2021 İspanya GP: MotoGP

MotoGP 2021 sezonunun 4. ayağı olan İspanya GP’de yaşananlar…

MotoGP’de 2021 sezonunun 4. yarışı olan 2021 İspanya GP, Jerez Pisti’nde gerçekleşti. 1985 yılında faaliyete giren bu pistte Valentino Rossi’nin tüm klasmanlarda tam 9 galibiyeti bulunmakta. Geçtiğimiz sene burada düzenlenen son yarışta Fabio Quartararo önderliğinde Yamahalar zirveyi almıştı. Tarihine ve sonuçlara da bakacak olursak Yamaha motorları Jerez’i çok seviyor. 2021’deki 3 yarışın 2’sini kazanan Quartararo, burada da en büyük favori konumunda. Sezona hızlı bir başlangıç yapan ve geçtiğimiz yarışta kaza yapıp puan alamayan Zarco ise zirveyi geri almak istiyordu. Uzun bir sakatlık sürecinin ardından pistlere geri dönen Marc Marquez kendi ülkesinin topraklarına galibiyetle dönmek istiyordu. Geçtiğimiz hafta talihsiz bir kaza geçiren Jorge Martin’in yerine Tito Rabat Pramac takımıyla mücadele verecek.

Antrenman Turları

FP1 seansına bir KTM damga vurdu. Güney Afrikalı pilot Brad Binder, 1:38.013’lük derecesiyle ilk sırayı alırken sezona iyi bir başlangıç yapan Aleix Espargaro, Aprilia’sıyla 0.191 saniye geriden 2. sırayı elde etti. Şampiyon Marquez form tutmaya başladığını kanıtlarcasına sürdü ve ikilinin ardından 3. Sırada kendine yer buldu.

FP2 seansında Ducati pilotu Peco Bagnaia, 1:37.209’luk derecesiyle ilk sırayı alırken kendisini şampiyona lideri Quartararo takip etti. Antrenman seanslarında artık kendisini fazlasıyla kanıtlayan Aleix Espargaro ise 3. sırayı aldı.

FP3 seansında yarışlarda ne yapacağı hiç belli olmayan Nakagami tekrar karşımıza çıktı. Japon pilot 1:36.985’le ilk sırayı alırken Quartararo kendisini sadece 0.025 saniye geriden takip etti. Marquez’in dönmesinin ardından Honda HRC’de piste çıkmaya devam eden Bradl sürpriz bir şekilde 3. sırayı aldı. Marquez 7. virajda çok kötü bir kaza geçirirken tetkikler için sağlık kuruluşuna yönlendirildi.

Antrenman turlarının son seansında Yamaha dominasyonu hakimdi. Quartararo ve Vinales ilk 2 sırayı alırken Rins 3. sırayı elde etti. Nakagami performansını tam gaz sürdürüp 4. oldu. Antrenman turlarında Rossi’nin kötü performansı dikkatlerden kaçmadı.

Sıralama Turları

2021 İspanya GP  sıralama turlarında Jerez Pisti’ne Q1 seansında 13 pilot piste çıktı. Morbidelli’nin en yakın rakibine 0.43 saniye fark attığı seansta, Repsol Honda pilotlarının yanı sıra Rossi’nin de veda etmesi büyük sürpriz olurken Morbidelli ve Binder Q2’ye yükseldiler. Marquez 3. antrenman seansında yaptığı kazanın ardından sağlıklı bir şekilde sıralamalara katıldı.

Büyük çekişmenin yaşandığı sıralama turlarının son seansında Yamaha pilotu Fabio Quartararo, 1:36.755’lik derecesiyle pole pozisyonunu alırken 0.057 saniye geriden Morbidelli 2. sırayı elde etti. İkiliyi  Ducati pilotları Miller ve Bagnaia takip etti.

Bu sonuçlarla beraber grid aşağıdaki gibi şekillendi;

2021 İspanya GP

Yarış

Jerez’de startla beraber Miller liderliği aldı. Morbidelli ve Bagnaia kendisini takip etti. Startın kaybedeni 5 sıra birden gerileyip 10. sıraya düşen Zarco oldu. Startın kazananı ise 4 sıra birden yükselip 6. sıraya gelen son şampiyon Joan Mir oldu. Henüz ilk turda 8. virajda Alex Marquez low side ile düştü ve yarış dışı kaldı.

2. tur 2. virajda Binder kaza yapıp yerde kalsa da motorunun hasar almaması sonucu yarışa devam etti. Aynı turda son viraja gelinirken Quartararo içeriden yaptığı atakla Bagnaia’yı geçerek 3. sıraya yükseldi.

Yarış hızlı ve çekişmeli başladı. 3. turda zirve takibini zorlayan Rins, 6. virajda yerde kaldı ancak yarışa devam etti. Bu turun son virajında aynı anda iki geçiş yaşandı. Quartararo, Morbidelli’yi geçip 2. sıraya yükselirken Aleix Espargaro da Bagnaia’yı geçti ve 4.’lüğü aldı. Zirve için fazla beklemek istemeyen Quartararo son virajdaki avantajını bu sefer 4. turda kullandı ve Miller’ı geçerek liderliği aldı.

Düzlük hızını çok iyi kullanan Ducati’de Bagnaia, 9 tur arka düzlükte A. Espargaro’yu geçerek 4.’lüğü geç de olsa geri aldı.

10. tur 2. virajda Bastianini kaza yaptı. Bir süre devam etmeyi denese de genç pilot yarışı tamamlayamadı. 3 tur sonra da Binder yarıştaki 2. kazasını yaptı. 13. virajda yerde kalan Güney Afrikalı pilot bu sefer yarış dışı kaldı.

Zirvede çekişme tam gaz devam ediyordu. 15. tur start düzlüğüne çıkıldığında Bagnaia, Morbidelli’yi geçerek 3. sıraya yükseldi. Quartararo hız kaybetmeye başlamıştı. Son turda en yakın rakibinden tam 0.7 saniye daha yavaştı. Başta motor arızası gibi gözükse de sonradan yapılan açıklamada Quartararo’nun omzundaki sağlık sorunundan kaynaklı zorlandığı ortaya çıktı. 16. tur start düzlüğünde de Miller, Quartararo’yu geçerek liderliğe yükseldi.

18. turda aynı anda Bagnaia ve Morbidelli, Quartararo’yu geride bıraktı. Genç Fransız kan kaybetmeye hızla devam ediyordu ama mücadeleyi de bırakmak istemiyordu.

19. turda Nakagami çok kısa bir arayla önce A. Espargaro’yu, ardından Quartararo’yu geçerek 4. sıraya kadar yükseldi. Son şampiyon Mir de Nakagami’nin ardından Espargaro ve Quartararo’yu geride bırakarak 5. sıraya yükseldi. Bir sonraki turda takım arkadaşı Vinales, Zarco ve Marquez de aynı anda Quartararo’yu geride bıraktı. Genç pilot bir anda kendini 10. sırada buldu.

Son 3 tura girdiğimizde ağrısı ve acısı yüzünden okunan Quartararo Bradl’a da geçilmesiyle 13. sıraya kadar geriledi. Mükemmel başladığı ve lider götürdüğü yarışta büyük bir talihsizlik yaşamıştı şampiyona lideri.

25 turluk çekişmeli ve talihsiz 2021 İspanya GP yarışını Ducati’nin Avustralyalı pilotu Jack Miller zirvede bitirdi. Bu galibiyetle birlikte Miller, Ducati’ye bu sezonki ilk galibiyetini yaşatmış ve Yamaha serisini bitirmiş oldu. Kürsünün 2. basamağını bir diğer Ducati pilotu Peco Bagnaia aldı ve böylece Ducati uzun bir aranın ardından duble yapmış oldu. Yarışa iyi bir başlangıç yapan Franco Morbidelli 3. sırada yarışı tamamladı. Bu yarışa birlikte şampiyona iyice kızıştı. Peco Bagnaia, Quartararo’nun 2 puan önüne geçerek şampiyona liderliğini alırken, tabloda ilk 5 pilot tek yarışlık puan farkında sıralandı.

2021 İspanya GP
Puan durumu için tıklayınız.

Bir sonraki yarış 2 hafta sonra Fransa’da gerçekleştirilecek.


Gaza basmaya devam edin;

2021 Portekiz GP: Formula 1

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More