2021 İtalya GP: MotoGP

MotoGP 2021 sezonunun 6. ayağı olan İtalya GP’de yaşananlar…

MotoGP’de sezonun 6. yarışı olan 2021 İtalya GP, efsanevi Mugello Pisti’nde gerçekleşti. 2021 İtalya GP, ismen farklı pistlerde gerçekleşse de uzun yıllardır Mugello bu organizasyona ev sahipliği yapmakta. Burayı baz alacak olursak tüm klasmanlarda Valentino Rossi’nin 9, Jorge Lorenzo’nun ise 7 galibiyeti bulunmakta. 2002-2008 arası üst üste 7 yarışı kazanan Rossi ise kırılması güç bir rekoru elinde bulunduruyor.

Geçtiğimiz sene Covid-19 salgınından ötürü burada yarış düzenlenmezken 2019’daki son yarışı dönemin Ducati pilotu Danilo Petrucci zirvede tamamlamıştı. Petrucci’yi o sezonun şampiyonu Marc Marquez ve Petrucci’nin o dönem takım arkadaşı olan Andrea Dovizioso takip etmişti.

Şampiyonluk yarışında büyük bir çekişme içinde olan Quartararo ve Bagnaia, İtalya’da zirveyi kaptırmak istemiyorlardı. Öte yandan uzun süredir 200. podyumunu kovalayan Rossi, buna kendi evinde ulaşıp ayrı bir anlam yüklemenin peşindeydi. Uzun bir sakatlığın ardından tekrar pistlere dönen Marquez ise Mugello’yla birlikte podyuma çıkıp eski günlerine dönmek istiyordu.

ANTRENMAN TURLARI

2021 İtalya FP1 seansını Yamaha pilotu Maverick Vinales, 1:46.593’lük derecesiyle ilk sırada bitirdi. Vinales’i Zarco ve Rins takip etti.

FP2 seansında zirvenin sadece 1 puan uzağında olan Peco Bagnaia, 1:46.147’lik derecesiyle ilk sırayı aldı. Bagnaia’yı 0.071 saniye geriden Rins takip ederken Morbidelli 3. sırayı aldı. İlk seansın lideri Vinales ise ancak 17. sırada kendine yer buldu.

FP3 seansında yine Bagnaia zirvesi vardı. İtalyan pilot 1:45.456’yla ilk sırayı alırken şampiyonadaki en büyük rakibi Quartararo, 0.157 saniye geride 2. oldu. Bu sezon istediği performansı yakalayamayan Binder 3. olurken zirve takibini sürdüren Miller 4. sırayı aldı.

Son antrenman seansında şampiyonluk adayları yine zirveyi bırakmadı. Bu isimlerden Quartararo, 1:46.647’yle ilk sırayı alırken 0.112 saniye geriden Bagnaia kendisini takip etti. İkilinin ardından Nakagami 3. olurken kendi evinde istediği performansı gösteremeyen Rossi 19. sırada kaldı.

SIRALAMA TURLARI

2021 İtalya GP Q1 seansında 12 pilot eksiksiz piste çıkarken sakatlığı devam eden Jorge Martin’in yerini Michele Pirro aldı. Seansı 1:45.924’lük derecesiyle Marc Marquez lider bitirirken, 0.1 saniye gerisinde Aleix Espargaro bir üst tura yükselen isim oldu. Nakagami ve Rossi gibi isimler bu seansta elenirken en büyük hayal kırıklığı Vinales’in de veda etmesi oldu. İspanyol pilot bu sene ilk kez Q1’de elendi.

Son sıralama seansı çekişmeli geçse de Quartararo sürprize izin vermedi ve 1:45.187’lik derecesiyle pole pozisyonunun sahibi oldu. Şampiyonadaki rakibi Bagnaia, onu 0.23 saniye geriden kendisini takip ederken, ikilinin ardından Zarco da 3. sırayı aldı. Aleix Espargaro’nun Q1’den gelip sıralamada 4. sırayı alması da izleyenleri şaşırttı.

Bu sonuçlarla beraber grid aşağıdaki gibi şekillendi;

2021 İtalya GP

YARIŞ

Isınma turunda gride gelinirken Zarco’nun ani fren yapması sonucu Bastianini yerde kaldı. Hızlıca geri gelse de genç pilot yarışa başlayamadı.

Mugello’da startın ardından Peco Bagnaia, ilk virajda kendini öne attı ve Quartararo’yu geçerek liderliği aldı. 4 sıra birden yükselen Oliveira kendini 3. sırada buldu. Ancak yerini koruyamayan Portekizli pilot, Binder’a geçilerek gerilemeye başladı. İyi bir kalkış yapan son şampiyon Mir, 3 sıra birden tırmanarak 6. sıraya yükseldi. Startın kaybedeni ise 5 sıra birden gerileyen Aleix Espargaro oldu.

1. tur son virajda Zarco, agresif bir atakla Binder’ı geride bıraktı ve 3. sıraya yükseldi. Binder, onu birkaç kez geçmeyi denese de yerini geri alamadı.

2. tur 3. virajda Marc Marquez, Binder’la yaşadığı temas sonucu yerde kaldı ve yarışa devam edemedi. 2. turun lanetinden Bagnaia da payına düşeni aldı. Yarışı lider götüren İtalyan pilot, 9. virajda kontrolü kaybetti ve yarış dışı kaldı. Bu kazanın ardından Quartararo tekrar liderliğe yükseldi.

3. tur start düzlüğünde Zarco, Quartararo’yu geçerek ilk sıraya tırmandı. Takibini bırakmayan Quartararo, 8. virajda tekrar liderliği aldı. Zarco’nun ise mücadeleyi bırakmaya niyeti yoktu. 4. tur start düzlüğünde hızını kullanarak yeniden liderliğe yükseldi. İkili arasındaki bu çekişmeli rekabet, Quartararo’nun tur içinde kendini içeri atıp liderliği almasıyla ve agresif savunmasıyla son buldu.

5. turda Suzukiler arası rekabet başladı. Mir, agresif bir hareketle Rins’i geçerek 5. sıraya yükseldi. Start düzlüğüne geldiklerinde Rins, Mir’i geçti ve 5. sıradaki yerini tekrar aldı.

6. tur itibariyle Rins bu sefer Miller’la çekişmeye başladı. Son virajda Rins, Miller’ı geçerek 4. sıraya yükselse de start düzlüğüne çıkıldığında Miller hızını kullandı ve Rins’ten yerini geri aldı. İkili birbirlerine çok yakın şekilde yarışa devam ederken 8. tur ilk bölümde Rins tekrar atak yaparak Miller’ı geçti ve 4. sıraya oturdu. Orta viraja gelirken Mir ve Binder da aynı anda Miller’ı geride bırakınca Avustralyalı pilot bir anda kendini 7. sırada buldu.

2021 İtalya GP

Suzuki savaşları 11. turda da devam etti. Mir, Rins’i geride bırakarak 4. sıraya yükseldi.

17. turda podyum rekabeti iyice alev aldı. İlk virajda Oliveira, Zarco’yu geçerek 3. sıraya yükselirken Zarco, kan kaybetmeye devam ediyordu. Son viraja gelirken de Mir, Zarco’yu geçerek 3. sıraya yükseldi. Zarco yerini geri almak isterken iyice geriye düşmüştü. 18. tur itibariyle de Rins’e geçilen Fransız pilot bir anda kendini 5. sırada buldu.

Kriz yönetimi konusunda ciddi bir sorun yaşayan ve bu anlarda hep kaybeden taraf olan Rins, bir kez daha bu sıkıntıyı yaşadı. İspanyol pilot 20. tur 15. virajda ön lastiğin hakimiyetini kaybetti ve yarış dışı kaldı. Hemen 1 tur sonra Rins’in ardından aynı viraj girişinde Nakagami de kontrolü kaybetti ve yarış dışı kaldı.

23 turluk aksiyonu bol ve çekişmeli 2021 İtalya GP yarışını Yamaha’nın Fransız pilotu Fabio Quartararo zirvede bitirdi. Bu galibiyetle birlikte Quartararo şampiyonadaki farkı 24’e çıkarmış oldu. Kürsünün 2. basamağını Miguel Oliveira bu sezonki ilk podyumuyla alırken, son şampiyon Joan Mir 3. sırada yarışı tamamladı.

2021 İtalya GP
Hayatını kaybeden Moto3 pilotu Dupasquier için podyumda İsviçre bayrağı açıldı.

Bir sonraki yarış önümüzdeki hafta Barcelona’da gerçekleştirilecek.


Moto3’te, Mugello’daki sıralama turları esnasında 9. virajda kaza yapan 19 yaşındaki İsviçreli pilot Jason Dupasquier, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti… Plase Dergi ailesi olarak genç pilotun ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

2021 İtalya GP
Jason Dupasquier (2001-2021)

Bunlar da ilginizi çekebilir;

2021 Fransa GP: MotoGP

2021 İspanya GP: MotoGP

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More