Almanya’da Futbol Oynayan Potansiyelli Türkler

Göreceği ilgi doğrultusunda belki de bir yazı serisine dönüşecek olan bu araştırmada Almanya’da forma giyen, potansiyeli yüksek 7 Türk oyuncuya yer verdik.

Yeni futbolcular yetiştirme anlamında ülkemize biz kadar Almanya’nın da yarar sağladığını hepimiz biliyoruz. Almanya’daki alt yapılaşmanın doğruluğu sayesinde orada yaşayan gurbetçi ailelerimiz, çocuklarının futbolun içine girerek hayatlarını kurtarmalarını istiyor. Bunun sonucunda da Almanya’da hangi takıma bakarsanız bünyesinde illa ki Türk kökenli gençlerin olduğunu görüyorsunuz. Biz de buna istinaden ”scouting” konulu yazılarımızda nispeten daha az tanınan Türk gençlerine yer vererek sizleri de bilgilendirme kararı aldık. Beklediğimizin üzerinde bir ilgi görmesi halinde bunu bir yazı serisine dönüştürüp belki de farklı ülkelerdeki Türk kökenli futbolcuları da inceleme fırsatı buluruz. Şimdiden herkese keyifli okumalar.

1- Cihan KAHRAMAN

Cihan Kahraman

Doğum Tarihi: 08.10.1998

Mevki: Sol/Sağ Kanat

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Hertha Berlin

Berlin doğumlu olan Cihan, futbola da Berlin şehrinin takımlarından olan Union Berlin’in alt yapısında başladı. 2017 yılında 19 yaşındayken Union Berlin’in A takımına da yükseldi ancak Union Berlin kulübünde A takımda forma giyme fırsatı yakalayamadı. Kulüp onu Almanya’nın 4. Lig seviyesindeki bölgesel liglerde mücadele eden Union Fürstenwalde’ye kiralık olarak yolladı. 2018/2019 sezonunu burada geçiren futbolcu 28 maçta 8 gol atıp 10 da asist yapınca aslında insanların aşina olduğu bir futbolcu haline geldi ancak kiradan dönünce Union Berlin onun mevcut sözleşmesini uzatmama kararı aldı ve 2019/20 sezonu başlarken başka bir Berlin kulübü olan Berliner AK ile sözleşme imzaladı Cihan Kahraman. Berliner AK da aynı Union Fürstenwalde gibi Almanya 4. Lig’inde mücadele eden bir takımdı ancak durumu Türkiye gibi düşünmemek gerekir, futbolcuların gelişiminde bu kulüplerin önemli katkıları oluyor ve nitekim Cihan için de durum aynıydı. Almanya’daki sistemleşme sayesinde 4. Lig’in bile maçlarının tekrarlarını izleyebilme fırsatımızın olması sayesinde de Cihan’ın 2019/20 sezonundaki gelişimini görmüş oldum. Bu gelişimi gören sadece ben olmadım ve Hertha Berlin kulübü onu transfer etti. 2019/20 sezonunda Berliner AK ile 16 maçta 5 gol atıp 4 de asist yaptı Cihan. Artık Hertha Berlin için forma giyecek ve umuyorum ki ileride de adını sıkça duyacağımız bir futbolcu olacak. Saha içinde Cihan neleri iyi yapar diye soruyorsanız, kanat forvet kumaşı cidden çok değerli bir futbolcu. Topu hem ayağına isteyerek hem de defans arkasına koşular yaparak topla buluşabiliyor ve doğru aksiyonlara girebiliyor Cihan. Ceza sahası dışından etkili ve sert şutlar çekebilmesinin yanında topu sağ ayağına çektiği zaman da ceza sahası içinde de önemli bir bitirici haline geliyor. Topu kontrolüne kolayca alabiliyor ve bileklerini topu yönlendirmede çok iyi kullanıyor.

 

2- Emre AYTUN

Turkish Footballers on Twitter: "Emre Aytun || 19 || Sol bek ...

Doğum Tarihi: 26.01.2000

Mevki: Sol Bek

Kullandığı Ayak: Sol

Kulübü: Kulüpsüz

Hannover doğumlu olan 20 yaşındaki Emre Aytun, futbola da Hannover 96 kulübünün altyapısında başladı. Hannover 96 kulübünde kademeli olarak alt yaş kategorilerinde yükselme fırsatı buldu ve 2019/20 sezonunda da Hannover 96’nın 2. kulübünde forma giymeye başladı. Üstte Cihan’ı anlatırken bahsettiğimiz gibi Hannover 96’nın 2. kulübü de Almanya’da 4. Lig seviyesinde mücadele eden bir takım. Emre de kulübün düzenli ilk 11 oynayan bir futbolcusu. 2019/20 sezonunun genelinde sol bek, bazı maçlarda da sol kanat olarak forma giyen Emre, çıktığı 21 maçta 3 asist yapıp 4 de sarı kart gördü. Milli takım tercihi olarak 17 yaşındayken Türkiye’yi seçtiğini açıklayan Emre, Türkiye U-18 ve U-19 Milli Takımları ile maçlara çıktı. 2019/20 sezonu sonunda Hannover 96 kulübü onunla olan sözleşmesini uzatmama kararı aldı ve Emre Aytun serbest statüdeki bir futbolcu haline geldi. Hücum yönünün savunma yönüne göre daha iyi bir bek olduğunu düşündüğüm Emre’nin hala net çizgilerle belirlenmiş bir oyun profilinin olmamasını da katılacağı kulüp bir avantaja çevirebilir. Gelişim ve değişim anlamında hala önünde uzunca bir süre olan Emre’nin teknik anlamda insanları etkileyebilen bir bek olması onu değerli bir alternatif haline getiriyor. İşin savunma kısmında ters kademelere daha çok girmesi için antrenmanlar yaptırılabilir çünkü hızını sadece hücuma çıkarken değil, takım savunma yaparken de kullanabilmeli. 2020/21 sezonu başlamadan önce umarım onun için en hayırlı olan takımla anlaşır.

 

3- Kaan KURT

Arsenal and Chelsea eye full-back Kaan Kurt, 18… who plays for ...

Doğum Tarihi: 21.12.2001

Mevki: Sağ Bek

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Borussia Mönchengladbach

Almanya’nın Moers kentinde dünyaya gelen Kaan 2014 yılında Borussia Mönchengladbach’ın altyapısında katılmış. 2019/20 sezonunda Mönchengladbach’ın 2. takımına yükselerek Cihan ve Emre gibi o da Almanya 4. Lig’inde forma giyme fırsatı yakaladı. Takımının düzenli bir 11 oyuncusu olduğunu söyleyemem ama oynadığı maçlarda dinamizmi, kondisyonunu maçın 90 dakikasına yayabilmesi, hücuma yaptığı etkili bindirmeler ve risksiz, sade oyunu sayesinde gelişim gösteren bir sağ bek oldu. Milli Takım olarak Almanya’da U-15, U-16, U-18 ve U-19 Milli Takımlarının formasını giyen Kaan, Türkiye adına da U-17 Milli Takımının formasını giydi. Potansiyel olarak belki de bu yazının içindeki geleceği en parlak oyuncu olması sebebiyle Kaan’ın rahatlıkla hem Türkiye A Milli Takımı adına hem de Almanya A Milli Takımı adına forma giyebilecek bir oyuncu haline geleceğine inanıyorum. 2019 yılı bitmeden Mönchengladbach kulübü onun sözleşmesini uzattı ve en yakın zamanda da Kaan’ın A takımla beraber daha fazla antrenmanlara katılmasını da bekliyorum. Mönchengladbach’ın 2019/20 sezonunda pandemi dönüşünde oynadığı 3 maçın kadrosunda Kaan Kurt vardı ancak süre şansı yakalayamadı. Daha önünde upuzun bir yol var Kaan’ın, o da bunun ve saha içinde de yapabildiklerinin farkında.  Umarım milli forma tercihini Türkiye’den yana kullanır ve bek rotasyonumuzda önemli bir rol üstlenir Kaan.

 

4- Emrehan GEDİKLİ

Last news Emrehan Gedikli (B. Leverkusen Sub 19) | BeSoccer

Doğum Tarihi: 25.04.2003

Mevki: Santrafor

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Bayer Leverkusen

Bu sefer yaş olarak da biraz da aşağıya inmek istedim. Leverkusen altyapısında futbola başlayan Emrehan, 2019/20 sezonunu Leverkusen’in U-17 takımıyla geçirdi. U-17 liginde çıktığı 14 maçta 17 gol atarak dikkatleri üzerine çekti ve 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle Leverkusen’in U-19 takımına yükseldi. Onu tanımama Almanya U-17 Milli Takımı vesile oldu. Daha öncesinde Almanya U-15 ve U-16 Milli Takımları için de forma giyen Emrehan Eylül 2019’dan bu yana Almanya U-17 Milli Takımı adına maçlara çıkıyor. Forma giydiği 5 maçta 4 gol atarak insanların onu takip etmesini sağladı. Onun hakkında ceza sahasında topla buluştuğunda o topu gol yapabilmek için en doğru fırsatı aradığını söyleyebilirim. Gol sezgileri çok yüksek bir futbolcu ve gol yapabilme becerisiyle de bunu destekleyebildiği için santrafor olarak farkını ortaya koyabiliyor. Takımının atak başlangıçlarında da geriye gelip topu çıkarma konusunda orta saha oyuncularına yardım edebildiğini de görüyoruz. Ayrıca ataklar olgunlaşırken de hem defans arkasına koşular yapabiliyor hem de ihtiyaç halinde diğer arkadaşlarına bir pivot santrafor gibi duvar olup pas dağıtabiliyor. Çok yönlü bir santrafor haline geleceğine inandığım Emrehan’ın Leverkusen’de kaldığı sürelerde gelişim anlamında önemli aşamalar kaydedebileceğini de biliyorum. Fiziksel güç olarak biraz daha vücuduna bakarsa ve ikili mücadelelerde ayağı yere daha sağlam basan bir futbolcu olabilirse ki olacaktır, kulüplerin onu bünyelerine katabilmek için sıraya gireceği bir santrafora evrilecek Emrehan Gedikli.

 

5- Mert YILMAZ

Mert Yilmaz - Oyuncu profili 19/20 | Transfermarkt

Doğum Tarihi: 08.03.1999

Mevki: Sağ Bek

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Bayern Münih

Üstteki diğer futbolculara göre insanların ismine daha alışkın olduğu Mert Yılmaz, Bayern Münih-2 ile bu sezon Almanya Bundesliga 3’te şampiyonluk yaşadı ancak Almanya’daki kurallar nedeniyle takım bir üst lige çıkamıyor. Bayern Münih-2’nin hocası 3. Lig’den direkt Bundesliga’ya yükselerek Hoffenheim’in yeni teknik direktörü oldu. 2019/20 sezonunda takım içindeki her futbolcunun olumlu anlamda bir gelişim gösterdiği söylemek çok doğru olur. Berlin doğumlu Mert Yılmaz, futbola Leipzig altyapısında başladıktan sonra 2018’de Bayern Münih’e transfer oldu ve geldiği günden bu yana oynadığı futbolla beraber insanların onun hakkındaki düşüncelerini hemen olumluya çevirdi. Kaan’da olduğu gibi Mert’in de potansiyelinin Türkiye A Milli Takımı’nda önemli bir rol üstlenebilecek kadar yukarıda görüyorum. Zaten Mert de resmi bir açıklama yapmamış olsa da Tükiye U-19 ve U-21 Milli Takımı adına maçlara çıktı.  Dolayısıyla muhtemelen A Milli Takım tercihini de bizden yana kullanacaktır. Oyunun iki yönünü de aynı ağırlıkta önemseyen bir bek olan Mert Yılmaz, hücuma yaptığı bindirmelerde hem havadan hem de yerden yaptığı ortalar ile hücum oyuncularını topla kolaylıkla buluşturabiliyor. Takımının pas oyununa da dahil olup oyun kurulumuna da yardım edebiliyor, ayrıca hücuma yaptığı bindirmeler sonucunda defansa geri koşma anlamında da hiç tembel bir oyuncu değil. 90 dakika boyunca oynadığı sağ kanatta sürekli ileri çıkıp geri geliyor. 2 sezondur Bayern Münih’in kadrosunda olan Mert, bu iki sezonda 44 maçta forma giydi ve 1 gol atıp 4 de asist yaptı.  Bayern ile 2021’e kadar sözleşmesi var ve Bayern’in bu sözleşmeyi daha da uzatabileceğine inanıyorum.

 

6- Şahverdi ÇETİN

Şahverdi Çetin

Doğum Tarihi: 28.09.2000

Mevki: Ön Libero

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Kulüpsüz

Mainz doğumlu olan Şahverdi, 12-13 yaşındayken Frankfurt’un altyapısına transfer oldu ve Eintracht Frankfurt’un tüm alt yaş kategorilerinde forma giydikten sonra 19/20 sezonu başında A takıma çıkma şansı yakaladı. A takıma yükseldi ancak maçlara Frankfurt U-19 ile çıkmaya devam etti. Bütün bir sezon A takımda önemli oyuncularla beraber antrenmanlara çıkan Şahverdi’nin özellikle fiziksel gelişimi takdir edilmeli. Zaten çok teknik bir ön libero olmadığı için fiziksel anlamda belli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyordu ve 19/20 sezonu bu anlamda çok büyük bir fırsat oldu onun için. Frankfurt U-19’da ağırlıklı olarak kesici ön libero gibi forma giyse de zaman zaman da onu iki yönlü merkez orta saha olarak da izledik ve aslında topu daha çok rakip sahada oynadıkları maçlarda onun bu mevkisel değişimi takım için önemli bir avantaj olmuş oldu. Topla oynama becerisi konusunda kendisini geliştirmesi gerektiği bir gerçek, topu yönlendirme konusunda da insanların ilk tercihi olmayacaktır, ama Şahverdi ataklara katıldığı zamanlarda uzak mesafeler için önemli bir şut tehdidi haline geliyor. İşin savunma anlamında 90 dakika boyunca rakipleri rahatsız eden, rakiple beraber topun peşinden koşabilen ve topu kazanmak için hem kayarak hem de fiziksel mücadeleye girebilen bir futbolcu. Şahverdi, Almanya U-15, U-16, U-17 ve U-18 Milli Takımlarının formasını giydi ancak A Milli Takım için daha herhangi bir seçim yapmadı. Frankfurt ile olan sözleşmesi Temmuz 2020’de sona erdi ve oyuncu serbest statüye düştü. Türkiye’deki her kulübün, potansiyelini göz önünde bulundurup onu kadrosuna katması gerektiğine inanıyorum.

 

7- Muhammed KİPRİT

Muhammed Kiprit - TheSportsDB.com

Doğum Tarihi: 09.07.1999

Mevki: Santrafor

Kullandığı Ayak: Sağ

Kulübü: Hertha Berlin

Kapanışı biraz görkemli yapmak istedim. Berlin doğumlu Muhammed futbola da Hertha Berlin’in altyapısında başladı. Santrafor yetenekleri sayesinde kısa sürede futbolu takip eden isimlerin dikkatini çeken Muhammed, Hertha Berlin’de geçirdiği başarılı sezonlarla birlikte ondan her yeni sezonda daha büyük beklentiler oluşmasını sağladı. Hertha Berlin U-19 takımı adına 56 maçta 45 gol atıp 13 de asist yapınca, 2018/2019 sezonu başlangıcında Hertha Berlin A takımına yükseldi. Hertha’da A takımda oynayamamasına rağmen, 18/19 sezonunun ikinci yarısında Avusturya’ya Wacker İnnsbruck takımına kiralık olarak gitti ve ilk resmi maçlarına çıkmış oldu. 19/20 sezonunda ise yazımızın genelinde olduğu gibi Hertha Berlin-2 ile Almanya 4. Lig seviyesinde mücadele etti ve çıktığı 21 maçta 16 gol atıp 5 asist yaptı. Gelişim olarak gerekli aşamayı katettiğine inandığım Muhammed’in artık herhangi bir kulübün A takımında kendine bir rol kapması gerekiyor. Bu anlamda da yeni sezonda onu Hertha Berlin’in kiralık yollayacağını düşünüyorum. Ceza sahası bitiriciliği konusunda bana Burak Yılmaz’ı hatırlatan Muhammed, fiziksel olarak da kendini 19/20 sezonunda geliştirdi ve bence Süper Lig’de mücadele edebilecek bir futbolcu haline geldi. Topu kontrolü, topu yönlendirebilmesi ve takımının hücumlarını oluştururken orta sahalara yardımcı olabilmesinin yanı sıra defans arkasına attığı koşularla da önemli gol fırsatları yakalayabiliyor. Muhammed’i 2020/21 sezonunda Süper Lig kulüplerinin rotasyonlarında görmeyi ve onun yeteneğini herkesin izlemesini bütün kalbimle istiyorum.  Genç kardeşlerimizin hepsinin yolu açık olsun…


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Alt Lige Fazla Gelenler-1

Jurgen Klopp’un Kırmızı Dokunuşu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More