Francesco Farioli: Gücünü Toptan Alan Adam

10 Nisan 1989 yılında İtalya’da doğan Francesco Farioli, birçok genç teknik adamın aksine erken yaşta sakatlık geçirip işin yönetim kısmına atılmadı. Üniversitede felsefe bölümünü okuduktan sonra antrenörlük için gerekli olan belgelerini alıp öncelikle amatör liglerde yaklaşık 5 yıl görev yaptıktan sonra  1 Temmuz 2014 tarihinde Serie C takımlarından Lucchese’de kaleci antrenörü olarak görev yapmaya başladı. 1 sezon sonra ise kendi gelişimi için daha iyi olacağını düşünerek Katar’a gitti. Burada hem Katar U17 takımında idari sorumlu olarak görev yapıyordu hem de ASPIRE Academy’de kaleci antrenörüydü.

Özellikle ASPIRE Academy’de İspanya futbolunun önemli isimlerinden Roberto Olabe (Şuan da Real Sociedad sportif direktörü) ile çalışması ona çok şey kattı. Katar’da 2 yıl görev yaptıktan sonra Francesco Farioli belki de hayatını değiştiren bir isimle tanıştı: Roberto De Zerbi
Francesco Farioli2017/18 Sezonuna Marco Baroni ile başlayan Benevento yönetimi ilk 9 maçta 9 mağlubiyet alınca İtalyan hoca ile yollarını ayırmış ve göreve Roberto De Zerbi’yi getirmişti. De Zerbi’nin ekibinde kaleci antrenörü olarak yer alan Francesco Farioli artık devlerin olduğu ligde, Serie A’daydı. Benevento o sezon istediği sonuçları alamamış ve ligi 20.sırada bitirmişti. Ancak De Zerbi’nin oynattığı pas oyunu çok dikkat çekiyordu ki ertesi sezon Sassuolo göreve Roberto De Zerbi’yi getiriyordu. Sassuolo’da da Roberto De Zerbi’nin yanında görev alan Francesco Farioli’nin yolu 2 sezon sonra Türkiye’ye düştü.

Ülkemizde ilk olarak Alanyaspor’da Çağdaş Atan’ın yardımcısı olarak görev yapan Farioli, 22 Mart 2021 tarihinde Fatih Karagümrük’te ilk teknik adamlık deneyimine başladı.

“Ligi bilmeyen ve tecrübesiz ” biri olmasına rağmen Francesco Farioli oynattığı oyunla göz dolduruyor…

FRANCESCO FARİOLİ & FATİH KARAGÜMRÜK

Francesco Farioli’nin çalıştırdığı Fatih Karagümrük’ün genel oyun kurgusunun; geriden oyun kurmaya, topu doğru kullanmaya ve pas oyununu oynamaya çalışan oyun şablonlarıyla oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak ben bu “Geriden Oyun Kurulumunu” biraz detaylandırmak istiyorum.

Fatih Karagümrük’ün oyun kurulumunu ikiye ayırıyorum. Bu iki şablonda da oyun düşünceleri aynı olsa da bazı farklılıklar var.

1) Rakip Önde Baskı Yapıyorsa
2) Rakip Derinde veya Orta Blokta Karşılıyorsa

Bu 2 şablonu ayrı ayrı değil, aynı satırlarda değerlendirmek istiyorum.

Fatih Karagümrük birinci bölgede oyun kurmak istediği için topu oyuna Viviano ile sokuyor. Viviano sadece topu oyuna sokmakla kalmıyor, rakibin ön alanda baskı yaptığı anlarda, oyuna dahil olarak +1 pas opsiyonu oluyor. Top stoperlere geldikten sonra rakip eğer ön alanda şiddetli bir baskı yapıyorsa Karagümrük, bek oyuncularıyla çizgiye basarak birinci bölgede oyuna genişlik katıp rakibin baskısını kırıp merkeze oynamak istiyor. Buna karşın her şey Fatih Karagümrük’ün istediği gibiyse stoperlerden top almaya giden ilk isim 6 numara pozisyonundaki oyuncular oluyor (Biglia – Efe Tatlı – Adnan Uğur gibi).

Stoperlerden topu alan oyuncu Biglia olsun. Biglia top almaya yanaştığı zaman 2 stoper + 2 bek + 2 merkez orta saha Biglia’ya yakın oynayarak Biglia’nın etrafında bir altıgen oluşturuyorlar. Yani oyunu kuracak oyuncunun 6 tane pas opsiyonu var ve bu alanda üçgenler, dörtgenler ve ikiye birlerle pas kombinasyonları oluşturuyorlar.

Oyuncuların birbirlerine yakın oynamalarının bir diğer sebebi ise topu kaybettiklerinde hemen şok pres yapabilecek olabilmeleri ve rakibe kontra & geçiş fırsatını olabildiğince az vermek istemeleri.

Rakibin ön alanda Biglia’ya veya stoperlere çok şiddetli bir baskı yaptığını düşünelim, o zamanda merkezdeki oyuncuların alan – hareketlilik dediğimiz şekilde buna çözüm ürettiğini görebiliyoruz.

Alan – hareketlilik dediğimiz şey merkezdeki 3 oyuncunun eş zamanlı olarak değişmesiyle veya boş alanlara geçmesiyle pas opsiyonu oluşturması veya takım arkadaşlarına alan açması. Bu şekilde Fatih Karagümrük takımında sürekli boşta bir opsiyon oluyor.

Geriden oyun kurmalarındaki tek amaçları ise topu doğru kullanıp rakibin bloklarını kırmak değil, özellikle derinde savunma yapan takımları üzerine çekip, rakibin takım boyunu uzatıp, hatlar arasında boş bir havuz yaratmak istemeleri. Bu havuzu oluşturduklarında ise çok daha tehlikeli bir takım haline dönüşüyorlar çünkü topu çok doğru kullanıyorlar.

Francesco Farioli

Fatih Karagümrük’ün geriden oyun kurulumunda kenar oyuncularının rolleri çok önemli. Kenar oyuncuları genelde çizgiye yakın oynuyorlar. Bunun sebebi forvet oyuncularının (Pesic) başta 14.bölge olmak üzere geriye gelmesiyle rakip stoperi üzerine çekmesi. Böylelikle rakibin bek – stoper arasında çok boş bir alan oluşuyor. Bu alanlara da kenar oyuncularını (özellikle de Ahmed Musa’yı) koşturuyorlar. Bunun sonucunda birkaç pasla direkt pozisyon bulabiliyorlar.

Kenar oyuncuları üzerinde dikkatimi çeken diğer bir nokta ise oyun bir kenara yönlendiğinde ters taraftaki kenar oyuncusu içeriye kaymıyor, çizgiye basmaya devam ediyor. Bunun bana göre iki sebebi var:

Birincisi oyunu tek topla terse döndürmek ve bu sürede rakibin kaymalarda hata yapmasını sağlamak ve bu sayede oyun kenara yönlendiğinde 1v1 eşleşmeler yakalamak.

Bir diğer sebebi ise şöyle açıklamak mümkün: Kenar oyuncusu çizgiye bastığı için rakibin bek oyuncusu da kenar oyuncusuna yakın oynamak durumunda kalıyor ve yine rakibin bek – stoper arası açılıyor. Bu alanlara ise Fatih Karagümrük’ün orta sahaları çok fazla koşu yapıyor. Örnek olarak Bertolacci’nin bu sezon bu kadar gol atmasını söyleyebilirim.

Francesco Farioli

Fatih Karagümrük rakibi 4-1-4-1 şeklinde karşıladığı için merkezde 5 oyuncu + arkalarında 4 kişilik bir oluşuyor. Hal böyle olunca 9 kişi birbirine yakın oynayarak rakibe alan vermemeye çalışıyorlar. Ama özellikle de rakip yarı sahada topu kaybettiklerinde geriye dönerken savunmada dağınıklıklar olabiliyor. Buna ek olarak Fatih Karagümrük’ün duran top savunmasında da çok iyi olmadığını söyleyebilirim. Alan savunması ve adam paylaşımında biraz sıkıntıları var.

Eğer Francesco Farioli işin savunma kısmına da çözüm üretirse çok daha etkili bir takım ortaya çıkacaktır.

PEKİ BU OYUN ANLAYIŞININ DEFOLARI NELER?

Francesco Farioli’nin takımın başına geçtiğinden beri Fatih Karagümrük 10 maçta puan kaybetmiş. Bu 10 maçın 8 tanesinde Fatih Karagümrük’ün topla oynama oranı %60’dan fazla. Yani eğer kendi bloklar aranızı çok kısa tutarsanız, kaymaları yaparken minimum hata yaparsanız ve  kazandığınız toplarla geçiş denerseniz şayet bu geçişlere de set parçaları eklediğiniz takdirde Fatih Karagümrük’ü gafil avlayabilirsiniz. Bunun dışında kazandığınız duran toplarını iyi değerlendirirseniz sonuca gidebilirsiniz. Bu oyun anlayışının dışında eğer siz de Fatih Karagümrük gibi topa sahip olmak, blokları kırmaya, topu doğru kullanmaya çalışırsanız işiniz çok zorlaşacaktır. Çünkü Karagümrüklü oyuncular bu oyun kurgusunu tüm hücrelerine kadar işlemiş diyebiliriz.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

4-4-2: Bir Demode Dizilişin Kroniği

3-6-1 Matruşka

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More