Çözüm Üretmek

Bugün izlediğiniz Manchester City takımı Pep Guardiola’nın kariyerinde karşılaştığı bütün zorlukların çözümlerinin bir toplamı…

Pep Guardiola şimdiye kadar La Liga, Bundesliga ve Premier League’de çalıştı. Bu liglerde de rakibi olan teknik direktörler onu alt etmek için çeşitli yöntemler geliştirip, kendisine sorun çıkardılar. Pep de bunları her zaman çözülmesi gereken problemler olarak ele aldı ve bunlara çözümler üretti. Herkesin gözünün önünde kendisini daima geliştirdi; oyun felsefesi değişmedi, ancak rakiplerini alt etmek için çalıştırdığı takımlarda sürekli ayarlamalar yaptı. Messi, Lahm, Ederson, bu yaptığı ayarlamaların anahtar parçaları.

Messi

 

Sahte 9

Messi’yi sahte 9 rolünde kullanarak hem uçtaki üçlüden ortasındaki oyuncuya orta sahayı destekletti ve orta sahada adam fazlalığı sağladı, hem de rakip stoperlerin birini onunla beraber ileri çıkmasını sağladı. Bu şekilde rakip savunmanın bıraktığı boşluklara da kanat forvetleri girdi. Rakip savunmaların pozisyonunu bozarak, onları dengesiz yakalayıp istediklerini elde ettiler.

Lahm

Beklerin Orta Sahayı Desteklemesi

Rakiplerin savunmayı geride kurup kontra için beklemesi, Pep’in en büyük sorunlarından biriydi. Rakipler savunmayı geride kurup kontra kovalamaya çalışıyorlardı. Kaliteli takımlar bunu yaparak Pep’e karşı başarılı oldular. Pep bunu aşmak için oyun kurulumunda full bekleri kanat yerine orta sahada sahte bek olarak kullanmaya başladı, böylelikle o oyuncular, top kaybında savunmaları gereken bölgeye daha yakın oynamaya başladılar. Bu şekilde rakiplerin kontra denemelerini hücum daha olgunlaşmadan kestiler. 

Ederson

 

Ön Alanda Baskıyı Kırmak

Almanya’da Klopp, Tuchel gibi ön alanda baskı yaptıran teknik direktörler ile karşılaştı. Premier league’de Klopp tekrar başına bela oldu ve buna ek olarak Pochettino’yu da önde baskı yaptıran teknik direktörlere örnek gösterebiliriz. Buna karşılık Bayern’de Pep, Boateng ve Alonso gibi derinlemesine oynayabilen stoperler ve defansif orta sahalar kullandı, ama onlar bile baskı altına alınabiliyorlardı. Ancak kaleciyi baskı altına alamazlardı, Ederson. Eğer rakipler Manchester City oyuna başlayacakken takımı baskı yapması için öne çıkartırlarsa Ederson topu direkt olarak rakip yarı sahada ve boşta olan kanat forvetler ya da santrafora gönderebilecek kadar iyi bir ayağa sahip. 

Manchester City’de beklerin orta sahada kullanılmasını Delph ve Walker’ın orta sahada kullanılması ile görüyorsunuz. Jesus ve Agüero’nun sahte 9 rolündeki oyunu ile de Sane ve Sterling’in onların boşalttığı alanlara girip attıkları golleri görüyorsunuz.

Sonuç olarak bugün izlediğiniz Manchester City takımı Pep Guardiola’nın kariyerinde karşılaştığı bütün zorlukların çözümlerinin bir toplamı. Manchester City takımı Pep Guardiola’nın kariyerinde oynattığı futbolun zirve noktası.

 

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More