Aidy Boothroyd ve U-21 İngiltere

Aidy Boothroyd yönetimindeki Genç Aslanlar, Portekiz, Hırvatistan ve İsviçre ile birlikte D grubunda yer alıyorlardı. Birçok otoriteye göre bu turnuvanın favorilerinden gösterilen İngiltere U21 milli takımı grup aşamasında oynadığı 3 maç sonunda 3 puan topluyor ve turnuvaya erken veda ediyordu. Ben de bu yazımda Genç Aslanların, 2021 UEFA 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’ndaki başarısızlığını genelden özele doğru değerlendirmeye çalışacağım.

Oynadıkları üç grup maçını mercek altına aldığımızda;

U21 İngiltere – U21 İsviçre

İngiltere, elemelerde olduğu gibi sahaya 3-4-2-1 şeklinde çıktı. Rakip U21 İsviçre ise maça 4-3-1-2 şeklinde başladı. U21 İsviçre milli takımı kendi bloklar arasını kısa tutarak, orta blokta rakibini karşılıyor ve zaman zaman ön alanda yaptıkları şok preslerle İngiltere’ye zor anlar yaşatıyordu. U21 İngiltere ise topa daha çok sahip olsa da rakip yarı sahaya yerleşmekte ve atakları olgunlaştırma konusunda sıkıntılar yaşıyordu. Maçın ilerleyen bölümlerinde U21 İsviçre, rakibin 3’lü oynamasını değerlendirerek, asist zone’ları iyi kullanmaya başladı. Bu etkili oyununu skora da yansıtan U21 İsviçre, maçı 1-0 kazanmayı bilen taraftı. U21 İngiltere milli takımının  bu maçta sadece 1 isabetli şut atması bile onların pasif oyununu kanıtlar nitelikte.

U21 İngiltere – U21 Portekiz

Aidy BoothroydGenç Aslanlar geçtiğimiz maça göre daha farklı bir 11 ve formasyonla sahaya çıktılar. İlk 10 dakika içinde orta blokta rakibi savunan ve ön alanda çok etkili baskılar yaparak U21 Portekiz’e zor anlar yaşattılar.  Ön alandaki etkili pres rakibi sürekli uzun oynamaya itse de bu oyun anlayışı İngiltere’yi çok yıprattı. Ve geri kalan sürelerde oyunun hakimiyetini alan Portekiz milli takımı bir daha maçın kontrolünü bırakmadı. Ve sürekli dikine progressive pas atarak, etkili hücum setleriyle oyuna ve skora etki ederek maçı 2-0 kazanmayı bildiler. İngiltere’nin maç sonundaki xG oranı 0.18’di. İlk maçın ardından bu maçı da kötü oyunla kaybettiler.

U21 İngiltere – U21 Hırvatistan

İngiltere bu maçı 2 farklı skorla kazanması durumunda gruptan averajla çıkabilme ihtimallerinin olması tüm takımı etkilemiş olacak ki daha önceki 2 maçı unutturacak kadar iyi oynayan bir İngiltere milli takımı vardı. Eze önderliğindeki Genç Aslanlar istedikleri skoru da buldular. Ama maçın son dakikalarında Bradaric’in atmış olduğu harika gole engel olamadılar ve maçı 2-1 kazanmalarına rağmen grubu averajla son sırada tamamladılar.

Kadro seçimi

Turnuvadan elendikten sonra Aidy Boothroyd en çok eleştiriyi kadro seçimi sebebiyle aldı desek yeridir. Turnuvanın kuralları gereği  1 Ocak 1998 tarihinden sonra doğan oyuncuların kadroda bulanabiliyor olmasında dolayı elinde çok geniş bir havuz olduğu için hem çağrılan hem çağrılmayan isimler çok tartışıldı. Kadroya çağrılmayan isimlerin birçoğu A Milli takıma çağrılan isimler olsa da kadroda olmayan bazı isimler şunlardı: Reece James, Declan Rice, Phil Foden, Mason Mount, Mason Greenwood, Bukayo Saka, Trent Alexander – Arnold…

Taktik

Aidy Boothroyd’un her maç farklı bir oyuncu grubuyla farklı formasyonlar denemesi, takımı ne oynayacakları konusunda bir belirsizliğe ittiğini ve takım oyununu oynamalarını zorlaştırdığını düşünüyorum. Bununla birlikte takımın hiçbir hücum organizasyonu olmaması, net bir oyun planlarının olmaması ya da bunu sahaya yansıtamamaları onlara pahalıya patladı.

Ve bu başarısızlık sonrası Aidy Boothroyd & U21 İngiltere Milli Takım birlikteliği 16 Nisan 2021 tarihinde son buldu.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Parma ve Kaçırdığı Üç Büyük Balık: Figo, Rivaldo ve Baggio

Ruben Amorim ve Sporting CP

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More