2021 Portekiz GP: Formula 1

Formula 1 2021 sezonunun 3. yarışı olan Portekiz GP'de yaşananlar...

Formula 1 2021 sezonunun 3. yarışı olan 2021 Portekiz GP, 2 haftalık bir aranın ardından Uluslararası Algarve Pisti’nde gerçekleşti. Burada son yarış 1996 yılında düzenlenirken geçen sene pandemiden dolayı tekrar takvime eklenmişti. Geçen sene burada düzenlenen yarışı Lewis Hamilton zirvede bitirdi. Mansell ve Prost üçer galibiyetle bu pistin zirvesinde yer almakta. Takım olaraksa burada Ferrari’nin 7 galibiyeti bulunmakta.

Lewis Hamilton 8. şampiyonluğuna giderken Portekiz kendisi için önemli bir dönemeç olacaktı. Öte yandan Red Bull pilotları zirve takibine devam etmek istiyordu. Geçen seneye göre mükemmel bir başlangıç yapan Ferrariler, sevdiği bu pistte galibiyete ulaşmak istiyordu.

Hafta arasında Formula 1 adına birçok yeni gelişme yaşandı. Yıllardır gündemde olan sprint yarışları oy birliğiyle onaylandı. Bu sezon içinde uygulamaya geçeceği açıklandı. Taraftarlar açısından çok fazla eleştiri alsa da bu yeniliğin spora renk getireceği ön görülüyor. Bir diğer ve bizim için en büyük gelişme ise 13 Haziran’da yapılması planlanan Kanada GP’nin iptal olmasıydı. Evet bizim için çünkü Kanada’nın yerine 13 Haziran’da Türkiye Grand Prix takvime eklendi! Uzun bir aranın ardından geçtiğimiz yıl takvime eklenen Türkiye, bu sene de pandemiden dolayı Kanada’nın yerine listede yer aldı. Plase Dergi olarak bu 2 yıllık birlikteliğin uzun yıllar sürmesini temenni ediyoruz.

Antrenman Turları

P1 seansında Valtteri Bottas, 1:19.648’le ilk sırayı alırken hemen yanı başında 0.025 saniye geriden Verstappen kendisini takip etti. Russell mükemmel bir ilk antrenman çıkardı ve griddeki en yavaş araba olarak görülen Williams’ıyla 7. sırayı aldı. Alfa Romeo adına antrenmana çıkan Callum Ilott, F1 sahnesindeki ilk deneyiminde 17. sırayı elde etti.

P2 seansında bu kez bir başka Mercedes pilotu Hamilton 1:19.837’yle ilk sırayı alırken Verstappen 2. sırayı yine kimselere bırakmadı. İyi bir sıralama seansı geçiren Alpine pilotlarından Alonso 5. sırayı alırken Ocon hemen ardından 6. oldu.

Antrenman turlarının son seansında Verstappen bu kez takibi bıraktı ve 1:18.489’la liderliği elde etti. Verstappen’i Mercedes pilotları takip ederken Alpine takımı Ocon’la ilk 5’te kalmayı sürdürdü. Mazepin ise yine son sırayı başkasına bırakmadı. :)

Sıralama Turları

2021 Portimao’da Q1 seansını Bottas, 1:18.722’yle ilk sırada kapatırken sezona mükemmel formda başlayan Norris, 0.072 saniye geriden 2. sırayı elde etti. İkiliyi bir diğer Mercedes pilotu Bottas takip etti. Haas pilotları ve Latifi’nin bu seansta elenmeleri sürpriz olmazken, Ricciardo ve Stroll’un Q2’yi görememesi büyük bir şok ve hayal kırıklığı oldu.

Q2 seansında Lewis Hamilton en yakın rakibine 0.49 saniye fark atarak açık bir liderlik aldı. Kendisini takım arkadaşı Bottas takip ederken Norris yine ilk 3’te kendine yer bulmayı başardı. Alfa Romeo pilotlarının yanı sıra Tsunoda, Alonso ve Q3’ün kılpayı dışında kalan Russell sıralamalara veda etti.

Son sıralama seansında iki Mercedes kıran kırana mücadele etti. Farkın sadece 0.007 olduğu çekişmede Valtteri Bottas, 1:18.348’le pole pozisyonunu elde etti. Hamilton takım arkadaşının ardında 2. sırayı alırken Red Bull pilotları 3 ve 4. oldu. İyi bir antrenman ve sıralama seansı geçiren Alpine’de Esteban Ocon, 6. sırayı elde etti.

Bu sonuçlarla beraber grid aşağıdaki gibi şekillendi;

2021 Portekiz GP

Yarış

Portimao’da startın ardından Sainz mükemmel bir kalkış yaptı ve Perez’i geçerek 4. sıraya yükseldi. İlk 3 değişmezken Verstappen atak yapsa da Hamilton önde kalmayı başardı. Yarışın başlamasıyla beraber çok fazla yer değişimi olmazken en büyük yükselişi 2 sıra kazanan Raikkönen yaptı.

2. tur start düzlüğünde Raikkönen, takım arkadaşı Giovinazzi’yi geçmeye çalışırken takım arkadaşına çarparak kendi ön kanadını kırdı ve yarış dışı kaldı. Bu kazayla beraber güvenlik aracı devreye girdi. Bu kaoslar yaşanırken arkalardan Ricciardo bir anda 3 sıra yükseldi.

7. tur itibariyle güvenlik aracı pite girdi ve yarış Bottas önderliğinde devam etti. Henüz saniyeler geçmemişken Verstappen, kusursuz ve agresif bir atakla dışarıdan Hamilton’ı geride bıraktı ve 2. sıraya yükseldi. Son günlerin formda ismi Norris de güvenlik aracının çıkmasıyla atağını yaptı ve Perez’i geçerek 4. sıraya yükseldi. Yarışa iyi bir başlangıç yapan Sainz, bir anda kendini 6. sırada buldu. Gridde iyi bir pozisyon elde eden Russell da start ve güvenlik aracıyla beraber kaybeden isimlerden oldu. Williams pilotu 15. sıraya kadar geriledi.

11. tur start düzlüğünde Hamilton, Verstappen’i geride bırakarak tekrar 2.’liğe yükseldi. Verstappen tekrar dışarıdan zorlasa da bu sefer Hamilton kapandı ve yerini korumayı başardı.

15. turda Perez, Norris’i geçerek 4. sıradaki yerini geri aldı.

Yarışa arkalardan başlayan Ricciardo, 18. turda Vettel’i geçerek 10. sıraya yükseldi ve puan hattına girmiş oldu. Vettel yerini almak için atak yapsa da Ricciardo buna izin vermedi.

20. tur start düzlüğünde Mercedes kapışması yaşandı. Yaklaşık 2 turdur takip ettiği takım arkadaşını düzlükte geçen Hamilton yarışın yeni lideri oldu.

Pit yolunun açılmasıyla pilotlar strateji kovalıyordu. Pite ilk gelen isim 22. turda Sainz oldu. Ferrari’den uzun zamandır görmeye alışık olmadığımız 2.2 saniyelik hızlı bir pitle 11. sırada yarışa geri döndü. Sainz’ın ardından orta hattaki diğer pilotlar da pite gelmeye başladı. Bu pitlerle beraber Ricciardo 5. sıraya kadar yükseldi.

Pitler sonrası küçük 1-2 değişim olsa da uzun süre pilotlar aynı yerlerini korudular. Yaklaşık 15 tur kısır diyebileceğimiz bir yarış yaşandı.

36. tur itibariyle Verstappen aradaki farkı kullanarak pite geldi ve 4. sırada yarışa geri döndü. Hemen ardından Bottas da pite geldi ve 3. olarak yarışa geri döndü. Pit çıkışında Bottas, Verstappen’le yan yana geldi ve Verstappen agresif atakla önde kalmayı başardı ve 3. sıraya yükseldi.

Ve 38. turda lider Hamilton pite geldi. Perez’in ardında 2. olarak geri döndü. Lastik korumasıyla nam salmış Perez hala pite gelmedi.

42. turda 5. sıradaki Ricciardo pite geldi. Yavaş bir pit stopla 10. sırada yarışa geri döndü. İyi bir hafta geçiren Alpine’de Ocon, Sainz’ı geride bırakarak 7. sıraya yükseldi.

Hareketli bir 49. tur geride kaldı. Arkadaki rakipleri savunmakta zorlanan Gasly, önce Ricciardo’ya ardından Alonso’ya geçilerek 10. sıraya kadar geriledi. Yükselişe ara vermeyen Alonso, agresif bir atakla Ricciardo’yu da geride bırakarak 9. sıraya yükseldi.

51. turda iyice lastikleri tükenen Perez’i geride bırakan Hamilton liderliğe yükseldi. Daha fazla kontrolü sağlayamayan Perez 52. tur itibariyle pite geldi. Bu bölümde aynı zamanda Mazepin, tur bindirme esnasında Perez’in önünü kapattığı için 5 saniye ceza aldı.

58. turda Alonso, Sainz’ı geride bırakarak 8. sıraya yükseldi. Yarışa iyi bir başlangıç yapsa da Sainz yerini koruyamadı. Arka sıra mücadelelerinde 6 tur boyunca rakibini zorlayan Mick Schumacher, Latifi’yi mükemmel bir atakla geride bıraktı.

64. turda arkadaki boşluğu kullanan Bottas, en hızlı turu almak için pite geldi ve 3. sırada yarışa devam etti. Hemen ardından Verstappen de aynı stratejiyle pite geldi ve 2. sırada döndü. Sainz kan kaybetmeye devam ediyordu. 2 tur içerisinde hem Ricciardo hem de Gasly’e geçilerek 11. sıraya kadar geriledi ve bir anda puan barajının altında buldu kendini.

66 turluk 2021 Portekiz GP yarışını Mercedes’in İngiliz pilotu Lewis Hamilton zirvede tamamladı. Max Verstappen 2. sırayı alırken bir diğer Mercedes pilotu Bottas kürsünün son basamağını alan isim oldu. Yarışın en hızlı turunu 1:19.865’le Bottas attı. Son turda Verstappen mor sektörlerle gelip en hızlı turu atsa da pist limitleri ihlali sebebiyle derecesi geçersiz sayıldı. Mükemmel lastik koruyan ve yerini kaybetmeyen Sergio Perez günün sürücüsü seçildi.

2021 Portekiz GP

Bir sonraki yarış önümüzdeki hafta İspanya’da gerçekleştirilecek.


Yarışın detaylarını Türkiye’nin en iyi Formula 1 podcast’i olan Parabolica‘dan dinleyin.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More