Gerardo Seoane: Bayer Leverkusen’in Yeni Patronu

Bayer Leverkusen geçtiğimiz sezonun ortalarında Peter Bosz ile yollarını ayırmış ve sezonu geçici antrenör Hannes Wolf’la tamamlamıştı. Bu sezon başında ise İsviçreli teknik direktör Gerardo Seoane ile 3 yıllık sözleşme imzaladılar. Peki Gerardo Seoane kimdir?

FUTBOLCULUK KARİYERİ

Gerardo, futbola FC Luzern altyapısında başladı. Burada çeşitli alt yaş gruplarında oynadıktan sonra A takıma yükseldi. A takımda başarılı 2 sezon geçirdikten sonra başka bir İsviçre ekibi olan Sion’a transfer oldu. 1 sezon sonra ise dönemin iyi takımlarından biri olan Deportivo La Coruna’ya katıldı. Ardından sırasıyla AC Bellinzona, FC Aarau, Grasshoppers formalarını giydikten sonra 1 Ocak 2007 tarihinde tekrar evine FC Luzern’e geri döndü. Burada yaklaşık 3 yıl forma giydikten sonra Gerardo Seoane 2010 yılında futbolu bırakma kararı aldı.

ANTRENÖRLÜK KARİYERİ

32 yaşında futbolu bırakan Gerardo, futbolu bıraktıktan sonra 3 yıl sineye çekildi. Ardından futbola başladığı kulüp olan FC Luzern’in U18 takımıyla antrenörlük kariyerine başladı. Burada iyi işler çıkardıktan sonra U21 takımının başına geçti ve buradaki görevini 4 yıl boyunca layıkıyla yerine getirdi. Takvimler 5 Ocak 2018’i gösterdiğinde ise Markus Babbel’den boşalan A takım teknik direktörlüğüne getirildi. Burada 17 maça çıkıp 10 galibiyet, 4 beraberlik, 3 mağlubiyet alarak maç başı 2.00 puan ortalamasını tutturdu. Kısa sürede oynattığı oyunla dikkatleri üzerine çeken Gerardo sezon sonunda BSC Young Boys’un yolunu tuttu. Sarı siyahlı ekipte geçirdiği 3 sezonda, 3 lig şampiyonluğu ve 1 İsviçre kupası kazanarak rüştünü ispatladı. Sadece kazandığı kupalarla değil, oynattığı oyunla da birçok futbolseverin dikkatini çekmeyi başardı.

GERARDO SEOANE’NİN OYUN PLANI

Gerardo SeoaneGerardo Seoane, BSC Young Boys döneminde genel olarak 4-4-2 sistemini tercih etti. Genel oyun planı ise topa sahip olan, yerleşik set hücumuyla pozisyon bulmaya çalışan, tempolu bir oyun kurgusunu işaret ediyordu. Bu yapı aslında klasik bir 4-4-2 değil, kendi içinde farklı dinamikleri olan değişken bir yapı. Bu oyun kurgusunu daha iyi anlatabilmek için, bu şablonu 2 ana parçada değerlendireceğim.

1-) Topa Sahip Olduklarında

Gerardo Seoane’nin oyun kurgusundaki en önemli nokta topa sahip olmak. Çünkü Gerardo Seoane gücünü toptan alan bir teknik adam. BSC Young Boys döneminde topa sahip olduğu anlarda 2 bek oyuncusunu 1 blok ileriye atarak 2-4-4’e dönen, hatta 2 kenar oyuncusunu da half spacelerde (yarım alanlarda) konumlandırarak bir nevi 2-6-2’ye dönen bir takım kimlikleri vardı. Bunun temel sebebi çok adamla yerleşik set hücumu yapabilmekti.

4-4-2 sisteminin belki de en zayıf noktası merkezde 2 oyuncu bulunması. Buna karşın Gerardo’nun bu yapısı içerisinde kenar oyuncularının on numaraya evrilen rolleri sayesinde merkezde 4 oyuncu bulunuyordu. Bek oyuncularıyla da hem çizgiyi kullanıyor hem de oyuna genişlik katan bir yapı kurguluyordu. İşin savunma kısmında ise 2 stoper ve onların önündeki 2 tempolu merkez orta saha ile toplamda 4 oyuncu kullanarak merkezi savunma anlayışını ortaya koyuyordu (Kare şeklinde alan kapatma). Aynı zamanda bu 4 oyuncu hücumda dönen topları da alıp atakların tekrar başlamasını sağlıyorlardı.

Gerardo Seoane: Young Boys Bern's tactical approach - tactical analysis tactics
totalfootballanalysis.com’dan alınmıştır.

Bu yapı içerisinde en önemli rollere sahip olan oyuncular hiç şüphe yok ki forvetler. Gerardo Seoane’nin takımında genel olarak hem hızlı hem de servis yapabilen oyuncuları tercih ettiğini söyleyebilirim (Nsame, Assale, Mambimbi). Çünkü kenar oyuncularını her ne kadar half spacelerde konumlandırsa da bu oyuncuların mevkileri gereği çizgiye kaymaları gerekiyor. Bu yüzden servis yapabilen bir forvet kullandığında, o forvet oyuncusu 14.bölgeye (yay bölgesi) gelerek hem istasyon görevi yapıyor hem de merkezde rakibe sayısal üstünlük verilmemiş oluyor. Ek olarak rakip stoper, forvet oyuncusunu takip ederse arkada alan bulmuş oluyorlar. Rakip stoper, forveti takip etmediğinde ise rakip orta saha ile rakip stoper arasında adam paylaşımı sıkıntısı oluyor. Her şekilde Gerardo Seoane bunu avantaja dönüştürüyor.

Gerardo Seoane’nin hızlı forvet kullanmasının nedeni ise hem geçiş hücumlarında etkili olabilmek, hem de servis yapabilen forvetin, 14.bölgeye gelerek arkada alan açmasıyla asist zonelara koşular yapmasını sağlamak. Seoane, bu boşlukları mümkün olduğunca kısa sürede değerlendirmek istediği için kariyeri boyunca bu tarz oyuncu profillerini tercih etti.

2-) Top Rakipteyken
Gerardo Seoane: Young Boys Bern's tactical approach - tactical analysis tactics
totalfootballanalysis.com’dan alınmıştır.

Gerardo Seoane’nin oyun düşüncesinde topu kaybettiği zaman hemen o bölgede yüksek şiddetle baskı yaparak topu kazanmak var. BSC Young Boys döneminde de bunu net bir şekilde gösterdi. Topun kaybedildiği bölgede hemen reaksiyon gösterip şok presler yapan, kenarlara ve uzun topa yönlendirmeler yapan bir takımdılar. Topu kaybettiği bölgede hemen reaksiyon verirken geride birebir eşleşmeyi göze alan bir savunma kurgusu olduğunu da söylemeliyim.

2019 senesindeki istatistiklere bakıldığında BSC Young Boys’un PPDA (Savunma hareketi başına izin verilen pas sayısı) 7.64’tü (bu çok çok iyi bir sayı). Bu istatistik de aslında yukarıda yazılanları destekler nitelikte…

Gerardo Seoane’nin Bayer Leverkusen’de orta ve uzun vadede çok başarılı olacağını düşünüyorum. Bakalım nasıl bir birliktelik izleyeceğiz bunu zaman gösterecek…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Julian Nagelsmann ve Bayern Münih

Alman Teknik Direktörler: Milli Takımda Bir Felsefe İnşa Etmek

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More