Fenerbahçe 2020/21: Değişim

Yapılan transferler, köklü değişiklikler ve artık bir zorunluluk haline gelen başarı arayışı. Fenerbahçe ve 2020/21 sezonu.

Filmlerin başında gördüğümüz karakterler filmin sonunda aynı insan değildir. Filmleri etkileyici hatta izlenilesi yapan en önemli noktalardan biri de budur: Değişim. Fenerbahçe’nin son yıllardaki değişimi ise izlenilmesi ilginç ama takip etmesi zor bir hal almıştı. Başkan değişimi, futbol aklının değişimi, çokça futbolcu değişimi ve dahası. Ali Koç’un Fenerbahçe dünyası içine başkan olarak yerleştiği ilk haliyle şu andaki hali arasında ciddi farklar var. Tavır ve karar farkları. Bu sezonun sonunda yeni bir seçim olacağı da düşünüldüğünde Ali Koç son şansı olarak görülen bir dönemin içerisinde. Son şansında inandığı, Türkiye’yi ve Fenerbahçe’yi bilen bunların yanında başarı potansiyeli olduğuna inandığı insanlara yöneldi. Emre Belözoğlu ve Erol Bulut. Emre Belözoğlu’nun ilk sportif direktörlük deneyimi, Erol Bulut’un ise ilk İstanbul takımı deneyimi. İkisi de bu ilk deneyimlerinde kendilerini ispat etmek isteyeceklerdir. Bu iki ismin hevesleriyle birlikte Ali Koç’un başarılı olmak zorunda olmasının nasıl bir sonuç getireceğini izleyeceğimiz bir döneme giriyoruz. Bu üç isim dışında teknik heyetteki Volkan Demirel, Mehmet Aurelio, Mehmet Yozgatlı, Volkan Ballı hatta arada bir fotoğraflarda görülen ama görevi açıklanmayan Selçuk Şahin gibi isimleri de göz ardı etmemeliyiz. Bu, önceki yıllarda Samandıra’da sağlanan atmosferi yeniden yaratabilmek için gösterilen bir çaba. Galatasaray’da daha sık gördüğümüz bu yöntemi bu sene Fenerbahçe’de de görüyoruz. 

Fenerbahçe
Emre Belözoğlu ve Erol Bulut

Bu değişimler ve motivasyonlar dışında geçen seneki takım, ciddi bir değişime muhtaçtı. Alternatifi az, kalitesi yetersiz ve kötü organizasyonu olan bir takımdı. Geçen seneki takıma baktığımda Altay, Luiz Gustavo, Vedat Muriqi ve Ozan Tufan dışında kesinlikle takımda olmalı diyebileceğiniz bir oyuncu bulmak pek de mümkün değildi. Futbol kamuoyunda da buna yakın düşünceler hakimdi. Uzun dönem orijinal mevkisi sol bek ve stoper olmayan oyuncularla oynamak zorunda kalan bir takımdan bahsediyoruz. Bu düşüncelere bu seneki karar vericiler de katılıyormuş ki tam 18 transfer yapıldı ve Fenerbahçe tarihinin en fazla transfer yaptığı transfer dönemi yaşandı. Takıma 18 oyuncu katılırken takımdan da 17 oyuncu gitti. Bence Fenerbahçe son yıllardaki alternatifleri ve kaliteleri en tutarlı kadrosunu kurdu. Gelin mevki mevki bu kadroyu inceleyelim.

Fenerbahçe 2020 - 2021 Kadro

Kaleciler

Sene başında kaleci transferi olabilir gibi haberler duysak da var olan kaleci kadrosuna güvenildi ve transfer yapılmadı. Geçen sene kaos içerisindeki takımda hatalı goller yese de yeteneğini her maç hissettiren bir kaleci Altay. Rüştü gibi karşı karşıya pozisyonlarda harika, yan toplarda zaafı olan bir kaleci. Maç sonu röportajlarında ya da konuşmalarında sürekli çalışmaktan ve hatalarını düzeltmeye çalışmaktan bahsetmesi büyük bir artı. Harun ise maç içerisinde sorunlar yaşasa da yetenekli ama konsantrasyon konusunda problemli olduğunu düşündüğüm bir kaleci. Oytun’a ise bu süreçte bir sakatlık olmazsa eğer çok şans gelmeyeceğini düşünüyorum. Yabancı sınırının gelmesi muhtemelken ve Altay’ın vadettikleri varken bu kaleci ekibine güvenilerek doğru bir tercih yapıldığını düşünüyorum. Altay ligde, Harun ise Türkiye Kupası’nda kullanılabilir. Hem lig hem kupa mücadelesinde bu iki kalecinin de Fenerbahçe’ye ciddi katkılarının olacağına inanıyorum. Altay’ın yaş performans eğrisine baktığımızda aynı ivmeyle devam ederse 25 yaşına kadar büyük bir transfer yapacağını da düşünüyorum. 

Fenerbahçe kaleci rotasyonu

Stoperler

Geçen sene alternatifsizlik ve kalitesizlikten dolayı Jailson’u stoper oynatmak zorunda kalan takımı düşündüğümüzde şu andaki var olan 4 oyuncunun kağıt üzerinde yeterli ve kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyunculardan ikisi geçen sene de kadroda olan Serdar Aziz ve Sadık. Serdar Aziz geçen senenin stopere ilk yazılan ismi olurken bu sene alternatif oyuncu olacak gibi gözüküyor.  Maaşından dolayı transferin son günü takımdan gidebilecek oyuncular arasında gösterilse de takımda kaldı. Sadık da geçen seneyi sakat geçirirken bu sene sakatlığını atlatmış şekilde kadroya döndü. Yeni Malatya’da çıkışını yaptığı zamanda takımın başında Erol Bulut vardı. Bu sebeple Sadık’ın tekrar Erol Bulut ile buluşması onun adına büyük şans. Stoperde iki güvenilebilir yedeğin olması ve bu oyuncuların yabancı olmaması da takımdaki yabancı oyuncu sayısını düzenleme anlamında şans olarak gözüküyor. Tisserand ve Lemos isimlerine gelirsek de yaş, maliyet, potansiyel ve uyumluluk dörtgeninde iyi bir ikili olacaklarını düşünüyorum. Erol Bulut’un takım savunmasına olumlu katkısını, çalıştığı takımlardaki stoper performans artışlarını da eklediğimizde Tisserand ve Lemos isimlerinden sene içerisinde bol övgüyle bahsedebiliriz. Eğer düşünülen gibi iyi performans gösterebilirlerse uzun yıllar yararlanabilecek bir ikili olabilirler. Fenerbahçe’nin son yıllardaki stoper oynayan oyuncularına baktığımızda bu hayali kurduran bir ikili bulmak çok zor. Böyle düşünüldüğünde stoper özelinde de iyi sonuçlar alınması muhtemel ve ümit verici bir ikiliye gidildiğini söyleyebiliriz. 

Fenerbahçe stoper rotasyonu

Bekler

Stoper konusundaki gibi geçen sene uzunca bir dönem Dirar’ın sol bek oynamak zorunda kaldığı bir Fenerbahçe vardı. Bu sene ise geçen senenin en iyi performans gösteren sol beklerin başında gelen Novak ve Caner Erkin kadroya dahil edildi. Bu iki oyuncunun kadroya katılımıyla Fenerbahçe’nin ligdeki en iyi sol bek rotasyonuna sahip takımlardan biri olduğunu düşünüyorum. Bu iki oyuncu dönüşümlü olarak kullanılacak gibi gözüküyor. Yeni kurulan bir takım olduğundan ve oyunun oturması için zamana ihtiyaç olduğundan Caner’in daha çok kullanılmasını anlayabiliyorum. Caner  etkili orta, duran top, topla çıkma oyunlarındaki katkısıyla ilk haftalarda daha çok tercih edildi. Bu sürede Caner’in savunma zaafı da çok fazla ortaya çıkmadı. Takımın oyunu biraz daha oturduğunda Novak’ın ceza sahası koşularıyla çok fark yaratacağına inanıyorum. Sonuç olarak bu mevkide birbirinden farklı özelliklere sahip olan iki kaliteli oyuncuya sahip Fenerbahçe. Yaş olarak da bu ikilinin bu ve önümüzdeki sene takıma yarar sağlayacağını düşünüyorum. Bu iki oyuncunun takıma bonservissiz katıldığını da düşündüğümüzde başarılı iki iyi hamle olarak gözüküyor. 

Sağ bek pozisyonunda Fenerbahçe’de ismini duyurmuş ve kaptanlığa kadar yükselmiş ama sonra takımdan gitmiş Gökhan Gönül, milli takımın sağ bek opsiyonlarında biri olan potansiyeli yüksek Nazım Sangare ve yollanmak istenen ama yollanamayan, muhtemelen de çok kullanılmayacak Dirar var. Gökhan Gönül’ün yaşının 35 olması ve bu seneki maç trafiği düşünüldüğünde iyi bir oyuncuyla yedeklenmeye ihtiyacı vardı. Nazım Sangare ise bu tanıma çok uyan bir profil. İstanbul’a ve Fenerbahçe’ye yavaş yavaş uyum sağlarken takıma da ciddi katkıları olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki sene de takımın ana sağ beki olarak görmemiz muhtemel bir isim. Sonuç olarak Gökhan ve Nazım ikilisinin kalite olarak yeterli olduğunu, Nazım’ın önümüzdeki seneler adına Gökhan ile birlikte antrenman yapmasının çok değerli olduğunu düşünüyorum. Dirar’ın ise ilk fırsatta takımdan yollanacağını düşünüyorum.

Orta Saha

Transfer döneminin bitmesiyle orta saha adına çok kaliteli bir oyuncu havuzu oluşturulmuş gibi gözüküyor. Luiz Gustavo’nun formasının kesin olduğunu diğer formaların ise sürekli değişeceği fikri, spor kamuoyunda oldukça hakim. 3’lü orta saha oynaması muhtemel takımda Luiz Gustavo’dan sonra formaya en yakın isim Sosa olarak gözükse de çok maç oynanacağından Luiz Gustavo dışındaki iki oyuncunun sık sık değişeceğini ve oyuncu grubunun daha faydalı şekilde kullanılacağını düşünüyorum. Mert Hakan ve Pelkas gibi isimlerin hatta Ozan’ın istendiği takdirde kanatlarda da  oynatılabileceğini düşünürsek çok boyutlu bir kadro olduğunu aynı zamanda farklı formasyonlara ayak uydurabilecek bir oyuncu grubu olduğunu söyleyebiliriz. Luiz Gustavo’nun yedeği olarak hem Tolga hem Sosa düşünülüyor olsa da ben yoğun fikstür, yaş ve sakatlık gibi sebeplerden Oğuz Kaan Güçtekin’in de takımda tutulması gerektiğini düşünüyordum. Teknik heyet sakatlık riskini en aza indirerek kadroyu kullanacağını düşündü ki bu hamleyi yapmadılar. Umarım düşündükleri gibi sakatlığın düşük ve alınan verimin fazla olduğu bir dönem geçirirler. Sonuç olarak kalitesi yüksek bir orta saha oyuncu grubuna sahip Fenerbahçe. Luiz Gustavo dışında maça göre diğer iki oyuncunun değiştiği dinamik bir orta saha kurgusu var. 

Fenerbahçe orta saha rotasyonu

Kanatlar

Geçen sene kanatlarda oynayan oyunculardan az gol katkısı alması Fenerbahçe’nin en büyük sorunlarından biriydi. Bu sebepten geçen sene kanatlarda oynayıp gol katkısı vermiş Mame Thiam ve Sinan Gümüş transfer edildi. Bu ikili dışında borservisi elinde olan hem forvet hem kanat oynayabilen Enner Valencia alındı. Erol Bulut’un çok istediğini bildiğimiz Enner Valencia çalışkan, hızlı ama kariyeri düşüşte olan bir oyuncuydu. Ben Erol Bulut’un, Enner Valencia’dan Kuyt katkısına yakın bir katkı alacağını düşünüyorum. Çalışkanlığıyla ön alan presinde fark yaratıp nadiren skor katkısı da sağlayabilir. Bu oyunculara ek olarak geçen sene sonuna doğru performansını arttıran, yaz döneminde de göze çarpmaya devam eden Ferdi var. Ferdi dışında takımdan yollanmak istenen ama yollanamayan Garry Rodrigues ile sakatlığına uygun bir sözleşme yapıldığı söylenen kanat rotasyonunda en kuvvetli aday olan Perrotti var. Rodrigues’in bu dönem çok az kullanılacağını ve Ocak’ta yollanacağını düşünüyorum. Öncelikle bu isimlerin neredeyse hepsi iki kanatta hatta 10 numara mevkinde de oynayabiliyor. Orta sahadaki oyuncularının bazılarının da kanatlarda da oynayabildiklerini düşündüğümüzde Erol Bulut’un elinde her şekle sokabileceği bir kadro var. Kanatlarda oynayan oyunculara geri dönersek hepsi sağlıklı olduğunda ilk yazılacak ismin Perrotti olacağını düşünüyorum. Sol kanatta Perrotti varken de sağ kanada en yakın isim Enner Valencia. Bu iki isim dışında Ferdi, Mame Thiam ve Sinan Gümüş’ün de çok iyi alternatifler olduğunu ve 5 oyuncu değiştirme kuralı olduğu bir ortamda takıma ciddi şekilde katkı sağlayacaklarına inanıyorum. 

Forvet

Geçen seneye göre forvet hattında yepyeni bir üçlü var. Samatta, Cisse ve Ademi. Samatta’nın Fenerbahçe adına bu senenin en iyi transferlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Atletik, sürati fena değil, hava toplarında iyi, dinamik ve iyi bir bitirici. Yaşının 27 olması, bonservisiyle alınması gibi olumlu nedenlerle çok iyi bir transfer olarak gözüküyor. Takımda yeri sağlam oyunculardan biri kesinlikle. Sakatlık ve ceza gibi problemler olmadığı sürece ilk 11’deki yerini alacaktır. Alternatif olarak geçen sene ligde 22 gol atan Cisse’nin alınmasının da doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum. Bu iki oyuncudan özellikleri itibariyle farklı, uzun boyu sayesinde kullanılabilecek başka oyun formatlarının da önünü açan Ademi’nin alınması da doğru bir hamle olarak gözüküyor. Sonuç olarak Fenerbahçe üç tane farklı özellikte forvet oyuncusuna sahip. Geçtiğimiz senelerde yedek forvet oynadığında ümitsiz izleyen taraftarlar en azından şimdilik daha fazla ümide sahip olacak. 

Fenerbahçe forvet rotasyonu

Kerterizi ister geçen seneden alalım ister diğer takımlardan alalım, Fenerbahçe’nin elinde iddialı bir kadro var. Kaliteli alternatifleri olan, daha önceden yapmışlığı olan veya potansiyeli yüksek oyunculardan oluşan bir karma var. Erol Bulut ve teknik heyet bu kadroyu uyumlu bir takıma dönüştürebilirse şampiyonluğun en büyük adayı olacak gibi gözüküyor. Altay, Tisserand, Lemos, Luiz Gustavo, Perrotti ve Samatta; sakatlık ve ceza olmadığı sürece yerleri en garanti isimler. Diğer oyuncular ise dönüşümlü olarak  kendilerine yer bulacaktır. 

Bir kitapta okumuştum hangi heykelci yaptığı heykele aşık olmaz diye soruyordu. Fenerbahçe karar vericileri ve taraftarlarının çoğu yaptığı takıma aşık aşık bakıyor. Bakalım bu takım o aşka karşılık verebilecek mi?


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Fenerbahçe Basketbol Yapılanması ve Obradovic

Mehmet Topal: Örümcek Adam

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More