Bir Konya Hikayesi – Konyaspor Analizi

Geçtiğimiz yıllarda Aykut Kocaman birlikteliğiyle bir Anadolu takımına göre ciddi başarılara imza atan yeşil beyazlıların 2019-20 sezonu öncesideki yeni transferleri ve taraftarların takım hakkındaki düşünceleri…

Konyaspor transfere yavaş giriş yapan takımlardan biri oldu. Bu yazıda Konyaspor’un üç transferi, Marin Anicic , Alper Uludağ ve Riad Bajic hakkında değerlendirmeler yapacağım, bir de bunlara ek olarak Konyasporlu taraftarların en unutamadığı, en çok üzüldüğü bu sezon beklentileri nelerdir onlara değineceğiz.

Marin Anicic

17 Ağustos 1989 doğumlu Marin Anicic Bosna Hersek’te HSK Zrinjski Mostar takımının altyapısında futbola başladı. 1 Temmuz 2008 yılında profesyonel olan Anicic, HSK Zrinjski Mostar takımı ile futbol dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Burada geçirmiş olduğu 6 sene de piyasa değerini 7-8 kat birden artırdı. Sonrasında da Astana’nın yolunu tuttu. Bu sezon başı itibari ile de Konyaspor ile anlaştı. Şu an, güncel piyasa değeri 1.5 milyon Euro civarında gözükse de Aykut Kocaman – Ömeroviç birlikteliği sayesinde piyasa değerini daha da artıracağa benziyor. Bunu neden mi söylüyorum. Aykut Kocaman – Ömeroviç birlikteliği Bajic gibi, Milosevic gibi genç isimleri yetiştirerek Bosna Hersek milli takımına kazandırdı.

Marin Anicic’in Kariyeri

 • 2008-09 sezonu 16 maç
 • 2009-10 sezonu 26 maç
 • 2010-11 sezonu 29 maç
 • 2011-12 sezonu 24 maç
 • 2012-13 sezonu 23 maç
 • 2013-14 sezonu 47 maç
 • 2014-15 sezonu 33 maç
 • 2015-16 sezonu 38 maç (Aralarında Şampiyonlar Ligi’nde yapılan maçlar da var)
 • 2016-17 sezonu 34 maç
 • 2017-18 sezonu 39 maç
 • 2018-19 sezonu 27 maç

Ayrıca Astana ve HSK Zrinjski Mostar takımları ile çok sayıda Avrupa Ligi maçına da çıkan Anicic, bunların yanında Bosna Hersek milli takımı ile de 1 maça çıkarak kariyerinde toplam 339 maça çıkıp 28553 dakika görev yaptı. Bu maçlar sırasında 16 gol, 11 asist istatistiklerine ulaşan Anicic, kariyerinin başlarındaki fazla sarı kart görme problemini de son yıllarda aşmış gibi görünüyor. Anicic’inin takıma katılmasıyla Konyaspor 2019/2020 sezonunda son 2 sezondur önlem alamadığı tandem karmaşasını aşacaktır. Ek olarak Fallou Diagne’nin sakatlığını atlatmasıyla Konyaspor iyi bir ikiliye sahip olacaktır.

Riad Bajic

Türk futbol severlerin yakinen tanıdığı bir isim Bajic. Asıl çıkışını Konyaspor’un 3. olduğu sezonda Aykut Kocaman ile yakalayan Bajic, sezon bitimiyle kulüp tarihinin rekoru olacak 5.5 milyon Euro bonservis bedeli ile Udinese’nin yolunu tuttu. Ardından kiralandığı Başakşehir’de geçirdiği 2 kiralık sezonun ardından bu sezon yeniden Aykut Kocaman’la kariyerinin en önemli çıkışını yaptığı Konyaspor’da bir araya geldi. Kuşkusuz ki Riad Bajic yine Aykut Kocaman’ın en büyük kozu olacak gibi görünüyor. 1.5 sezon önce düşme korkusuyla takıma Eto’o, Yatabare ve Jahovic’i katan Konyaspor istenilen etkiyi bu isimlerden alamadığı gibi dönemin yönetimin yanlış maaş politikası ile baya zorlanmıştı. Bu sezon Aykut Kocaman’ın raporu doğrultusunda Jahovic ve Yatabare’yi elinden çıkaran Konyaspor, Aykut Kocaman’ın sistemini çok iyi tanıyan Bajic’i yeniden kiraladı. Arkasına da gelecek adına çok güvendikleri Erdon Daci ve Mücahit Can Akçay gibi isimleri yerleştiren Konyaspor, bu sezon hücum gücü anlamında kağıt üzerinde çok güçlü görünmese de sistemi tanıyan bu isimler sayesinde güzel işlere imza atacaktır diye düşünüyorum.

Sezon başı kampını çok iyi değerlendiren Bajic, özellikle iç saha maçlarında çok etkili bir silaha dönüşecektir. Önceki döneminde Rangelov ile iyi bir ikili olan Bajic, bu sezon Aykut Kocaman’ın nasıl bir sistem benimseyeceğini tam olarak bilemesek de hazırlık maçlarındaki görüntüye göre Ömer Ali ile iyi bir ikili olacağa benziyor.

Alper Uludağ

İlk 2 transfere göre adı daha az duyulan bir isim Alper Uludağ. Geçen sezon 2. yarıda takıma katılan Zuta özellikle ofansif anlamda çok sönük kalınca böyle bir tercihte bulundu Konyaspor. Yerli statüsünde olmasının da etkisi ile Alper, Ferhat Öztorun ile tatlı bir forma rekabetine girecektir. Alper, Ferhat’a göre oyunu biraz daha ilerde kabul eden ve boş alan bulduğu zaman iyi bindirmeler yapıp isabetli orta yapma özelliğine sahip bir oyuncu olarak dikkat çekiyor. Kendisi bunları geçen sezon Gençlerbirliği takımında sıkça yapan bir isimdi. PSV altyapısında yetişip Almanya’da futbola başlamış olduğunu da belirtmekte fayda var. Onu Türkiye’ye getiren takım ise Kayserispor. Ardından sırayla Trabzonspor, Akhisarspor ve Gençlerbirliği formalarını terletti. Geçen sezon 31 maça çıkan Alper 4 gol, 3 asist istatistiği ile oynadı. Bu sezon özellikle iç saha maçlarında Alper, Konyaspor adına etkili bir bek görüntüsü çizebilir. 2 sezon önceki Douglos – Skubic iki kenar bekinden sonra Konyaspor ilk defa bu kadar etkili 2 beke sahip. Alper’in neler yapabileceğini ilerleyen haftalarda daha iyi göreceğiz.

Konyaspor taraftarı ne düşünüyor?

Son zamanlar da özellikle Twitter’da Konyaspor taraftarları ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım taraftar transfer için acele edilmemesini gerektiğini düşünürken, diğerleri transfer konusunda geç kalındığını düşünüyor. Ben de bu konuda mini bir anket ile duruma göz atma fırsatı buldum. İtiraf etmeliyim ki anketteki cevapların bir kısmı beni çok şaşırttı. Aykut Kocaman ve ekibine güveniyor musunuz? Bu soruda ankete katılanların %68’i Aykut Kocaman’a güvendiğini belirtti. Aslında bu sorunun cevabı beni yanıltmadı. Çünkü Konyaspor’un taraftarları Aykut Kocaman’a güven konusunda çok sadakatli bir kitleye sahip.

Konyaspor bu sezon ligi kaçıncı sırada bitirir?

Genellikle 4.lük ve 5.lik konusu hakimken bir kısım taraftar da takımın ligi 10-14 sıra arasında bitireceğini düşünüyor.

Bu sezonki transfer politikasını doğru buluyor musunuz?

İşte verilen cevaplarla beni şaşırtan sorulardan biri. Gerek sosyal medyada gerekse de reel hayatta gözlemlediğim kadarı ile bu konuda aslında çok isyankar gözükmeseler de, bu soruya verilen cevapların %65’i ‘transfer politikasının yanlış olduğu’ yönünde

Bu sezon en güvendiğiniz futbolcu kim?

Bu soru aslında cevabı çok belli olan bir soruydu benim için, ama gelen cevapları görünce ne yalan söyleyeyim hem şaşırdım hem de sevindim. Çünkü ilk sırada Ömer Ali Şahiner yer alırken şaşırtıcı bir şekilde ikinci sırayı iki genç isim paylaşıyordu. Erdon Daci(21) ve Mücahit Can Akçay(21). Açıkcası, gençlere güvenmenin lüks sayıldığı bir zamanda onların ismini görmek beni çok mutlu etti. Üçüncü sırada ise Serkan Kırıntılı yer alıyordu. Serkan ve Ömer Ali gibi isimler belirli standartlara sahip oyuncular olduğu için onların bu ankette ilk 3’e girmeleri normal olsa da, takımda Jevtovic-Johnsson gibi isimler varken Mücahit ve Erdon ikilisini görmek Konyaspor’da artık taraftarların geleceği de düşündüklerini görmek adına sevindirici bir gelişme.

Kombine aldınız mı ? Aldıysanız hangi tribünden aldınız?

Bu soruya katılanların %48.8 i ‘Almadım’ cevabını verdi. Aslında sanırım bu sorunun cevabı şurada gizli. Konyaspor Kulübü kombineleri açtığı zaman doğu altta bir kısım kombine satışına kapalıydı ve geçen sene o tribünde yer alan taraftarlar bu durumda kombine alamadı ya da almak istemedi. Bu sorunun cevabını bilmek zor görünüyor. Ayrıca kombine alanlar sırası ile; doğu tribün, kuzey tribün, batı tribün, güney tribün diye sıralanıyor.

Konyaspor’un hangi noktalarda eksikleri var ve nasıl bir yol izlemesini isterdiniz?

Bu konu, yoruma açık bir konu ama taraftarların kızgın ve öfkeli olduğu konuların bazıları şunlar;

-Kaliteli ilk 11 oyuncunun yedekleri, genç ve çoğunun Konyaspor’un altyapısından yetişmiş olmasını isterim. Şu anki durumda ise kesinlikle çalım atmayı becerebilen ve aynı zamanda da takım oyunu oynayan bir kanat oyuncusuna ihtiyaç var.

-Forvet konusunda alternatif yaratılması gerekiyor. Kanatlara da oyunu çözebilecek bir transfer şart.

-Store politikaları değişmeli. İnsanlara maliyetlerinin çok az üstünde aksesuar, kıyafet ve diğer taraftar ürünleri sunulmalı. Marka bilinirliği ve değeri açısından ne kadar çok satış, o kadar avantaj. O açıdan diriliş forması gibi şık bir formayı 70-100 ₺ bandında satsalar satışların en az 4-5 katına çıkacağı kanaatindeyim. Basketbol branşına da önem verilmeli. Özellikle takıma abilik yapacak büyük oyunculardan 1-2 tane şart. Genç kadro için tecrübe kazanacakları bir ortam da oluşturulmalı. Yabancı oyuncu üzerine inşa edilen takımlar yok olmaya mahkumlar. Kombine fiyatlarının da gözden geçirilmesinde fayda var. 2 sene boyunca maraton altta kombine sahibiydim. Sigara içmediğim halde aşırı dumana maruz kalmak bir yerden sonra maçlara gitmemi iyiden iyiye engelledi. Saha içindeki fiyatlandırmalar çok aşırı ve stadyum içinde koridorlarda ve boşluklarda yeşil-beyaz ve Konyaspor değerlerini taşıyan unsur ve materyaller yer almalı. Argo ve sigaradan arındırılmış tribünler, eşimiz ve çocuğumuzla maçlara gelmemizi sağlayacaktır. Konyaspor’un basketbol maçlarına ailecek rahatça gidiyorken, futbol için aynı şeyi söyleyemiyoruz ne yazık ki. Bu yazılanları sonuna kadar okuyup notlarınızı aldıysanız bir Konyalı ve Konyaspor taraftarı olarak bizleri iyi günlerin beklediğini söyleyebilirim ve teşekkür ederim.

-Gruplar dışında kalan gerçek Konyaspor taraftarını tespit edip onlara sahip çıkma, kombine satışında öncelik verme konusunda eksik. Mesela, doğu alt B, C, E, F bloklar ilk kombine satışı başladığında kapalıydı. Aylardır kombine bekleyen gerçek taraftar birkaç saatte nispeten kötü yerlerden kombinesini aldı. An itibariyle bu bloklar doğu üste nispeten daha ucuza satışa çıktı. Yani, stadın en güzel yerleri üç büyük İstanbul takım taraftarlarına bırakılacak. Daha da bir şey demeye gerek yok!

Yeni stadyumda izlediğiniz ilk maç?

Bu konuda taraftarların büyük çoğunluğu ilk resmi maç olan Balıkesir Spor ile yapılan mücadeleyi belirtmiş. Geriye kalan kısmın büyük çoğunluğu da Türkiye-Letonya maçını.

En çok sevindiğiniz maç?

Bu soru aslında cevabı çok önceden belli olan bir soru olmasına rağmen taraftarlar da benimle aynı fikirdeymiş. Konyaspor taraftarının unutamadığı maç Ziraat Türkiye Kupası Finali’ndeki Başakşehir maçı olmuş.

En çok üzüldüğünüz maç?     

Cevabı bana göre Marsilya ile yapılan maç olsa da birkaç taraftardan Shakhtar Donetsk maçı cevabı gelmiş. O top direkten dönmeseydi ilk maçta 3 puan alıyorduk yazan bir kesim bile var, ki halılar da. Marsilya maçı Konyaspor taraftarında nasıl bir iz bıraktıysa Shakhtar Donetsk maçı da bende öyle bir iz bıraktı.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Bir Şehrin Rüyası: Akhisarspor (Bölüm 1)

Anadolu’nun Hükümdarı: Konyaspor

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More