Bonservissiz 20 Oyuncu – Bölüm 2

Plase Scouting iftiharla sunar.

İlk yazıda bonservisi boşa çıkacak olup da Süper Lig için uygun olduğunu düşündüğümüz 10 hücum oyuncusunu sizlerle paylaşmıştık. Bu yazıda ise savunmacılar var.

Süper Lig’de geçmişe doğru bir yolculuğa çıktığımızda kulüplerin, savunmalarındaki problemleri çözebilmek için yabancı oyunculara milyon eurolar ödediğini ancak beklenen katkıyı alamadığını hatırlayabiliriz. İsim olarak herkesin bildiği pek çok oyuncu geldi ligimize; ancak sahada gösterdikleri performanslardan çok, aldıkları maaşlar, yaptıkları çetrefilli sözleşmeler konuşuldu.

Kulüplerimizin içinde bulundukları mali imkansızlıklardan ilk yazıda da bahsetmiştik. Süper Lig takımlarında hücum oyuncuları kadar savunma oyuncularında da kendi sistemine cuk oturacak oyuncuyu bulmak, takım için kilit oyuncu denilebilecek oyuncuları düşük maliyetlere takıma katmak önemli. Bu doğrultuda, halihazırda okumakta olduğunuz yazıda, Avrupa’nın nispeten daha az takip edilen lig ve takımlarından 10 savunma oyuncusu bulacaksınız.

Claudio Ramos: 28 yaşındaki Portekizli kaleci, Portekiz Liga NOS ekiplerinden Tondela’da forma giyiyor. Oynadığı takım nedeniyle çok fazla göz önüne çıkmayan, takımını bir sezonda belki 20 kere ipten alabilen, 18/19 sezonunda da takımını tek başına kümede tuttuğunu söylesek kimsenin hayır diyemeyeceği muhteşem bir kaleci Claudio Ramos. İş ahlakı ve bilinci, oyun içi konsantrasyonu, takım arkadaşlarını yönlendirip yüreklendirebilmesi mükemmel seviyede. Sözleşmesi sezon sonunda bitiyor ve 8 senedir formasını giydiği Tondela’ya veda edip hak ettiği kulüplere doğru yola çıkması gerekiyor.

Timon Wellenreuther: 24 yaşındaki Hollandalı kaleci, Hollanda Eredivisie’de Willem 2 takımının formasını giyiyor. Ligimizde forma giyen kalecilerin yaptıkları hataları izledikçe Timon gibi kalecilerin ligimize gelmesini daha çok istiyorum. Karlsruhe’nin altyapısından yetiştikten sonra Schalke U19’a transfer oldu ve orada profesyonel olmasına rağmen kariyerindeki en büyük sıçramayı Hollanda ekibi Willem 2’de yaptı. Ona verilen sorumluluğu o da en iyi şekilde değerlendirdi ve sezon sonunda çok daha iyi bir takımda yola devam edebileceğini gösterdi.

Timon Wellenreuther save ile ilgili görsel sonucu

Ramos ve Wellenreuther gibi iki kaleciyi bonservissiz alma imkanı varken bunu Süper Lig kulüplerinin değerlendirmesi gerekir.

Dominik Furman: 27 yaşındaki Polonyali ön libero, Polonya Ligi Ekstraklasa ekiplerinden Wisla Plock takımının formasını giyiyor. Onun oyun içindeki takımına etkisine hayranım. O tam bir modern futbol ön liberosu. Oyun içinde o kadar farklı yerlerde görebiliyoruz ki onu bu adam buraya nasıl gelmiş dedirtiyor. 19/20 sezonunda 26 lig maçında 6 gol 6 asist, 18/19 sezonunda da 36 lig maçında 6 gol ve 8 asist ile oynadı. Onun eksik bir yönünü bulmak gerekirse vücudunun çevikliğinin az olması söylenebilir. Furman’ın sözleşmesi bitiyorken ve daha büyük bir kulübe gitmek istediğini açıklamışken Süper Lig kulüpleri neyi bekliyor acaba? Onun 90 dakika oynadığı bir maçı izleyip de oyuncuyu beğenmedim diyen birini bulmadım.

Jadson: 28 yaşındaki Brezilyalı stoper, Portekiz Liga Nos ekiplerinden Portimonense’de forma giyiyor. Portimonense ile 19/20 sezonu aslında onun için çok talihsiz geçiyor. Birbirinden yetenekli bir oyuncu grubu var ancak bu grup bir araya geldiğinde bir takım oluşturamadığı için takım büyük ihtimalle küme düşecek.

jadson portimonense ile ilgili görsel sonucu

Lider karakterli bir stoper olan Jadson’un yeteneğine göre Süper Lig’deki her takımda oynayabileceğine inanıyorum. Eski Beşiktaşlı Marcelo ile oyun özellikleri %99 uyuşuyor ve onun kadar yetenekli bir stoper. Kulübüyle sözleşme uzatmaya yanaşmıyorken onu transfer etmek çok mantıklı bir hamle olur.

Pol Garcia Tena: 24 yaşındaki İspanyol stoper, Belçika Ligi ekiplerinden STVV’de forma giyiyor. Kariyerine Barcelona altyapısında başladıktan sonra A takıma yükselmeden Juventus altyapısında transfer olmuştu. Juventus’ta geçirdiği senelerde birçok İtalyan kulübüne kiralık gitti ancak Juventus’ta hem onun kendinden beklediği hem de Juventus’un ondan beklediği gelişimi gerçekleştiremedi. Belçika ekibi STVV onun için büyük bir şans oldu ve STVV sayesinde geç de olsa oyun profili oturdu, defansif yetenekleri gelişti ve oyun içinde zihinsel olarak daha güçlü bir oyuncu haline geldi. Hızı, oyun içindeki soğukkanlılığı ve top kapma-top kesme-top çalma becerileriyle değerli bir stoper haline geldi. Solak bir stoper oluşu da onu diğer stoperlerin önüne çıkaran bir detay.

Calvin Verdonk: 22 yaşındaki Hollandalı sol bek, 19/20 sezonunu Twente’de kiralık olarak geçiriyor. Bonservisi bir diğer Hollanda ekibi Feyenoord’da. Bu sezona kadar doğru dürüst bir profesyonel kariyeri olmamasına rağmen Verdonk 19/20 sezonunda kirada olduğu Twente’de işin hem savunma kısmında hem de hücum kısmında önemli sorumluluklar aldı. Çıktığı 22 Eredivisie maçında 1 gol atıp 2 de asist yapmayı başardı. Kariyer gelişimi hakkındaki kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırdı ve artık daha itibarlı bir kulüpte forma giymesi gerektiğini gösterdi.

Carraça: 27 yaşındaki Portekizli sağ bek, Portekiz Liga NOS ekiplerinden Boavista’da forma giyiyor. Kariyer gelişimini beklenenden daha geç bir zaman diliminde gerçekleştirmiş olmasına rağmen Carraça 19/20 sezonunda Boavista ile gösterdiği performans ile daha yüksek seviyelerin oyuncusuyum diyor. Bu sezon birçok farklı mevkide hep aynı istikrarlı performansı göstermeyi de başaran Carraça, Süper Lig’deki takımlar için iyi bir joker oyuncu olacaktır eğer ki kulübede oturacaksa da. 19/20 sezonunda orta sahanın sağında, sağ kanat beki olarak, sağ bek, merkez orta saha, ön libero ve sol bek olarak oynadı. 20 Liga NOS maçında 2 gol atıp 2 de asist yaptı. Ayrıca sezona da takımda kaptan olarak başlamıştı. Zihinsel olarak da takımına artı bir etki ettiğini söylemek yanlış olmaz.

Damil Dankerlui: 23 yaşındaki Hollandalı sağ/sol bek, Hollanda Eredivisie ekiplerinden Willem 2’de forma giyiyor. Willem 2’nin sisteminin santraforlara yaptığı katkıyı hepimiz biliyoruz ama aynı sistem çok iyi bek oyuncularının da çıkmasına olanak sağlıyor. Dankerlui de 90 dakika boyunca hücuma çıkmayı seven, saha içinde dayanıklılık ve konsantrasyon seviyesi yüksek ve işin savunma kısmında da takımına göre pozisyon almayı bilip ters kademelere girebilen bir bek. Kariyer gelişiminde bir sonraki durağının Süper Lig olmasını isterim.

Paul Lasne: 31 yaşındaki Fransız ön libero, Fransa Ligue 1 ekiplerinden Brest formasını giyiyor. Onun oyunu yaşı ilerledikçe olgunlaştı ve doğru oyun dinamiklerine oturdu. Uzun süreli bir Montpellier kariyeri sonrası, bu sezon Lig 1’e yükselen Brestle de çok verimli bir sezon geçiriyor. Rakibi kovalar, rakibi bozar, rakibe 90 dakika pres yapar, topu kaptığında takımını atağa çıkarabilmek için doğru pası arar, oyununda pas hatası yapmamaya özen gösterir. Kariyerinin son demlerinde onu Süper Lig’de izlemek büyük keyif verecektir.

Stijn Wuytens: 20 yaşındaki Belçikalı stoper/ön libero, Hollanda Eredivisie’de AZ Aalkmaar takımının formasını giyiyor. Oyun deneyimi yüksek ve oyun bilgisiyle takım arkadaşlarını savunma yaparken yönlendirebilecek bir stoper. Kariyeri boyunca çok fazla göz önüne çıktığını söylemek zor ancak onun kendi işini layıkıyla yaptığını can-ı gönülden söyleyebilirim. Fiziksel veya zihinsel olarak da bir eksiği olmayan, Türk taraftarların onu seveceğinden emin olduğum, defans anlamında joker bir oyuncu Wuytens.

 

Yazının 1. Bölümü: Bonservissiz 20 Oyuncu – Bölüm 1


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Umudun Kara Kısa Yolculuğu: Laurie Cunningham

Merseyside Savaşları

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More