2021 Portekiz GP: MotoGP

MotoGP 2021 sezonunun 3. ayağı olan Portekiz GP’de yaşananlar…

MotoGP’de 2021 sezonunun 3. yarışı olan 2021 Portekiz GP, Portimao’da Uluslararası Algarve Pisti’nde gerçekleşti. Valentino Rossi 5 galibiyet ile bu pistte zirvede yer alıyor. Geçtiğimiz sene burada kariyerinin ilk galibiyetini alan yerel kahraman Miguel Oliveira, bu sene de evinde kazanmak istiyordu. Ducati ve Yamaha pilotları zirve takibini bırakmak istemezken şampiyona lideri Zarco, alacağı puanlarla rakiplerinden uzaklaşmak istiyordu. Ancak Zarco ve diğerleri için büyük bir sorun vardı. Tam 9 aylık bir sakatlık sürecinin ardından Marc Marquez, Portimao’yla beraber tekrar pistlere dönüyordu.

Antrenman Turları

FP1 seansında Yamaha pilotu Maverick Vinales, 1:42.127’lik derecesiyle ilk sırayı alırken 0.151 saniye geriden Alex Rins kendisini takip etti. İkilinin ardından Repsol Honda pilotları Marc Marquez ve Pol Espargaro mükemmel bir performans sergileyerek 3 ve 4. sırayı aldılar.

FP2 seansında Ducati pilotu Peco Bagnaia, 1:39.866’yla ilk sırayı alırken kendisini 0.34 saniye geriden Quartararo takip etti. İkilinin ardından Suzuki pilotları sıralanırken bir diğer Ducati pilotu Miller 5. oldu.

FP3 seansında Quartararo bu kez zirveyi almayı başardı. Genç Fransız 1:39.044’lük derecesiyle ilk sırayı alırken eski takım arkadaşı Morbidelli 0.051 saniye geriden kendisini takip etti. İkilinin ardından Bagnaia 3. sırayı aldı. Seansın yarısında tıbbi kontrol merkezine gelen Nakagami, ağrı kesici vurularak seansı terk etti. Çaylak pilot Jorge Martin, bu seansta geçirdiği korkunç kazanın ardından direkt hastaneye kaldırıldı. Yapılan açıklamada Martin’in bu hafta sonunu kaçıracağı belirtilirken diğer haftalar için ise belirsizlik devam ediyor.

Antrenman turlarının son seansında Nakagami ve Martin yer almazken, Quartararo liderliği devam etti. Yerel kahraman Oliveira, Quartararo’nun ardından 2. sırayı alırken şampiyona lideri Zarco 3. sırayı elde etti.

Sıralama Turları

2021 Portimao Q1 seansına Nakagami ve Martin katılmazken 10 pilot piste çıktı. Harika çekişmelerin yaşandığı seansta 2 şampiyon yükselmeyi başardı. Bunlardan Marc Marquez, 1:39.253’le ilk sırayı alırken 0.049 saniye gerisinde Joan Mir 2. sırayı aldı. Rossi ve Pol Espargaro bu seansta elenerek büyük hayal kırıklığı yarattılar.

Hızların konuşulduğu ve büyük rekabete sahne olan Q2 seansında Quartararo, 1:38.862’lik derecesiyle pole pozisyonunu elde etti. Aslında son hızlı turunda Bagnaia, Quartararo’dan 0.4 saniye hızlıydı ve pist rekorunu kırarak pole pozisyonuna ulaşmıştı. Ancak sarı bayrak ihlalinden dolayı zaman turu silindi ve 11. sıraya kadar geriledi. 2. sırayı Rins alırken Zarco yarışa 3. sıradan başlama hakkı kazandı. Şampiyon Marquez 9 ay aradan sonra ilk yarışına 6. cepten başlayacak.

2021 Portekiz GP

Yarış

2021’in 3. yarışı olan Portimao’da startın ardından şampiyona lideri Zarco mükemmel bir kalkış yaptı ve ilk sıraya yükseldi. Rins yerini korurken Marquez 3. sıraya kadar yükseldi. Kötü bir kalkış yapan Vinales, 20. sıraya kadar geriledi ve böylece iki Yamaha da ciddi kan kaybı yaşamış oldu. Henüz ilk tur geçmeden Mir, Marquez’i de geçerek 3. sıraya yükseldi. Mir’le beraber Nakagami ve Binder da 6 sıra yükselerek startın kazanan isimleri oldular.

2. tur itibariyle Suzukiler Zarco’yu yakalıyor. Mir ve Rins liderlik için yakın atak yapsa da geçiş yapamıyorlar. Bir sonraki tur Mir atak yapmayı denerken bir anda kendisini Quartararo’nun arkasında buldu. Harika bir kalkış yapan Marquez, 4 turun ardından 9. sıraya kadar geriledi.

4. turda 15. viraja gelinirken Rins harika bir atakla Zarco’yu geride bırakarak liderliğe yükseldi. Düzlük hızını çok iyi kullanan Zarco, start düzlüğünde yerini geri almayı başardı. Sezona iyi bir başlangıç yapan Aleix Espargaro, aynı tur içinde Miller’ı geçerek 5. sıraya yükseldi. Tur sonunda kardeşi Pol Espargaro ise teknik arıza sebebiyle pite geldi ve yarıştan çekildi.

5. turda Rins tekrar liderliği aldı. Zarco atak yapmak isterken dışa açıldı ve Quartararo’ya da geçilerek 3. sıraya kadar geriledi. Sezona istediği gibi başlayamayan Miller 6. turda 3. viraja girerken low side ile yerde kaldı ve yarışa devam edemedi. Çok hareketli geçen 6. turda Mir, Zarco’yu geçerek 3. sıraya yükseldi. 14. virajda da Oliveira yerde kalırken kazanın ardından toparlanıp yarışa devam etti.

8. tur start düzlüğünde Zarco yine hızını kullandı ve Mir’i geçerek tekrar 3. sıradaki yerini aldı. Virajdaki yeteneğini konuşturan Mir, 5. virajda Zarco’yu yeniden geçti ve 3. sıradaki kararlılığını sürdürdü.

9. tura girdiğimizde Rins ve Quartararo ilk viraja yan yana gelirken Quartararo kendini içeri attı ve liderliği aldı. Rins tekrar denese de Quartararo müthiş bir savunmayla liderliğini korudu.

14. turda Zarco-Mir çekişmesi tekrar başladı. Zarco agresif bir atakla Mir’i geride bırakarak 3. sıraya yükseldi. Son şampiyon Mir’in bırakmaya niyeti yoktu ve ataklara erkenden başladı.

15. tur 11. virajda Rossi low side ile yerde kaldı ve yarış dışı kaldı. İtalyan pilotun 200. podyum hasreti bir yarış daha ertelenmiş oldu.

Ducatilerin düzlük hızı 17. turda bir kez daha karşımıza çıktı. Peco Bagnaia, start düzlüğünde Morbidelli’yi geçerek 5. sıraya yükseldi.

Yarış başından beri liderlik için büyük çekişme içinde olan Rins, 19. turda 5. virajda Quartararo’ya yaklaşırken talihsiz bir kaza yaptı ve yarış dışı kaldı. Suzuki garajı galibiyet beklerken bu kazayla birlikte şoka uğramıştı.

Usul usul yaklaşıp zirve takibi yapan Bagnaia, Rins’in kazasının ardından Mir’i geride bırakarak 3. sıraya yükseldi. Mir atak denese de Bagnaia’yı geçemedi.

Son 5 tura girerken sezona harika başlayan ve bu yarışı da ilk 3’te götüren Zarco, 10. virajda sert bir şekilde kaza yaptı ve yarış dışı kaldı. Pramac pilotu için büyük hayal kırıklığı olmuştu. Bu talihsiz kazadan yara almadan kurtuldu Zarco.

Damalı bayrağa doğru giderken Peco-Mir-Morbidelli yan yana gidiyorlardı. Üçlü ekipten biri podyum dışı kalacaktı. Son anlara girdiğimizde Bagnaia düzlük hızını kullanarak ikilinin önüne attı kendini. Mir de virajda Morbidelli’yi geçerek 3. sıradaki yerini korudu.

25 turluk bol çekişmeli yarışı Yamaha’nın Fransız pilotu Fabio Quartararo zirvede bitirdi. Genç Fransız bu zaferle birlikte üst üste 2. galibiyetini almış oldu. Arkalardan sessizce gelen Peco Bagnaia 2. sırayı alırken son Dünya Şampiyonu Joan Mir kürsünün son basamağına çıkan isim oldu. Yerel kahraman ve geçen senenin galibi Oliveira yarışı 16. sırada bitirirken, 9 ay aranın ardından pistlere dönen Marc Marquez, kardeşi Alex’in önünde yarışı 7. sırada tamamladı. Büyük umutlarla takıma katılan ve başlarda şampiyonluk adayı gösterilen Jack Miller’ın 3 yarış sonunda 14 puanda kalması taraftarlar ve takım için büyük hayal kırıklığı oldu.

Bir sonraki yarış 2 hafta sonra İspanya’da Jerez Pisti’nde gerçekleştirilecek.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

2021 Emilia Romagna GP: Formula 1

Kenan Sofuoğlu: İki Teker Bir Kıvılcım

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More