Galatasaray Yeni Sezon Değerlendirmesi

Galatasaray, kazandığı 21. şampiyonluk ile Fatih Terim önderliğinde geleceğe bir çok kuşku ile beraber umutla bakıyor.

Merhabalar,

Galatasaray 21. şampiyonluğu kazanarak gelecek yıl şampiyonlar ligine grup aşamasından başlamaya hak kazandı.

Yeni sezona başlarken geçen sezonun nasıl bittiği ile başlamak, başlangıç açısından doğru nokta olacaktır. Galatasaray sezonu dar, ilk on birde verimlilik yaşları açısından istim üstünde isimler ile tamamladı. Dar derken; yedek forveti, yedek sol beki, yedek oyun kurucusu olmadan bitirdi. Gelecek yıl hem şampiyonlar ligi hem de lig serüveni düşünüldüğünde böylesine dar bir kadro gelecek sakatlıklar ile beraber çok daha zor durumlara düşülebilir.

21.Şampiyonluk Kutlamasından

Yeni sezona başlarken yönetimin UEFA FFP komitesi tarafından maaş kotası cezasına çarptırılmaması bir şans. Ancak bu demek değil ki; Galatasaray istediği gibi kontrat yapabilir. Çünkü toplam zarar limiti olması maaş kontrolünü de zorunlu hale getiriyor.

Kadro olarak takımda birçok kişinin sözleşmesinin bitmesi çok önemli bir artı. Sözleşmesi biten oyunculara baktığımız zaman:

Hakan Balta (1.2M), Yasin Öztekin (1.1M), Koray Günter (0.7M), Latolevicci (0.65M) Carrasso (0.6M) Eray (0.5M) Sinan (0.7M) Donk (1.5M), Denayer (1M), Nagatomo (1M) olarak yaklaşık 9 M€ maaş tasarrufu bulunuyor ancak aynı şartlar ile Sinan ve Donk’un devam edeceğini tahmin edersek de 6.8 M€ tutarında bir tasarruf mevcut.

Bu yaz transferlerini ve gelecek yılın planlamasında Galatasaray için birincil kriter mali sınırlar olduğu için yazımda özellikle bu konu üzerinde duruyorum kadro mühendisliği ile beraber yürüteceğim ki zaten normalde de ayrılmaması gereken iki konudur.

Kaleci:   1- Muslera (3.3M)

Sol bek: 1- Nagatomo (2M)           2-Carole (?) (0.6M)

Sağ bek: 1-Mariano (2.2M)            2-Linnes (0.9M)

Stoper:    1- Serdar Aziz (2M)        2- Maicon (2.2M)      3-Ahmet Çalık (?) (0.9M)      4-Transfer (XM)

Ön Libero: 1- Fernando (3.5M)      2- Donk (1.8M)

Orta Saha: 1- Selçuk (2.9M)           2- Tolga Ciğerci (?) (2M)

Orta Saha: 1- Belhanda (3.3M)       2- Transfer (XM)

Sol Kanat: 1- Garry (1.3M)             2-Onyekuru (1.2M)

Sağ Kanat: 1- Feghouli (3.7M)       2- Sinan (0.7M)

Santrafor: 1- Gomis (3.3M)            2- Eren (?) (2.1M)

Bu kadroda planlanan önemli değişikliler var ancak beklenen hamleler yapılamaması durumunda önemli sorun olacağı da açık.

Galatasaray, yaz transfer döneminde Nagatomo’nun bonservisini Cavanda’nın satışı ile karşılayarak gerçekleştirdi. Üzerine Onyekuru transferi ile kanat rotasyonu tamamlandı. Stoper için Denayer ismi listenin ilk sırasında, orta alan için Badou N’diaye ismi çok sık geçiyor. İngiltere’de transfer döneminin bitmesi sebebiyle aslında bu transferlerde favori Galatasaray ancak malum kur etkisi sebebiyle Galatasaray’ın fiyatı istediği noktaya getirmeye çalıştığı çok açık.

Santrafor konusu ise biraz karışık zira Gomis’in bütün yaz kontrat konusunu gündemde tutması hem takım içi huzuru hem de takım-taraftar/Gomis-taraftar ilişkisini bozabilecek, takım kimyasına ve ahengine ciddi zararlar verebilecek riskli konular. Yönetim maaş talebini reddederek bence en doğrusunu yaptı zira aksi takdirde bu tarz taleplerin önünü alamazdı.

Galatasaray’ın yeni sezonunda oluşturulmaya çalışılan kadrosu için bir soru işareti de Emre Akbaba ve bunun paralelinde de oluşacak orta alan rotasyonu. Bence şu an Galatasaray’ın istediği senaryo; +10M bir bedelle Belhanda’nın satışı, 2.5-3M arası bir bedelle Emre Akbaba transferi ve Tolga Ciğerci ile 2-3 M arası bir bedelle yolları ayırıp yerine Badou N’diaye transferinin yapılması. Fernando, Donk, Selçuk, Emre Akbaba, Badou N’diaye rotasyonuna ek olarak hocanın kafasındaki isim zannediyorum ki Yunus Akgün. Zira hem süper kupada hem de hazırlık maçlarında verdiği şanslar ile bunu belli etti. Zaten 3’lü orta sahada 6. oyuncunun genç ve alt yapı oyuncusu olması, olması gereken bir durumdu. Kulüplerimizin maddi zorluklar ve UEFA zorlaması ile de olsa bu tür şeyler yapması güzel. Herkesin bu sorunlarla mücadele etmesi sebebiyle de tribünler çok daha toleranslı oluyor.

Galatasaray’ın transfer çalışmalarının devam ettiği bu süreçte iki tane maça çıktı. Akhisarspor ve Ankaragücü maçları. Galatasaray’ın bu iki maçta da en büyük probleminin savunma olduğu, hem verdiği pozisyonlar hem de yediği gollerle belli oldu. Ben bu sorunu Donk-Fernando ikilisi ile savunma önündeki alanın doğru parsellenememesi olarak görüyorum. Beni bu düşünceye sevk eden görüntü de geçen yılki gibi Fernando veya Donk’un tek başına savunma arasına girerek top almaması.Ayrıca genel olarak stoperlerin biraz daha öne çıkarak direkt bek üzerinden ilerleme yolunu veya Fernando-Donk orta alanının rakip yarı alana bakan kısmında topla buluşmasını sağlamayı seçmemesidir. Bu sebeple bu bölgede Donk’un veya Fernando’nun tek başına ön libero pozisyonunu alarak “box to box” dediğimiz tempolu orta alanda ileri kısımlarda da becerili olabilecek, ayağı da düzgün bir orta sahaya ihtiyacı var ve bu konuda öne çıkan isim de doğal olarak Badou N’diaye. Oyun planında en büyük eksiklik bu olarak görünüyor ve bu alanı parselleyememe durumu savunma ve orta alan arasındaki dar alanda görev karışıklıklarına sebep oluyor. Birçok pozisyonda gördüğümüz gibi ceza sahasından uzakta olunmasına rağmen, rakip hücum veya ofansif orta alan oyuncuları direkt stoperler ile karşı karşıya kalabiliyor. Galatasaray’ın gol planlamasında, Gomis’in veya herhangi bir santraforun 29 gol atmasının ekstrem bir durum olması sebebiyle mutlaka yardımcı skorer oyuncusunu bulmalı. Bana göre burada birinci aday, eğer transferi gerçekleşirse Emre Akbaba olur. Zira Belhanda ve Selçuk’un değişen oyunu ile (yaklaşık 4 yıldır) Galatasaray, cepheden kaleye şut atamaz oldu. Emre’nin atacağı şutlar sezon içinde kritik öneme sahip olacaktır.

Maddi olarak Euro’nun 8 seviyesine gelmesi tüm Türk kulüpleri için ciddi handikap olsa da aslında ciddi bir fırsattır. Bu fırsat, yerli futbolcuların TL ile kontrat yapma ilkesinin yeniden benimsenmesi olacaktır. Bu çerçevede Emre Akbaba gibi bu ligin popüler bir oyuncusu Galatasaray’a Türk Lirası üzerinden bir kontrat yaparsa, Türk futbolunda ciddi bir değişimin kapısı aralanacaktır. Takımın maaş yükü de gelecek takviyeler ile 50M Euro bandına gelecektir. Tabii olarak Avrupa Kupaları olmasa muhtemelen Türk kulüplerinin kaldıramayacağı bir yük haline gelmiştir 50M Euro.

Takımdan gönderilmek istenen Tolga Ciğerci ve Tarık Çamdal’ın üzerine Eren Derdiyok, Donk gibi durumu şüpheli olan oyuncuların kontratının sezon sonu bitecek olması da kulüp adına olumlu bilgiler.

Tüm bu belirsizlik ve maddi sıkılaşma içerisinde asıl hedef yine lig olmalı. Ligdeki şampiyonluğun, Avrupa Kupalarında gruplardan çıkmaktan çok daha değerli olacağı bir yıl olacak. Bu ölçüde Avrupa’da 21 kişi sınırı da yine Galatasaray’ın elini zora sokan konulardan olacak. Gruptan Avrupa Ligi’ne geçişin gerçekçi hedef olduğu ve ligde yine şampiyonluk ile bitirilecek bir sezon Galatasaray açısından çok başarılı bir sezon olarak nitelendirilebilir.

Neden Avrupa’nın önüne ligi koydun diye soracaklar için de bu yıl Beşiktaş’ın yaşadığı daralma örnek gösterilebilir.  Aslında Avrupa gelirlerinin artan kur ile ne kadar önemli bir hale geldiğinin göstergesidir.

Galatasaray’ın gelecek yıl elde edeceği gelirin, artan kurlar ile 1 Milyar TL üzerine çıkacağını düşünüyorum ancak Euro bazlı kontratlar sebebiyle aynı ölçüde artan maaş yükü Galatasaray için ligde şampiyon olmayı zorunlu hale getiriyor.

Taraftar tarafından kulüpte zor zamanlarda dahi ceketini alıp gitmeyeceği bilinen Abdürrahim Albayrak ve Fatih Terim ikilisinin olması, rakiplerin mevcut ekonomik şartlarda eksiklerini kapatamaması, hatta özellikle Beşiktaş’ın ciddi güç kaybı düşünüldüğünde kadrosunu koruyan ve ek olarak Denayer, N’Diaye, Emre Akbaba transferlerini gerçekleştirmiş Galatasaray’ın, bence ligin Başakşehir’den sonra şampiyonluk için en büyük adayı olduğunu düşünüyorum.

Galatasaray hazırlık kampından bir kare

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More