3-6-1 Matruşka

Birçoğumuz öğrencilik yıllarımızda gerek teneffüslerde gerek boş derslerde defterlerimizin arka sayfasına FM veya FIFA’daki kadrolarımızı yazarak birçok senaryoyu aklımızda canlandırmışızdır. İşte bu işi profesyonel seviyede yapan birçok teknik direktör ve futbol adamı da uzun soluklu çalışmalar yaparak kendi içlerinde doğruyu aradılar. Bu doğruyu arama çabalarının sonuçlarından birçok farklı futbol taktikleri, stratejileri ve oyun planları ortaya çıktı. Bu sistemler arasında da çok nadir kullanılan bir formasyon olan 3-6-1 sistemi hakkındaki düşüncelerimi belirteceğim.

3-6-1

Bu sistem ilk başta kanat beklerinin geriye gelerek 5’liye dönülebilmesi ve merkezde 6 kişiyle 2. bölgede sayısal üstünlük sağlaması açısından defansif bir sistem olarak gözükse de ben bir o kadar da ofansif bir diziliş olduğu kanaatindeyim. Çünkü merkezdeki 6 oyuncunun her birini zincirin bir halkası olarak görüyorum. Bu zincirden bir parça her an kopup başka bir alana rahat bir şekilde geçiş sağlayabilir. Orta alandan 3 oyuncu bile hucüma çıksa 3 oyuncu kademeli olarak arkasında kalabilecek. Bu da takıma savunmada ve hucümda esneklik sağlayacak. Şimdi ise bu sistemle derinde savunma, ön alan baskısında yönlendirmeler, orta alanda rakibe sayısal üstünlük sağlama nasıl yapılır, görsellerle anlatmaya çalışacağım.

ÖN ALAN BASKISINDA YÖNLENDİRMELER

3-6-1

9 numaralı oyuncu, rakibin 2 numaralı stoperine gelebilecek pas istasyonunu kapatarak 5 numaralı oyuncuya baskıya giderek rakibi kenarlara yönlendirdi. Pozisyon gereği kaymalar yapılacak. Ve bu kaymalar yapılırken, mavi takım orta alanda sayısal olarak fazla olduğu için bloklar arası mesafelerde boşluklar vermesi zorlaşacak. Bu da bu sistemin en büyük avantajlarından biri.

DERİNDE SAVUNMA

3-6-1

Bu şekilde derinde savunma yapıldığı zaman ise kanat beklerini biraz daha geriye çekerek, orta alanda da 3-3 kademeli olarak kaymalar yapılabilir. Bu şekilde derinde savunma yapıldığı zaman rakip, kalecisini oyuna dahil edemez. Bu yüzden set hucümlarını tekrar tekrar kurmak zorundalar. Aynı zamanda mavi takım bu şekilde rakibi karşılarken takım boyunu kısaltmış oluyorlar. Ve bu da rakibin kilidi açmasını zorlaşıyor.

3-6-1 OYNAYAN TAKIMLAR

Öncelikle bu sezon Avrupa’nın 5 büyük liginde doğrudan bu sistemi uygulayan bir takım yok. Ama Serie A’da bazı takımlar bu sistemi dolaylı yoldan kullanıyor. Bu takımlardan biri Atalanta. Gasperini’nin öğrencileri sahaya genelde 3-4-2-1 şeklinde çıkıyor. Pasalic, Malinovskyi, Miranchuk ve  İlicic gibi isimleri 4’lü orta saha hattının önündeki 2’lide değerlendiriyor. Bu oyuncuların hiçbiri net bir kenar oyuncusu değil daha çok orta sahada görev yapan teknik isimler bu isimleri merkeze yakın oynatarak aslında merkezde bir anda 6 kişi olabiliyorlar.

Bir başka takımda Fiorentina. Mor menekşeler daha çok 3-5-2 sistemiyle sahaya çıksa da en ileri uçtaki iki oyuncusundan biri Vlahovic(Kouame) forvet özellikli, yanındaki partneri de Ribery(Eysseric) gibi oyuncular. Bu oyuncuları ileride gezen serbest forvet rolünde değerlendirerek orta alana destekte bulunmasını sağlıyorlar. Yani günümüzde bu sistemin net bir şekilde kullanılmasa bile saha içinde gelişen pozisyonlara göre 3-6-1’e dönüldüğü anlara rastlanıyor.

OLASI SORUNLAR

Her oyun planında olduğu gibi bu sistemin de avantajları ve dezavantajları var. Bu sisteminde bana göre en büyük dezavantajları savunma arkasına yapılan koşular. Özellikle asist zone bölgesine yapılan koşularda adam paylaşımı yapılmasını çok zorlaştıran bir sistem 3-6-1. İyi hucüm setleri olan takımlara karşı savunma yapılması gerçekten güçleşebiliyor. Ve bu oyun anlayışında oyuncuların birbirleriyle olan bağlantıları ve pozisyon oyununu iyi oynayan bir oyuncu grubu olması çok önemli.

NEDEN MATRUŞKA?

Bu sistemin kendi içinde 3-4-3, 3-4-2-1, 3-5-2, 5-4-1 ve 5-3-2 gibi birçok farklı formasyona kolay bir şekilde dönüş yapılabiliyor olması bana matruşka bebekleri anımsatıyor. Günümüz futbolunda pozisyon oyununun önemi her geçen gün artıyor. Bu yüzden saha içinde pozisyona göre fazlasıyla esneklik sağlayan, sıklıkla değişimlerin, geçişlerin yapılabildiği bu formasyonun gelecekte çok daha fazla kullanılacağını düşünüyorum.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

3-5-2 Sistemi ve Kısa Tarihi

Futbolda Savunma Sanatları: 1. Sone

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More