Falcao: El Tigre

Falcao Resmen Galatasaray'da!

Adı ilk olarak gündeme geldiğinde, transferi hayal gibi görünüyordu. Günler geçtikçe ihtimaller kuvvetlendi. Ve sonunda o hayal nihayet gerçeğin kadim dostu oldu. Evet; Radamel Falcao’dan bahsediyoruz.

Milan Baros, Didier Drogba, Bafetimbi Gomis daha eskilere gidecek olursak Mario Jardel… Galatasaray hep marka santraforları tercih etti. Hepsinde de karşılığını bir şekilde almayı başardı. Kimisi takımın genel durumundan dolayı bireysel performansını taçlandıramamış olsa, kimisi rekorlar kırıp takımın seviyesini yukarıya çekti. Gerçek olan şuydu ki; Galatasaray, her zaman kafalarda soru işareti bırakmayacak bir golcüye ihtiyaç duyuyordu. Hatta kendine böyle bir kültür oluşturmuştu. Bu trendin son halkasındaki isim ise Radamel Falcao oldu.

”Falcao, Galatasaray’a neler katabilir?” sorusunun birden çok cevabı var. Bunlarda ilki şüphesiz ki psikolojik avantaj. Böylesine kalibreli oyuncuların transferi çoğunlukla medya önünde gerçekleşir. Süreç uzadıkça uzar, taraftarın sabrı sınanır. Günlük haberlere göre taraftarın motivasyonunda inişler çıkışlar yaşanır. Zaman zaman sinirlere hakim olamayıp sonradan çok pişman olunacak laflar bile edilir. Hepsinin ortak yanı tutkudur. Taraftar yıldız futbolcuyu takımında görmek ister. Maddi durum onlar için her zaman ikinci sırada gelir. Dedik ya; Galatasaray kendisine bir kültür oluşturma yoluna gitti. Nasıl ki en önemli sezonlarında kalesinde yabancı bir kaleci vardı, işte santrafor mevki için de benzer durum söz konusu. İstisnalar olsa da büyük resim bize üzerinde tartışılmayacak bir golcünün varlığını takımda hissetmenin, camia için bir ritüelin gerçekleşmesiyle eşdeğer olduğunu söylüyor.

Falcao’ya sahip olmak yalnızca Galatasaraylıların motivasyonunu yükseltmekle kalmayacak; rakip takımlar ve taraftarları üzerinde de  zihinsel bir bariyer yaratacak. ‘Falcao çapındaki bir oyuncu gol pozisyonuna girdiğinde kaç kez bu fırsatı ıskalar?’ sorunun cevabı aynı zamanda rakiplerin ne kadar demoralize olabileceğini de bize gösterecek. Bilhassa Türkiye Ligi gibi basit hataların sıkça yapıldığı, oyuncuların fundamental olarak nispeten eksik olduğu bir ligde bu durum büyük fark yaratacak.

Kabaca bu transferin zihinsel boyuttaki etkileri böyle. Tabii meselenin bir de teknik yönü var. Galatasaray, son iki sezonda şampiyonluk kupasını elde ederken ligde çok büyük bir kadro gücüne sahip değildi. Üstüne üstlük Teknik Direktör Fatih Terim’in elinde sıfırdan oluşturulmuş ya da zaman içerisinde dönüştürülmüş bir kadro da yoktu. Kısa vadede deyim yerindeyse günü kurtaracak önlemler alınarak, belli başlı mevkilere takviyeler yapılıp, tüm yük teknik direktörün meziyetlerine bırakıldı. Bu konudaki maharetleri herkes tarafından Fatih Terim de kendisinden bekleneni yapıp, gemiyi başarıyla karaya yanaştırdı.

Bu sezona gelecek olursak her şeyin çok farklı olacağını söylemek mümkün. Geçtiğimiz sezonun ocak ayında başlayan değişim rüzgarı, bu transfer döneminde de devam etmekte. Ve bu kez işin başındaki teknik direktör, kendi oynatmak istediği futbola uyacak isimleri kadroya dahil etmekte. Bu noktada Galatasaray’ın problemlerini irdelediğimizde ön plana çıkan mevki, dinamizm problemi olan, skora katkısı sınırlı ve güçlü bir duruşu olmayan orta saha gibi görünmekte. Günümüz futbol dünyasında gücün, özellikle orta saha bölgesindeki mevkiler için olmazsa olmaz bir gereklilik olduğu gerçeği bir yana dursun; Galatasaray’ın sahaya yansıtmak istediği oyun anlayışında bu mevkinin rolü tahmin edilenden de fazla.

Falcao Monaco formasıyla

Sezon sona erdiğinde herkesin kafasında tek bir düşünce vardı o da, Galatasaray’ın orta sahasını yeniden şekillendirmesiydi. Nitekim bu bölgede yapılacak değişiklikler Galatasaray’ın hücum gücünü ve santrafor transferinin etkisini direkt olarak etkileyecek nitelikte olacaktı. Radamel Falcao, dünyanın en önemli golcülerinden biri olmasının yanı sıra; sırtı dönük oyundaki kalitesi, yaptığı koşular ve pas organizasyonlarındaki rolüyle bulunduğu takımın oyununu direkt olarak etkileyebilecek bir futbolcu. Galatasaray’ın bu sezon kadrosuna kattığı Ryan Babel ve halihazırda kadroda bulunan Feghouli gibi oyuncular, Falcao’dan alınacak verimliliği maksimuma taşıyacak özelliklere sahip.

Diagne gibi statik ve oyunu aklıyla oynamaktan uzak bir golcüyle bile Galatasaray kanat oyuncularının neler yapabildiği görüldükten sonra; Falcao’nun formda bir Babel, kariyerinin zirvesinde bir Feghouli ve arkasında onu süpürebilecek orta sahaların varlığında top kaybı yapma korkusunu minimuma indirecek bir Belhanda ile yakalayacağı uyumun nelere yol açacağını söylemeye gerek yok sanırım. Önde oynamayı seven iki stoperin varlığında, bilhassa da iç saha maçlarında rakip sahaya yıkılmış bir oyunda Falcao’nun kolaylıkla yüksek gol sayılarına ulaşacağını ön görmek pek de zor olmasa gerek. Ancak Falcao’nun asıl katkısının atacağı gollerden ziyade, takım oyununa olacağı kanaatindeyim. Sahip olduğu bitiriciliğin yanı sıra arkasındaki oyuncularla yakalayacağı uyum ve onlara açacağı alanlar şüphesiz ki Galatasaray’ın akışkan bir oyun oynamasında anahtar bir rol üstlenecektir.

Bu transferin elbette ki bir de pazarlama tarafı ve network oluşturma boyutu var. Dünya çapındaki oyuncuları kulübe getirip üst düzey platformlarda onlardan performans almanın şöyle de önemli bir tarafı var ki o da, oyuncunun burada yakalayacağı duygusal bağ, ilerleyen yıllarda yapılacak futbolcu transferlerinde ve yapılacak ticari anlaşmalarda takımın marka değerine önemli bir katkı sağlayacaktır. Şayet doğru bir planlama yaptıysanız, iyi işleyen bir yapıda Falcao kalibresindeki oyuncular ile yaptığınız ve yapacağınız anlaşmalar ömür boyu hatırlanarak, fayda sağlayacak yatırımlar olarak tarihte yerini alacaktır.

Özetlemek gerekirse, bir yanda Galatasaray’ın deneyimleri ve geçen sezon özellikle Şampiyonlar Ligi’nde hissedilen kaliteli golcü eksikliği, diğer yanda Falcao’nun beklentilerine cevap verecek bir maaşla tıpkı bugüne dek yapmış olduğu gibi üst seviyede bir yarışmacı karakter ortaya koyması… Bu iki durum bir araya geldiğinde ortaya ‘kazan-kazan’ prensibine dayalı bir ilişkinin çıkmaması için hiçbir sebep yok.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir;

2019-2020 Sezonu Galatasaray Orta Sahası

Güzel Gollerin Adamı: Dennıs Bergkamp

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More