Formula 1: 2020 Türkiye GP

Formula 1 2020 sezonunun 14. ayağı olan Türkiye GP'de yaşananlar...

Formula 1 sezonunun 14 yarışı olan Türkiye GP, tam 9 yıl aradan sonra İstanbul Park’ta gerçekleşti. 9 yıl önceki son yarışı dönemin Red Bull pilotu ve o sezonun şampiyonu Sebastian Vettel kazanmıştı. Ülkemizde düzenlenen 7 yarışta 3 galibiyeti bulunan Felipe Massa burada en çok kazanan pilot konumunda. Vettel, Hamilton ve Raikkönen dışında diğer pilotların burada ilk yarışı olacaktı. Şampiyona lideri Lewis Hamilton, şampiyonluğunu bu yarışta ilan etmek istiyordu. Bottas şampiyonluk şansını hala korusa da bunu devam ettirebilmesi için Hamilton’dan minimum 8 puan fazla alması gerekiyordu. Şampiyonluk şansı matematiksel olarak kalmayan Max Verstappen ise şampiyonada 2. sırayı almak istiyordu. Bu pistte geçtiğimiz yıllarda iyi sonuçlar alan Ferrariler, bu sezonki kötü gidişlerine son verip tekrardan burada üst sıraları almak istiyordu. Ferrari takım patronu Mattia Binotto, önümüzdeki sezonki araç güncellemeleri ve geliştirmeleri için İtalya’da kalarak bu yarışa gelmedi. Öte yandan hala Haas koltuklarına kimin oturacağı belirsizliğini sürdürüyor.

Türkiye GP
İstanbul Park’ın özelliklerini ve geçmişini okumak için tıklayınız.

Türkiye GP Antrenman Turları

Hafif ıslak ve soğuk bir zeminde gerçekleştirilen P1 seansında Red Bull pilotları ilk 2 sırayı aldı. Max Verstappen 1:35.077 ile ilk sırayı alırken takım arkadaşı Albon 0.24 saniye gerisinde 2. sırayı aldı. Ferrari pilotları antrenmanlara iyi bir başlangıç yaptı. Leclerc 3. olurken Vettel 5. sırayı elde etti. Seansın en büyük sürprizine Mercedesler imza attı; Bottas 9. sırada kalırken şampiyona lideri Hamilton 15. sırada kaldı.

P2 seansında pilotlar daha kuru bir zeminde piste çıktı. Max Verstappen 1:28.330’la bu seansı da lider bitirirken kendisini 0.4 saniye geriden Charles Leclerc takip etti. Geçtiğimiz seansta büyük hayal kırıklığına uğrayan Mercedes pilotları 3. ve 4. sırayı alarak bu turda kendilerini toparladı.

Antrenman turlarının son seansı bastıran yağış ve ıslak zeminde gerçekleşti. Pilotlar araç kontrolünde çok zorlandı. Bu koşullar altında Max Verstappen 1:48.485’le ilk sırayı alırken 0.9 saniye geriden Leclerc 2. sırayı aldı. Bu sonuçla beraber Verstappen 3 seansı da lider bitirirken, Leclerc 3 seansta da ilk üçe girmeyi başardı. Olumsuz koşullar sebebiyle Williams pilotları zaman turu atamazken onların yanında büyük bir sürprizle Lewis Hamilton zaman turu atamayan bir diğer isim oldu.

Türkiye GP Sıralama Turları

Q1 seansı yoğun yağmur ve ıslak bir zeminde gerçekleşti. Pilotlar düz yolda gitmekte zorlandı. Bu şartlarda Max Verstappen, 1:57.485 ile ilk sırayı aldı. Takım arkadaşı Albon 2 saniye geriden 2. sırayı alırken uzun zaman sonra Kimi Raikkönen bir seansı 3. sırada tamamladı. Williams ve Haas pilotlarının yanında Alpha Tauri’den Kvyat bu seansta veda ettiler.

Q2 seansına gelindiğinde yağış nispeten durdu. Yine de seans ıslak bir zeminde gerçekleşti. Max Verstappen bu seansı da boş geçmedi ve 1:50.293’le ilk sırayı elde etti. Kendisini takım arkadaşı Albon 2 saniye geriden takip ederken Lewis Hamilton 3. sırayı aldı. İyi bir antrenman turu geçiren Ferrari pilotları bunu sıralamaya taşıyamadı ve McLaren pilotlarıyla beraber elenen isimler oldular. Bunların yanında Pierre Gasly, seansa veda eden son isim oldu.

Sıralama turlarının son seansı benzer zemin ve hava şartlarında gerçekleşti. Büyük bir sürprize sahne olan bu seansta Racing Point pilotu Lance Stroll, kariyerinin ilk pole pozisyonunu 1:47.765’le elde etti. Harika bir hafta sonu geçiren Max Verstappen, 0.290 saniye geriden 2. sırayı aldı. 3 sırayı ise bir diğer Racing Point pilotu Sergio Perez elde etti. 4. sırayı da Albon’un almasıyla ilk iki çizgiyi Red Bull ve Racing Point kapatmış oldu. Hamilton’un 6, Bottas’ın da 9. olmasıyla Mercedes 2013’ten sonra ilk defa ilk 5’in dışında kalmış oldu.

Q2’de Perez’le yaşadığı sorun sebebiyle Carlos Sainz 3 sıra, sarı bayraklara uymadığı sebebiyle Norris ve Russell’a 5 sıra, güç ünitesi değiştirdiği sebebiyle Gasly’e 5 sıra grid cezasi verildi.

Türkiye GP, Lance Stroll’un kariyerindeki ilk pole pozisyonluğunu aldığı GP oldu.

Türkiye GP

Yarış öncesi ısınma turlarında Giovinazzi spin atarken Russell da attığı spin sonucu kanadını kırdı ve apar topar pite geldi. Pit ekibi Russell’ı yarışa yetiştirdi. Yoğun bir ıslaklık bulunan zeminde bütün pilotlar yağmur lastiğiyle piste çıktı. Tam 9 yıl aradan sonra İstanbul’da yeşil ışıklarla beraber yarış başladı. Startın ardından Red Bull pilotları kalkışta patinaj attı ve arkada kaldı. Stroll ve Perez iyi bir kalkış yaparak ilk iki sıradaki yerlerini korudu. Hemen kalkışın ardından Ocon ve Bottas aynı dönüşte spin attı ve pist dışına taştı. Hamilton 3 sıra yükselerek Racing Pointlerin arkasında kendine yer buldu. Sebastian Vettel mükemmel bir dış kalkış yaptı ve tam 7 sıra birden yükselerek 4. sıraya geldi. Startın bir diğer kazananı ise McLaren pilotu Sainz oldu. Sainz 6 sıra birden yükselerek 9. sırada yer aldı. Startın kaybedenleri ise yarış başında spin atan Ocon ve Bottas oldu. İkiliden Bottas 9 sıra kaybederken attığı spin sonucu erken pite giren Ocon 12 sıra birden kaybetti.

İlk tur geride kalırken kalkışta yaptığı hatayı telafi eden Red Bull pilotları 4 ve 5’e yükseldi. Startta elde ettiği yeri koruyamayan Hamilton tekrar 6. sıraya geriledi. Ferrari pilotu Vettel 3. sıraya kadar yükseldi.

6. tur geride kalırken Racing Point pilotları ilk iki sırada tam gaz performanslarına devam etti. Yarışa 19. sırada başlayan Gasly 6 sıra yükselerek 13. sıraya geldi.

7. turda zarlar atıldı ve pistin hafif kuruduğunu gören Ferrari’de Leclerc pite gelerek intermediate(geçiş) lastiklerini taktı. Hemen ardından 8. turda Bottas pite gelirken yarış içinde çekişen ikili Vettel ve Hamilton 9. turda pite gelerek lastiklerini değiştirdi. 10. tur geride kalırken pilotların çoğu pite gelerek bu hamleyi yaptı. Yarış lideri Stroll de bu ekibin içinde yer aldı ve piste 4. sırada geri döndü. Ricciardo, Sainz ve Perez’in de pite gelmesiyle tüm pilotlar geçiş lastiklerine geçmiş oldu. Pit çıkışında Verstappen, Vettel’in önünde kaldı.

13. tura gelindiğinde Stroll, Perez ve Verstappen ön sırayı kontrol ederken 4.’lük için Vettel ve Hamilton arasında uzun zamandır özlediğimiz bir çekişme yaşandı. Aynı turda 9. virajdan çıkılırken Giovinazzi yaşadığı arıza sebebiyle kenara çekti ve yarış dışı kaldı. Sanal güvenlik aracı devreye girerken 2 turun ardından yarış kaldığı yerden devam etti.

16. turda 13. viraja girerken Hamilton dışa açıldı ve arkadan geçen Albon ve Vettel onu geride bıraktı. Albon 2 sıra birden alarak 4. sıraya yükseldi. İlk dördü Racing Point ve Red Bull pilotları kapatmış oldu.

19. turda Verstappen 2. sıra için Perez’i zorlamaya başladı. Agresif ataklarla rakibini zorlasa da 11. virajda geçmeyi denerken spin attı ve zorunlu olarak pite geldi. Pitten 8. sırada tekrar yarışa dönüş yaptı.

Yarışın 1/3’ü geride kalırken grid cezası alan ikiliden Russell 9 sıra, Sainz ise yarış içinde 8 sıra tırmandı.

27. tura geldiğimizde Hamilton, Vettel’le farkı 3 saniyenin altına indirmeyi başardı. Orta sıralarda puan için mücadele devam ediyordu. Norris yaptığı sert atakla Magnussen’i geride bırakarak 10. sıraya yükseldi.

Yarışın yarısı geride kalırken Stroll liderliğini sürdürüyordu. Kendisini Perez ve Albon takip ederken. Uzun süredir devam eden Vettel-Hamilton kapışması devam ediyordu.

Türkiye GP

30. tura geldiğimizde pist şartları biraz daha olgunlaştı ve DRS açıldı. İlk hamle yine Ferrari’den geldi. Leclerc pite gelerek lastiklerini tazeledi.

Yarışa gerilerden başlayan Sainz tırmanmaya devam ediyordu. 10. viraja gelinirken Ricciardo’yu geçerek 6. sıraya yükseldi. Hemen tur sonunda da Vettel pite gelerek lastiklerini değiştirdi. Albon ataktan ziyade yerini korumaya çalışırken 4. virajda spin attı ancak hasar almadan yarışa devam etti.

Diğer ekipler de lastiklerini tazelemek için pite gelmeye başladı. Bunlardan Magnussen lastiğin tam oturmaması sebebiyle pit çıkışında ani fren yaptı. Mekanikerler onu hemen pite geri iteledi ve düzeltmenin ardından yarışa devam etti. Aynı turda Stroll de pite girdi ve 4. sırada çıktı.

Çoğu kişi pite girerken Hamilton ve Perez yarışa devam etti. Hamilton Perez’le farkı iyice eritmişti. Son virajlara gelinirken kendini içeri attı ve Perez’i geçerek liderliği aldı.

39. turda 13. virajda Stroll dışarı açıldı ve aynı anda arkadan gelen iki Ferrari’ye de geçildi. Vettel 4, Leclerc 5. sıraya yükseldi. İki tur boyunca beraber seyreden ikiliden Leclerc, 41. turda düzlüğe geldiğimizde takım arkadaşı Vettel’i geçerek 4. sıraya yükseldi. O anlarda akıllara 2019 Brezilya’da yaşadıkları kaza geldi. O yarışta da yan yana gelmişlerdi ancak yaşadıkları temas sonucu ikisi de yarış dışı kalmıştı.

Stroll pitten sonra kan kaybetmeye devam ediyordu. Sadece 5 tur öncesinde pite lider girerken ve pitten 4. çıkarken 42. tura gelindiğinde 9. sıraya kadar geriledi.

Son 15 tura girdiğimizde Hamilton liderliğini sürdürüyordu. Perez kendisini takip ederken Verstappen ve iki Ferrari arkadan geliyordu. Aynı tur sonunda Latifi pite geldi ve yaşadığı arıza sebebiyle yarıştan çekildi.

44. turda Leclerc, Verstappen’i rahatsız ederken tur sonuna gelindiğinde yaptığı atakla Hollandalı sürücüyü geride bıraktı ve 3. sıraya yükseldi. Verstappen bu geçiş sonrası pite geldi.

Yükselişine hız kesmeden devam eden Sainz, 12. virajda Albon’u da geride bırakarak 5. sıraya yükseldi. Hemen aynı turun sonunda görmeye alışık olmadığımız bir senaryo gerçekleşti. Mercedes’te Hamilton, takım arkadaşı Bottas’a tur bindirdi.

Son 10 tura girilirken orta sırada puan mücadelesi devam ediyordu. Norris, önümüzdeki sezon takım arkadaşı olan Ricciardo’yu geride bırakarak 9. sıraya yükseldi. Ricciardo bunun ardından spin atsa da yarışa devam etti.

51. turda aynı virajda Raikkönen ve Verstappen spin attı. İkili bir kaza yapmayarak yarışa devam etti. 2 tur sonra Grosjean yaşadığı arıza sebebiyle pite geldi ve yarıştan çekildi.

Son 3 tura girdiğimizde Hamilton ve Perez 46 turluk lastikleriyle büyük bir risk alarak yarışa devam ediyorlardı. Leclerc 3. sıradaki yerini korurken Vettel ve Sainz takiptelerdi. Mercedes mekanikerleri hazırlık yaparken Hamilton pite girmedi ve yarışa devam etti.

Son 2 viraj kala Leclerc, Perez’i geride bıraktı. Perez yaptığı atakla kendini içeri attı ve 2. sıradaki yerini geri aldı. Bu geçiş esnasında Leclerc dışarı açıldı son viraja girerken Vettel de kendini içeri attı ve Leclerc’i geride bırakarak 3. sıraya yükseldi.

Türkiye GP, 58 turluk keyifli ve bir o kadar da zorlu mücadeleye sahne oldu. Mercedes pilotu Lewis Hamilton tam 49 tur kullandığı lastikleriyle yarışı zirvede bitirdi. 49 tur lastik koruyan bir diğer isim Perez ise Hamilton’ın ardında podyuma çıkarken Ferrari’nin 4 kez Dünya Şampiyonu pilotu Sebastian Vettel, son virajda yaptığı atakla kürsünün son basamağını elde etti. Bununla beraber 2020 sezonundaki ilk podyumunu almış oldu. Takım arkadaşı Leclerc 4. sırayı alırken mükemmel bir tırmanış sergileyen Sainz 5. olarak yarışı tamamladı. Son turda elde ettiği 1:36.806’lık derecesiyle Lando Norris yarışın en hızlı turunu attı.

Türkiye GP
Türkiye GP’de Hamilton’un 49 tur attığı lastikler

Türkiye GP sonunda Lewis Hamilton Formula 1 2020 sezonunda şampiyonluğunu ilan etti. Bununla beraber Hamilton, 7. şampiyonluğunu kazanarak efsane Michael Schumacher’in rekorunu egale etmiş oldu. Kendisini ilk tebrik eden ezeli rakibi Sebastian Vettel oldu. Bu galibiyet sonrası Hamilton, gözyaşlarını tutamadı. Aynı zamanda Hamilton, İstanbul’daki 2. zaferini elde etmiş oldu. Sergio Perez ise en iyi podyum derecesini elde etmiş oldu. Günün sürücüsü 8 sıra birden tırmanan ve uzun süre rakiplerini arkasında tutan Sebastian Vettel oldu.

Türkiye GP
7 Kez Dünya Şampiyonu iki pilot: Michael Schumacher ve Lewis Hamilton

Bir sonraki yarış 2 hafta sonra Bahreyn’de gerçekleştirilecek. 9 yıl sonra dünyanın en büyük motor sporları organizasyonunun ülkemize gelmesinde emeği geçen herkese ve tüm bu süreç dahil olmak üzere yarış boyunca bütün içtenliği ve duygularıyla yarışı anlatan Serhan Acar’a Plase Dergi ailesi olarak teşekkür ederiz.


Ekip arkadaşlarımızın hazırladığı Türkiye’nin en iyi Formula 1 podcast’ı Parabolica‘dan yarışın detaylarını dinleyebilirsiniz.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More