Galatasaray’ın Mali Durumu ve Gelecek Yıl Öngörüleri

Galatasaray özelinde bu yıl sonu ve gelecek yıl maddi durumu hakkında bir değerlendirme

2017-2018 yılını şampiyon bitirmesine rağmen maddi olarak hala tartışılan Galatasaray’ın üzerindeki tartışmalar gelecek yıl da sürmemesi için ciddi değişimler yaşanması gerekiyor.

Günümüzde tüm Türk kulüpleri açısından en önemli konu haline geldi artık maddi durum.

Euro kurunda yaşanan artış, FFP, Borsaya kote şirketlere dönüşen futbol kulüpleri ile birlikte artık Türk futbolu için kaçınılmaz bir gerçek var: Endüstriyel futbol.

Türk futbolunun endüstriyel futbola uyumu ayrı bir konu olması sebebiyle bu yazıda sadece Galatasaray’ın güncel durumu ve geleceğine dair öngörülerde bulunacağım.

Galatasaray’da, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak tribün ve pazarlama gelirleri arttı. Şampiyon olundu ve bununla birlikte şampiyonluk primi kazanıldı, performans primi gelirleri artış gösterdi.

Galatasaray, geçtiğimiz yılı 348 Milyon TL hasılat ile kapatmışken, 2018 yılının Şubat ayı itibariyle hasılatının 422 Milyon TL olmasında şu faktörlerin etkisini sıralayabiliriz: sadece ön eleme oynansa bile euro üzerinden elde edilen gelir, kombine kart satışlarındaki artış, Fatih Terim sonrası oluşan hava ile pazarlama gelirlerinin artması.

Galatasaray 348 Milyon TL hasılat yaptığı 2017 yılında 297 Milyon TL konsolide zarar açıklarken, 422 Milyon TL hasılat yaptığı 2018 yılı Şubat ayı sonuna kadar 154 Milyon TL zarar açıklamış durumda. 2018 yıl sonu rakamları içinde bulunduğumuz Ağustos ayında açıklanacak ancak şimdiden zararın 100 Milyon TL altına ineceğini öngörmek makul olacaktır. Şampiyonluk primi, artan bilet geliri, yeni yönetimin tasarruf politikası, artan forma satışları ile birlikte tahmininen -70, -90 Milyon tl zarar ile yılı kapatacaktır Galatasaray.

Gelecek yıl ve yıllar için ise Galatasaray’ın maddi durumu açısından kritik konular Spor salonu, Basketbol sponsoru, kurulacak takımın maliyeti ve tabi ki sportif başarı. Çünkü bu başarı kriteri şampiyonlar ligi, tribün, pazarlama gelirleri gibi çok önemli kalemleri etkiliyor. Bir diğer eki de sermaye artırımına yapmak istiyorum. Riva’dan istenilen gelirin gelmediği bir dönemde ilaç gibi bir getirisi olmuştur nakit akışı açısından.

Gelecek yıllar için Galatasaray’ın maaş bütçesinde 45-55 Milyon Euro bandını asla aşmaması gerekir. Ortalama %5-10 menajerlik ücreti ve SGK ücretleri gibi giderleri de ekleyince bu miktar 65-70 Milyon Euro bandına geliyor. Bu da yaklaşık 400 Milyon TL gibi bir tutar yapar ancak bir kulübün tek gider kalemi de futbolcu maaşları değil. GS Store için üretilen ürünleri de eklediğimiz zaman bu tutar 485-500 Milyon bandına geliyor. (150 M satış üzerinde %50 brüt kar ile sattığı varsayımı yapılmıştır.)

Bir de gelir tablosu dediğimiz tablo brüt kar kalemi ile bitmediğini de eklediğimiz de rakam daha değişik yerlere gelecektir.

Finansman giderine gelene kadar ki genel yönetim ve pazarlama gider kalemleri 2016’da 50, 2017’de 87 Milyon TL olarak gerçekleşmiş. Bu miktarı 2018 için 90 M ilyon, 2019 planlamasında da ise 100 Milyon TL olarak alacağım.

Finansman gideri ise döviz kurundaki dalgalanmaya göre artıp azalan bir kalem. 2016’da 111 Milyon TL, 2017’de 134 Milyon TL olarak gerçekleşen finansman giderin de 2018’e 130 Milyon TL olacağını öngörüyorum. 2019 yılında ise 100 Milyon TL olarak öngörüyorum finansman giderini.

Gelecek yıl için tahmin ettiğim gelir tablosunu ise Galatasaray’ın gelecek sezonu ilk 2’de bitireceğini tahmin ederek yazıyorum.

2019 yılı tahmini gelir tablosu

Hasılat                                                  +750 M

Ücretler                                                -500 M

GY ve Pazarlama giderleri               -100 M

Finansman Giderleri                        -100 M</p

Total                                        +50 Milyon TL

En iyi şartların oluşacağı varsayılırsa, Galatasaray’ın yaklaşık 10 M € civarı bir miktarla yıl sonunda pozitif bir gelir tablosu olabilir.

Buradaki kritik noktalara tekrar parmak basmak istiyorum. Galatasaray ligde ilk ikide olacak. Şampiyonlar liginde elense dahi galibiyet alacak ve son maça kadar mücadelenin içinde olacak. Salon sponsorluk ile de olsa inşaatında ilerleme olacak ve basketbol şubesi negatif bir etki oluşturmayacak şekilde dizayn edilecek. Riva ve Florya ihalelerinden gelecek toplu nakitler mutlaka borçların ödenmesine harcanacak (Finansman giderinin 100 Milyon TL yazmanın bir sebebi de budur.) Maaş bütçesinde asla geçtiğimiz yıldan daha fazla bir maliyete girilmeyecek.

2020 yılı için herhangi bir planlama içerisine girmiyorum çünkü hem Türkiye’de hem de futbolda iki yıllık plan yapmanın çok efektif ve sağlıklı olmadığı yıllarca tecrübe edildi.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More