FORVETİN ARKASINDAKİ ÜÇLÜ

Gole yakın olup, çerçeveye plase bırakanlar.

Gelişen futbol sistemleri içinde teknik direktörlerin en çok tercih ettiği sistem 4-2-3-1 sistemi… Bu sistem ve saha dizilişi Süper Lig ve Avrupa’nın 5 büyük liginde en çok tercih gören taktik anlayışı olarak göze çarpıyor.

Bu sistemlerin iyi ve etkili çalışması için; hücum kanat oyuncuların ve 10 numara bölgesinde oynayan futbolcunun verimli olmasının yanında, skora katkı vermesi ve skorer oyuncular olması gerekiyor. Tabii üstün yetenekli bir 10 numaranız varsa, şanslı bir takımsınız. Hem skor, hem kanat oyuncusunu pozisyon hazırlama görevi, pas organizasyonunu sağlayan bir 10 numara, takımın gol ortalamasını yükseltir. 4-2-3-1 sisteminin verimli halde işletir.

Bu sisteme en yakın sistem ise 4-3-3. Bu sistemde genel olarak orta sahadaki 3 oyuncudan biri hücuma destek verir. Hücum kanat oyuncularının verimlilikleri iyi orta açması mı? Yoksa füleli çalımları mı? Ya da sıfıra kadar inip, bal yapmayan arı misali topu etkili bölgeye gönderememeleri mi?  Bu bölgede oynayan oyuncuların skora verdiği katkı, plase golleri, derbilerde attıkları goller her zaman hafızanızda kalır. Futbolda bunların hepsi önemli ancak futbolda tüm diğer sporlar gibi bir skor oyunudur. 

Forvet haricindeki hücuma destek veren kanat forvet ve 10 numaraların Süper Lig’deki verimliliklerini inceleyeceğiz.

Peki, hücuma destek olan oyuncu verimliliğini bir de bu gözle ele alın. Tabloda bir sezon boyunca Süper Lig’deki kanat oyuncu ve forvet arkasında oynayan oyuncuların gol ve asistlerin toplamını inceleyeceğiz.

Tablodaki kriterleri lütfen bu şekilde ele alın.

  • 9 gol+asist altı oyuncular = Verimsiz, faydasız, sat gitsin tipinde futbolcular, yokluğunu aramazsın. Yeri dolar şeklindeki oyuncu grubudur.
  • 10-14 gol+asist arası oyuncular = Vasat oyuncudur ve canı isterse bir de havanın durumuna göre top oynar, satılabilir.
  • 15-20 yapan gol+asist yapan oyuncular = İşini, seven performans veren, verimli oyuncu, kendisine güvenerek yeni sezona başlanılabilir.
  • 20 üzeri gol+asist yapan oyuncular = Sezona damga vuran, takımın konumunda söz sahibi oyuncudur. İyi teklifler gelecektir. Yokluğu başınızı ağrıtabilir.

*Abdülkadir Ömür genç olduğu için ve diğer oyuncuların performansına yakın bir performans gösterdiği için tabloya eklenmiştir. Oyuncunun diğer futbolculara istatistiklerine yakın olması, tecrübeli futbolcular kadar verimli olması nedeniyle alınmıştır. Performans tablosuna göre değerlendirmeyiniz.

*2017 – 2018 sezon içinde oyuncuların Spor Toto Süper Lig’de gösterdikleri performans tablosudur. İstatistiklerin kaynağı Türkiye’de bir çok kurumunun internet sayfasına destek sağlayan Broadage’dir.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More