2021 Katar GP: MotoGP

MotoGP 2021 sezonunun ilk ayağı olan Katar GP’de yaşananlar…

4 aylık bir aranın ardından MotoGP’de yeni sezon 2021 Katar GP ile start aldı. Sezonun ilk yarışı Losail Uluslararası Yarış Pisti’nde gerçekleşti. Geçen sene burada COVID 19 sebebiyle yarış düzenlenmezken 2004’ten beri mücadele edilen bu pistte en çok kazanan isim dörder galibiyetle Rossi ve Stoner. Son 2 yarışın galibi Dovizioso ise bu sene MotoGP’de yer almıyor.

Geçtiğimiz sezon boyunca Marquez’in yokluğunda şampiyona çok hareketli geçmiş ve sonunda şampiyonluğa Joan Mir ulaşmıştı. Sezon öncesi antrenmanlarda kendini denese de Marquez hala sakatlığını tam atlatamadığı için burada yarışmama kararı aldı. Marquez’in yerine Bradl Repsol Honda adına mücadele verecek. Bu durum rakipleri için büyük bir fırsat doğurmuştu. Fabrika takımlarına geçiş yapan isimlerden; Ducati’de Jack Miller, Yamaha’da ise Fabio Quartararo sezonun en büyük favorileri arasında gösteriliyor.

2021 Katar GP

Antrenman Turları

FP1 seansını Petronas Yamaha pilotu Franco Morbidelli, 1:54.921’lik derecesiyle ilk sırada bitirdi. Gelişimi merak konusu olan Aprilia’da Aleix Espargaro, 0.125 saniye geriden 2. sırayı aldı. Fabrika takımında ilk senesini geçiren Jack Miller, 3. sırayı elde etti.

FP2 seansında Ducatiler başı çekti. Jack Miller, 1:53.387’yle ilk sırayı alırken takım arkadaşı Peco Bagnaia, 0.035 saniye gerisinden 2. oldu. İkiliyi fabrika takımında ilk senesini geçiren Fabio Quartararo takip etti.

FP3 seansında Morbidelli ait olduğu yeri tekrar geri aldı ve 1:54.676’lık derecesiyle ilk sırayı elde etti. İlk seansta olduğu gibi Aleix Espargaro kendisini takip ederken MotoGP’de ilk yılını geçiren Esponsorama sürücüsü ve Rossi’nin kardeşi Luca Marini, sürpriz bir şekilde 3. sırayı aldı.

Antrenman turlarının son seansında Yamaha pilotu Vinales, 1:54.106’lık derecesiyle ilk sırayı elde etti. Pramac sürücüsü Johann Zarco, Vinales’in 0.218 saniye gerisinden 2. sırayı alırken aynı zamanda ulaştığı 362.4 km/h hızıyla MotoGP tarihinin hız rekorunu kırmış oldu. Ducatilerin ilk 10 dışında kalması hayal kırıklığı yarattı.

2021 Katar GP

Sıralama Turları

Q1 seansında 12 pilot eksiksiz piste çıktı. 1:53.577’lik derecesiyle Nakagami ilk sırayı alırken, 0.151 saniye gerisinde son şampiyon Joan Mir, Q2’ye yükselen bir diğer isim oldu. Bu seansta sürpriz bir elenme yaşanmadı.

Çok çekişmeli ve hareketli geçen Q2 seansında Ducati’de ilk sezonunu geçiren Peco Bagnaia, 1:52.772’lik derecesiyle pole pozisyonunu elde etti. Kendisini 3 Yamaha motoru takip ederken takım arkadaşı Miller, 5. sırada yer aldı. Son şampiyon Mir, elde ettiği derecesiyle 10. sıradan başlamaya hak kazandı.

Yarış

2021 sezonunun ilk yarışında Katar’da startın ardından Peco Bagnaia liderliğini korurken, iki Yamaha Quartararo ve Vinales kan kaybederken, Miller ve Zarco ilk 3’e yükselmeyi başardı. Çaylak pilot Jorge Martin, 10 sıra birden yükselerek 4. sıraya yükseldi. Startın kaybedeni 5 sıra birden gerileyen bir diğer çaylak pilot Bastianini oldu. Henüz 2. virajda Petrucci kaza yaptı ve yarış dışı kaldı.

Quartararo, iyi bir kalkış yapan Aleix Espargaro’yu geride bıraktı. İlk turun ardından Yamaha motorlu 3 isim; Quartararo, Vinales ve Rossi üçer sıra gerilemiş oldu.

2. tur düzlüğünde Zarco, Miller’a yaptığı atakla 2. sıraya yükseldi. Hemen bir tur sonra Quartararo, Martin’i geride bırakarak podyum takibini sürdürdü ve 4. sıraya yükseldi.

6. tura geldiğimizde Quartararo, Miller’ı geride bıraktı, Miller düzlük avantajını kullanıp atağını yapsa da Quartararo önde kaldı ve aldığı 3. sırayı korumuş oldu.

Son şampiyon Mir, 10. sıradan başladığı yarışta rakiplerini geride bırakmaya devam ediyordu. Şampiyon pilot, iyi bir başlangıç yapan Martin’i geçerek 7. sıraya yükseldi. 7. tur 9. virajda Nakagami, low side ile düşerek yarış dışı kaldı.

Yamahalar zirve takibini sürdürürken, 8. turda Vinales, Miller’ı geçerek 4. sırayı aldı. Zirve takibini sürdüren Vinales, bu turdan itibaren takım arkadaşı Quartararo’yu yoklamaya başladı. 10. tur start düzlüğünde atak yapsa da, Quartararo geç frenajla önde kaldı.

10. turun sonlarına geldiğimizde Rins, kendini içeri atarak Miller’ı geride bıraktı. Miller, son virajda yerini geri aldı ve düzlük avantajını kullanarak Rins’le arayı açtı. Uzun zorlamaların ardından start düzlüğünde Vinales, takım arkadaşını geride bırakarak 3. sıraya yükseldi. Bir sonraki turda performansını koruyan Vinales, ilk viraj girişinde kendini içeriye attı ve Zarco’yu geride bırakarak 2. sıraya yükseldi. Aynı viraj sonunda Rins, Quartararo’yu geçerek 5.’liği aldı.

14. turda 4. viraja gelinirken Alex Marquez, yaptığı kazayla yarış dışı kaldı. Aynı tur sonunda Rins, yeniden Miller’ı geçse de, Miller start düzlüğünde tekrardan yerini aldı. Bu geçişlerdeki yavaşlamayı fırsat bilen Mir, ön gruba kendini yaklaştırdı.

15. turda Miller-Rins çekişmesi tam gaz devam etti. Rins yine rakibini geride bırakırken bu sefer yaptığı savunmayla yerini korudu. 12. turdan beri lider Bagnaia’yı zorlayan Vinales, sonunda istediğini aldı ve viraj çıkışında kendini içeri atarak liderliğe yükseldi.

Joan Mir, önce Quartararo’yu, hemen ardından Miller’ı geride bırakarak 5. sıraya yükseldi. Quartararo da Miller’ı geride bırakarak 6. sıraya yükseldi. Miller kan kaybetmeye devam ediyordu.

17. tur start düzlüğünde Zarco, erken frenle kendini içeri attı ve Bagnaia’yı geçerek 2. sıraya yükseldi. Arkadan takım arkadaşına bir anda yaklaşan Mir, Rins’i geçerek 4. sırayı aldı.

Katar’da son 3 tura girerken Vinales-Zarco-Bagnaia-Mir-Rins sıralaması vardı.

Start düzlüğünde Quartararo, Rins’i geçerek 5. sıraya yükseldi. Pol Espargaro’nun da kendisini geçmesiyle Miller, 9. sıraya kadar geriledi ve herkesi şaşırttı.

Mir, yaptığı radikal atakla neden şampiyon olduğunu belli etti ve Bagnaia’yı geçerek podyum hizasına yükseldi. Bununla da yetinmedi ve Zarco’ya göz kırpmaya başladı.

Son sektöre girdiğimizde Mir atak yaparak Zarco’yu geçti ve 2. sırayı aldı. Start düzlüğünde Mir yavaş kaldı ve son 35 metre kala, Zarco ve Bagnaia aynı anda Mir’i geçerek şampiyon pilotu podyum dışına itti.

Yarışın son metrelerindeki üçlü rekabet

22 turluk bu zorlu ve çekişmeli yarışın ardından Yamaha’nın İspanyol pilotu Maverick Vinales, 2021 Katar GP’yi kazanarak sezonun ilk yarışında zirveye ulaştı. Pramac pilotu Zarco 2. sırada yarışı tamamlarken, yarışa pole’den başlayan Ducati pilotu Peco Bagnaia kürsünün son basamağını aldı. Yarışa 10. sırada başlayıp son ana kadar zirve takibini sürdüren Mir, bitime metreler kala yerini kaybetti ve yarışı 4. sırada tamamladı. 7. sırada başlayan Morbidelli’nin yarışı 18. tamamlaması büyük hayal kırıklığı yarattı.

İlk yarışın ardından puan durumu

Bir sonraki hafta yarış tekrar bu pistte gerçekleştirilecek.


Bunlar da ilginizi çekebilir;

Marc Marquez: Şampiyon Karınca

2021 Bahreyn GP: Formula 1

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More