Bundesliga’da Bir Bölgesel Amatör: Çağlar Söyüncü

SC Freiburg Formasıyla Bundesliga'da İki Sezonu Geride Bırakmış Bir Oyuncunun Analizi

Çağlar Söyüncü. Bölgesel Amatör Ligi’nde oynarken U18 Milli Takıma, Birinci Lig’de oynarken A Milli Takım’a, oradan da Bundesliga’ya uzanan bir başarının kahramanı.

Çağlar Söyüncü futbola forvet olarak başladı, dört yıl gol attı. Üç yıl da orta saha oynadı, gol attırdı. Profesyonel kariyerinde ise bir defans oyuncusu ve takımının gol yemesini engelliyor. Tekniğini farklı mevkilerde oynamasına, iki ayağını kullanmasını ise bir buçuk yıla uzanan bir sakatlığa borçlu. Herkesin “olmaz, henüz değil” dediği zamanlarda olmazı olduran bir oyuncu. Kariyerindeki ani sıçramalar sayesinde çok kısa sürede Bölgesel Amatör Lig’den Bundesliga Yılın Onbiri’ne seçildi ve daha şimdiden A Milli Takım’ın değişilmezleri arasına girdi. Bizim bu makaleyi yayınladığımız günlerde ise birçok büyük takıma transferi konuşuluyor ve Altınordu FK Başkanı Özkan kendisinin Arsenal ile anlaşmak üzere olduğunu duyurdu.

Çağlar Söyüncü Arsenal ile anlaşmak üzere. Arsenal bizden genç takım bilgilerini istedi. Transfer olursa oradan da para kazanacağız.

Seyit Mehmet Özkan

Bölgesel Amatör Lig’de oynarken Altınordu tarafından gelişimi sürekli takip ediliyordu. Ancak onu izleyen sadece Altınordu değildi. Fatih Terim vakti zamanında İkinci Lig’den A Milli Takım’a çağırdığı Vedat İnceefe U18 Milli Takım Sorumlusu olarak Çağlar’ı izlemiş, beğenmişti. Daha sonra Altınordu’ya dönen Çağlar, tıpkı etkilediği İnceefe’nin zamanında yaptığı gibi yine Fatih Terim’i etkiledi ve alt ligden A Milli Takım’a yükseldi. Euro’16 için 23 kişilik kadroya giremedi ancak zaten onu takip eden Avrupalı kulüplerin iştahı iyice kabarmıştı. Beşiktaş, Leverkusen, RB Leipzig, Lazio, Valencia ve Freiburg…

 

Çağlar Söyüncü / Altınordu

 

Çağlar Freiburg’un yolunu tuttu. İyice düşündü, araştırdı ve kendisi için en doğru kararın bu olduğuna karar verdi.

Freiburg’u araştırdığımda gerçekten Avrupa’daki Altınordu gibi olduğunu gördüm. Genç oyuncuları yetiştirip daha iyi yerlere götürmeyi amaç edinen bir kulüptü ve bu da gelişimim için uygun adres olduğunu gösteriyordu.

Yeni hocam Christian Streich ile bir saat oturduğumuzda kendisine “Kulüpler anlaşırsa ben direkt buradayım” demiştim.

Çağlar Söyüncü

Freiburg gerçekten Çağlar’ın da kanaat getirdiği profilde bir takımdı. Teknik Direktör Christian Streich altyapılarda görev almış bir hocaydı. Kulübün misyonu da bu doğrultuda çizilmişti. Fütursuzca “ligde kalmak, devlerle kapışmak” gibi romantik hedefler yoktu. Amaçları taraftarlarına başka zevkler sunmaktı, futbol dünyasına yeni yıldızlar sunma zevki… Çağlar’ı da bu misyonun bir parçası olarak transfer ettiler. Birinci Lig’de henüz ilk tam yılını ancak doldurmuştu ki Freiburg kendisi için 2.5 milyon euro ve geleceğe yönelik bazı bonusları ödemeyi kabul ederek kendisini transfer etti. İki yıl önce Bölgesel Amatör Lig’de forma giyen Çağlar Söyüncü ilk haftada oynanan Hertha Berlin maçından itibaren de Freiburg’un değişmez oyuncusu olacaktı. İki yıl içerisinde BAL’dan Bundesliga’da ilk on bir oyuncusu olma hikayesi… Hikayenin en vurucu kısmını ise henüz ilk sezonunun sonunda Sezonun En İyi Takımı‘na seçilerek yazdı Çağlar.

 

2017/18 sezonunun sonunda Bundesliga’da ikinci yılını doldurdu. Bu sezonun başında yine bazı kulüpler tarafından istendiğinde, bir yıl daha Freiburg’da kalacağını belirtti kulübüne ve kulübü Alman gazetelerine tam boy ilanlar verdi, “Hiçbir para bu sezon Çağlar’ı sattırmayacak”. Başarılı geçen bir ilk sezonun ardından ikinci sezonu da geride bıraktı. İlk sezon dudak uçuklatan Çağlar’ın bireysel istatistikleri ikinci sezon biraz düşmüş durumda. Ancak yine de arada belirgin farklar yok. Çağlar istikrarlı bir oyuncu olduğunu kanıtlamasına rağmen Freiburg’un bu sezon biraz daha kötü bir form ortaya koyması kendisinin istatistiklerini de etkilemiş diyebiliriz.

 

Veri: Squawka / Infografik: Mustafa Akbaş

Çağlar yapı olarak elit seviyelere çıkabilecek bir modern defans oyuncusu. Tarz ve yapı olarak David Luiz’den esintiler sunuyor oyunuyla. Aman aman bir hızı olmamasına rağmen gayet çevik oluşuyla ani dönüşler gerçekleştirebiliyor. Ancak Çağlar’ı elit seviyelere çıkarabilecek özelliği şüphesiz geriden oyun kurma becerisi. Oyun görüşü yüksek bir futbolcu ve hızlı bir şekilde topu ayağından çıkarabiliyor. Gerek duyulduğunda topla beraber orta saha civarlarına kadar katedebilmesi ve isabetli paslarının üstüne, kendisinin solak sanılmasını sağlayacak kadar sol ayağını kullanabilen sağ ayak orijinli bir stoper olması onun değerini katlayan etmenlerin başında geliyor. Sol ayağını etkili kullanmasının bir diğer artısı ise son yıllarda değeri artan, az bulunan sol stoper oynaması. Zaten kendisinin fark yarattığı etmenler bunlar. Tüm bunlar sayesinde kendisi önce Freiburg’un yolunu tuttu, değerini katladı ve şu an adı Arsenal ile anılıyor durumuna geldi. Kendisiyle yakın zamanlarda (6 ay), yakın bonservis bedeliyle bir transfer gerçekleştiren aynı jenerasyondan Ahmet Çalık ise olduğu yerde saymaya devam ediyor.  Hava toplarında da zaman zaman etkili olabilen bir stoper olmasına rağmen kendisini geliştirmesi gereken bir konu.

Ancak pek tabi genç bir oyuncu olarak Çağlar’ın en büyük zayıf yanı pozisyon alma becerisi. Zaman zaman bire birde eşleştiği rakibini kaçırmasına, gol pozisyonlarına girmesine sebep olan hatalar yaptı geride bırakmak üzere olduğumuz iki sezonda. Fakat bu geliştirilemeyecek bir özellik değil şüphesiz. Oyun zekasının da yüksek olduğunu düşünürsek tecrübe kazandıkça bu konuda daha iyi olacaktır. Aynı zamanda maç içinde konsantrasyon kaybı yaşayıp oyundan düştüğü zamanlar da oluyor. Fakat bunun hakkında yorum yapmak zor iş, zira Freiburg bu sezon oynadığı oyunla küme düşme potasının oralarda dolaşıyor. Sürekli rakiple karşı karşıya kalan, takımı kötü oynayan bir stoperin konsantrasyon kaybı yaşaması olası bir durum. Bu açıdan Çağlar’ı en azından liginin orta-üst sıra seviyesindeki takımlardan birinde izlemeden yorum yapmak net sonuçlar vermeyebilir.

Olası transferine değinmek gerekirse, Arsenal’e transferi kendisi için en doğru tercih olmayabilir. Premier Lig, Çağlar’ın uyum sağlayabileceği bir lig olsa da Arsenal geriden oyun kurabilen, genç stoperler barındıran bir takım. Dahası gündemlerindeki tek stoper de Çağlar değil. Açıkçası Çağlar yine Premier Lig takımlarından Liverpool, Everton gibi takımlara daha çok uyabilir ve daha kolay forma şansı bulabilir. Özellikle de Lovren’in yerine hızlı ve çevik Van Dijk ile beraber çok uyumlu bir çift olabilirler stoper tandeminde.

Yazarın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More