tanınıyor olmak kaydı ile toplam 15 ülke var.

Bu kıtada futbolu yöneten organizasyon ise CONMEBOL(CONfederacion sudaMEricana de futBOL) yani Güney Amerika Futbol Konfederasyonu. On ülkenin bağlı olduğu bu konfederasyon, Copa Libertadores(Avrupa’da UEFA Şampiyonlar Ligi ayarında) ve Copa Sudamericana (Avrupa’da UEFA Kupası karşılığı) turnuvalarını da düzenler. Elbette futbolun böylesine değerli olduğu bu kıtada bu ülkelerden bazılarının ligleri öne çıkıyor. Bu yazımızda, bu kıtanın öne çıkan 5 ligini ele alacağız.

1- CAMPEONATO BRASİLEİRO SÉRİE A

Futboldan ve bu sporun yıldızlarından bahsettiğimizde akla gelen ilk ülkelerden biri olan Brezilya’nın en üst seviye ligi Serie A, Güney Amerika’nın da en büyük futbol ligi olarak kabul görüyor. 20 takımla oynanan ve son dört sıradaki takımların küme düştüğü bu lig, tarihe adını altın harflerle yazdıran birçok futbolcuya ev sahipliği yapmış. Ligin kuruluş tarihi olan 1959’dan beri tam tamına 17 farklı takımın şampiyonluk sevinci yaşadığını görüyoruz. 17 takımın kazanma şerefine nail olduğu, toplamda 61 kez şampiyonuyla buluşan bu ligin en çok kazanan dört takımı da Sao Paulo şehrinin temsilcisi olma özelliğini taşıyor. Palmeiras, Santos, Corinthians ve şehirden adını alan Sao Paulo’yu ise Rio de Janeiro temsilcisi Flamengo takip ediyor. Ligi zirvede bitirmeye en alışık takım olan ve Rivaldo, Roberto Carlos, Alex de Souza gibi futbolcuların da bir zamanlar forma giydiği Palmeiras ekibi son şampiyonluğunu 2018 yılında kazandı. Ayrıca toplamda 5 şampiyonluğu bulunan Flamengo da “son şampiyon” unvanını taşıyor. Rekabetleriyle de ön plana çıkan bu ligde yüzeysel olarak birkaç derbi karşılaşmasından da söz edebiliriz. Palmeiras ve Corinthians takımları arasında oynanan “Paulista Derby” ve Flamengo ile Fluminense kulüplerinin “Fla-Flu” rekabeti, bu ligin çekişmeleri arasında en çok ön plana çıkanları.

Verdão lembra hat-trick de Rivaldo em goleada no histórico ...
Rivaldo’nun Palmeiras günlerinden bir kare

2) SUPERLIGA ARGENTINA DE FÚTBOL

Arjantin denilince birçoğumuzun aklına ilk Boca Juniors – River Plate derbisi gelebilir. Zengin ve fakir ayrımının futboldaki en net yansıması olan bu mücadeleler elbette ki Arjantin futbolunun temelini oluşturuyor ama Arjantin’de futbol, sadece bununla sınırlı değil. Öncelikle lig yapısından bahsetmek gerekirse, Superliga toplamda 24 takımla ve rövanşsız maçlarla oynanıyor. Yani bir Superliga sezonu boyunca her takım toplam 23 karşılaşmaya çıkıyor. Şampiyonluk tablosunda ise zirveyi 31 şampiyonluk ile River Plate göğüslese bile tam altı sezondur şampiyon olamaması, son zamanlardaki form düşüklüğünü gözler önüne seriyor. River’ı ise 27 şampiyonlukla ezeli rakipleri Boca Juniors takip ediyor. Ayrıca Boca, son şampiyon unvanını da elinde bulunduruyor.

River Plate Boca Juniors maçı hangi kanalda? River Plate Boca ...
Dünyanın en büyük derbilerinden biri; River Plate – Boca Juniors

3) LIGA DIMAYOR

Kolombiya’nın en üst seviye futbol ligi Liga Dimayor’da da alışılagelmiş şekilde 20 takım mücadele ediyor. Güney Amerika’nın en büyük 3. ligi olarak kabul gören bu ligde 2002 yılından itibaren bir sene içinde iki tur olarak sezonların oynanması sonucunda da her sene iki adet şampiyonun çıkmasından söz edebiliriz. Atlético Nacional, bir yılın iki şampiyonluğunu da kazanan tek takım olma özelliğini gösteriyor ve bunu tam iki kez başardılar. Bu başarının yanı sıra toplam 16 şampiyonluğu bulunan Atlético Nacional ekibi öne çıksa dahi hemen ardından 15 kez şampiyon olan Millonarios ve 14 şampiyonluğu bulunan América de Cali’nin de varlığıyla makasın çok açık olduğundan söz edemeyiz. Ayrıca diğer takımların da zaman zaman öne çıktığı ve çok zevkli maçlara sahne olan bir lig olarak izleyenleri seyir zevki açısından yeterince tatmin edebiliyor.

Ronaldinho también visitó la camiseta de Atlético Nacional en su ...
Bir gösteri maçında Atlético Nacional forması ile Ronaldinho ve unutulmaz akrep kurtarışının sahibi René Higuita

4) PRIMERA DIVISIÓN DE CHILE

18 takımlık Şili ligi olan bu ligde, Kolombiya’da olduğu gibi 2002 yılından itibaren geçerli olmak üzere her sene iki şampiyon çıkıyor. Aynı yılın iki şampiyonluğunu da kazanan dört farklı takım olsa dahi bu başarıya iki kez ulaşan tek takım olan Colo Colo’nun genel anlamda ligdeki üstünlüğünü kabullenmemiz gerekiyor. Bugüne kadar 15 farklı şampiyon çıkmasına rağmen Colo Colo tam 32 lig şampiyonluğuna sahip, en yakın takipçisi Universidad de Chile’nin de 18 şampiyonluğu bulunuyor. 14 şampiyonlukla üçüncü sırada yer alan Universidad Católica ise aynı zamanda son şampiyon unvanını da taşıyor. İçinde çok fazla rekabet bulunduran bu ligde, Colo Colo ve Universidad de Chile arasındaki “Super Clásico” için en büyük çekişme diyebiliriz. Universidad de Chile ile Universidad Católica’nın “Clásico Universitario”sunu veya başka bir deyişle “The Varsity Derby” mücadelesini de öne çıkanlar arasına ekleyebiliriz.

Colo-Colo App Store'da
Libertadores’i kazanan tek Şili temsilcisinin adı, yerli kızılderili halk olan Mapuche’nin reisi Colo Colo’dan gelir.

5) LIGAPRO SERIE A

Saydığımız diğer dört ligden çok daha geride kalmış bir ligden bahsediyoruz. Adından pek fazla söz ettirmeyen ve Ekvador’un en üst seviye ligi olan Ligapro Serie A’da 12 takım mücadele ediyor. Primera Etapa (Birinci Etap) ve Segunda Etapa (İkinci Etap) adı altında iki farklı etap olarak ligler oynanıyor. Her iki etabın galibi ise bir şampiyonluk maçı oynuyor ve kazanan takım şampiyon ilan ediliyor. Her iki etabın da galibi eğer aynı takım olursa otomatikman şampiyon oluyor. Barcelona SC 15 şampiyonlukla zirvede bulunmasına rağmen 14 şampiyonluğa sahip CS Emelec ve 13 kez şampiyon olan CD El Nacional takımlarının yakın takibi sürüyor. Son şampiyon olan Delfin SC ise geçen yıl ilk kez şampiyon oldu. Toplamda 9 farklı takımın şampiyonluğa ulaştığı Ekvador’da, başkent temsilcileri SD Aucas ve Manchester United’ın eski oyuncusu Antonio Valencialı LDU Quito takımları arasındaki “Superclásico de Quito”dan da bahsedebiliriz.

Barcelona S.C. Ecuador National Football Team Ecuadorian Serie A ...
Barcelona de Guayaqui, memleketi Barcelona olan İspanyol göçmen Eutimio Pérez tarafından kuruldu.

Güney Amerika’da futbol elbette ki bu beş ülkeyle sınırlı kalmıyor. Futbol konusunda kesinlikle bir maden olarak kabul gören bu coğrafyada; Paraguay, Peru, Uruguay, Bolivya gibi ülkelerden de bahsedebilme imkanına sahibiz. Ama bu ülkeler gelişmişlik ve prestij bakımından daha geride kaldıkları için “5 büyük lig” sıralamasında yerini alamıyor.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Türk İzi: Son Osmanlılar

Cunta ve Futbol: 1978 Dünya Kupası

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More