29 Nisan 2018 Galatasaray Beşiktaş Maçı – ANALİZ

   Zirvedekilerin kendi arasında oynayacağı son maç olması bile maçı önemli kılmak için yeterli olabilir. Üstelik bitime artık sadece üç yüz altmış dakika kalmış durumda. Bir tarafta ligin bitiş turlarına lider girip de şampiyon olamadığı son sezon 80’lerde kalmış bir Galatasaray, diğer tarafta da son iki sezonun şampiyon takımı Beşiktaş. Aynı zamanda Türk Telekom Arena’daki son iki lig maçının galibi de Beşiktaş. Ama… Şenol Güneş’in karşısında da daha önce kendisine hiç kaybetmemiş bir Fatih Terim var. Anlayacağınız hesap kitap oldukça karışık. Gelgitli verilerin kazananı yok ancak her iki takımın da zaafları ve avantajları belirgin şekilde duruyor…

 

1. YAN TOPLAR/DURAN TOPLAR

   Burada Beşiktaş lehine korkunç bir avantajdan bahsedebiliriz. Galatasaray takımı ise tıpkı Kadıköy deplasmanına çıkarken kendilerini beklemiş olan yan top tehlikesiyle yine başa çıkmak zorunda. Sorun şu ki Fenerbahçe futbol takımının yan top silahı duran toplar üzerinden hedefine ulaşıyordu, yani açık veya bek oyuncularının pas trafiği sonucu çizgiden kesilen ortalar değil köşe vuruşu ve serbest vuruşlardaki beceri ön plana çıkıyordu. Zaten hareketli oyunda ligin ilk dört takımı arasında en yavaş takımdı sarı lacivertliler. Dolayısıyla Galatasaray’ın bu duruma önlem alması nispeten daha kolaydı. Siyah beyazlı cephedeyse doğrudan hareketli oyunda kullanılan yan toplar var. solda Adriano-Caner-Tolgay-Babel ve sağda Gökhan-Oğuzhan-Medel-Quaresma pas bağlantıları ile ceza sahasındaki Negredo-Talisca ortaklığının sonucu bu. Art arda yapılan ortalardan seken topları merkezde ve rakip ceza sahası yay civarında iyi süpüren bir takımın elinde ölümcül silaha dönüşebilecek hatta Beşiktaş adına dönüşmüş diyebileceğimiz de bir artı aynı zamanda.

   Ciddi anlamda rakipler için ölümcül bir konu yan toplar-duran toplar Beşiktaş özelinde. İç sahada buldukları 37 golün 14’ü duran toptan. Neredeyse atılan gollerin yüzde ellisi bir bakıma. Genel toplamdaysa 15 duran top golleri var. Yani şunu da söylemeden geçmemek gerekiyor ki deplasman maçlarında sadece 1 gol bulabilmiş durumdalar bu alanda. Ve… Duran toptan yedikleri gol sayısı ise ”2”. Galatasaray’ın ise duran toptan çekmediği kalmadı. Yedikleri 12 gol ve bu gollerle puan kaybettikleri sayısız deplasman maçı. Beşiktaş’ın iç sahada attığı gollerin hemen hemen yarısının duran toptan gelmesine zıt şekilde yediği gollerin hemen hemen yarısı duran toptan olan bir takımdan bahsediyoruz. Teselli olur mu bilinmez ancak iç sahada bu alanda yedikleri gol sayısının 4’te kalmış olmasından ve yine bu alanda buldukları 9 golden de bahsetmek gerekiyor.

 

2. OYUN HIZI

 

   Kuşkusuz ligin rakip yarı sahada en hızlı pas dolaşımı yapan iki takımından biri Galatasaray. Son maçlarda görülmese dahi sezon geneli boyunca oynadıkları tempolu futbol da oyun hızlarının destekleyicisi. Özellikle Belhanda ve Fernando sayesinde hatlar arası geçişi de çok çabuk gerçekleştirebiliyor sarı kırmızılılar. Fernando’nun bir iki dokunuşla üçüncü bölgeye aktardığı paslar, yine Belhanda’nın üç dört saniye içinde ya kendi dribblingi ile ya da verdiği pasla topu 20-30 metre ileriye taşıması takımı birden pozisyona sokabiliyor. Yıllardır yavaş futbola alışmış ligimiz savunmaları da bu hızlı geçişte epey zorlanıyorlar açıkçası. Beşiktaş’ın hantal orta saha elemanlarının ise bu yüksek hıza direnebilmeleri zor gözüküyor.

 

3. ORTALAMA HÜCUM SÜRESİ

 

Galatasaray ligin hücumlarının ortalama süresi en uzun takımı. Savunma hattını önde kurarak rakibin uzun toplarını karşılayıp yeniden ve yeniden hücum etme potansiyeline sahipler. Kanatlardaki oyuncular Rodrigues ve Feghouli’nin top tutma becerileri de yüksek olduğu için sıkıştıkları anlarda sahayı enlemesine de boylamasına kullanabiliyorlar. Mesela 11 Mart 2018 Galatasaray Konyaspor maçındaki ortalama pozisyonlarına bakalım:

 

 

Serdar aziz ve Maicon dışındaki oyuncuların tümünün ortalama pozisyonu rakip yarı sahada. Maicon’un da hemen hemen orta saha sınırında. Bunu aynı maçta kazanılan ”24 hava topu” mücadelesiyle birleştirdiğimizde daha da anlamlı oluyor. Serdar ve Maicon’un savunma hattında yani hücum esnasında orta saha çizgisi, aldığı bu hava topları çok çok önemli. Eğer bu topları kazanamasalar savunma bu kadar öndeyken rakibe pozisyonlar verilmesi çok olası ancak kazanmaları da bir o kadar artı katıyor, takımın hücum süresini uzatıp rakibi bunaltabiliyorlar.

Kazanılan Hava Topları

 

4. TEMPO AYARLAMA

 

   Bilhassa Beşiktaş ve Fenerbahçe’yi oyun kalitelerinin düşük olduğu bir sezonda ayakta tutan en önemli beceri diyebiliriz. Nasıl mı? Örneğin Beşiktaş takımı Avrupa maçlarından dolayı dönem dönem yorgunluk problemiyle boğuştu. Fiziksel özelliklerin düşmesiyle beraber oyunu rakip yarı sahaya yıkmak, uzun süreli hücumlar yapmak, takım boyunu kısa tutmak da haliyle zorlaştı. Üçüncü bölgede kaptırılan topların geri dönüşleri kalelerinde büyük sıkıntılar vermeye başladı. Ama bir yerden sonra oyunun temposunu kontrol etmeyi sağlamalarıyla beraber yukarıdaki problemleri en aza indirmeyi başardılar. Periyotlar halinde oyunu rakip yarı sahada oynayarak, savunma- savunma önü oyuncularını haddinden fazla ileriye çıkartmayarak ve skor avantajını ele geçirince takım boyunu uzatıp pas dolaşımı yaparak işin çözümünü kendilerince buldular.

   Galatasaray ise ‘en becerili olduğu konu olan hücum’dan arta kalan zamanlarda, rakibin topla oynadığı evrelerde oyunun mahkumu olmakla kaldı. Kimi zaman aşırı geriye yaslanma sonucu yenilen gollere, kimi zaman skor avantajını elde etmiş olmalarına karşın savunmanın çok önde oluşundan kaynaklı verilen pozisyonlara, kimi zaman da dakikalarca rakipten topu alamamaya kadar giden bir zaafa dönüştü. Ayrıca deplasmanlarda kazanamamasının da en büyük faktörlerindendi. Gereksiz bir hücum baskısı ile rakiplerini kendi kalelerine ittirdikçe ittirdiler ve maçlar giderek sıkışmaya başladı. Sıkışan, kapanan savunmaları açmak da kat kat zorlaştı. Ligin zirvesindeki diğer takımlarsa deplasmanlarda tempoyu mümkün olduğunca düşürerek, oyunu geniş alana yayarak, rakip savunmanın açıklar vermesini beklediler ve büyük ölçüde de istediklerini aldılar.

 

5. HAREKETLİ OYUN

 

   İşte kilit noktalardan bir tanesi. Ev sahibi ekibin hareketli oyunda gelen tam 51 golü var. Siyah beyazlılarsa 37 golde kalmış durumda. Yenilen gol olarak bakarsak da değişen bir şey olmuyor. Galatasaray kalesinde hareketli oyunda 11 gol görürken Beşiktaş takımıysa 18 gol gördü. Elbette bu istatistiğin nedenleri var. En başta Galatasaray’ın çok daha kompakt bir takım olması, savunma hattını ileride kurup olası rakip ataklarını daha pozisyon başlamadan kesmesi ve özellikle iç sahada agresif yapıları bunun nedenleri. Bireysel oyuncu karakterleri de burada önemli pay sahibi. Örneğin Belhanda’nın deyim yerindeyse ”katalizör” bir eleman olduğu gerçeği var. Hem takımının mücadele gücüne verdiği ekstra katkı hem de hücumda ligin en iyi istatistiklerine sahip (gol konusunda zaafı var) oyuncusu veya oyuncularından biri olması hareketli oyunda müthiş bir üstünlük sağlıyor. Karşı cephede de daha statik oyuncular Quaresma ve Talisca’nın olması hareketli yapıyı bozmakta.

 

6. BEK PERFORMANSI

 

Ccaner Erkin’in 7, Adriano’nun 4 asistle ön plana çıktığını görüyoruz. Galatasaray’da da Mariano’nun 6 asistlik katkısı takımına nefes aldırdı bu maça dek. Yine de maç özelinde konuşacak olursak ev sahibi ekip beklerinin hücum, dış saha ekibi beklerinin ise savunma performanslarına bakmak daha doğru olacaktır zira Galatasaray takımının daha çok hücum etmek isteyeceğini tahmin etmek zor değil. Hücum ve savunma demiştik, Caner Erkin’in sakatlığı olduğu için oynayamayacağını hesaba katarsak Adriano- Gökhan Gönül ikilisinin geriye dönüşlerde ve ikili mücadelelerde çok zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Gökhan Gönül’ün kaybettiği omuz omuza mücadelelerden verdikleri onlarca pozisyon hala hafızalarda. Tam tersi hücumda da çok becerikli bir ikililer. Orta yeteneklerine paralel şekilde pozisyon bilgileri ile çoğu zaman doğru yerde bekleyerek seken topları alabiliyorlar. Nagatomo ve Mariano ikilisindeyse daha dengeli her şey. Nagatomo’nun savunma performansı şu ana kadar muazzamdı, hücumda da iyi iş çıkarttı. Mariano’nun ise savunma performansı iç sahada sırıtmasa da deplasmanlarda canlarını yaktı. Hafta sonunun kaderi bek dörtlüsünün performansına bakacak…

 

7. SEKEN TOPLAR ve YAY CİVARI AKSİYONLARI

 

   Sezonun başından beri Galatasaray adına en temel sorunlardan biri rakip ceza sahası yay civarında yeterli etkinliği kuramamalarıydı zira Beşiktaş’ta Talisca ve Babel’in ustaca yaptığı üzere bu bölgede bekleyip şut tehlikesi yaratacak oyuncu yapısı da elde yoktu. Daha çok merkezden geriye dönüp yeniden oyun kurmaya çalışarak ya da oyunu çizgiye aktararak devam etmeyi tercih ettiler yay civarı pozisyonlarında. Haliyle iyi parselizasyon yapan Gençlerbirliği-Kasımpaşaspor gibi takımlara karşı çok zorlandılar. Bunlar olurken Beşiktaş’ın oyun baskınlığı sağlayamadığı birçok maçta seken topları kazanmasıyla ve ceza sahası önünde kullandığı şutlarla gole ulaştığını gördük. Ancak hafta sonu Beşiktaş, Galatasaray ceza sahası önünde ne kadar şans bulabilir soru işareti çünkü sahada arkasındaki savunma dörtlüsüne neredeyse yapışık oynayan, bazı anlarda stoperleri üçleyen, yay civarını çok iyi süpüren bir Fernando olacak. Aynı zamanda Donk, Belhanda gibi futbolcuların agresif-dirençli oyun karakterlerini de düşündüğümüzde gol fırsatı doğuracak kadar boşluklar bulması düşük bir ihtimal Beşiktaş’ın. Keza galatasaray’ın da böyle bir etkinlik kurması yine oldukça düşük bir ihtimal.

     Son olarak ligin durumundan da bahsetmek lazım. Galatasaray kazandığı taktirde haftanın geri kalan sonuçlarına bakmaksızın diğer takımlar psikolojik açıdan yarıştan kopma noktasına gelebilir. Beraberlikse sahadaki iki takımı da öldürür. Beşiktaş sahadan galibiyetle ayrılması durumunda önemli bir avantaj elde edecektir ama yine Başakşehir’den medet ummak zorunda kalacaklar. Üstelik böyle bir şans yaratmaları için Türk Telekom Arena’daki 50 bin taraftarı da yenmeyi başarmalılar.

 

Olaysız, skandalsız bir derbi olması dileğiyle…

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More